Forums » Sanatate

Mâncarea de tip fast food dă dependenţă la fel ca drogurile

• Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • April 9, 2010 7:25 PM EEST

V-aţi întrebat

de ce, după doar jumătate de oră de la ultimul burger mâncat de la un fast food, mai vreţi încă unul? Nu este nicio surpriză, spun oamenii de ştiinţă. Potrivit unei noi cercetări, mâncarea de tip fast food dă la fel de multă dependenţă precum heroina.

Foto: wordpress.com

Mâncărurile care sunt

pline de zahăr, sare şi grăsimi te fac să vrei şi mai multe, potrivit unui studiu al neurologului dr. Paul Kenny.

Şi cu cât mănânci mai mult , cu atât simţi nevoia să mai iei o porţie în plus pentru a te simţi bine, întrucât mâncarea de tip fast food devine un înlocuitor al fericirii.

"Pierzi controlul. Este semnul dependenţei", a declarat dr. Kenny pentru Telegraph.

Cercetătorul a împărţit şobolanii în trei grupuri -  unul care mănâncă sănătos, unul care are voie la puţin fast food şi un al treilea care poate mânca fast food oricât doreşte. Dr. Kenny a descoperit că cei fără limitări au mâncat tot fast food-ul găsit în calea lor.

Cercetătorii au aflat, prin stimularea electronică a părţii creierului care simte plăcer ea, că şobolanii iubitori de fast food aveau nevoie din ce în ce mai  mult de acest tip de hrană pentru a se simţi fericiţi.

Aşa că data viitoare când mai mâncaţi un burger, gândiţi-vă că o să mai urmeze şi alţii.

• April 9, 2010 7:29 PM EEST
    Nu as zice ca e asa de dependent fastfoodul, dar totusi, mai bine mamaliga cu peste.
  • April 12, 2010 1:06 AM EEST
    :)) da,mamaliga cu peste...sa stii ca e mai eficienta..
  • April 24, 2010 5:37 PM EEST
    aaapii..eu ma satur dp ce mananc cv de la fast food :))..si dak as mai vrea cv m`as abtine k stiu k nu mai am bani :))..sau mas gandi k mai bn as da banii pe altcv :))..oricum , mananc 1 dat pe an de la MC:P...si mananc rar o pizza ;)) :X
  • May 2, 2010 4:15 AM EEST
    asta se numeste junk food , cea mai nesanatoasa mancare , iti pote distruge viata cu nici nu te`ai putea gandi
  • June 5, 2010 3:28 PM EEST

cand mananc la fast food........mananc bine de tot:))
    :">
    dar nici eu nu as zice ca e o dependenta.:D
    mananc doar ca mie foame sau...ca`mi place:))
    :-j

This post was edited by ` .... Ð@®!U$ ™ at April 2, 2011 3:22 PM EEST
    • 10 posts
    June 5, 2010 3:37 PM EEST
    yes ...for sure! :))
    si cenusereasa joaca fotbal cu bocancii ei de cleshtar :-j
  • June 5, 2010 3:50 PM EEST
    bine acuma cui nu i place sa manance fast food`uri ...:))) ...si eu mananc si ..imi place...:p dar nici chiar asa de des incat sa devii dependent..iar si asta se intampla mai mult persoanelor care sunt ocupate cu calculatoarele ..si lucreaza mult..etc ...:P
    • 7 posts
    June 5, 2010 5:07 PM EEST
    cu siguranta mancarea de McDonald's creaza dependenta....am lucrat acolo si va spun ca erau f multi dependetnti...care mancau zi de zi....poate si de 2 ori pe zi....si altceva nu va mai pot spune:)))doar atat: mai bine ocoliti McDonald'su:))
  • June 16, 2010 1:32 AM EEST
    mda e adevarat :D
    da dependenta daca nu stii sa te contrleazii:D
  • June 16, 2010 1:32 AM EEST
    scz controlezii:D
  • July 16, 2010 2:41 AM EEST
    hai sa fim seriosi ciocolata nu e la fel ? inghetata la fel, in cazu meu dar ma abtin si mananc foarte rar o inghetata 2 pe saptamana la fast food nici nu se pune problema manc doar cand am examene in rest luni bune nu trec pe acolo
    • 0 posts
    July 16, 2010 4:08 AM EEST
    haha...are dreptate OeMami cu ciocolata..de aia ii probabil sa fiu dependenta :P :-<
    nu-mi imaginez lumea mea fara ciocolata :))
    da de fast-food :-j
    ii mai ieftin sa manci o ciorba buna facuta de mami :))
  • August 3, 2010 1:41 AM EEST
    eu nu cred k provoaca dependentza... defel! eu dupã ce mananc un hamburger sau ceva fast food, nu mai vreau sa mananc unul :)) ma satur doar cu unu`:P
  • August 17, 2010 5:54 PM EEST
    in Galateni aflam ca roada duhului este dragostea, bucuria, pacea, indelunga-rabdare, bunatatea, facerea de bine,credinciosia, blandetea, INFRANAREA POFTELOR.
    Iar faptele firii pamantesti vedem ca in acestea se afla si IMBUIBARILE.cei ce fac aceste lucruri nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu spune epistola catre Galateni.

In Romani 8:12-14 “Aşadar fraților, noi nu mai datorăm nimic firii pământeşti, ca să trăim după îndemnurile ei” “Dacă trăiți după îndemnurile ei, veți muri; dar dacă prin Duhul, faceți să moară faptele trupului, veți trăi” “Căci toți cei ce sunt călăuziți de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu”

Vedem ca in aceeasi categorie cu imbuibarile intra si curvia,preacurvia,betiile,maniile,etc

Unii crestini care au avut probleme cu alcoolul si au scapat de aceasta patima,se refugiaza in mancare si cred ca e in regula...dar epistola catre Galateni ne spune ca imbuibarile intra in aceeasi categorie de pacat.
  • September 10, 2010 11:19 AM EEST
    asta ne ingrasa:))
  • February 15, 2011 6:17 PM EET
    ohhh, nu inteleg ce gasesc altii in fast food: chimicate?... eu nu-l pot suferi... mi-i rau de la el
  • July 12, 2011 8:49 PM EEST
    Întrebarea e ce pap ca e nesănătos grasime,maioneză,zahar,Aditivi,eu întrun an pap doar 1,Shaoma dar mare,că altfel nu mă satur,1 la 10 ani un pui la rotisor,..Pt alți care sunt Dependenți, și nu recunosc,dar si micii,berea,cafeaua,ceaiul verde fac rau,,..
  • August 24, 2011 3:49 AM EEST

uite pt cine e interesat sa vada un documentar, pt ceii care nu la-u vazut (personal il dedic cu toata dragostea celor care le pasa de mancare sanatoasa) despre mancare, medicamentatie postez filmulteul asta:  http://www.youtube.com/watch?v=0HuNnC3yYQ4

Vizionare placuta!

This post was edited by Deleted Member at August 24, 2011 3:57 AM EEST
  • August 24, 2011 3:49 AM EEST

e bine ca ati deschis subiectul asta...e clar ca mancarea tip-fasfudiana:D...e de jale, chiar si testele care sa-u realizat au aratat cum un meniu poate sta 6 luni la temperatura camerei fara schimbati majore, altu ar fi statisticile(america)

This post was edited by Deleted Member at August 24, 2011 3:50 AM EEST
  • February 3, 2016 9:30 PM EET
    Mda. Nimic nu mai e sănătos in ziua de azi. Nici măcar legumele de la piața pentru ca sunt crescute artificial...