Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

Pentru fete: ce va deranjeaza la unii baieti?

• Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • August 20, 2011 8:13 PM EEST
    Îmi place ideea topicului, dar cred ca ar fi trebuit formulat altfel. Ca sa nu se ajungă la a scoate în evidenţă infinitele defecte ale băieţilor, cred că fetele ar trebui să găsească o soluţie pentru ele, să îşi facă partenerii conştienţi de greşeală dar să vină cu rezolvarea.

De exemplu băieţilor le place să admită că sunt puternici, lucru care naşte în inimile fetelor sentimentul de slăbiciune şi inutilitate.
    Foarte simplu se poate rezolva problema, dacă ştiţi să comunicaţi.

"Îmi place să te ştiu puternic, dar nu-mi place să te mândreşti cu asta. Nu-mi place să faci din faptul că eşti puternic un obicei. Dacă eşti puternic nu înseamnă că nu trebuie să fi sincer. A fi puternic, uneori înseamnă a fi vulnerabil.

Îmi place să te ştiu puternic pentru că mă simt ocrotită, mă simt în siguranţă. "

(Băieţii şi fetele, au atât de multe defecte încât am putea umple pagini întregi cu ele. Ar fi mult mai distractiv şi mai folositor dacă am şti compensa un defect cu o calitate).
  • August 29, 2011 4:55 AM EEST
    urasc cand un baiat te ia cu "papusa'' ...''frumoso''...sau pe strada cu ''ps ps…domnisoara, domnisoara''....is mai multe...dar nu vreau sa se simta baietii de pe pom:)))......cred ca cu un pic de intelepciune se rezolva;)..so guys..:D
  • August 31, 2011 2:46 PM EEST
    din ce am mai citit pe sărite, am observat că aproape toate din stimabilele noastre surori dau cu bâta în ceea ce înseamnă băiat.. că e ipocrit, miştocar ..sau ce am mai citit printre rânduri. Bine chiar tema subiectului o cere, însă ..prin asta s-a evidenţia ceea ce unui băiat nu-i place la o fată...multă vorbărie!!
  • September 2, 2011 12:06 AM EEST
    Eu chiar as zice ca mie imi plac asa cum sint ei glumeti,curiosi si chiar daca gresesc Dumnezeu ii va descoperi... cred ca nu trebuie sa fie criticati
    • 11 posts
    September 17, 2011 12:41 AM EEST
    :)) ar trebui sa vedem si ce ii deranjeaza pe baietii in legatura cu fetele .
    • 11 posts
    March 4, 2012 12:56 AM EET
    Lipsa unei relatii cu Dumnezeu. De aici pleaca toate relele. Un baiat care are o relatie autentica cu Domnul poate intra-adevar sa greseasca in relatia lui cu o fata, dar nu sa persiste in a-i face rau. Din nefericire, prea multi baieti privesc relatiile cu fetele ca pe o joaca...
    Asta e ceea ce ma deranjeaza cel mai mult :)
    E drept insa, acest priciupiu este valabil si in cazul fetelor :)
    • 11 posts
    March 4, 2012 12:57 AM EET
    ps: Ramy, din cauza ta am ajuns aici :P :*
  • April 18, 2012 4:28 PM EEST
    Deleted Member said:
    pffff nu stiam k ati faqt j pt fete;))...
    de und sa incep:-?
    scz dak va ranesc:))
    -is mincinosi...
    -doar vrajeala in ei
    -le e frica de relatii mai serioase:))
    -se baga in tot felul de probleme
    -nu stie sa se comporte q o fata
    -nu vorbesc frumos q ele...:[email protected]
    -fitze de fashion :))
    -j muuulte altele dar nu putem schima nimic...asa i'a facut dumnezeu:)
  • April 18, 2012 4:30 PM EEST
    stai linistita nu Dumnezeu ia facut pe baieti mincinosi si fitosi...lumea ia facut asa...
  • April 18, 2012 4:31 PM EEST
    iti dau dreptate Gabriella lumea asta rea si pacatoasa
    • 11 posts
    April 18, 2012 4:52 PM EEST
    Nu lumea este vinovată, ci ei. Fiecăruia dintre noi i se dă posibilitatea de a alege între ceea ce este bine și rău :) Lumea ne influențează, dar decizia noi o luăm. E ușor să punem totul în cârca societății în care trăim, totuși, pentru ceea ce suntem și facem, numai noi sutem direct responsabili.
  • April 18, 2012 4:56 PM EEST
    am citit cateva din parerile fetelor despre baieti...nu am rabdare sa citesc tot....asa ca raman la parerea ca nu toate ati spus doar lucruri rele despre baieti....tre sa recunosc si eu ca uneori sunt de neinteles baietii....dar oare noi fetele stim ce vrem?....eu vorbesc din experienta mea...uneori nici eu nu stiu ce vreau si atunci cum pot sa am asteptari de la altcineva fie el baiat sau fata....eu cred ca fiecare in dreptul nostru tre sa ne cercetam putin doar....si o sa descoperim ca acuzatiile pe care le aducem altora exact noua ni se [potrivesc.....nu ii scot pe baieti ca niste oameni perfecti....au si ei ale lor defecte...caractere dificile si de neinteles....dar in aceeasi masura le au si fetele....si fetelor: cand o sa gasiti pe acel baiat pe care Dl il are pregatit pt voi....va spun sigur ca va fi cel mai frumos...cel mai destept....se va purta cel mai frumos...si va fi cel mai deosebit om din lume....si chiar de nu va fi asa....voi asa o sa vedeti...omul care nu are nici un defect...si defectele pe care o sa le vedeti o sa le acopere dragostea....asa ca lasati totul in mana Dlui....:)...fiti binecuvantati de Dl cu totii....si lasati dragostea sa priveasca nu mintea.....
    • 29 posts
    June 28, 2012 2:05 PM EEST
    ♫ Luiza said:
    Reby1718 wrote...
    pffff nu stiam k ati faqt j pt fete...
    de und sa incep:-?
    scz dak va ranesc
    -is mincinosi...
    -doar vrajeala in ei
    -le e frica de relatii mai serioase
    -se baga in tot felul de probleme
    -nu stie sa se comporte q o fata
    -nu vorbesc frumos q ele...:[email protected]
    -fitze de fashion
    -j muuulte altele dar nu putem schima nimic...asa i'a facut dumnezeu

ce as vrea sa zic eu e ca nu toti sunt asa..nu trebuie sa generalizam.exista si baieti credinciosi si de gasca si sensibili etc
    daca unul e mincinos nu inseamna ca toti sunt asa cum nici daca unul e amabil toti sunt asa ..sunt fel si fel Putem zice ce nu ne place la baieti,asa in general,da` sa nu dam chiar asa tare in ei cum nici sa nu`i periem prea tare Parerea mea
    Si nu cred ca asa i`a facut Dumnezeu..adica El nu i`a invatat sa minta si nici sa ne ia cu vrajeli..
    <!--Session data-->

• 29 posts
    June 28, 2012 2:08 PM EEST
    Luisa ei au asta in ei de cand sau nascut,dar sa nu uitam e jumatatea femeii:).....app dc baietii cand aud de casatorie o iau la fuga sa mai bine te lasa balta,sunt asa imaturi la chestia asta...
  • July 25, 2012 12:36 PM EEST
    Cand te gandesti la un baiat,il poti imagina cu un vulcan.Nu stii cand va erupe.Sunt foarte imprevizibili(astazi rad,maine plang) =)))
    • 89 posts
    August 5, 2012 11:25 PM EEST
    david ioana said:
    Luisa ei au asta in ei de cand sau nascut,dar sa nu uitam e jumatatea femeii:).....app dc baietii cand aud de casatorie o iau la fuga sa mai bine te lasa balta,sunt asa imaturi la chestia asta...

Pentru ca atunci incepem sa ne gandim daca putem ceva "mai bun" decat "actuala". :))

• September 20, 2012 11:11 PM EEST
    lidia gabriella said:
    is cam nesimtiti si cam nesinceri si uita cum ar trebui sa se comporte cu o femeie

nu stiu ...nu toti...dar sunt unii chiar f nesimtiti

• September 22, 2012 10:39 PM EEST
    e atat de simplu si motivat comportamentul barbatului fata de femeie...daca e motivat puternic si are intentii serioase,acela va dovedi seriozitate si interes , perseverenta de asemenea,in comportament... in caz contrar, il vei cataloga drept neserios ,prin dezinteresul lui ! Depinde de femeie, cum si cat permite!
  • October 15, 2012 10:57 PM EEST
    Diana -S said:
    e atat de simplu si motivat comportamentul barbatului fata de femeie...daca e motivat puternic si are intentii serioase,acela va dovedi seriozitate si interes , perseverenta de asemenea,in comportament... in caz contrar, il vei cataloga drept neserios ,prin dezinteresul lui ! Depinde de femeie, cum si cat permite!

Subscriu

Parcă imi citeşti gândurile mele!

• 25 posts
    February 14, 2013 2:13 PM EET

Hmmm?:)))..parerea mea este ca trebuie sa cunosti baietii sau baietul respectiv.. Dar oricum ce nu-mi place mie la anumiti baieti este ca unii umbla din floare in floare fara sa le pese de sentimentele a celor fete..sau faptul ca uita sa respecte o fata ..sa o salute sau sa ii tina usa , sa-i puna suc in pahar , sa vorbesca politicos cu ea ..etc.. Sau ce nu-mi place este cand un baiat nu spune ce simite pentru o fata o lasa asa sa spere:))).

This post was edited by cata toma at February 14, 2013 2:18 PM EET
    • 12 posts
    June 5, 2013 5:53 PM EEST

hmmm..

• 22 posts
    June 8, 2013 2:23 AM EEST

parerea mea este ca parerea mea nu conteaza, dar totusi,din ce am citit pe la inceput... de acu vreo 3-4 ani..hmm... sper ca v-ati mai schimbat gandirea, inspre bine, toate cele bune!

• 11 posts
    June 7, 2014 12:21 PM EEST
    Deleted Member said:
    hmm..exista de tot felul.. dar asa in general nu imi place de cei care asteapta sa primeasca de la o fata ceea ce ei nu au (pe plan material)... si pe plan spiritual...faptul ca asteapta ca ea sa fie sfanta (lucru imposibil), si el sa aiba dreptul sa faca ce vrea.

Acelasi lucru se poate spune si despre fete :)

This post was edited by Ghita Marcel at June 7, 2014 12:22 PM EEST