Forums » Lumea virtuala

Tobele în biserica: Pacat sau Lauda si Inchinare?

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • June 15, 2010 4:15 PM EEST
    Ai dreptate, 'Sodu' ;))
  • July 28, 2010 2:54 AM EEST
    Asta ii o intrebare de aceea care nu aduce numai dezbinare. Cautati va rog frumos si alte intrebari mai ziditoare. Pe tema asta exista si sondaje.
  • July 29, 2010 2:39 PM EEST
    .................fara cuvinte!!!ne poticnim in lucruri marunte, cautam sa judecam, sa scoatem paiul din ochiul aproapelui nostru decat sa ne scoatem barna. ce este asa de haotic sau galagios sa canti la tobe? se poate face inchinare sincera si cantand la tobe si fara a deveni "spectacol de inchinare". mai bine ne-am deschide inimile la inchinare decat sa judecam
  • July 29, 2010 2:40 PM EEST
    o sa aduc si argumente Biblice.
  • August 3, 2010 6:36 PM EEST
    eu cred ca in fata Domnului conteaza inima cu care venim sa ne inchinam Lui..asta Il impresioneaza pe El..nu instrumentele..puteam avea chitari, pian, baterii, acordeoane, flaute, viori, etc..daca nu`i cantam din toata inima e degeaba..La noi in biserica nu`s permise tobele..dar eu nu cred ca e un lucru` rau in a veni inainte Domnului in inchinare chiar si cu tobe..altfel de ce in atate alocuri din Biblie ar scrie sa Il laudam pe Domnului cu chimvale sunatoare si chimvale zinganitoare..sa`L laudam cu toba si cu arfa?..Cred ca in tot ce facem trebuia sa avem grija sa nu fim pricina de poticnire pt altii..chiar si`n inchinarea noastra..:D..
    • 16 posts
    April 6, 2014 6:45 PM EEST

Constat  ca nu sa mai postat nimic pe acest topic de ani buni ,desi subiectul a ramas de actualitate .

Din postarile anterioare ,observ ca doar unul singur sau cel mult doi dintre cei care au postat au ridicat obiectii la folosirea tobelor in biserica, ceilalti presupun tineri toti , au fost in favoarea  tobelor .

Toate argumentele lor au ignorat niste elemente esentiale

1)Crestinismul nu a aparut ieri- odata cu ei, ci exista de 2000 de ani si in tot acest timp crestintatatea sa opus folosirii tobelor in biserica si a muzicii lumesti .pe motive foarte bine argumentate.

2) In Noul Testament nu se recomanda folosirea instrumentelor in inchinare , cu atat mai putin tobelor sau dansului precum pe vremea lui David ,in precrestinism cu 3000 de ani in urma. Ca crestini in mod obligatoriu trebuie sa tinem cont  ce scrie in NT .Valabilitatea celor 10 porunci a fost confirmata de NT chiar de Hristos,  tobele ,instrmentele,in biseruica NU. deci nu confundati lucrurile.

Dupa parerea mea atasamentul pentru tobe reprezinta atasamentul pentru lume ,distractii, dublat de o spiritualiate mediocra, intrese materiale ( din partea pastorilor care accepta astea).

Pastorul Paul Dan a scris recent pe blogul sau "Pastorii si liderii de biserici care au lasat tobe si chitari electrice in biserica sunt vinovati de introducerea baalismului contemporan in Biserica. " cu siguranta stie ce spune.

Sunt de acord cu Pastorul Dan, tobele in biserica,muzica lumeasca si toate celelate,sunt semne ale aposataziei.

http://muzicacrestinanet.wordpress.com

This post was edited by Cristi Roman at April 6, 2014 6:58 PM EEST
  • April 17, 2014 12:20 AM EEST

In biseica in care merg este o regula, e o chestie mai mult de administratie ca sa zic asa. Duminica dimineata la biserica nu se canta cu tobe, doar cu un instrument de percutie mai soft cum ar fi bongos si se mai foloseste si tamburina impreuna cu bongosul. Apoi Duminica seara se canta si la tobe la un set de percutie mai complet.

Pentru mine personal cred ca e ok sa canti la tobe... Adica nah, eu sunt tanar, imi place muzica, o ascult, cant, o produc, o reproduc si nu cred ca a canta la anumite instrumente este ceva satanic. Nu instrumentele sunt de vina, noi oamenii suntem de vina, atitudinile noastre pot fi pacatoase. :)

• May 28, 2014 6:28 PM EEST

This post was edited by Deleted Member at May 28, 2014 6:28 PM EEST
  • June 2, 2014 12:25 AM EEST

This post was edited by Deleted Member at June 2, 2014 12:25 AM EEST
    • 54 posts
    June 15, 2014 1:00 PM EEST

Tobele sunt necesare in multe piese, din punct de vedere ritmic. Ele chiar ajuta ca intreaga adunare sa poata canta coerent, laolalta cu cei ce slujesc in fatza. Deci da, folosite sub regulile esteticii muzicale, tobele sunt un instrument de lauda pentru Dumnezeu. Cei ce nu inteleg asta, nu inteleg muzica iar muzica - in opinia mea - este modalitatea nr 2 de inchinare, dupa rugaciune.

Muzica crestina este de fapt o rugaciune cantata.

This post was edited by Darius D at June 15, 2014 1:00 PM EEST
    • 6 posts
    February 19, 2015 10:49 AM EET

Corect....totul tine de mentalitate.Unii nu vor tobe si pt ca nu le pricep asa cum nu pricep nici genurile muzicale noi.Eu le spun altceva.......daca tot au ceva impotriva muzicii moderne sa renunte si la autoturism,la avion,la vile,la vacante,la telefon mobil,la orice aparat electric sau electronic si sa traiasca la fel ca acum 100,200 sau 1000 de ani.Sa renunte si la conturi bancare....uitasem de asta.Daca nu suntem in stare sa ne adaptam si sa fim selectivi pe principiul CALITATE muzicala indiferent de gen nu vom reusi nimic.Muzica crestina e UNA indiferent ca a fost cantata la inceput sau acum.Se poate  recunoaste usor din felul in care e linia melodica,din orchestratie din text si mai ales din starea pe care o produce ascultatorului.Muzica care ne apropie de Dumnezeu si de oameni poate fi cantata cu ORICE instrumente iar cine nu intelege asta ar fi bine sa nu mai emita pareri pt ca deruteaza inutil pe cei care simt ceea ce spun.Problema nu e existenta unui lucru ci folosirea lui,nivelul persoanei care il foloseste.Mai e nevoie si de intelepciune pe langa inteligenta.Mai e nevoie si de ingaduinta pe langa reguli.Mai e nevoie si de iubire pe langa impunere.Si mai avem si neuroni.Cine se vrea robot,nu e o problema...are libertatea sa fie.

• 16 posts
    April 5, 2015 7:38 PM EEST

Observ ca oricate argumente se aduc aici care sa indice ca tobele nu au ce cauta in biserica, ca sunt o ratacire a vremurilor de pe urma  ,unii o tin intruna ca nu e pacat ca e OK, influentati probabil  si de pastorii lor eretici - cu cate secte ciudate ne-am pricopsit in ultimii ani..

Lipseste maturitatea spirituala si nu numai,  de a discerne lucrurile rational, responsabil.

Pentru cei mai "copti la minte" care sunt capabili sa judece responsabil ( daca o fi vreunul pe aici...) v-asi putea recomnda o carte  pe acest subiect .

"Inchinarea un ghiveci " autor Dr.Peter Masters ,pastor baptist britanic, descrie cum a ajuns inchinarea contemporana "un ghiveci" prin MCC  ,are si un capitol referitor la instrumentele permise in Casa Domnului in Vechiul Testament.

In Templu,Sinagoga erau permise  numai 4 instrumente ,alauta harfa si chimvalul,plus trambita folosita numai de preoti,dar  nu pentru acompaniament. In nici un caz nu erau permise tobe in Casa Domnului.

Ce scrie in psalmi despre tobe si jocuri se refera la manifestarile civice cultural-religioase in aer liber, unde tobele dadeau ritmul la dans, in aceste sarbatori specifice evreiesti,gen Sarbatoarea Corturilor.

Nu ne privesc in nici un caz pe noi, crestinii si biserica crestina atfel de manifestari specifice culturii mozaice, din urma cu 3000 de ani.

Este o cumplita erezie (nerozie) sa dai de o parte invatatura Bisericii crestine inspirata de oameni calauziti de Duhul Sfant si care a functionat mii de ani,  si sa vii cu traditii practicate de evrei mozaici  cu o mie de ani inanite de Hristos. Gandirea asta sectara ,care da la oparte ,nesocoteste invatatura inaitasilor si se pune el desaupra tuturor este o ,orbire spirituala a celui rau ,ma credti sau nu , asta este ,vedeti linkurile sa va edificati.

https://muzicacrestinanet.wordpress.com/fanfare-percutie/

Recent am avut o discutie cu un pastor , profesor la un institut teologic np care mi-a spus cum tinerii din biserica unde este pastor  ia cerut sa introduca si la  ei tobe in biserica " sa fie in rand cu lumea" .Pastorul le-a spus ca accepta cu conditia ca tobosarul sa indeplineasca  mai multe conditii . Conditiile au fost atat de severe incat tinerii au renuntat la solocitarea pentru tobe in biserica.

Exista un cerc vicios aici, vinovati pentru introducerea tobelor in biserica sunt atat tinerii care solocita tobe in biserica , pentru a se distra si la biserica probabil ca alta explicatie nu exista (noi nu mergem la discoteca ,noi aducem discoteca in biserica) ,in al doile rand vinovati sunt pastorii care accepta si care motiveaza acceptul lor prin faptul ca scrie in psalmi despre tobe ,ignorand implicatiile acestul demers.

Cartea psalmilor ,NU sunt porunci din partea lui Dumnezeu ,precum cele 10 porunci, nu sunt indemnuri pentru inchinarea in Biserica, nici macar pe vremea lui David nu existau tobe in Casa Domnului ,ci doar cele care acompaniau dansul la diverse sarbatori in aer liber .

In Noul Testament gasim modul cum crestinii trebuie sa se inchine lui Dumnezeu . Efeseni 5:19  " Vorbiţi intre voi cu psalmi cu cântări de laudă şi cu cântări duhovniceşti şi cântaţi şi aduceţi din toată inima laudă Domnului " , "din toata inima" se refera evident la cantarea cu vocea , este modul cum sau inchinat crestinii in biserica primara si veacurile care au urmat, cu multa retinere in ce priveste  instrumentele.

Logic zic eu ar fi sa nu comentati pe acest subiect inainte de a viziona  macar un link ,din cele mentionate de mine mai sus , respectiv cel al cartii "Inchinarea un ghiveci" de dr. Peter Masters , altfel discutia nu are sens.

This post was edited by Cristi Roman at April 10, 2015 12:57 PM EEST
    • 117 posts
    July 28, 2015 9:08 PM EEST

Frate Cristi , eu unul te admir pt timpul alocat postarii acestor raspunri aici. Domnul sa te rasplateasca.

Chiar daca sunt destui (majoritatea) care ne cred ingusti la minte, ei uita un lucru esential:

1 - daca accepti un anumit stil de muzica in biserica, de ex. ROCK-ul, atunci esti obligat conform zicalei crestinilor lumesti ca GUSTURILE NU SE DISCUTA, esti obligat sa fii de acord si cu TRANCE-ul , DANCE-ul, HEAVY-METAL "crestine". De  ce ? pai cum de ce ? pt ca acestea sunt stiluri de muzica, si daca accepti un stil anume, esti obligat sa le accepti pe toate, altfel te faci "judecator" fata de cei ce le plac astfel de stiluri. Ori Biblia spune "nu judeca"...Dumnezeu ne-a dat minte tocmai , ca sa judecam, nu sa mergem ca oile inainte .

2 - muzica crestina ar trebui sa se deosebeasca net de cele din lume: chiar daca de ex folosesti sintetizatoare, tobe, chitari acustice, etc, acestea toate ar trebui astfel folosite de artisti, incat sa fie o diferenta enorma intre ce se canta in lume si ce se canta in biserica. Scuza cum ca VERSURILE sunt cele importante, e un argument patetic, nefondat.

3 - de ce daca doar VERSURILE conteaza, s-au bagat la concerte si jocuri de lumini, vestimentatie, atmmosfera ca la concertele din lume ? Va rog sa ma iertati, insa sunteti asa de orbi ??? Cum pot cei din lume la astfel de concerte sa fie miscati de DUHURI RELE, iar "crestinii" la aceleasi feluri de concerte cu VERSURI diferite, sa fie miscati de DUHUL SFANT ????

Ganditi cel putin LOGIC daca nu DUHOVINCESTE oameni buni !!!

cu tot respectul

=Mihai=

• 57 posts
    February 5, 2016 9:01 PM EET

"Canta cu sunet de toba si de harpa, se desfata cu sunete de caval. (Iov.21:12)" "Cantati o cantare, sunati din toba, din harpa cea placuta si din lauta (Psalmul.81:2)" ""Sa se bucure Israel de Cel ce l-a facut, sa se inveseleasca fiii Sionului de imparatul lor! Sa laude Numele Lui cu jocuri, sa-L laude cu toba si cu harpa! (Psalmul 149:2, 3)"