Forums » Intrebari si raspunsuri

Cu siguranta nu stiati ca... ???

• Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • January 16, 2010 12:58 PM EET

Cu siguranta nu stiati ca...................

- Singurul aliment ce nu se deterioriaza este mierea.

- In parlamentul britanic, care numara 650 de membri, sunt doar 400 de locuri. Cine intarzie trebuie sa stea in picioare…

- Un melc poate dormi trei ani.

- Greutatea tuturor furnicilor de pe Terra este mai mare decat greutatea tuturor oamenilor.

- Crocodilul nou-nascut este de trei ori mai mare decat oul din care a iesit.

- Ursii polari sunt stangaci.

- Creierul barbatilor este organizat fie pentru a vorbi, fie pentru a asculta. Nu le pot face pe amandoua in acelasi timp. Asta inseamna ca daca un barbat vorbeste, el a surzit, nu mai poate auzi nimic. Cand vorbeste, o femeie poate auzi in acelasi timp. Deci, atunci cand o femeie vorbeste cu un barbat, trebuie sa-l lase sa termine ce are de spus, altfel el nu poate auzi nimic.

- Deschide un document nou in Word si scrie =rand(200,90) , apoi apasa enter….

Microsoft e gata sa "plateasca milioane" pentru cel care poate oferi explicatia. Incearca!!!!!!!!!!!!!!

- Puricele poate sari peste de 350 de ori lungimea trupului sau. Este ca si cum un om ar sari peste un teren de fotbal.

- Inima unei balene albastre este la fel de mare cat o masina.

- In Marea Britanie, din 99 de oameni accidentati moare 1, in Germania, din 60 de oameni accidentati moare 1, iar in Romania, din 3 oameni accidentati moare 1.

- Sunt mai multe gaini decat oameni in lume.

- CocaCola poate fi folosita si pentru a curata parbrizul masinii tale cand se murdareste la drum lung si ai ramas fara lichid de spalare.

- Pentru a desprinde orice fel de hartii, guma sau silicon, lipite pe orice suprafata de sticla, umezeste zona respectiva cu CocaCola...

- Apelul de urgenta este 112 peste tot in lume. Acest numar poate fi apelat si daca ai tastele blocate. Incearca!

- In medie, persoanele stangace mor mai repede cu 9 ani decat cele dreptace.

- O persoana normala este cu circa 6mm mai lunga noaptea. Corpul uman se lungeste in timpul noptii.

- Zilnic, avem in jur de 70 000 de ganduri.

- Un creier uman genereaza mai multe impulsuri electrice intr-o zi decat toate telefoanele din lume.

- Cat de destept este piciorul tau drept? Incearca asta ! Este de la un chirurg ortoped. Iti va pune mintea in incurcatura si vei continua sa incerci din nou si din nou, pentru a vedea daca esti mai destept decat piciorul tau, dar nu vei reusi...

1. In timp ce stai la birou in fata calculatorului, ridica piciorul drept de pe podea si fa cu el cercuri in sensul acelor de ceasornic.

2. Acum, in timp ce faci asta, deseneaza cifra "6" in aer cu mana dreapta. Piciorul isi va schimba sensul de rotatie.

Inainte de sfarsitul zilei vei incerca din nou, daca nu ai facut-o deja. Trimite asta prietenilor,

- Nu se poate stranuta cu ochii deschisi.

- Un stranut iese din gura cu o viteza de peste 965 km/h.

- Propozitia: "The quick brown fox jumps over the lazy dog" foloseste fiecare litera a alfabetului.

- Cuvantul cimitir vine din grecescul koimetirion, care inseamna "dormitor".
    Femela leu se ocupa cu vanatoarea in peste 90% din cazuri, in timp ce masculul leu prefera sa doarma sau sa se odihneasca.

Elefantul este singurul mamifer care nu poate sari.

- In ciuda greutatii sale impresionante, un urs grizzly poate alerga la fel de rapid ca si un cal obisnuit.

- Cel mai mare mamifer al planetei, balena albastra, cantareste 50 de tone la nastere. La maturitate, ea poate ajunge pana la 150 de tone.

- Cangurul nu poate sa sara, sa se desprinda de la sol, decat daca coada ii atinge pamantul.

- Singurul loc de pe corpul unei vaci in care exista glande sudoripare este nasul acesteia.

- Hipopotamul da nastere puilor sai sub apa si ii ingrijeste in primele zile de viata tot in apa. Totusi, cei mici ies din cand in cand la suprafata pentru a lua destul aer.

- Un cimpanzeu poate sa invete sa se recunoasca pe sine intr-o oglinda, insa o maimuta nu poate fi invatata acest lucru.

- Pe parcursul intregii sale vieti, o singura vaca da peste 200.000 de pahare de lapte.

- Cu ajutorul limbii sale extrem de lungi si elastice, aproximativ 55 cm, girafa este capabila sa se curete singura in urechi.

- Cand englezii au ajuns in Australia au vazut un animal ciudat care sarea prin paduri. Au chemat un bastinas si l-au intrebat prin semne ce animal era acela. Cum bastinasul repeta "kan ghu ru" ei au adoptat acel nume pentru animal. Dupa mult timp cercetatorii au constatat ca bastinasul de fapt spunea "nu inteleg"?

Daca o statuie reprezentand un erou pe cal prezinta calul cu doua picioare in aer, personajul a murit in batalie. Daca are un picior in aer a murit ranit dupa batalie si daca are patru picioare pe jos a murit de moarte naturala?

- In 1980 un spital din Las Vegas si-a concediat angajatii pentru ca pariau cand vor muri pacientii.

• January 16, 2010 1:02 PM EET
    akm m-am asigurat k le stiti :D
    :*
    multumitzi??? :)) =))
  • January 16, 2010 2:29 PM EET
    da stiati k nici io nu le jtiam pan
    sa le citesc??? :)
    • 10 posts
    January 16, 2010 4:52 PM EET
    ce tare :))!
    • 7 posts
    January 22, 2010 2:50 PM EET
    sunt chiar interesante.
  • January 22, 2010 3:04 PM EET
    tare :)):))
    si interesante :P
  • January 22, 2010 4:21 PM EET
    De ce spalam prosoapele de baie, nu suntem curati cand le folosim?
    • 10 posts
    January 23, 2010 1:24 PM EET
    Cristian :))
    buna intrebare! :))
    • 266 posts
    January 23, 2010 3:13 PM EET
    haha :)) interesante :P
  • January 23, 2010 4:03 PM EET
    nu stiu care e sursa ta, dar una din afirmatii e pe jumatate adevarata :D, cea ce ma face sa cred ca nici celelalte, oricat de interesante ar fi, nu toate sunt reale. :P
  • January 24, 2010 3:23 PM EET
    poi nuj nu io le-am fkt si dak una nui asa si krk jtiu kre e(mah ales k u ejti un baiat), nu inseamna k toate st false :D nu? :P :)
  • January 24, 2010 3:31 PM EET
    nah ca am mai invatat lucruri noi:))
    ce tare:))
  • January 24, 2010 5:50 PM EET
    woow...tare:))..
  • January 24, 2010 5:50 PM EET
    ff interesant sa sti;))
  • January 25, 2010 8:29 AM EET
    da le mai stiam dar nu pe toate:))
    tare bey:X
  • January 26, 2010 12:35 PM EET
    faine toate/.....

[mai ales ultima]
  • January 27, 2010 3:20 PM EET
    In primul rand, ce are de-a face comentul cu faptul ca sunt un baiat?
    Nu toate sunt false, si unele sunt interesante :P
    O sa dau paste :D "Parlamentul britanic este format din două Camere - o Cameră inferioară, Camera Comunelor (House of Commons) şi o Cameră superioară, Camera Lorzilor (House of Lords)". Camera comunelor are 646 de membri :)
    La naştere balena albastra are aproximativ şapte metri în lungime şi o greutate de două-trei tone, cea mai grea Balena 178 tone.
    Referitor la creierul barbatilor, intradevar este organizat altfel decat la femei, insa nu sunt surzi in timp ce vorbesc :) ai auzit de atentie distributiva :P (si barbatii o poseda) :P
    Hai sa te felicit si poate o sa fie mai bine :P,
  • January 27, 2010 3:37 PM EET
    da da thx thx thx in fine nu io leam scris si leam pus miau plk si leam postat nuj io dak st 100% adevarate k nam km s le verifik da st interesante nu leam pus k se se supi cineva k n ui asa si e asa leam pus just 4 fun... :D
  • January 29, 2010 2:08 AM EET
    si eu m-am distrat, in mod sigur nu ai suparat pe cineva, dimpotriva sunt interesante,deci eu imi cer scuze pentru ca am comentat  Iarta-ma !!
  • January 29, 2010 11:47 AM EET
    nu-i nik :D data viitoare voi fii eu mah atenta la ce forum-uri pun.thx pt comment :p cya
  • January 29, 2010 7:53 PM EET
    bah..peste 70 000 de ganduri/zi...vreau sa vb cu persoana care a calculat chestia asta:)))..
  • January 30, 2010 3:47 AM EET
    cool
  • February 4, 2010 4:06 PM EET
    din pacate n-o cunosc dar dak o intalnesc o sa t anunt p tn prima!!! :)))))
  • February 4, 2010 10:21 PM EET
    da is ft tari .. :))
    nu conteaza daca is "adevarate" da te amuzaa . .:))
  • February 5, 2010 12:42 AM EET
    mama mia:))