Forums » Intrebari si raspunsuri

"Ajutor" pentru a muri

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • September 14, 2009 2:09 PM EEST
    am revazut recent "Million Dollar Baby" si mi'a sarit in ochi aspectul asta, si anume faptul ca personajul interpretat de Clint Eastwood(antrenorul de box)  a ajutat'o pe "fata de milioane" sa moara mai usor (aceasta fiind paralizata si fara sanse mari de a mai trai)
    cine a vazut filmul stie ce incerc eu sa reproduc aici.
    ceea ce vreau sa aduc in discutie e urmatorul aspect: ati fi de acord sa acordati ajutor sau sa spuneti "da" in cazul ca vi se cere acordulpentru a scurta viata cuiva aflat in coma de mult timp, in dureri f. mari si fara sanse de a'si reveni?
    sau ati continua sa tineti aceea persoana in viata in speranta ca pana la urma ceva se va intampla?
    nu vreau sa fiti subiectivi si sa raspundeti ca niste crestini care spun ca totul e posibil, inca e sansa de vindecare si revenire. normal ca sunt sanse, la Dumnezeu totul e posibil...dar vreau sa va ganditi la cel ce sufere, sau poate ca nu mai sufera ptr ca nu mai e constient de ceea ce se intampla, nu mai simte poate nimic (in situatia ca plamanii si inima pompeaza doar ajutate de aparate, iar daca e scos din priza aparatul cu pricina...e linie dreapta.
    si poate ca nici nu mai doreste sa continue sa existe asa (sa fie vorba in cazul asta de sinucidere?) ci sa'si paraseasca trupul si sa fie liber pentru a pleca "dincolo". (oricare dincolo ar fi asta)
    astept pareri :D

• 56 posts
    September 14, 2009 2:33 PM EEST
    hmm, eu cred ca nimeni are dreptu sa isi i-a viata, este un pacat, doar Domnul ne poate lua viata.
  • September 14, 2009 3:08 PM EEST
    Sincer va zic ca eu una n-as putea sa dau "ajutorul" asta nimanui,pt ca m-as simti direct raspunzatoare pt moartea lui...Intotdeauna m-as gandi ca daca Dumnezeu avea un plan cu persoana bolnava si eu am indraznit sa fac lucrul asta...Acuma ca tot ai adus in discutie Georgel problema asta,sa stii ca acuma am inteles intr-un fel de ce planurile mele de a fi medic s-au rasturnat sau mai bine zis,Domnul le-a rasturnat..E o mare raspundere si pentru medicii care deconecteaza de la aparate pe anumiti bolnavi fara sa stie ca poate Domnul pregatise o minune si ei au procedat in felul in care au procedat..Am un deosebit respect pt medici,si mai ales ca am vrut sa fiu si eu printre ei,insa e o mare raspundere...Domnul sa ne dea intelepciune!
    • 11 posts
    June 28, 2014 5:15 PM EEST

Ma ce e cu intrebarea asta ??? Da pai omul e animal ?? e cal ?? Stiu ca numai caii se omoara cand sunt raniti ca sa nu sufere .... In primul rand asta e "sinucidere" si stim ca asa ceva e pacat si nu mai poti face nimic ...apoi cine esti tu sa-i iei viata ... Chiar daca se chinuie , daca D-zeu inca ia dat viata stie el de ce ...poate chiar sa nu se vindece nu conteaza .. daca asa ingaduie EL cine esti tu sa i te impotrivesti ...

Apoi in cazul in care e tinut in viata de aparate , banuiesc ca nu poti sa-l tii o vesnicie , si probabil nici aia de la spital nu-l tin atata timp fara ceva cash ... in cazul asta e oricum mort ..si aici nu vad problema .. 

• August 5, 2014 5:57 PM EEST

NICI INTR-UN CAZ,NU AS FII DE ACORD,CU ACEASTA ATROCITATE!!!!!CE NEBUNIE E SI ASTA??????????DOAR DUMNEZEU ARE DREPTUL DE A DA VIATA,SI A LUA VIATA!DAR ACESTIA CARE FAC ASA CEVA,DUPA OPINIA MEA,SUNT NISTE CRIMINALI!!!!!!!!!