Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

Partenera/Partenerul Potrivit. Un raspun corect Din Punctul meu

• Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • I'm tired of all this iron,
    exhausted of carrying on this road....  more
  • 1. În fața tronului de har,
    Cu-o inimă zdrobită
    O rugă-aduc și a...  more
  • PATRUZECI DE IEŞIRI DE URGENŢĂ CARE ERAU ÎNCHISE ŞI O SCARĂ DE U...  more
  • “ Te-ai descrie drept o persoana indragostita cu totul de Isus C...  more
  • Toti ne dorim binecuvantarea lui Dumnezeu. El vrea sa ne binecuv...  more
  • C.H. Spurgeon – Ce să faci în vreme de criză?

Staţi pe loc, şi ...  more
  • Prorocul si blacklist-ul!

Voi ati auzit de frati proroci care a...  more
  • Creatorii de iluzii
    autor: Nichifor Nicu
    29/03/2019. ora: 01:50
    ...  more
  • Ancorat în brațul Tău
    autor: Nichifor Nicu
    28/03/2019. ora: 17:4...  more
  • December 2, 2008 1:34 PM EET

Eu Personal cred urmatorul lucru.

- In primul rand cand te gandesti la partenerul/partenera ta de viata trebuie sa vi inaintea Domnului si sa ii ceri. Poate ca tu vi si ii spui : Doamne sti nu vreau sa fie cu pretenti, sau sa nu fie prea modesta, sa fie simpla, iubitoare, zambareata... si multe altele.

Domnul iti tine in seama cerintele tale dar el va cauta o fata care stie ca impreuna o sa va fie cat mai bine. De aceea cred ca daca noi nu venim inaintea Domnului si nu ii cerem partenerul/partenera noastra si noi crezandune intelepti cautam dar totusi cand gasim nu suntem asa de incantati un timp dupa ce sunteti impreuna deoarece nu iti place unele lucruri la ea sau ea la tine.

Intradevar si tu o cauti dar inainte de asta roagate inainte.

De exemplu taberele nationale de acolo multi tineri se duc pentru urmatoarele motive:

1. Sa-L Slujeasca pe Domnul

2. Sa se bucure cu cei din jur

3.Sa isi caute partenerul/partenera de viata.

Cred ca o sa gasesti partenerul/partenera ta de viata si poate ca nu iti vei da cu seama ca el va fi. Poate ca nu ai vb cu el/ea niciodata si este din biserica unde te prezinti tu in fiecare duminica. Sau poate chiar vecin sau prieten/prietena apropiata.

Deci nu te ingrijora de ziua de maine si cu cine vei fi. Domnul ne poarta de Grija la toti asta e clar si cum Domnul Dumnezeu spune in Geneza "nu este bine ca omul sa fie singur" deci nu te ingrijora caci partenerul/partenera ta de viata este foarte aproape doar roagate cu credinta si Domnul iti va da.

Marcu 11:24 (citeste)

Fiti Binecuvantati.

Domnul cu voi!

• December 2, 2008 2:26 PM EET

AMIN..:) ai dreptate..Domnul sa te binecuvinteze!:)

• 1 posts
    December 3, 2008 6:33 AM EET

asa e cum spui tu:)

GBU!

• 266 posts
    December 3, 2008 9:24 AM EET

si eu gandesc la fel :D Fiti binecuvantati >:D<

• December 3, 2008 11:55 AM EET
    Astept....astept....si iar astept......
    daca asa zici tu asa o sa fac:P:D
  • December 4, 2008 6:59 AM EET

O intrebare,ce se intampla cand gasesti acea persoana totul e super din ambele parti intr-un fel ti se pare ca Dumnezeu aproba aceasta alegere pentru tine si in casatorie iti dai seama ca nu asta a vrut Dumnezeu pentru tine.

Poti sa dai inapoi?Poti sa divortezi?Biblia spune nu cu respectiva exceptie!

What to do,what to do.

• December 4, 2008 7:04 AM EET

Odata ce Domnul ti-a daruit persoana potrivita Domnul nu doreste ca apoi sa te desparti de ea. Domnul ti-a dato si e clar ca daca Domnul iti da ceva e pentru Totdeauna! Deci tine bine minte amice! Daca Domnul da nu mai ea inapoi caci el se tine de cuvant si viata cu acea persoana va mi binecuvantata din punct spiritual si si fizic! Deci inainte de a pune intrebarile gandeste de doua ori nu odata.

Un mic sfat dar daca nu vrei e treaba ta.

• December 4, 2008 7:06 AM EET
    NarcisDaniel wrote...

Odata ce Domnul ti-a daruit persoana potrivita Domnul nu doreste ca apoi sa te desparti de ea. Domnul ti-a dato si e clar ca daca Domnul iti da ceva e pentru Totdeauna! Deci tine bine minte amice! Daca Domnul da nu mai ea inapoi caci el se tine de cuvant si viata cu acea persoana va mi binecuvantata din punct de vedere spiritual si fizic! Deci inainte de a pune intrebarile gandestete de doua ori nu odata.

Un mic sfat dar daca nu vrei e treaba ta.

• 56 posts
    December 4, 2008 8:14 AM EET
    keke wrote...

O intrebare,ce se intampla cand gasesti acea persoana totul e super din ambele parti intr-un fel ti se pare ca Dumnezeu aproba aceasta alegere pentru tine si in casatorie iti dai seama ca nu asta a vrut Dumnezeu pentru tine.

What to do,what to do.

Frate, nu trebuie sa ti se para ca Domnu aproba ci trebuie sa fi sigur de asta, OK?

Pt. ca Domnu ce uneste nu desparte! Amin [-o<

• December 4, 2008 8:48 AM EET

la partenera sau partenerul potrivit trebuie sa ne gandim cand avem o varsta potrivita... si intotdeauna sentimentele trebuie sa actioneze echilibrat cu ratiunea... ;)

• December 4, 2008 8:53 AM EET

Gandeste de doua ori inainte sa spui "DA" caci nu vei mai putea spune "NU"!

Tine cu sfinetenie sfatul tatalui tau (la tatal divin ma refer) si nu vei da gres.

Domnul sa ne ajute pe toti !  

• December 5, 2008 1:17 PM EET

Este importanta varsta intr-o relatie?

• 56 posts
    December 5, 2008 10:05 PM EET
    AnnY wrote...

Este importanta varsta intr-o relatie?

Ar fi mai bine daca a-i deschide un subiect nou pe tema asta, nu crezi? :D

Da este.

• 0 posts
    January 2, 2009 12:04 PM EET

Foarte adevarat...Domnu sa fie slavit si laudat de toata lumea !!

• January 26, 2009 9:09 AM EET

Da, este importanta si varsta trebuie sa ai o maturitate.

si ink ceva eu zic sa ceri partenera/ partenerul de la Dumnezeu nu fa ca si unii oameni "religiosi" face ceva dupa pfta si dorinta lui si dupa aceea cere binecuvantarea lui Dumnezeu peste acel ceva :-? de unde stie ca Lui Dumnezeu o sa-i placa alegerea lui

de aceea mai bine roagate, posteste si cere pe Tati sa-ti arate la momentul potrivit cine este alesul/aleasa :) sper k m-ati inteles.

• January 26, 2009 6:57 PM EET

CAteodata sentimentele cu mult inaintea ratiunii,mai ales daca practici abstinenta foarte mult timp.

De aceea zic,cand vine o fata si ti se pare ca e de la Domnul si nu e ce faci?

• January 27, 2009 8:47 AM EET
    keke wrote...

CAteodata sentimentele cu mult inaintea ratiunii,mai ales daca practici abstinenta foarte mult timp.

De aceea zic,cand vine o fata si ti se pare ca e de la Domnul si nu e ce faci?

Te rogi.:)

• July 17, 2009 3:22 AM EEST
    Daca nu auzi vocea Domnului,ce faci?
  • October 28, 2009 3:43 PM EET
    asa este....deci sa fim cu bagare de seama;)
  • October 30, 2009 11:00 AM EET
    keke wrote...

What to do,what to do.

Dumnezeul nostru este un Dumnezeu care nu se schimba si de aceea trebuie sa fii 100 % sigur ca este vocea lui Dumnezeu cea care te calauzeste in algerea partenerului. Ii un pic cam tarziu, dk iti dai seama dupa ce te-ai casatorit ca nu asta a vrut Dumnezeu pentru tine. Divortul este cu siguranta exclus, si cred din toata inima ca Dumnezeu poate binecuvanta aceea casnicie daca amandoi vin cu pcainta inaintea Lui. Daca poti uita-te la filmul "Fireproof", ai ce invata de acolo (dk nu-l ai, scrie-mi si ti-l trimit eu).....GBU
  • October 30, 2009 11:06 AM EET
    "Ma veti cauta si ma veti gasi, dk ma veti cauta din toata inima" zice Domnul,,,,, Dumnezeul nostru nu este un Dumnezeu pe care il "iei" doar atunci cand ai nevoie, dupa care il pui la loc in sertar. Ca sa poti auzii vocea Lui, trebuie sa traiesti fiecare zi in prezenta Lui, sa Il cauti in fiecare zi, si Dumnezeu va vedea aceasta dorinta a inimii tale. Pune-l la incercare, cauta-L din toata inima si Il vei gasii!!!!
    • 1 posts
    February 13, 2019 9:19 PM EET
    De multe ori e greu sa astepti planul lui Dumnezeu in viata ta, atunci cand vezi ca chiar toti prieteni tai sau isurat si tu inca nu pentru ca vrei sa faci voia Domnului si sa astepti binecuvantare di mana Sa
    Eu am pus inaintea Domnului 3 fete una de fiecare data si in toate am primit ca raspuns "Nu e pentru tine, Nu o lua inainte ca iti va merge di rau in mai rau, Nu cea ce iti da omul cu cea ce iti da Dumnezeu"
    De multe ori stau si ma intreb daca asteptarea asta are un rol important, si cred ca da din punctul de vedere a lui Dumnezeu.
    Daca nu astepti persoana pe care Dumnezeu vrea sa tio dea, tu nu ai sa apreciezi niciodata acea persona, din cauza ca tia placut si ai luato asa precum a facut si Samson si a ajuns la un momedat intru cat nu ia mai placut.
    Eu cred ca lucrurile pe care le doresti mai mult si nu le primesti imediat sunt lucrurile la care ai sa dai mai multa valoare, pentru ca te a costat ceva si acel ceva este timpul tau
    Eu am 26 de ani si nu sunt insurat si cred ca daca voi face voia Domnului intro zi Dumnezeu imi va da binecuvantarea mea si atunci o voi aprecia mai mult decat toate lucrurile care sunt de pret
    Este clar trebuie sa o cauti si tu pentru ca Dumnezeu iti da dar sa sti ca in traista nu iti baga