Forums » Cum sa fiu mai aproape de El

Au nevoie pocaitii sa se pocaiasca?

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
    • 658 posts
    April 7, 2010 7:31 PM EEST
  • April 7, 2010 8:11 PM EEST
    Slava Domnului! Ffff frumos, mare e Dumnezeu, mare e Isus Hristos Domnul nostru!

Se zicea... fratilor... noi nu suntem sfinti, ne numim in primul rand pocaiti, de ce? Daca un betiv bea in mod constant, e numit betiv, un electrician e numit electrician pentru ca lucra la electricitate...
    Sti... e foarte adevarat vorba asta... noi ne facem Numele si daca noi ne pocaim in mod constant, daca ne intoarcem de la intuneric, de la pacat... de la orice punct, orice detaliu fata de lumea asta spre Dumnezeu; atunci noi suntem pocaiti, fiindca practicam pocainta, metoda desavarsirii prin Domnul nostru Isus Hristos.

As vrea sa ne trezim, nu suntem sfinti dar daca avem credinta in Isus, in Jertfa Lui si ne pocaim, capatam iertare si aceasta pocainta ajunge ca rod Sfintirea Divina a Lui Dumnezeu prin Sangele Singurului Sau Fiu... si atunci suntem nu numai pocaiti dar si sfinti....

Domnul sa ne ajute sa ne trezim, sa ne pocaim dar sa realizam ca ne facem de rusine.... fiindca pocainta nu se schimba, Dumnezeu nu se schimba, Isus Hristos nu se schimba, Cuvantul nu se schimba ci noi trebuie sa ne schimbam dupa El, dupa Domnul Isus, dupa Cuvantul Lui...
    Doamne da-ne o pocainta adevarata!
    • 658 posts
    April 7, 2010 8:35 PM EEST
    Amin! Doamne, fa-ne sfinti!
    • 3 posts
    April 8, 2010 12:04 PM EEST
    fffffff frumos mesajul;)
    Fii binecuvantat....................
    • 1 posts
    April 11, 2010 5:00 PM EEST
    am auzit de foarte multe ori o expresie care m-a pus pe ganduri la un moment dat ,si am ajuns la concluzia k a avut foarteee mare dreptate predicatorul care tot zicea "Pocaitul trebuie sa se pocaiasca ,ca sa se pocaiasca si nepocaitul !" :)
  • April 11, 2010 5:04 PM EEST
    sigur ca da,si un pocait mai greseste si are nevoie de pocainta....
    • 658 posts
    April 12, 2010 1:58 AM EEST
    Astazi am vorbit despre pocainta... Am avut o inspiratie pe moment cu privire la o paralela intre pacat si pocainta...

Pacatul - dulce la inceput, dar foarte amara dupa aceea

Pocainta - amara/acra la inceput(datorita faptului ca cere renuntare la sine, smerenie/umilinta,), iar mai apoi este foarte dulce(datorita urmarilor/consecintelor ei).
  • October 11, 2010 1:16 PM EEST
    ;)
    • 658 posts
    March 15, 2011 12:26 AM EET
    :)
  • March 19, 2011 4:55 PM EET
    Amin...Domnul sa ne ajute!!!
    • 658 posts
    March 19, 2011 5:31 PM EET
    Amin! :)
  • April 7, 2011 11:36 PM EEST
    Aceasta intrebare Au nevoie pocaiti de pocainta? chiar m-a impresionat foarte mult si ma pus pe ganduri si am sa incerc sa dau raspuns tot printr-o intrebare. Oare cine in ziua de azi nu are nevoie de pocainta? Oare cine in ziua de azi nu are nevoie de mantuirea lui Isus? waw doar slujind-ul in permanenta, deschizandu-ne inima, si primind-ul pe Isus in viata noastra sa fie la carma vieti noastre si doar sal slujim nu doar sa ascultam asta este pocainta de care toti avem nevoie. asta este pocainta de care eu personal am nevoie si de aceasta mantuire vrea sa am parte sa pot intra pe acea usa ingusta acum si nicidecum mai tarziu sau maine ca acel mai tarziu sau acel maine nu va mai exista. Oricine are nevoie de pocainta. Nu conteaza cine este, ce religie este, rasa sau etnie. Dumnezeu pe toti ne iubeste si toti avem nevoie de pocainta. AMIN
    • 658 posts
    April 7, 2011 11:56 PM EEST
    Frumos spus!

Amin! :)
  • April 8, 2011 12:11 AM EEST
    Stefanita Cojocaru said:
    Aceasta intrebare Au nevoie pocaiti de pocainta? chiar m-a impresionat foarte mult si ma pus pe ganduri si am sa incerc sa dau raspuns tot printr-o intrebare. Oare cine in ziua de azi nu are nevoie de pocainta? Oare cine in ziua de azi nu are nevoie de mantuirea lui Isus? waw doar slujind-ul in permanenta, deschizandu-ne inima, si primind-ul pe Isus in viata noastra sa fie la carma vieti noastre si doar sal slujim nu doar sa ascultam asta este pocainta de care toti avem nevoie. asta este pocainta de care eu personal am nevoie si de aceasta mantuire vrea sa am parte sa pot intra pe acea usa ingusta acum si nicidecum mai tarziu sau maine ca acel mai tarziu sau acel maine nu va mai exista. Oricine are nevoie de pocainta. Nu conteaza cine este, ce religie este, rasa sau etnie. Dumnezeu pe toti ne iubeste si toti avem nevoie de pocainta. AMIN
    • 658 posts
    April 12, 2011 1:09 AM EEST
    ;)