Forums » Lumea virtuala

Tobele în biserica: Pacat sau Lauda si Inchinare?

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • April 13, 2010 3:14 AM EEST
     În multe biserici se interzic tobele in timpul unei cântari de lauda...
    Sunteti de acord cu lucru acesta, sau tobele sunt inca un instrument de lauda pentru Dumnezeu? 
  • April 13, 2010 2:48 PM EEST
    Nu inteleg motivul pentru care se interzic tobele in unele biserici...Psalmul 149:3 "Sa laude Numele Lui cu jocuri, sa-L laude cu TOBA si cu arfa!" In alta traducere spune cu timpanele... e tot acelasi lucru, tot un instrument de percutie. La biserica in care sunt membru avem tobe de mult timp, si slujesc si eu Domnului cu ele; ar fi ciudat sa fiu impotriva lor :)))
  • April 13, 2010 2:52 PM EEST
    Am citit undeva ca un grup trebuia sa mearga undeva in Africa sa cante la o biserica. Grupul era mare si canta cu multe feluri de instrumente. Ei se gandeau ca poate fratii de acolo nu vor fi de acord cu tobele...dar au zis ca le duc cu ei si cand le vor duce in biserica, daca vor fi probleme vor fi anuntati si le vor pune inapoi in masina. Zis si facut, ajung la biserica, duc chitarile...duc tot felu de instrumente si ajung la tobe. Le duc inauntru.... si pastoru stand la usa zambeste...le-au montat fara probleme, si cand au vrut sa duca viorile in biserica pastorul a spus ca nu va da voie ca Domnul sa fie laudat cu instrumentele acelea satanice. Motivul ? In regiunea acea viorile se foloseau la ritualuri de vrajitorie (woodoo).
  • April 13, 2010 3:10 PM EEST
    .....
    Am citit tot in multe alte part despre "rock".
    Basme... am raspuns despre acestea lucruri la sondaje... as putea sa zic mai mult.

Aici gasiti cum si ce:
    http://www.pomverde.com/NLY/polls/532/
  • April 13, 2010 6:16 PM EEST
    plustr3i wrote...
    Am citit undeva ca un grup trebuia sa mearga undeva in Africa sa cante la o biserica. Grupul era mare si canta cu multe feluri de instrumente. Ei se gandeau ca poate fratii de acolo nu vor fi de acord cu tobele...dar au zis ca le duc cu ei si cand le vor duce in biserica, daca vor fi probleme vor fi anuntati si le vor pune inapoi in masina. Zis si facut, ajung la biserica, duc chitarile...duc tot felu de instrumente si ajung la tobe. Le duc inauntru.... si pastoru stand la usa zambeste...le-au montat fara probleme, si cand au vrut sa duca viorile in biserica pastorul a spus ca nu va da voie ca Domnul sa fie laudat cu instrumentele acelea satanice. Motivul ? In regiunea acea viorile se foloseau la ritualuri de vrajitorie (woodoo).

Trebuie sa stii si cultura in care mergi. Deci daca vioara se folosea pentru ritualuri de vrajitorie, atunci clar ca ar fi bine sa nu folosesti acest instrument acolo. Ca sa cistigi pe unii, trebuie sa-i cunosti.

• April 13, 2010 9:19 PM EEST
    plustr3i wrote...
    Nu inteleg motivul pentru care se interzic tobele in unele biserici...Psalmul 149:3 "Sa laude Numele Lui cu jocuri, sa-L laude cu TOBA si cu arfa!" In alta traducere spune cu timpanele... e tot acelasi lucru, tot un instrument de percutie. La biserica in care sunt membru avem tobe de mult timp, si slujesc si eu Domnului cu ele; ar fi ciudat sa fiu impotriva lor )

Acest mod de inchinare era pentru cei din Vechiul Testament.
    A gasit cineva toba in Noul Testament ?

Daca nu intelegem anumite lucruri pe care le fac cei din conducere,nu inseamna ca ei le fac gresit, ci noi nu intelegem fiindca nu cunoastem Biblia.
    Cercetati,studiati despre muzica in intreaga Biblie nu doar in Psalmi.... nu doar in V.T.

• April 13, 2010 9:49 PM EEST
    "Departeaza de Mine vuietul cantecelor tale;nu pot asculta sunetul alautelor tale! (Amos 5:23) Ca si nou nascut in familia crestina,am avut un profund sentiment de durere cand am vazut ce se intampla cu inchinarea si mai ales atunci cand am vazut transformarea cantarilor duhovnicesti intr-unele firesti si cantarile de lauda rock,rap,techno si altele care nu produc altceva decat un mare balamuc zgomotos. Durerea mi-a fost si mai mare vazand comportamentul credinciosilor si trairea lor dupa ce ieseau din asa zis-a inchinare zgomotoasa. Majoritatea sunt firesti si nu se deosebesc cu nimic de lume.Acest lucru m-a facut sa cercetez profund daca felul lor de inchinare este placut inaintea Celui vesnic Sfant. Pentru inceput trebuie sa aruncam o atenta privire peste o descoperire prin Duhul Sfant,de peste o suta de ani ...
    "Domnul a aratat ce se va intampla in zilele din urma cu inchinarea.Se vor produce tot felul de lucruri JENANTE. Vor fi STRIGATE,cu TOBE,MUZICA...Iar simturile fiintelor rationale vor fi asa confuze ca NU VOR PUTEA LUA DECIZII CORECTE. Aceasta va fi numita miscarea Duhului Sfant. Duhul Sfant nu se descopera niciodata prin asemenea metode,intr-un asemenea balamuc zgomotos.Aceasta e o inventie a satanei,pentru a-si ascunde metodele de a face fara efect ADEVARUL CURAT,SINCER,INALTATOR,INNOBILATOR,SFINTITOR pentru acest timp. Acest balamuc zgomotos socheaza simturile si perverteste ceea ce daca s-ar fi desfasurat corect,ar fi o binecuvantare.Puterile agentiilor satanice se unesc cu galagia si zgomotul intr-un carnaval,iar aceasta este numita lucrarea Duhului Sfant."
    Manifestarile "credinciosilor" sunt asemanatoare cu fanii muzicii rock,pop,dance,rap,techno si ei numesc aceasta miscarea Duhului Sfant. Cand le ceri argumente Biblice asupra felului de inchinare,primesti cam acelasi raspunsuri: "Si David facea la fel" "Aiureaza in sunetul alautei,se cred iscusiti ca David in instrumentele de muzica" (Amos 6:5) In descoperirea de mai sus citim ca satan doreste sa faca fara efect Adevarul Curat,Sincer,Inaltator,innobilator si Sfintitor.Balamucul zgomotos socheaza simturile,nu te umple cu Duhul Sfant.In capitolul 6 din Amos cu versetul 5, Dumnezeu intareste aceasta afirmatie "Aiureaza in sunetul alautei". Cand vine vorba de aiurit,imediat gandul ma duce la proorocii lui baal. "Ei au strigat cu glas tare,si dupa obiceiul lor...Cand a trecut amiaza au Aiurat. (1 Imparati 18:28,29)
  • April 13, 2010 9:52 PM EEST
    Grav este ca multi nici nu mai accepta adevarul, si prin reactiile lor poti vedea ca sunt doar niste copii firesti incapatanati.Nu-i intereseaza sfintenia lui Dumnezeu si nici nu vad lucrarea mainilor Lui.Se bucura ca sunt inconjurati de multimi si bucuria lor dureaza pana in momentul in care Dumnezeu le cere Sfintenie si curatie... "Ei urasc pe cel ce-i mustra la poarta cetatii si le este scarba de cel ce vorbeste din inima" (Amos 5:10) Generatia actuala este generatia televizorului, a rockului, a distractiilor, a placerilor (fara limite) 2 Tim 3,1 Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele... oamenii vor fi iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu". 2 Tim. 4,3 "Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa, ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute..." A patruns peste tot: Tv, Radio, spectacole, concerte, magazine, autobuz, biserici... (soft) Celelalte stiluri au disparut... de parca nu a existat si nici nu mai exista alta muzica... Ritmuri violente, tipete salbatice... EFECTELE RITMULUI ROCK .
  • April 13, 2010 9:58 PM EEST
    Domnul Isus a zis: "Invatati de la Mine caci Eu sunt bland si smerit cu inima" intrebare: Poate un om bland sa se manifeste printr-o inchinare galagioasa?
    Nu scriu aceste lucruri ca sa va sperii,ci doar ca sa puteti face o diferenta si sa-L cunoasteti cu adevarat pe Dumnezeu.Sa nu va treziti la sfarsitul alergarii ca nu L-ati cunoscut pe Dumnezeu si ca ati fost luati de valul lumii.
    "Cine zice ca ramane in EL,trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus" (1Ioan 2:6) Doamne ajuta-ne! A.j

Cateva idei din...
    (Scrisoare de la A.J - un tanar intors la Dumnezeu )

• April 13, 2010 10:09 PM EEST
    La noi in biserica nu s-a cantat cu tobe,nu erau permise, s-au introdus nu de asa multa vreme.
    Imi este dor de vremurile de altadata cand totul se desfasura in armonie. Astazi este spectacol religios,cand incepe sa bata la tobe parca esti la balamuc,cantarile o iau tot mai rapid nici nu mai poti canta... un adevarat spectacol religios... inchinare haotica. Duhul Sfant nu se afla intr-un asemenea balamuc zgomotos.
  • April 13, 2010 11:45 PM EEST
    la noi....doar la tineret cantam cu tobe ..in restul saptamanii fara tobe :)
    nu mi se pare un pacat ...e bine si cu si fara :)
  • April 14, 2010 12:53 AM EEST
    nu inteleg de ce ai zis ,"...sunt INCA ...." vrei sa dai de inteles ca peste o perioada de timp nu vor mai fi?
    un pastor din predica la care merg, a zis odata ca atata timp cat folosesti instrumentele spre lauda lui Dumnezeu nu este nici un pacat, asa ca nu va mai certati daca este pacat sau nu, concluzie nu este pacat.
  • April 14, 2010 1:02 AM EEST
    | vroiam sa zic cu 'sunt inca', ca sunt un intrument ca oricare altul...sunt inca un intrument ca oricare altul ... :D
  • April 15, 2010 8:42 PM EEST
    LDA wrote...
    La noi in biserica nu s-a cantat cu tobe,nu erau permise, s-au introdus nu de asa multa vreme.
    Imi este dor de vremurile de altadata cand totul se desfasura in armonie. Astazi este spectacol religios,cand incepe sa bata la tobe parca esti la balamuc,cantarile o iau tot mai rapid nici nu mai poti canta... un adevarat spectacol religios... inchinare haotica. Duhul Sfant nu se afla intr-un asemenea balamuc zgomotos.

Daca la biserica voastra cand se canta cu tobe cantarile sunt din ce in ce mai rapide este problema la tobosar...scuza-ma. La biserica unde sunt eu chiar daca se canta cu tobe nu e galagie pentru ca eu cel putin dau in tobe cu simt, incet indeajuns incat sa-i ajut pe  ceilalti instrumentisti sa tina ritmul constant. asta e rolul tobelor. Daca tot zici ca asa era doar in V.T. te rog arata-mi un verset din Noul testament care interzice tobele.
    Eu nu am jignit pe nimeni cand am spus ca nu inteleg motivul pentru care in unele biserici se interzic tobele...poti explica asta foarte frumos, smerit, asa cum ziceai tu si nu cu acea "rautate" daca pot sa-i spun asa in comentariul tau

• April 15, 2010 9:31 PM EEST
    LDA wrote...
    "Departeaza de Mine vuietul cantecelor tale;nu pot asculta sunetul alautelor tale! (Amos 5:23) Ca si nou nascut in familia crestina,am avut un profund sentiment de durere cand am vazut ce se intampla cu inchinarea si mai ales atunci cand am vazut transformarea cantarilor duhovnicesti intr-unele firesti si cantarile de lauda rock,rap,techno si altele care nu produc altceva decat un mare balamuc zgomotos. Durerea mi-a fost si mai mare vazand comportamentul credinciosilor si trairea lor dupa ce ieseau din asa zis-a inchinare zgomotoasa. Majoritatea sunt firesti si nu se deosebesc cu nimic de lume.Acest lucru m-a facut sa cercetez profund daca felul lor de inchinare este placut inaintea Celui vesnic Sfant. Pentru inceput trebuie sa aruncam o atenta privire peste o descoperire prin Duhul Sfant,de peste o suta de ani ...
    "Domnul a aratat ce se va intampla in zilele din urma cu inchinarea.Se vor produce tot felul de lucruri JENANTE. Vor fi STRIGATE,cu TOBE,MUZICA...Iar simturile fiintelor rationale vor fi asa confuze ca NU VOR PUTEA LUA DECIZII CORECTE. Aceasta va fi numita miscarea Duhului Sfant. Duhul Sfant nu se descopera niciodata prin asemenea metode,intr-un asemenea balamuc zgomotos.Aceasta e o inventie a satanei,pentru a-si ascunde metodele de a face fara efect ADEVARUL CURAT,SINCER,INALTATOR,INNOBILATOR,SFINTITOR pentru acest timp. Acest balamuc zgomotos socheaza simturile si perverteste ceea ce daca s-ar fi desfasurat corect,ar fi o binecuvantare.Puterile agentiilor satanice se unesc cu galagia si zgomotul intr-un carnaval,iar aceasta este numita lucrarea Duhului Sfant."
    Manifestarile "credinciosilor" sunt asemanatoare cu fanii muzicii rock,pop,dance,rap,techno si ei numesc aceasta miscarea Duhului Sfant. Cand le ceri argumente Biblice asupra felului de inchinare,primesti cam acelasi raspunsuri: "Si David facea la fel" "Aiureaza in sunetul alautei,se cred iscusiti ca David in instrumentele de muzica" (Amos 6:5) In descoperirea de mai sus citim ca satan doreste sa faca fara efect Adevarul Curat,Sincer,Inaltator,innobilator si Sfintitor.Balamucul zgomotos socheaza simturile,nu te umple cu Duhul Sfant.In capitolul 6 din Amos cu versetul 5, Dumnezeu intareste aceasta afirmatie "Aiureaza in sunetul alautei". Cand vine vorba de aiurit,imediat gandul ma duce la proorocii lui baal. "Ei au strigat cu glas tare,si dupa obiceiul lor...Cand a trecut amiaza au Aiurat. (1 Imparati 18:28,29)

Tu ai scos versetele din Amos din context. Cei ce aduceau acolo jetfe Domnului, nu o faceau cu o inima sincera, ci spune mai sus ca luau mita si faceau multe alte faradelegi in mod voit. Intradevar sunt unele cantari care nu se deosebesc de lume. Cu acelea nici eu nu sunt de acord. Dar in bisericile in care am fost eu, cele din cluj nu am gasit nicaieri "balamuc gomotos". Nu sunt de acord nici eu ca daca faci galagie sa fie numita cantare, dar tu exagerezi si defapt spui ca unde sunt tobe e galagie. Inseamna ca nu ai gasit un tobosar priceput, tobosar cu simt. Am spus si mai repet, in cluj la bisericile cu tobe la cantari nu e balamuc zgomotos. Nu am fost in bisericile asa-zise "libere", pentru ca cu cei de acolo nu sunt nici eu de acord, dar de aici pana la ce spui tu ca unde sunt tobe e satan EXAGEREZI !!! Unde e dragostea fata de frati? Uite eu cand aud ca la unele cantari se canta cu acordeon, mie mi se par a fi manele si de multe ori ma poticnesc, dar nu ma duc si le zic sa nu mai cante ca e satan cu ei ! Altii au alte gusturi ! Si stii ce se zice cu lauda de sine... mai bine nu te mai uita la batul din ochii altora. Parerea mea. Daca asta e parerea ta nu inseamna neaparat ca e cea dreapta, la fel si cu a mea. Eu iti spun sincer laud pe Domnul cu tobele. Eu nu as fi inceput sa bat la tobe daca nu ar fi fost voia Domnului. e o poveste mai lunga...care e experienta mea cu Domnul (una din multele experiente cu El)
    Domnul sa fie cu tine !

• 10 posts
    April 15, 2010 9:42 PM EEST
    am mai auzit eu opinii din astea care zic ca tobele sunt instrumente care-ti misca picioarele :))
    inca n-am vazut nici o toba care sa ma prinda de picioare si sa mi le scuture!
    hai mai...e un intrument de percutie! daca tobele sunt ceva in care sa te poticnesti...apoi nu mai zic nimic!
  • April 16, 2010 5:48 PM EEST
    TOT CE ARE SUFLARE SA LAUDE PE DOMNUL...
  • April 17, 2010 5:01 PM EEST
    LDA wrote...

Acest mod de inchinare era pentru cei din Vechiul Testament.
    A gasit cineva toba in Noul Testament ?

Daca nu intelegem anumite lucruri pe care le fac cei din conducere,nu inseamna ca ei le fac gresit, ci noi nu intelegem fiindca nu cunoastem Biblia.
    Cercetati,studiati despre muzica in intreaga Biblie nu doar in Psalmi.... nu doar in V.T.

...........................................................................................................................................................

Nu mi se pare corect...Atunci, tu respecti doar ce scrie în Noul Testament?
    Atunci de ce împlinesti Cele 10 Porunci?
    Nu stiu...REPET: Tot ce are suflare, sa laude pe Domnul...
    Mie mi se pare normal sa fie tobele...exista de când lumea, si in orice împrejurare s-au folosit...daca sunt un instrument lumesc, atunci la ce mai folosim pianul...sau chitara...sau viorile...sa trompetele...sau orice alt instrument...toate sunt facute de om....
    Nu înteleg si pe aceia care spun ca te fac sa BATI DIN PICIOR...in fine...daca ai fi cum trebuie sa fi de pocait, nu ai bate din picior au nu te-ai gandi la orice altceva la ce te gândesti in timpul cântarilor...
    Domnul sa va binecuvinteze! (=

• April 20, 2010 5:53 PM EEST
    sunt de aceeasi parere cu tine LDA ,, tobele erau folosite ca instrumente de lauda in vechime,, mie sincer nu imi place ca la o cantare in comun sa aun batand tobele,, hai ca la fanfara sa tina ritmul merge,, caci este un instrument impresindibil,, dar la cantarile in comun,, nu imi place delok,, dar nah asta e parerea mea :D super caci la noi la bise nu sunt,, si e super asa :))
  • April 20, 2010 5:59 PM EEST
    nu vad nici o problema in aceste instrumente.........scrie clar ca se lauda numele Lui si cu tobe.....aaaa........noi spunem ca nu ne-am modernizat.......pana la urma....tobele arata ca ne-am modernizat pocainta noastra.......important e sa-L lauzi din inima....si restul nu conteaza cu ce.......degeaba sunt oameni "religiosi".....care nu dau voie cu tobe.......cu alte lucruri......si inchinarea lor........e cam....:-"........in fine....nu cred ca e nu e o problema asta.....e problema atunci cand nu-L lauzi ptr ce face ptr tine!!!be blessed:)
  • April 23, 2010 5:13 PM EEST
    Il laudam pe Domnul cu toate instrumentele:)
  • May 5, 2010 8:19 PM EEST
    amin... :D
    • 4294967291 posts
    May 6, 2010 1:30 PM EEST
    nu e pacat:P:)
  • May 9, 2010 6:46 PM EEST
    În câteva biserici sunt instrumente diferite...cu exceptie tobe...dar se pune ritm de la orga...e acelasi lucru...nu înteleg de ce se opresc tobele si ritmul de la orga nu...este acelasi lucru...nu sunt împotriva niciunuia...e foarte greu sa conduci o biserica de 800 de membrii cum sunt la noi la cântari si sa nu poti tine ritmul , sa te duca biserica...nu mai termini cântarea veac :P
    Domnul sa ne binecuvinteze!
  • June 15, 2010 4:11 PM EEST
    Problema nu este instrumentul.. ci mentalitatea noastra.