Forums » Sanatate

Coca-Cola - Bautura Ucigasa !!!

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
    • 11 posts
    March 23, 2010 7:41 PM EET

~ Coca-Cola ... Băutura Ucigașă ~

Ce este mai bun decât să fie însoțit prânzul nostru sau pizza de la cină de o Coca-Cola rece Răcoritoare, digestivă și mai ales fără de moarte. Nu cumva însă, în spatele acestora se ascunde ceva ? Exista ceva ce nu știm ? Ce este, în fine, acest lichid negru spumant pe care-l numim Coca-Cola ?

Photobucket

Știați că:

• În multe state ale Statelor Unite ale Americii polițiștii cară două galoane de Coca-Cola într-un camion ca să curețe sângele de pe drumuri în urma accidentelor.
    • Dacă puneți o friptura (o bucată de carne) într-un bol cu Coca-Cola va dispărea după două zile.
    • Ca să curățați o toaletă turnați în scoica WC-ului o Coca-Cola și lăsați cunoscutul gust să stea pentru o ora după care trageți apa. Se va curța în mod impecabil și va străluci de curățenie. Acidul citric al Coca-Colei face să dispară toate petele colorante de pe suprafețele sticloase și de pe porțelanuri.
    • Ca să scoateți rugina de pe aparatoarele cromate ale autovehiculelor frecați cu o bucată de folie de aluminiu mototolită și înmuiata în Coca-Cola.
    • Ca sa curațați contactele (polii) unei baterii auto de coroziuni vărsați peste acestea o Coca-Cola.
    • Ca să slăbiti un șurub ruginit (cu piulița) puneți deasupra lui o cârpa înmuiată cu Coca-Cola pentru câteva minute. Petele de rugină, în general, se înlătură dintr-o singură mișcare dacă puneți peste acestea o cârpa înmuiata cu Coca-Cola.
    • Ca să scoateți petele de grăsime de pe haine adăugați o Coca-Cola în mașina de spălat împreună cu detergentul și demarați programul normal de spălare. Coca-Cola ajută la eliminarea petelor. Sau la săalatul cu mâna, vărsați Coca-Cola peste pată împreună cu detergentul și apoi frecați în mod ciclic.
    • De asemenea, Coca-Cola ajută la eliminarea petelor si neclarităților de pe parbriz. Coca-Cola are acid fosforic cu pH 2,8 (3,4 dupa alții !) Poate să dizolve un cui în timp de patru zile. (PH-ul are valori cuprinse între 1 pentru acizi și 14 pentru baze, Un pH de 7 se consideră neutru). Ca să se transporte principala soluție concentrată de Coca-Cola ar trebui ca și camionul-transportor (cisterna) să utilizeze semnul Hazardous Material, care înseamnă Produs de mare pericol.
    • Firmele care dispun de Coca-Cola o folosesc ca să curete motoarele camioanelor lor de mai bine de douazeci de ani ! Acest produs îl bem ! Normal că-l folosim și pentru a curața petele noastre. Și pe deasupra plătim pentru asta ! Corect ?

Informativ !!!

Valoarea medie pentru aciditatea racoritoarelor gazoase este de 3,4. Aceasta cantitate de acid este suficient de puternica ca sa dizolve dinti si oase ! Corpul nostru înceteaza sa mai construiasca oasele aproximativ la vârsta de 30 de ani. Dupa aceasta vârsta oasele încep sa se dizolve în fiecare an prin intermediul urinei noastre, depinzând însa întotdeauna de aciditatea mâncarii pe care o ingeram.

Calciul diluat ajunge în artere, în vasele sanguine, în piele, în tesuturi si în diverse organe (în rinichi rezultatul este formarea pietrelor renale).

Racoritoarele nu au deloc elemente naturale (în comparatie cu vitaminele si apa naturala). Contin mult zahar, au o mare aciditate si coloranti. Multi oameni prefera sa bea bauturi gazoase dupa fiecare masa. Va imaginati care este consecinta ? - Consecinta ?! - Corpul nostru are o temperatura indicativa de 37 grade Celsius pentru procesul digestiei enzimelor. Temperatura racoritoarelor gazoase este cu mult mai scazuta de 37, de mult ori apropiata de zero grade. Aceasta diferenta de temperatura are ca rezultat influentarea procesului de prelucrare a enzimelor si generarea stresului în sistemul nostru digestiv determinând ca acesta sa digere mai putina mâncare. În realitate mâncarea fermenteaza.

Mâncarea fermentata genereaza mirosuri urâte, gaze, putreziciune si toxine, care sunt absorbite de catre intestine si astfel intra în sânge de unde se distribuie în întregul organism. Aceasta raspândire a toxinelor contribuie la generarea diferitelor boli.

Câteva exemple:

Acum câteva luni a avut loc un concurs la Universitatea din Delhi : Cine va bea mai multa Coca-Cola ? Câstigatorul a baut 8 sticle si a murit pe loc din cauza supra-dozei de bioxid colorant (cernelat) în sânge si a lipsei oxigenarii. De atunci, decanul a interzis categoric racoritoarele gazoase la bufetul universitatii.

-
    Cineva a pus un dinte spart într-o sticla cu Coca-Cola ; în timp de zece zile acesta s-a dizolvat ! Dintii si oasele sunt singurele parti umane care ramân intacte destul de mult timp dupa moartea noastra. Va imaginati ce poate face aceasta racoritoare sensibilelor noastre intestine si în ce hal poate ajunge interiorul stomacului nostru? Calduros apel catre toti.
    Deasemenea știați că:

• Ingredientul activ al băuturii CocaCola este acidul fosforic, care este foarte dăunator pentru calciul din oase și reprezintă unul dintre cei mai de seama vinovați de creșterea osteoporozei ?
    • Combinația acidului fosforic cu zahărul îngreunează absorbția fierului, ceea ce poate provoca anemie și facilitează apariția infecțiilor ?
    • Băutura CocaCola conține gaz carbonic care este un ingredient ce provoacă “viciu psihologic“ ?
    • Zahărurile pe care organismul nu reușește să le digere se transformă în grasime ducând chiar la obezitate ?
    • Să nu credeți că Coca-Cola light e rezolvarea ... Consumul înlocuitorilor de zahăr provoacă leziuni cerebrale, pieredri de memorie, confuzie și pot duce la dezvoltarea bolii Alzheimer.
    Inițial Coca-Cola era doar un amestec de lichid de culoarea caramelului combinat cu sifon, folosit ca remediu pentru durerile de cap. În prezent la fiecare 10 secunde 126.000 de oameni beau un amestec de acid fosforic, gaz carbonic, zahăruri și altele, numit Coca-Cola.
    ~ Cel mai trist este că majoritatea este conștientă de efectul pe care îl are această băutură, dar continuă să o consume. ~

Este foarte important să ținem cont de versetele următoare:

1 Corinteni 6:19-20

19. Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuiește în voi, și pe care L-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri?
    20. Căci ați fost cumpărați cu un preț. Proslăviți dar pe Dumnezeu în trupul și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.

Așadar, cred că ar trebui să medităm mai mult la aceste două versete, să nu ne lăsăm păcăliți de lucrurile existente în această lume,și mai ales să nu lăsăm ca trupul nostru care ar trebui să fie Templul Duhului Sfânt, să se degradeze cu prostiile acestei lumi, să nu ne batem joc de el, ci să îl îngrijim cum putem mai bine ... să nu lăsăm alcoolul, țigara, drogurile ... și Coca-Cola care este la fel un drog ... să ne pună trupurile la pământ .

Trebuie să ne gandim mai mult la ce punem în gura noastră, la ce vărsăm pe gât... pentru că totuși,

" Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuiește în voi, și pe care L-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri? "    ... Domnul sa ne ajute pe toți ! Amin
    • 56 posts
    March 23, 2010 7:52 PM EET
    Excelent articol Nyko. Pana acum nu am dat importanta la cat de daunatoare poate fii Coca-Cola, stiam ca nu e bine sa bei in excesiv, insasi dupa tot ce am citit, cred ca e mai bine sa nu bem deloc, intradever are niste consecinte foarte daunatoare pt. corpul nostru.

Recunosc ca beau Coca-Cola, mai rar dar beau, insasi cred ca am sa ma corectez si sa renunt complet la aceasta bautura otravitoare.

Multumesc Nyko inca o data pt. postare. Domnul sa te binecuvanteze.
  • March 25, 2010 2:29 PM EET
    :-s...la cat iubesc io coca cola:-s
  • March 25, 2010 2:31 PM EET
    woow
    bn k nu mai beau...:D
    nu simt nici o schimbare ...
    dar e mai bn fara
    :)

• March 25, 2010 2:31 PM EET
    Cola :X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X
    • 11 posts
    March 25, 2010 3:52 PM EET
    Heheh ... stiu ca multi dintre voi iubiti Cola dar ar trebui sa incercati sa va iubiti corpul inainte de toate care nu cred ca o sa ajunga bine consumand Coca-Cola

Domnul sa va ajute, si sa va binecuvanteze !
  • March 27, 2010 7:07 PM EET
    poate ca la sanatate nu face bine dar cred ca cola nare nici o treaba cu lucrurile spirituale!!cola dauneaza trupului nu sufletului!!!daca am privi asa lucrurile multe nam putea manca si bea fiti binecuvantati!!!
    • 11 posts
    March 28, 2010 2:12 AM EET
    David nu a zis nimeni ca Cola dauneaza sufletului ... ci din contra am zis ca trupului... nu stiu ce ai inteles tu si ce nu Si cred ca ar trebui sa privim la lucrurile astea pentru ca sunt unele care dauneaza mai mult si altele care nu dauneaza asa de tare ... si ar trebui sa ne axam pe cele care nu dauneaza asa de tare si sa ne ferim de ceea ce dauneaza trupului
    Trebuie sa ne ingrijim de el pentru ca " Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuiește în voi, și pe care L-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri? "
  • March 28, 2010 2:40 AM EET
    Nu am citit totul, dar stiu care este Ideia Principala. Daca coca-cola, are puterea de a digesta metalul, atunci inchipuitiva ce poate face cu stomacul nostru.
    Trebui sa ne ferim de aceste bauturi.
  • March 31, 2010 5:40 PM EEST
    Am citit tot si am ramas uimita cand am vazut ca duce la formarea pietrelor renale. Eu beau coca-cola foarte foarte rar.
    Dupa parerea mea,cred ca numai acelor oameni care beau in fiecare zi coca-cola le dauneaza grav......Care is pur si simplu obsedati,ca sa zic asa,dupa coca-cola.
    Intr-adevar,trebuie sa ne ferim de coca-cola si nu numai.De toate celelalte bauturi.
    Domnul sa ne ajute la aceasta!! :) Gbu ;);)
  • April 4, 2010 2:17 AM EEST
    Cea mai buna-i apa :)
    La un copil mic nu i-as da de baut Coca-Cola nicicum.
    Oricum, Nicoleta, cred ca cafeaua e mult mai rea ca Coca-Cola pentru corp.
    • 11 posts
    April 5, 2010 12:16 AM EEST
    Nup nu e mai rea ... am studiat si si partea cu cafeaua ... si Coca-Cola este mult mai daunatoare, dar asta nu inseamna ca trebuie sa bem cafea ... cred ca o sa fac un topic si despre cafea ... hehe ... Be blessed !
  • April 5, 2010 1:22 AM EEST
    :(( cum nu-mi place cafeaua... :))
    Ok, ok... o sa beau si mai putina de cat beau acum :)
    B Blessed U 2!
  • April 5, 2010 9:23 PM EEST
    cola..ii buna:X:X>.dap mai stiai k..sa facut un expreiment..sa puneti un mentos intr`o sticla de cola sa vezi cum buseste :))..si am auzit..k cnv a murit..tot asa..a luat cv d genu mentos..si a baut cola..si ia explodat matzele:-ss...
    • 11 posts
    April 5, 2010 9:30 PM EEST
    Dap ... ai dreptate ... am facut si eu experimentul la scoala Am luat o stica de 1 L de Coca-Cola ... si un pachet de mentos ... si am desfacut Cola ... si am adaugat 3 pastile de mentos ... si o explodat sucu 2 m in sus ... si sticla o explodat ...

Apoi am vazut la stiri, fata care bause Coca-Cola dupa care a luat 2 pastile de Mentos ... si o murit ... s-a intamplat exact ca si in experiemtul pe care la-m facut ... doar ca asta era in corpul ei ... E grav ce poate cauza o astfel de bautura ... Ar trebui sa avem grija si mai ales sa ne ingrijim Corpul, caci noi nu suntem ai nostri
  • April 5, 2010 9:33 PM EEST
    ioaaa si pe cat de bun e=)))=)))
  • April 6, 2010 2:13 AM EEST
    "...să nu lăsăm alcoolul, țigara, drogurile ... și Coca-Cola... si ati putea sa adaugati si ceafeaua, majoritatea parintilor nostri si majoritatea celor care beau cafea chiar daca nu recunosc dar e ca un drog, daca nu o beti va doare capul si sunteti ametitit toata ziua, si partea ironica a acestui subiect e ca lumea tot va continua sa bea cafea si coca-cola :))
    • 18 posts
    April 6, 2010 3:26 PM EEST
    vroiam sa pun un Flash..insa nu apare...in fine :)

nu mai beti cola ca e..jale!:P

• 11 posts
    April 6, 2010 4:34 PM EEST
    Deacord cu tine Vio ... in sfarsit cineva de partea mea :))
  • April 8, 2010 3:00 AM EEST
    in sfarsit un articol super:)):D:D:D
  • April 8, 2010 8:07 PM EEST
    wa...nu shtiam
    ____
    ,,,[dar tot e bunaa coca-cola)) ]
  • April 9, 2010 7:15 PM EEST
    d`apii vad k vbiti si d cola k e daunatoare si d cafea la fel..si aveti dreptate nu va contrazic..amandoua contin cofeina :P..dar d`apii c sa mai zic d oamenii care beau cola cu ness ?:D>.si pot sa zic k e ft buna :))..d`apii am baut si eu 2 guri mai demult :))
  • April 12, 2010 2:47 PM EEST
    “Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi; vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama…” Daca esti credincios poti bea Cola linistit.=)
  • April 12, 2010 3:53 PM EEST
    Cred ca scoti din context... acestea semne sunt semnele de razboiul care-l duci cand porti Evanghelia, semnele acestea sunt cand iti da cineva otrava sa mananci si tu nu sti... cand iti vine un sarpe pe mana, te musca si nu mori... acestea semne sunt semnele ca Dumnezeu e viu si Domnul Isus te protejeaza.
    Dar refuz sa cred si se dovadeste prin faptul ca sunt nenumarati crestini care au probleme de sanatate din cauza ca are cofeina... in familia mea... parinti-s cam depedenti si au anumita probleme sanatate din cauza ca beau cafea. Acum te intreb... de ce cafea ii face rau, de ce nu se implineste versetul ala?
    Hai sa fim seriosi... ca sa faci lucruri care dauneaza grav trupului tau, Templul a Duhului Sfant... e cum ai zice la Dumnezeu; "fac ce vreau ca tot tu o sa ma scoti din lenea si nesimtirea mea". Ce folos sa te ajute Dumnezeu pe tine daca tu ai lene, nesimtire si nepasare fata de trupul care ti l-a dat Dumnezeu, fata de Templul Lui Dumnezeu, Templul Duhului Sfant.

Hai sa nu rastalmacim Biblia in asa mod... Dumnezeu te fereste de anumite lucruri cand tu nu poti, si daca tu nu vrei sa te feresti de ceva care dauneaza grav sanatati din cauza ca ai pofta, placere si esti lipit de asa ceva... atunci chiar crezi ca Dumnezeu te rasfateaza in asa fel sa te faca lenes, nesimtit si nepasator fata de ce ti-a daruit El?

Domnul ne-a dat trupul acesta si trebuie sa ne purtam cu cumpatate cu el, fiindca e Templul Lui Dumnezeu.
    Domnul sa aiba mila si sa ne ajute.
  • April 12, 2010 7:06 PM EEST
    Beti Pepsi.