Forums » Recomandari

Te-ai mai simti un bun crestin daca…?

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • March 31, 2010 2:22 AM EEST

1-      …masina ta costa mai mult de 40.000 de €?

2-      …costumul cu care mergi la biserica are scris pe eticheta ‘’Gucci’’?

3-      …ai avea mai multe animale de casa ca copii?

4-      …treci pe langa un cersetor si te uiti la cer cand tu esti in drum spre Starbucks la cafea, sau spre cinema, sau spre McDonald’s?

5-      …Dulapul tau e plin de D&G, Nike, Vans, Armani, DC…?

6-      …ai doua case, si pe una o inchiriezi, cand un frate de la biserica sta in chirie?

7-      …ai animale de casa, ingrijite cu mancaruri, veterinar, etc. Cand unii membrii ai biserici nu au ce sa puna pe masa?

Va las niste versete din Proverbe despre lucrurile acestea:

Prov. 3:9 ‘’Cinsteşte pe Domnul cu averile tale, şi cu cele dintâi roade din tot venitul tău.’’

Prov. 3:28 ’’Nu zice aproapelui tău: „Du-te şi vino iarăşi; îţi voi da mâine!” când ai de unde să dai.’’

Prov. 11:24 ’’Unul, care dă cu mâna largă, ajunge mai bogat; şi altul, care economiseşte prea mult, nu face decât să sărăcească.’’

Prov. 13:7 ’’Unul face pe bogatul, şi n-are nimic, altul face pe săracul, şi are totuşi mari avuţii’’

Prov. 21:13 ’’Cine îşi astupă urechea la strigătul săracului, nici el nu va căpăta răspuns, când va striga.’’

Prov. 21:26 ’’Toată ziua o duce numai în pofte: dar cel neprihănit dă fără zgârcenie.’’

Prov. 22:9 ’’Omul milostiv va fi binecuvântat, pentru că dă săracului din pâinea lui.’’

Prov. 23:4 ’’Cine dă săracului, nu duce lipsă, dar cine închide ochii, este încărcat cu blesteme.’’

Si la sfarsit, pentru cei ce ca mine, ar fi dorit o masina cu mai mult de 40.000 €

Prov 24:12 Dacă zici: „Ah! n-am ştiut!”… Crezi că nu vede Cel ce cântăreşte inimile şi Cel ce veghează asupra sufletului tău? Şi nu va răsplăti El fiecăruia după faptele lui?

• April 2, 2010 3:05 AM EEST
    asta e pt bogatashi :))
  • April 2, 2010 5:06 AM EEST
    Proverbele 30:8     Depărtează de la mine neadevărul şi cuvântul mincinos; nu-mi da nici sărăcie, nici bogăţie, dă-mi pâinea care-mi trebuie.
    Proverbele 30:9     Ca nu cumva, în belşug, să mă lepăd de Tine, şi să zic: "Cine este Domnul?" Sau ca nu cumva în sărăcie, să fur, şi să iau în deşert Numele Dumnezeului Meu. - 
  • April 6, 2010 3:13 AM EEST
    E bine daca gandesti asa ArteMis :D
  • September 24, 2010 10:09 PM EEST
    Numai sa nu ne inselam singuri,zicand:"asta e pentru bogatasi",si cand e sa implinim noi,zicem"pai,Doamne,eu nu am....sa dea bogatasii,ca ei au de unde...."
    Sa nu uitam ca binefacerea si darnicia trebuie sa fie caracteristice unui copil de Dumnezeu.
    Si sa fim gata oricand sa dam din putinul nostru celui ce nu are sau celui ce ne cere,ca si vaduva din Sarepta Sidonului.
    Domnul sa ne ajute!
  • September 24, 2010 11:57 PM EEST
    degeaba ma-s simti mai bine cu astea daca....na's avea esenta.....adica...Viata Vesnica....cu Isus Hristos..
  • October 1, 2010 3:37 AM EEST
    f fain spus;))
  • October 1, 2010 3:38 AM EEST
    be bLessed >:D<
  • October 13, 2010 5:07 AM EEST
    350Z....eeh sorine:))
    poate ti-a da Domnul masina aia, cine stie;))
    frumos oricum:)
  • October 15, 2010 7:13 PM EEST
    daca dragoste nu e nimic nu e,asa ca oricat as avea si sufletul mi-e gol la ce mi-ar folosi....