Forums » Sanatate

Fumatul si sanatatea

• Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
    • 18 posts
    February 4, 2010 6:36 PM EET
     -fumul de tigara contine 4000 de substante nocive, dintre care peste 40 sunt cancerigene; la cateva secunde dupa primul fum substantele cancerigene intra in plamani, iar dupa cateva minute ritmul inimii si tensiunea cresc, laringele si ochii se irita si monoxidul de carbon intra in sange.
    -peste 80% din cazurile de cancer pulmonar apar la fumatori, al caror risc de a face aceasta boala este de 10 ori mai crescut decat la nefumatori;
    -riscul de a face infarct miocardic este dublu pentru cei care fumeaza;
    -copiii nascuti din parinti fumatori sunt mai predispusi sa faca pneumonie sau bronsita in primul an de viata;
    -cei care sunt casatoriti cu o persoana fumatoare sunt de 4 ori mai predispusi sa moara de cancer pulmonar, datorita fumatului pasiv;
    -fumatul favorizeaza aparitia cancerului de buze, limba, laringe, esofag, vezica, stomac;
    -o tigare arde in medie 12 minute, timp in care polueaza mediul inconjurator, obligandu-i pe cei din jur sa "fumeze" pasiv;
    -fiecare tigara fumata va scurteaza viata cu 14 minute si jumatate;
    -riscul de a avea un atac de inima este de 250 de ori mai mare daca fumezi;
    -riscul de a te expune la emfizem pulmonar este de 80 de ori mai mare daca fumezi;
    -fumatul cauzeaza o respiratie neplacuta, ingalbeneste dantura, ingrasa parul, imbacseste hainele, lasa pete galbene pe degete si buze, grabeste aparitia ridurilor, scade rezistenta la raceala si gripa;
    -o persoana care fumeaza timp de un an un pachet de tigari pe zi va avea un litru de gudron depozitat in plamani.

Cateva sfaturi pentru a renunta la fumat:
    -anunta-ti prietenii si familia ca te lasi de fumat; promisiunea publica iti va intari vointa;
    -nu te gandi ca renunti pentru totdeauna, renunta doar pentru o zi, apoi repeta aceasta pentru fiecare zi;
    -elimina toate lucrurile din jurul tau care ti-ar putea aminti de fumat: tigari, scrumiere, brichete etc.
    -fa-ti o provozie de morcovi, pastile mentolate, guma de mestecat fara zahar, etc., de care sa te poti folosi cand simti nevoia sa fumezi;
    -cu banii pe care ii economisesti dupa prima saptamana de renuntat la fumat cumpara-ti ceva ce iti doreai de mult;
    -aminteste-ti ca peste 30 de milioane de oameni au reusit sa se lase de fumat.
  • February 5, 2010 11:47 AM EET
    acum stiu sigur k nu ma voi apuca d fumat =)) ... numa mirosu d tutun ma ameteste... :)) si desi fuamtori stiu prea bn lucrurile astia tot aleg s ramana k viciul... si totusi cei care se lasa(un procent mic) st fff curajosi, k vointa si speranta... Domnu' s ii binecuvanteze!!! chestia asta ar trebui data si la TV la fiecare publiciatte :) (poate se trezesc mah multi) GBya :D
  • February 5, 2010 11:53 AM EET
    stai linistita Conduella ca dintre cei pe care ii stiu ieu ca fumeaza...or inceput sa se lase ca doar or scumpit tzigaretele la 10 lei paketu si de luna viitoare o sa fie 12-13 lei paketu;) fiti binecuvantati
  • February 5, 2010 12:20 PM EET
    makar atata lucru sa-i motiveze... printe cunostintele mele nu-i nimeni kre s se teme d preturi, ba mah rau ... se inmultesc :)))
  • February 5, 2010 12:50 PM EET
    bine niki chiar aja da orikm dintre toti dak ar fi asha p o scara d la 1 la 10 nush dak au renuntat vreoo 3... :D GBya
  • February 14, 2010 2:20 AM EET
    eu am fumat trei pachete de tigari si ma trezeam noaptea pe la 4 sa fumez inca 7,8 tigari ca nu imi ajungeau pnt ca ziceam daca dorm nu fumez si trebuie si atunci ...e greu sa te lasi de tigari ...numai daca te lasi dintr o data poti..bine fara Dumnezeu nu vei reusi...
  • November 23, 2011 5:57 PM EET
    Cand citesc lucrurile de mai sus, ma ia groaza pentru baietii si fetele din clasa mea. Au doar 15-16 ani si deja sunt prinsi in joc si nu pot sa scape.
    • 54 posts
    June 25, 2014 8:35 PM EEST

Frati si surori, stimati colegi de site, permiteti-mi sa-mi incep pledoaria :

( muzica de fundal : https://www.youtube.com/watch?v=OE_6FNmqY_Y )

Cele 10 porunci ale amerindienilor :

1. Pamantul ne este mama, ingrijiti-l.
    2. Fii onorabil in toate relatiile tale.
    3. Deschide-ti inima si sufletul Marelui Spirit ( Dumnezeu ).
    4. Orice forma de viata este sacra, trateaza toate fiintele cu respect.
    5. Ia din natura doar ce ai nevoie, nimic mai mult.
    6. Fa ceea ce trebuie sa faci pentru binele tuturor.
    7. Multumeste-i Marelui Spirit ( Dumnezeu ) pentru fiecare zi a vietii tale.
    8. Fii sincer mereu.
    9. Urmeaza ritmul naturii.
    10. Bucura-te de calatoria vietii, dar nu lasa urme.

Este cunoscut faptul ca triburile amerindiene practicau si mai practica fumatul ca ritual religios si social. Din cartile copilariei intesate cu cowboy si piei-rosii ne aducem aminte expresia “ sa fumam pipa pacii “ – obicei ce afirma sau reafirma relatii de prietenie.

Privind cu atentie cele 10 porunci ale indienilor , observam ca ele nu sunt cu mult diferite de cele 10 porunci biblice. La o a doua privire mai atenta s-ar putea sa concluzionam ca sunt aceleasi porunci, spuse intr-un mod diferit. Putem afirma asadar, ca acesti oameni – in mod evident inclinati catre cautare spirituala si trai armonios cu tot ce inseamna Creatie – pacatuiesc fumand ?

Johann Sebastian Bach – celebrul compozitor, organist, violonist al perioadei baroce – de asemenea se bucura de binefacerile fumatului. Ba mai mult de-atat , a scris si o poezie in care ilustra faptul ca acest obicei ii imbunatateste relatia cu Dumnezeu. ( sursa : Wikipedia ). Laudat sa fie Domnul, am reusit sa gasesc si poezia in cauza :http://murderofravens.org/2008/08/08/a-poem-about-pipe-smoking/

Ca fumator pasionat declarat, vi se pare ca muzicii lui Bach ii lipseste spiritualitatea ?Va propun in acest sens sa ascultam una dintre sutele de creatii ale sale : https://www.youtube.com/watch?v=ckwszVLoEAs

Oare fumatul chiar este atat de condamnabil ? Cum se face ca unele dintre cele mai mari personalitati ale omenirii au fumat fara a-si ridica probleme in legatura cu acest obicei si fara a-si turna cenusa-n cap ? Iata doar cateva exemple din ilustrul grup : Albert Einstein, William Shakespeare, Regina Victoria ( 1837 – 1901 ), Ioana D’Arc, George Wahington, Fidel Castro , Regina Elizabeta I a Angliei, Cristofor Columb ( care a descoperit , si anume – America – locul unde-si are originea miscarea penticostala ! ) , Hua Tuo , Sigismund Freud, Mahatma Gandhi , Bob Marley , Jack Sparrow ( capetenie de pirati ).

Iata si cateva dintre efectele benefice ale fumatului, concluzionate pe baza observatiilor medicale :

- reducerea riscului de necesitate a intervenirii chirurgicale pentru inlocuirea genunchiului.

- reducerea riscului de aparitie a bolii Parkinson

- reducerea riscului de aparitie a obezitatii

- reducerea riscului de deces in urma unor atacuri de cord

- ajuta medicamentul pentru inima “ clopidogrel “ sa actioneze mai eficient.

Pentru mai multe detalii: http://www.livescience.com/15115-5-health-benefits-smoking-disease....

sau Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/Health_benefits_of_smoking

In concluzie, tin sa precizez ca ce am prezentat eu aici reprezinta o picatura din cupa lucrurilor pozitive legate de obiceiul fumatului. Ar mai fi multe lucruri de spus , iar eu am dorit sa prezint si cealalta fata a monedei din moment ce majoritatea covarsitoare a colegilor mei de site condamna acest mod de relaxare. Biblia ne spune clar ca avem ochi sa vedem si urechi sa auzim, asa ca haideti sa ne folosim aceste simturi si sa ne largim orizontul vederii, sa ne destupam urechile si sa captam cat mai multa informatie. Doar in felul acesta putem emite pareri ce au sansa macar de-a fi tangential valide.