Forums » Rugaciune

Uniti in rugaciune !!! Asteptam propunerile voastre

This topic has been closed.
  • Sufletul tău este precum o cetate.
    Ziduri înalte, poartă lată, ...  more
  • Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • February 21, 2009 10:56 AM EET

[-o< Rugaciunea este comunicarea noastra cu Dumnezeu. De la inceput si pana in ziua de azi, ea a fost si este o arma indispensabila pentru copilul lui Dumnezeu!
    De aceea va propunem aceasta noua rubrica unde PUTETI POSTA DIFERITE SUBIECTE DE RUGACIUNE. Principiul actiunii noastre este urmatorul: Timp de o saptamana unul dintre subiectele propuse va fi ales si afisat pe prima pagina. Deasemenea, dorim sa FIXAM O ORA CARE SA NE CONVINA LA TOTI (sau la cati mai multi... un sondaj a fost creat pt asta!) in care sa stam IMPREUNA pe genunchi.

Asteptam propunerile voastre!!! GBU

PS: Pentru fiecare propunere VA RUGAM SA POSTATI UN SUBIECT NOU! Ms de intelegere

• 81 posts
    February 21, 2009 12:26 PM EET
    RUGĂCIUNEA este lucrul uitat de tineri dar şi un lucru indispensabil vieţi de creştin. Cum comunicăm cu cel mai bun prieten aşa trebuie să comunicăm si cu TATĂL nostru din cer. Mereu ne facem timp pt o plimbare cu prieteni dar pt o discuţie cu ISUS dc nu ne facem?? Propun ca principalul subiect de rugaciune să fie ,,CUM ESTE RELAŢIA NOASTRĂ CU DUMNEZEU'' să ne rugăm pt ameliorarea ei foarte curând. Dumnezeu să ne asculte.
  • February 21, 2009 4:25 PM EET

[-o

Domnul sa va binecuvinteze!!

• 266 posts
    February 21, 2009 5:14 PM EET

Amin! sa ne ajute Dumnezeu sa fim cu adevarat uniti in rugaciune...si nu doar cu vorba,sa spunem ca ne vom ruga si de fapt...:| ci cu adevarat sa ne rugam pt aceste propuneri. Domnul sa va binecuvinteze si sa puna pe inima la cat mai multi tineri dorinta de rugaciune

• February 22, 2009 7:20 AM EET

Ce este rugăciunea? Ce este, de fapt, pentru fiecare din noi, rugăciunea? Ne rugăm să ne dăruiască Dumnezeu cele de trebuinţă. Ne rugăm să ne dăruiască Dumnezeu mâncare. Ne rugăm să ne dăruiască sănătate. Ar trebui să ne dăm seama că modul în care ne raportăm la rugăciune e legat de modul în care ne raportăm la Însuşi Dumnezeu. Dacă noi stăm de vorbă cu Dumnezeu doar câteva minute pe zi, dimineaţa şi seara, închinându-ne la repezeală, spunându-ne dorinţele la repezeală, şi în rest trăim după cum ne modelează înţelepciunea lumii acesteia, suntem departe de mântuire.

Rugăciunea ar trebui să fie pentru noi totul. Pentru că viaţa în această lume este plină de greutăţi, este plină de ispite, de curse ale vrăjmaşului, şi numai prin rugăciune putem primi puterea de a le sta înainte. :*b-(

• February 22, 2009 8:42 AM EET

as vrea sa va rugati ptr o problema de familie..tatal meu este ortodox...si mama mea s-a decis sa divorteze...va multumesc k ma veti sprijini in rugaciuni..Domnul sa va binecuvinteze

• February 22, 2009 10:11 AM EET

Rugaciunea este un moment in care Vorbim catre Dumnezeu deaceia trebuie foarte mult pretuita si spusa din tot adancul sufletului:*

• 266 posts
    February 22, 2009 4:06 PM EET

Eu va recomand sa cititi cartea "Cum lucreaza Dumnezeu cand tinerii se roaga". Veti invata multe despre rugaciune si nu numai o:-) Fiti binecuvantati>:D<

• February 22, 2009 4:31 PM EET

Luiza e super cartea aia :X:X

am citit-o acum un an si ceva :)

e suuuuuuuper

merita citita

GBU ALL:)

• February 22, 2009 4:34 PM EET

noi.. inaite adika acum 2 ani ;) aveam o echipa de rugaciune :)

la ora 21:00 ne rugam toti care faceau parte din acel grup

si lunea.. era lantul de rugaciune

:)
     de la 21:00 la 07:00 sau chiar 08:00 ne rugam :)

fiecare cate jumatate de ora :)

dar.. s-a facut o bise noua.. si multi au plecat la cealalta bise :|

mi-e dor de grup

ar fi fain ca toti de pe pomverde sa stabilim o ora anume :) si sa ne rugam !

GBU ALL

:)

God Is Love

• 266 posts
    February 22, 2009 4:53 PM EET

eu am citit de 2 ori cartea asta;))..si cred ca am s`o mai citesc:P

• February 23, 2009 8:16 AM EET

pff eu nu am citit propunerile voastre:p...am vazut doar "uniti in rugaciune"...eu va indem sa ne rugam pt tineri:d...uite sunt atatia tineri de varstra noatra care cauta palecerile lumii(alcool,tigari,sex,crime...etc)...pe unde mergi auzi tot de crime...beieti se bat pt fete,si invers fetele pt baieti:))...chiar la mn la scoala saptamana trecuta un coleg ii puse un cutit in gat altui coleg:))...ce sa zic lumea ii stricata,mintea omului este inclinata numai inspre rau:(...si noi ca restul tinerilor care isi gasesc placerea in lume,am ales sa-l urmam pe D-zeu:d...si bine a-ti facut cei care ati ales sa il urmati p e El...voi credeti k D-zeu nu binecuvinteaza ceea ce faceti voi pt El?:D...tineretea vostra va fi binecuvantata de El:d...dak o daruiti Lui:d...si am sp sa ne rugam pt tinerii fiindca noi suntem viitorul biserici:D...si sa ne rugam si pt ceilalti tineri care ink nu il cunosc pe D-zeu,au auzit si ei k exista un D-zeu poate:-??...uni il poarta la gat,alti pe mana,dar D-zeu nu se poarta asa,D-zeu trebuie purtan in inima noastra nu pe maini,la gat...etc,mai la moda si tineri pocaitilor poarta tot felul de bratari,inele,lantisoare pe care is scrise anumite versete:d...haideti sa ne bagam si noi cercei in nas ca scrie pe ei Filipeni 4:13,satana asa se lupta pt a ne indeparta de D-zeu aaa puneti si tu cercel k doar uite ce scrie,nu-i pacat,poarta si tu o bratara ce are uite scrie pe God is love...etc,noi trebuie sa luam exemplu pe D-zeu nu oameni,k dak ala baiat de pastor si eu sau ca aia ii fata de pastor si eu sa fiu asa,sau sa luam anumiti cantereti ex:cei de la hillsong care is audiati de multi tineri:p...uite uni is tatuati,imbracamintea lor la un concert,vopsiti pe la ochii,cu inele cercei,ba mai mult de atat cea care canta cu ei Brooke Frase are cercel in limba,si altele:d...ceea ce nu ii ceva normal un crestin(pocait)cum sa fie asa,purtarea ei/lui trebuie sa corespunda bibliei nu oamenilor care zic aaa merge si asa:d,...voi trebuie sa stiti k mantuirea ii personala:d,si nu te pot baga in rai nici parinti ,nici pastorul...etc...si atatia tineri is tentati de placerile lumii,mai auzi pe uni am timp,ce pocainta?:-j,lasa-ma sa imi traiesc tineretea,in biblie spune sa ti-o traiesti drag tanar:d,dar pt toate astea intr-o zi vei raspunde,eu ma rog D-lui pt voi ceilati tineri D-zeu sa va ajute sa stati langa El,si un lucru multi is ingrijorati in privinta prieteniei,eu iti dau un indiciu vrei sa ai prietenul potrivit sau prietena potrivita,roagate D-lui sa ti-l/ti-o dea cum El doreste,nu cum vrei tu,noi ne uitam la ce izbeste ochii:d,dar D-zeu ii total diferit,si nu te ingrijora k nu ai o prietena sau un prieten,roagate D-lui sa iti dea una/unul dupa voia Lui,de care sa fii fericit/a,de care sa te poti bucura,cu care sa poti sluji Lui D-zeu,cu care poti lauda pe D-zeu,...faptul ca traiesti,esti sanatos,is atatia tineri fara maini fara picioare tu le ai pe toate ii minunea Lui D-zeu sau binecuvantarea Lui pt tn:d,tu crezi k esti mai bun k cel ce nu are maini sau picioare?,sau crezi k meriti de aia le ai?:-??...de cate ori picioarele tale au alergat in locruri care nu era placute D-lui,de cate ori mainile tale au facut lucruri rele,sau le-ai pus pe ce nu trebuie sa le pui,faptul k ai o prietnena/prieten si faci anumite chesti care tu zice asa ii intre prieteni(atingeri...care te duc in erroare,nu te teme de la o atingere ajungi mai departe,sa nu crezi ca zici numai o pipai si atat,ala ii numai inceputul drag tanar satan asa te orbeste)...astea toate is pacate dak nu ai stiu:d...nu mai bn astepti pana dupa ce te mariti/insori sa faci lucrurile astea?...si pe langa asta D-zeu binecuvanteaza si ateptarea ta:D...bn eu va multumesc k v-am putut spune:p...D-zeu dak tu nu vrei sa te pocaiesti de buna voie te pocaieste El:d,dar iti spun nu astepta sa te pocaiasca D-zeu k ii grav:D...parerea e sa ne rugam pt tinerii nush ce spuneti voi restul care cititi acest mesaj:d,is tineri in bisericile noastre care is asa,ce sa mai vb de cei din lume:-j...Domnul sa ne ajute sa fim cum El doreste, motto-ul meu este "Doamne vreau sa fiu ca Tine,Doamne vreau sa te iubesc,Doamne vreau sa-ti fiu exeplu,VIATA mea ti-o daruiesc"...Amin.

• February 24, 2009 9:32 AM EET

Va propun sa ne rugam si pentru toti misionari plecati in tari precum India, China, Korea de Nord, sau tari musulmane pt ca au f mare nevoie de sprijinul nostru. Chiar azi am prmit un mesaj pe messenger sa ne rugam pt 22 de familii de misionari din afganistan care urmeaza sa fieexecutati din cauza ca au vestit Cuvantul Lui Dumezeu! Dumnezeu sa fie cu ei!!!

• February 24, 2009 11:51 AM EET

rugati-va pt tineret pr k multi in ziua de azi se indeparteaza prin anturajul pe care il au in colectivul in care traiesc:) Dumnezeu sa va binecuvinteze!!!

• February 25, 2009 5:37 AM EET

eu am zis sa ne rugam pt tineri pt k ei sunt viitorul bisericilor:D...si intradevar fara Duhul Sfant nu se poate:D...intr-o biserik dak nu ii Duhul Sfant biserik ii rece nu simti prezenta lui D-zeu...si in multe biserik penticostale ii oprita lucrarea Duhului Sfant,si ii vb k totul pleaca de la cei din conducere:D...trebuie sa ne rugam multi fratilor traim vremurile din urma:d...D-l sa ne ajute sa stam vegheatori:d...si El sa ne dea putere si sa trecem biruitori prin incercarile care vin peste noi:d...Domnul sa va binecuvanteze:D

• 1 posts
    February 25, 2009 6:54 AM EET

vreau sa postez si io un gand in legatura cu rugaciunea... care imi place enorm de mult :)

"Rugaciunea este CD-Player-ul portabil pe campul de batalie al acestei lumi."

• February 25, 2009 7:35 PM EET
    Luiza wrote...

Eu va recomand sa cititi cartea "Cum lucreaza Dumnezeu cand tinerii se roaga". Veti invata multe despre rugaciune si nu numai o:-) Fiti binecuvantati>:D<

o carte f buna..am citit-o si eu..

• D M
    February 26, 2009 10:28 PM EET
    ciprianu wrote...

Va propun sa ne rugam si pentru toti misionari plecati in tari precum India, China, Korea de Nord, sau tari musulmane pt ca au f mare nevoie de sprijinul nostru. Chiar azi am prmit un mesaj pe messenger sa ne rugam pt 22 de familii de misionari din afganistan care urmeaza sa fieexecutati din cauza ca au vestit Cuvantul Lui Dumezeu! Dumnezeu sa fie cu ei!

Apropo de cele 22 de familii din afganistan cred ca mai multi ati primit mesajul dar azi am citit un articol scris de un misionar de acolo care spunea ca totul e doar o farsa... si tre sa fim atenti cu asa ceva pt ca este ceva foarte serios si ca cu asa ceva nui de glumit... mai spunea ca daca cineva din autoritatile de acolo ar auzi de asa ceva atunci chiar ar avea probleme:|...

• February 27, 2009 6:39 AM EET

As propune un subiect poate mai delicat. sa ne rugam pentru ISRAEL. Ei trec prin momente grele. Datorita lepadarii lor am fost noi altoiti la maslin. Numai asa vom grabi venirea Domnului. VINO DOAMNE ISUSE.

• 56 posts
    February 27, 2009 6:50 AM EET

Va rugam frumos:

Fiecare motiv de rugaciune sa il scrieti intr-un subiect nou in categoria Rugaciune.

Daca doriti sa scrie-ti un motiv nou, face-ti click aici

Va multumim. :)

• March 3, 2009 3:20 PM EET
    Pentru ca stiu ca rugaciunea este foarte importanta...si am experimentata asta de multe ori propun sa ne rugam sa vina o trezire spirituala in primul rand peste tinerii din intreaga lume...dar sa ne rugam ca aceasta trezire sa inceapa cu noi, cu fiecare...si Domnul sa ne ajute sa nu ne fie rusine sa marturisim ca suntem copii ai Lui si sa spunem si prietenilor nostrii care inca nu il cunosc despre El...:)
  • March 5, 2009 3:17 AM EET

pace, am intrat si eu aici sa va rog sa va rugati pt mine, dar..am vazut aici alte cauze mai importante decat cauza mea, si sincer, nu cred k ar trebui sa va rugati pt mine, dar dk vreti sa ma ajutati in rugaciune...marti (10 martie) am examen la sc d soferi, si as vrea sa-l iau, dar ,,FACA-SE VOIA LUI"...ms mult...BE BLASSED>:D<>:D<[-o<[-o<[-o< 

• March 6, 2009 6:05 AM EET

In rugaciune admitem ca avem nevoi si ca suntem dependenti de Dumnezeu. Desi citim in Biblie ca rugaciunea este importanta, de foarte multe ori incercam sa aducem la implinire prin vointa si puterile proprii lucrurile, pe care le vrem.
    Adevarul este ca Dumnezeu, care este suveran si plin de dragoste stie ce este bun si bine pentru noi, chiar si atunci cand noi nu intelegem.

Rugaciunea este vederea realitatii din punctul de vedere al lui Dumnezeu.
    Rugaciunea este un act de dragoste in care ne aratam iubire pentru Dumnezeu si in care ne lasam iubiti de El.Prin rugaciune noi descoperim gandurile si voia lui Dumnezeu...:x

• March 10, 2009 5:23 PM EET

cum am putea sa ne apropiem si mai mult de Domnul si sa continuam sa ne rugam  Lui... daca ne merge pe zi ce trece mai rau si mai rau ... fie la scoala ... fie in restul orelor ramase din acea zi ... acasa..... la alte activitati scolare si extrascolare, nemaiavand curaj nici in urmatorii pasi pe care-i facem .... din cauza descurajarii? Domnul sa ne ajute pe toti, AMIN!!!!!![-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<

• March 11, 2009 8:42 AM EET
    sararuka wrote...

cum am putea sa ne apropiem si mai mult de Domnul si sa continuam sa ne rugam  Lui... daca ne merge pe zi ce trece mai rau si mai rau ... fie la scoala ... fie in restul orelor ramase din acea zi ... acasa..... la alte activitati scolare si extrascolare, nemaiavand curaj nici in urmatorii pasi pe care-i facem .... din cauza descurajarii? Domnul sa ne ajute pe toti, AMIN!!!!!![-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<

Tocmai de asta draga Sararuka trebuie sa ne apropiem si mai mult de Dumnezeu. Timpul este tot mai aproape si trebuie sa fim pregatiti :) viata de crestin nu inseamna o viata fara necazuri, fara greutati, fara dureri si instristari, dar ai un Dumnezeu care te iubeste si care te ridica atunci cand esti cazut. Viata de crestin este o lupta continua si doar prin comunicare si incredere deplina in Dumnezeu putem invinge. Asta inseamna o viata frumoasa, sa stai langa Dumnezeu orice-ar fi :* Gbu!