Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de la un baiat?

• 33 minutes ago
    De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
    • 12 posts
    February 26, 2009 4:10 PM EET

Motto: "Barbatul pentru femeie - putere in slabiciune, far in intuneric, calauza in ratacire... "

Buna intrebare.
    Poate si baietii se intreaba la fel, oare ce asteapta o fata care ar vrea sa se casatoreasca de la mine?

Sunt
    pe deplin convinsa ca putini sunt aceia care nu ar putea sa-si raspunda singuri la o asemenea intrebare, de aceea cred ca acest articol vine doar in confirmarea a ceea ce baietii deja cred. In calitate de fata necasatorita dar cu dorinta de casatorie as putea spune ce doresc eu sa gasesc la un baiat cu care vreau sa ma casatoresc.

Imi
    doresc in primul rand sa vad ca el are o relatie buna cu Dumnezeu, si ca Isus este si Domn in viata lui nu numai Mantuitor. Nu mi-ar placea sa vad ca-si cauta o sotie incercandu-le pe toate care ii sunt la dispozitie ci sa vad ca se consulta cu Domnul in privinta aceasta, ca este gata sa renunte la etalonul lui, la idealul lui de femeie, in cazul in care o fata anume ar parea sa-i fie destinata lui de catre Dumnezeu.

Sa
    nu fie fixist, de neclintit, incapatanat, ci flexibil si intelept. Dumnezeu ne invata sa deosebim lucrurile de pret de cele fara pret. Asta se potriveste si la capitolul frumusete. Se spune ca o femeie frumoasa este buna o saptamana, dar o femeie buna este frumoasa toata viata. Biblia insasi spune in Proverbe ... ca ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui. Mi-ar placea sa vad ca barbatul , in alegerea femeii potrivite, isi concentreaza atentia in special asupra frumusetii interioare a acesteia si mai apoi asupra celei exterioare.

Stiu
    ca acest lucru poate fi destul de dificil pentu ei la un moment dat , dar un barbat in Cristos, un om al lui Dumnezeu, va fi capabil de asta si va dobandi apoi o fericire si o implinire care vor depasi cu mult asteptarile lui initiale si chiar idealul sau . Responsabilitatea este o alta caracteristica pe care un barbat trebuie sa o detina. Sa fie responsabil de ceea ce spune, de ceea ce face, gata sa-si recunoasaca greselile si sa se indrepte, fara a cauta scuze, constient de faptul ca aceasta calitate ii este impusa in primul rand de catre Dumnezeu.

Responsabil
    de siguranta familiei si de conditia spirituala a acesteia, atat ca sot cat si ca tata. Mi-ar placea deasemenea sa vad ca este un om caruia ii place curatenia. Cred ca asta vorbeste si despre launtrul unui om intr-o oarecare masura. Aproape toate femeile isi doresc sa gaseasca un baiat care sa fie capabil sa raspunda nevoilor lor de a fi iubite. Aceste nevoi difera de la o persoana la alta iar barbatul trebuie sa fie suficient de interesat ca sa incerce sa le descopere. O femeie asteapta sa fie inteleasa si sa aiba siguranta ca barbatul este pentru ea putere in slabiciune, far in intuneric, si calauza in ratacire.

Chiar
    si apostolul Pavel spune ca femeia este un vas mai slab, de aceea nevoile si dorintele ei pot fi mai multe decat ale barbatului. Cu toate acestea, fiecare dintre noi, barbati sau femei, nu trebuie sa ne hranim cu asteptarile noastre ci sa cerem incredintarea ca avem alturi de noi persoana harazita de catre Dumnezeu si apoi sa o iubim asa cum este cu o dragoste care accepta si daruieste totul.

• February 26, 2009 8:45 PM EET

Fii binecuvantata!  Cu totii ne dorim relatii calde, care sa ne aduca implinire in familiile noastre, in casniciile, in prieteniile noastre si acolo unde suntem puse sau pusi. Am fost create (creati) sa avem nevoie de relatii.... chiar daca uneori sunt grele, dificile sau frustrante, acest fapt de a te simti ca apartii cuiva, de a fi dorit pentru valoarea pe care o ai ca persoana te implineste.... iar acestea nu sunt o optiune.

Realitatea este ca avem o relatie cu Dumnezeu si EL ne-a creat cu nevoia unei relatii ce EL. Am fost creata cu o dorinta profunda dupa ceva mai mult, care o insoteste intreaga viata si aceea dorinta este satisfacuta de cunoasterea lui Dumnezeu.

¿CE ASTEAPTA O FATA DE LA UN BAIAT?

Intai ca AUTORUL DRAGOSTEI sa scrie scenarul povestii de dragoste... ca ziua iubirii si a fericirii sa merite tot efortul.

Aceea tanara asteapta multe si gaseste: pe DUMNEZEU care preschimba necazuriile in victorii glorioase; singuratatea de pana atunci in minunea unor relatii sincere si pline de sensibilitate; multa speranta care ridica barbia si readuce scantei de viziune in ochii nostri si visele cerullui in inima. Aduce valori si motivatii schimbate privind viata prin ochii lui Dumnezeu, nu prin ai nostri, pentru ca totul este in mana LUI...toate singuratatea, durerea si rabdarea intr-o zi va capata sens...si va fi rasplatita. Dumnezeu sa va binecuvante.  

• 48 posts
    February 26, 2009 9:18 PM EET

hmm... ce pot sa mai zic... e ca asa e... baiatul ideal este perfect prezentat in articolul de mai sus.... si sincer.. incerc din rasputeri sa ajung la acel standard... si tot odata astept acelasi lucru si de la "fata" pe care o voi intalni odata si v-a fi sotia mea sa atinga acest standard...este greu... dar nu si cand in primul rand il cauti pe Dumnezeu... cand il ai pe Dumnezeu in inima toate aceste lucruri is foarte usor de atins....

si ca sa aduc iara aminte de filmul "Fireproof" ... nu stiu cati dintre voi l-ati vazut... da' acolo este prezentat tot asa.. o casnicie care este pe cale sa se ruineze doar din orgolile celor doi, pentru ca fiecare astepta de la celalalt sa cedeze si sa faca asa cum vrea el... dar dupa ce baiatul l-a "intalnit" pe Dumnezeu, Domnul io dat o iubire cum nu o mai avut vreodata pentru sotia lui... si asa este si in viatza reala... cand il ai pe Domnul.. el o sa te indrume pe calea cea buna... fie inainte de casatorie... fie pe parcursul casatoriei...

so ce sa mai zic....Doamne ajutane pe fiecare sa stam curati inaintea Ta si sa te slujin neconditionat si toate celalalte lucrui vei avea Tu grija de ele.... 

Fiti binecuvantati!

• March 7, 2009 1:37 PM EET

Asa sa ne ajute Dumnezeu..:)

• March 11, 2009 6:41 AM EET
        ...poi in primul rand sa fie sincer ... sa stie sa respecte fata ideala .... sa stie sa aprecieze cea ce sia ales.....alege inainte sa iubesti si iubeste ceai ales...   nu dupa un tim sasi bata joc si pe urma sai para rau.. si cand isi va da seama sa regret pt cea cea facut.... nus pretenitiosa dar cred ca un respect merita si o fata sau nu merita nici atat_?_?_?....     in zuiua de azi cam greu mai intalnesti baietii sincerii....:):):)=;;););)

• March 11, 2009 8:35 AM EET

Salutare tuturor as vre sa-mi dau si eu putin cu pararea daca imi ingaduti :)

Vreau sa v-a vorbesc putin ce asteapta o fata de la un baiat in general.

In primul rand, nu o intreba ce asteapta de la tine. In maniera asta oricine ar putea sa o faca "fericita". Ideea unei relatii este ca aceasta apare intre doi oameni care se 'potrivesc'. Ca sa fiu mai plastic, oamenii sunt ca niste piese de puzzle care isi cauta piesa adiacenta. Astfel, se presupune ca in orice relatie partenerul tinde sa fie o 'piesa' de puzzle cat mai aproape de piesa 'pereche' tie, daca nu chiar acea pereche perfecta.

In ambele cazuri se presupune ca fiind atat de potriviti, tu simti de ce are nevoie si de ce nu, asa cum simte piesa de puzzle formele celei de langa ea (stiu, am exagerat putin cu ale mele comparatii). Daca nu sunteti piese de puzzle apropiate, ma tem ca (cel putin din perspectiva mea) relatia nu are viitor.

Daca o fata iti va spune ce vrea, fii sigur ca nu mai vrea acel lucru. Ea iti va 'spune' de obicei ce doreste prin diferite semne, daca nu intelegi singur, insa nu iti va spune niciodata explicit ceea ce vrea. De altfel, e firesc. Ideea este sa simti tu ce vrea. After all, asta e primul lucru intr-o relatie -- comunicarea. Daca vorbiti 'limbi' diferite, nu prea are rost.

Cat despre ce vrea "o femeie" de la "un barbat", intrebarea e absolut stupida, pentru ca reduce individualitatea femeilor printr-o generalizare fada Singurul mod in care pot sa-ti raspund la fel de general este asa - "o femeie vrea de la un barbat sa fie inteleasa".

Daca pici la acest punct al 'examenului', restul mi se pare inutil. o sa incerc, totusi, sa ofer niste raspunsuri generale din perspectiva mea.

In primul rand, o femeie vrea de la partenerul ei sa fie el insusi -- fara fite si machisme ieftine Daca sunteti un cuplu, sunteti pentru ca ei i-a placut de tine, nu de ceea ce incerci sa fii, din ce ai vazut tu in fime si din ceea ce ai citit pe forumuri pe net.

E inutil sa incerc sa enumar aici ce isi doreste o femeie, ca puncte generale. Ideea este sa o intelegi. Asa iti vei da seama ca isi doreste sa aiba siguranta langa tine. Siguranta poate fi fizica, spirituala, financiara etc.

De asemenea, daca o intelegi, iti vei da seama daca vrea sa fii cel care conduce. Asta inseamna sa iei decizii tu, bazandu-te pe intelegerea dintre voi. Nu o intreba la care restaurant/parc sa mergeti; probabil prefera sa alegi tu, sa ii faci "o surpriza" (desi nu ar trebui sa fie o surpriza, pentru ca o intelegi, remember? )

Mai mult nu cred ca poate sa iti spuna nimeni -- stii si tu ce cauta (ce cauti si tu de altfel) - tandrete, securitate, iubire, rasfat etc. Despre timing sau despre identificarea acestor 'solicitari' de-ale ei nu te poate instrui nimeni.

Probabil ca am batut campii in randurile de mai sus si nu am spus nimic util; sper sa-ti fi fost de folos vreun pic.

Succes!!!

• March 11, 2009 11:37 AM EET

zanbescpt TN -  sunt de acord cu tine !!    dar de ce ai scris (  "in zuiua de azi cam greu mai intalnesti baietii sincerii....")      si stiu ca fetele pretuiesc mult sinceritatea ???  

:D

• 266 posts
    March 11, 2009 5:28 PM EET
    :P
  • March 13, 2009 10:12 AM EET

hy !  - pai normal ca o fata vrea sa fie iubita!!  si  dak e iubita,  bineinteels ca e si respectata, inteleasa, ajutata, etc. !!!!!!!!!!     

• March 13, 2009 10:14 AM EET

si apropo de iubire si dragoste !!!!      Dragostea si Iubirea se simt nu se explica !!!!!!   

• March 30, 2009 7:04 AM EEST

...na ya Mihay pt ca asta e adevarul aproximativ baietii sunt perversii nu stiu daca ma intelegi toti umbla doar cu vorbe unu nui de treba sau sincer eu una stiu cea ce zik pt k am intalnit si cunosc destuii baietii desi sunt cam dura cu eii niciodata nam putut intelege un baiat dc nu pot fii sincer...etc nu cred ca are importanta acum in fine ...

• April 7, 2009 3:12 PM EEST

aseapta sa fie iubita si viceversa

• April 7, 2009 4:09 PM EEST

e simplu de explicat si usor de inteles...

intre 2 indivizi cand e dragostea la mijloc,cand isi vor spune unul altuia ce simt,deja numai trebuie sa se gandeasca ce ar trebui...ce nu ar trebui etc.

Si chestia cu cine asteapta de la cine e viceversa...nu crd ca numai baietii gresesc si nu sunt sinceri...sau numai fetele fac anumite lucruri...:)

Totul depinde de cei doi...cand unul nu e sincer se simte...si apar intrebarile...'ce trebuie sa fac?','ce nu trebuie sa fac?'...:)

• April 7, 2009 4:10 PM EEST

Cred ca o femeie credincioasa asteapta de la sotul ei sa Il lase pe Christos sa o iubeasca prin el... pentru ca adevarul este ca nici un barbat nu poate atinge toate asteptarile unei femei prin el insusi. Cel care cunoaste nevoile si inima femeii, este chiar Creatorul ei. Doar Christos poate sa ii invete pe ambii cum sa se pretuiasca, cum sa se onoreze, cum sa se daruiasca...

Cauta inima Lui Isus si vei stii sa-ti pretuiesti si sa-ti iubesti partenerul prin inima Lui... doar prin inima Lui! Asta cred eu.  :)

• April 7, 2009 4:22 PM EEST

Ce asteapta aha femeile >:/  sa vina la mine si apoi sa ma iubeasca:x.Fiti binecuvantat:D.Sper ca am raspuns corect:-B.Abia astept momentul:-".

• 18 posts
    April 7, 2009 4:53 PM EEST

leo, esti tare :))

• April 7, 2009 5:32 PM EEST

Ligia,din câte inţeleg eu,tu aştepţi de la un băiat multe,dar tu in mod sigur nu va fii cum crezi tu ! De ce ? Pentru că pe măsură ce creşti tu inaintând la vârstă,la aspectul fizic,multe din ideile tale sau mai bine zis idealurile tale cu privire la baiatul sau barbatul potrivit pentru tine ţi se va schimba .Dacă tu îţi menţii acele dorinţe ale tale despre persoana potrivită,mai mult timp,poate chiar anii şi ai multă voinţă...vei ştii că Domnul te binecuvântează pentru alegerea ta !

Aş vrea să te intreb pe tine dacă pentru tine contează frumuseţea exterioară ? Ce te faci dacă tu te indrăgosteşti de un băiat cu pasiune şi dragoste,şi relaţia dintre voi doi durează o perioadă de timp,şi dupa un timp el rămâne cu un handicap fizic (paralizie la picioare,orb,mut,surd,nu poate scrie şi altele- nu neapărat mai multe ,ci una,am enumerat câteva handicapuri ) tu il vei mai iubi ? Vei mai fii cu el ? Cred că vei fii foarte supărată şi frustrată pentru ceea ce s-a întâmplat că viitorul posibil partener va rămâne cu un handicap fizic .... Il vei mai iubi pentru bunătatea lui ? Sau alte calităţi ale lui ?

Iar in legătură cu curăţenia,vei vedea rar băieţii care fac curaţenie la ei acasă !:D

Iţi doresc mult succes cu un asemenea băiat să aiba calitatea asta , şi crede-mă băieţii au in cap ideille lor că nevestele lor să faca treaba de casă !:))

Dacă reuseşti să distrugi mentalitatea asta la baiatul de care îl visezi ,ai tot respectul meu !

Aş vrea să menţionez că băieţii fie ca vor sau nu vor,intr-o mai mică măsură sau mai mare masură,pun preţ pe frumuseţea fizica la o fată sau femeie,contează mult pentru un băiat să fii ingrijită şi să ştii să te ingrijezi de tine inşuţi ! Incepând de la părul de pe cap până jos !

• 56 posts
    April 7, 2009 6:57 PM EEST

Amin Abel :D

• April 15, 2009 5:31 AM EEST

...Leo ....sunt de acord cu tn...eu chiar am intalnit o pers de genul cum u ai spu sau iubit foarte mult si erau gata sa se pregateasca d nunta unul dintre eiii sa inbolnavit de cancer sau de ce nu mai stiu exact si inloc sa raman altaturii a renunta si sa despartit cea ce eu am zis ca atuncii a fost ce mai grea suferinta ca a renunta in loc sa iubeasca mai departe si mai mult si sa se roage ca sa se vindece nici in ziua de azi nu sa casatorit si acum regreta amarnik k a renuntat l iubirea vietziii......dar eu una zik daca iubesti o pers cu adevarat si vrei sati petreci tot restul vietzii alaturii impreuna orice ii se va intampla sa fii alaturii sa nu renuntii usor pt k Dragostea lui DUMNEZEU e foarte mare si daca vede cati pasa te va ajuta si poate cal / o va vindeca...si o sa fii din nou fericitii nu stiu daca am zis bn sau nu ,,, nu stiu dadca gandesc bn sau nu..acum tot depinde de fiecare inparte...

• 12 posts
    April 15, 2009 7:43 AM EEST

asa.. sa raspund la intrebarea care mi se adreseaza:)

Nu pretind sa aiba un anume fizic, ci un anume caracter.

:)

Iar in ce priveste... dragostea mea pt el...  bineinteles ca il voi accepta indiferent ce obstacole vor aparea, din momentul in care deicdem sa mergem pe acelasi drum impreuna. ( casatoria )

Cunosc de asemnea, perechi, care trec prin incercari impreuna.. :)

• April 15, 2009 8:40 AM EEST

:)Eu m-am gandit ca ceea ce-mi place mie sa-mi faca sotul meu sa-i fac eu lui!;):P

:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

• April 15, 2009 9:18 AM EEST

:xdragostea le intrece pe toate;)) si totusi descoperi ce fel de persoane sunt/:)inainte de a face un pas si inainte de a se imbratisa>:DCASATORIA.Nimeni nu este perfect si nu se poate gasi asa ceva (:|.Fiti binecuvantat:>in Domnul slavei[-o

• April 15, 2009 4:35 PM EEST

eu cel putin cred ca fetele asteptam in primul rand ca partenerul nostru de viata sa aiba  o relatie buna cu Domnu(daca ii asa ,indeplineste si celelalte calitati cum ar fi respect,sinceritate.....)si nu cred ca are rost sa negam ca si fizicul influentiaza....cel putin eu nu are rost sa mint.....vreau un baiat frumos(clar, din punctul meu de vedere.....)si cred ca Domnu iti da ceva ce-ti place si tie ....kiar daca nu pot nega ca sunt unele persoane care dupa ce le cunosti,kiar daca la inceput nu te-au atras fizicul lor,felul lor de a fi te face sa vezi frumoasa persoana respectiva.

• April 15, 2009 5:23 PM EEST

parerea mea e ca...asteapta sa fie inteleasa... iubita...apreciata iar dak e pocaita...cred ca asteapta ca si el sa fie la fel pentru ca in acest fel...au un scop comun...DUMNEZEU...iar dak il au pe Dumnezeu El face ca toate lucrurile frumoase sa se intample...sa ia fiinta

• May 5, 2009 7:36 PM EEST

Vreau sa spun si eu cateva lucruri chiar daca unele pot parea mai personale:) In adolescenta si maturizarea mea am avut o pretentie semnificativa de la baieti si in special de la cel care avea sa devina prietenul meu.Aceasta ''pretentie'' pe care ma luptam sa nu o fac un etalon se numeste puritate cu tot ce cuprinde si poate semnifica acest termen.Daca as alege sa ma exprim intr-un mod si mai direct lucrul acesta insemna pentru mine ca el sa nu mai fii avut vreo prietena niciodata, sa nu fii sarutat vreo fata, plus multe alte lucruri care pot fii incluse aici.Ca o paranteza nu as fii pretins nicioadata aceste lucruri daca eu nu le-as fi respectat in viata mea personala.Astazi nu pot decat sa-I multumesc Domnului ca El binecuvinteaza credinciosia si o rasplateste!exista si astazi baieti care privesc domeniul acesta al relatiilor cu responsabilitate!Slava Domnului!:)