Forums » Noul Testament

Sa fie lumina !...Sfanta Cina

• 1) Fii sigura pe tine - in afara de tine, toti participantii la ...  more
  • Fericit e cine-asteapta, in tacere si rabdare,Ajutorul care vine...  more
  • Barbatii si gratarulCand un barbat se declara pregatit sa preia ...  more
  • Când spui „femeia“, ai spu...  more
  • Tacere, putina tacere...Prin lumea aceasta&n...  more
  • Te vad in lacrima de durere ce cade din ochii mei.Te vad in zile...  more
  • Traim intr-un secol modern in care socializarea pe mediul virtua...  more
  •  
  • Să nu te-ngrijorezi nicicândDe ziua ce-o să vină,Să-ţi ami...  more
  •  
  •  
  • parerea mea e ca dupa un divort justificat din punct de vedere b...  more
  • Doamne, Tu toate le stii, stii ca Te iubesc !
    Tu stii ca aici jo...  more
  • Omul asemanat cu lutul.
    in " (Isaia 64:8)Dumnezeu se aseamana cu...  more
  •  
  • Dirijor profesionist din Timisoara, ofer urmatoarele servicii :
    ...  more
  • Tu nu eşti la întâmplare.
    Naşterea ta nu a fost o gr...  more
  •       Viața e plină de situații în care ind...  more
  • Dragi fraţi si surori în Domnul!
    Cu ajutorul Domnului, m&a...  more
    • 398 posts
    May 23, 2012 5:28 PM EEST

Motto :  Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti. Voi ati lasat poruncile lui Dumnezeu si tineti datina asezata de oameni. Ati desfiintat porunca lui Dumnezeu ca sa tineti datina voastra. (   Marcu 7:7-9 ) 

Sub titlul acesta generic,..SA FIE LUMINA…m-am gandit ca , pe cat de scurt posibil, sa facem putina lumina in intunericul  spiritual si religios de astazi, si in acelasi timp sa demascam lucrarile de ratacire ale vrajmasului lui Dumnezeu, Satana !

Si o vom face in intr-un mod simplu si usor de inteles pentru toate categoriile de oameni.

Asadar….

Aplicatii si intelegeri gresite ale unor texte Biblice si credinte  in majoritatea bisericilor de astazi :

1.            Porunca a patra

2.            Porunca a a doua

3.            Botezul

4.            Sfanta Cina (sau Pastele )

5.            Biserica

6.            Biblia (Sfanta Scriptura)

7.            Preotia

8.            A doua venire a lui Iisus

9.            Alimentatia

10.          Sarbatorile

11.          Starea in moarte

12.          Judecata de apoi

13.          Antihristul

14.          Zecimea

15.          Iertarea pacatelor

16.          Sfintenia (sau caracterul crestin ) 

Pentru crestinul adevarat, cred ca nu mai este nevoie sa spunem ca Biblia (Sfanta Scriptura) este cartea  care trebuie sa ne ofere raspunsurile . 

Sa le luam in ordinea stabilita.   

Astazi nr.4,  …Sfanta cina (sau Pastele)

Sfanta Cina, sau Pastele cum mai este cunoscut in general, este de asemenea un act simbolic si ritualic care a fost gresit inteles si implicit la fel de gresit aplicat.

In primul rand, aceasta sarbatoare nu este o sarbatoare a invierii Domnului ci o vestire a mortii Lui. Aceasta este o declaratie a Domnului Iisus Hristos Insusi, intarita si de Apostolul Pavel..( 1 Corinteni 11:23-26.)

Apoi, inainte de impartasirea cu ,,trupul si sangele’’ Domnului trebuie sa aiba loc un alt act ritualic, spalarea picioarelor.

Si acest act este instituit bineanteles tot de Domnul Iisus.

Deci, daca Eu, Domnul  si Invatatorul vostru v-am spalat picioarele si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora. (Ioan 13:14)

Painea si vinul folosite la impartasanie (care simbolizeaza trupul si sangele Domnului, asa cum stim cu totii, cred )trebuie sa nu contina elemente ale fermentatiei, adica drojdie. Fermentul, drojdia, este un semn si un simbol al pacatului, al stricaciunii. De aceea, Dumnezeu a dat dispozitia ca de Paste sa fie indepartat aluatul din casele oamenilor. De altfel, Pastele in vechiul testament a mai fost numit si …sarbatoarea Azimilor. Pastele se manca cu azimi si ierburi amare, amaraciune care simboliza robia egipteana.

In concluzie, vorbind de Sfanta Cina in sine, trebuie sa fie simbolizata perfect, painea trebuie sa fie fara drojdie (azimi), vinul fara alcool(must ),deoarece  asa cum stim, Domnul Iisus Hristos nu a avut pacat.

( Vinul facut de Domnul la nunta din Cana, a fost vin fara alcool. Daca era vin alcoolic, atunci Domnul ar fi fost gasit ca pacatos, vinovat de scandalurile care au loc de obicei in urma consumului de alcool. Spunem cu convingere lucrul acesta deoarece Domnul Iisus Insusi a zis intr-o ocazie urmatoarele cuvinte; Nu se poate sa nu vina prilejuri de pacatuire, dar vai de acela prin care vin, apoi ,..daca credem ca Domnul a facut o minune in acest caz, haidem sa credem ca a fost o minune perfecta , iar vinul facut nu continea alcool )

Nu  mai vorbim de toate celelalte obiceiuri adiacente ( ma refer la Sf. Cina a traditionalistilor, ..care nu ar trebui sa existe; cu oua, iepurasi, lumanari in mana in timpul pupatului icoanelor si crucilor, facutul crucii inaintea icoanelor, existenta icoanelor chiar, si multe altele).

Este suficient sa spunem ca ele nu au existat pe timpul Domnului Hristos si ca ele au fost adaugate ulterior prin imprumutul de la popoarele pagane de catre crestinii neseriosi, adica de crestinii cu numele numai .

Trebuie sa ne intereseze toate astea ? Eu cred ca da !...Este bine sa stim ce si cum facem, mai ales in actul de inchinare fata de Dumnezeu.

Daca atunci cand mergem in audienta la o persoana importanta (primar, ministru, presedinte), luam o atitudine adecvata, cu cat mai mult la Dumnezeu !? De aceea, si nu numai de aceea , (Dumnezeu nu poate fi comparat cu nici un om) trebuie sa avem cunostiinta despre ceea ce facem si cum facem, daca ceea ce facem este instituit de Dumnezeu sau nu !

Sa nu uitam Cuvintele Mantuitorului nostru Iisus Hristos ; Degeaba Ma cinstiti voi dand invataturi care nu sunt decat niste regului sau porunci omenesti. Voi lasati porunca lui Dumnezeu si tineti datina asezata de oameni, ati desfiintat Cuvantul lui Dumnezeu ca sa tineti datina voastra ! (Marcu 7:7-9 )

Omul nu are voie sa stabileasca reguli de inchinare, aceasta a facut-o Dumnezeu. Noi trebuie sa facem cum a stabilit Dumnezeu.El este Tatal nostru iar noi copiii Lui.

Doamne ajuta !

This post was edited by Daniel Oprita at May 23, 2012 5:37 PM EEST
    • 86 posts
    February 28, 2013 10:07 AM EET

....ia arata-mi unde scrie in Biblie ca cina se ia cu " vin "ca eu in Biblia mea nu gasesc.....

• 398 posts
    February 28, 2013 12:20 PM EET
    Tureatca Nicolae said:

....ia arata-mi unde scrie in Biblie ca cina se ia cu " vin "ca eu in Biblia mea nu gasesc.....

Am zis eu ca Sfanta Cina se i-a cu vin ? Dimpotriva, am sustinut ca cine face asa este gresit.Intreaba-i mai bine pe penticostali, baptisti, evanghelici, ortodocsi, catolici,pe cei care intr-adevar sustin aceasta, pentru ca ei stiu mai bine de ce practica aceasta gresala. Biserica Adventista nu foloseste vinul nici macar acasa, darmite la Sfanta Cina !

• June 11, 2013 4:45 PM EEST

Spalarea - Pavel nu ne zice dupa aceea de spalare... ma mir ca e asa uituc Pavel... azimile - Pavel zice de paine... 

Prea mare accent pe forma si nu pe esenta. Fariseii tot asa faceau: 2 zile de post si zeciuala insa in interior... putred.

• 398 posts
    June 11, 2013 6:09 PM EEST

A zis Iisus despre spalare, si doar aceasta conteaza ! Deci, daca Eu, Domnul  si Invatatorul vostru v-am spalat picioarele si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora. (Ioan 13:14)

Deci tu tot un Antihrist esti.

• June 11, 2013 6:31 PM EEST

Termina fratele meu de dat versetul... nu scoate ce iti convine doar.

14. Deci daca Eu, Domnul si Invatatorul vostru, v-am spalat picioarele, si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora. 
    15. Pentru ca Eu v-am dat o pilda, ca si voi sa faceti cum am facut Eu.

Stii ce inseamna o pilda? Hai ca te ajut eu:

PÍLDĂ, pilde, s. f. 1. Ceea ce poate servi cuiva drept învățătură, drept model de urmat, drept termen de comparație; ceea ce poate servi ca obiect de imitație sau inspirație în privința formei, aspectului etc.; model, exemplu.

Pavel a inteles ce inseamna pilda... voi inca ati luat-o de buna cu spalatul picioarelor.

Pavel ne zice exact cum se face cina si nu zice nimic de spalare... multumim Pavele ca ne-ai luminat.

Eu stiu ca e deranjant sa vezi adevarul insa asta e... nu am eu ce face.

• 398 posts
    June 11, 2013 10:23 PM EEST
    Liviu Popovici said:

Termina fratele meu de dat versetul... nu scoate ce iti convine doar.

14. Deci daca Eu, Domnul si Invatatorul vostru, v-am spalat picioarele, si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora. 
    15. Pentru ca Eu v-am dat o pilda, ca si voi sa faceti cum am facut Eu.

Stii ce inseamna o pilda? Hai ca te ajut eu:

PÍLDĂ, pilde, s. f. 1. Ceea ce poate servi cuiva drept învățătură, drept model de urmat, drept termen de comparație; ceea ce poate servi ca obiect de imitație sau inspirație în privința formei, aspectului etc.; model, exemplu.

Pavel a inteles ce inseamna pilda... voi inca ati luat-o de buna cu spalatul picioarelor.

Pavel ne zice exact cum se face cina si nu zice nimic de spalare... multumim Pavele ca ne-ai luminat.

Eu stiu ca e deranjant sa vezi adevarul insa asta e... nu am eu ce face.

Scuze, dar esti incuiat si redus rau de tot la acest aspect !

• 398 posts
    July 6, 2013 7:09 AM EEST

Amin !