Forums » Vechiul Testament

Psalmul 81:10

• Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • "Și totuși…!
  • "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
  • April 15, 2010 4:36 PM EEST

"Eu sunt Domnul,Dumnezeul tau,care te-am scos din tara Egiptului;deschide-ti gura larg,si ti-o voi umplea!"
    In primul rand El "ne-a scos din tara Egiptului" ,din tara in care eram robii tristetii,robi falimentului,robi lipsei de perspective..........sau poate k nu am iesit de tot....dar asta nu e vina Lui.....e vina noastra......noi ne-am obisnuit sa fim robi si chiar daca nu ne place,noi nu facem nimic pt a iesi din Egipt;                                                                                                                    Asteptam o minune,dar chestia este: Minunea e in Noi!!!! Asta e ce face El:pune minunea in noi;si de acolo....noi trebuie sa urmam soaptele Duhului Sfant si sa nu ne rezumam doar a le asculta,ci de a le si implini!!!! E un pas sper maturizare! Si Lupta......Lupta e dovada a maturizarii!!!!!

• May 19, 2010 3:30 PM EEST
    Si cu toate acestea, noi ne intoarcem uneori cu fata spre Egipt, ca odinioara cei din pustie. Spre Egiptul tristetii. Uitam ca Dumnezeul care i'a condus pe ei prin stalp de foc, a pus Focul Duhului Sfant in noi, sa ne calauzeasca zi si noapte.
    E greu sa ridici capul cand toti il tin plecat. Dar, schimbarea trebuie sa inceapa cu noi.
    Doamne ajuta'ne
    Multumesc de postare Monica >:D<
  • May 30, 2010 5:57 PM EEST
    Ne intoarcem deasemnea ca sotia lui Lot.
    Cu toate ca Dumnezeu i-a zis sa ne se intoarca cu fata spre Sodoma si Gomora, si cu toate ca Dumnezeu i-a scapat de la moarte familia de 3 ori, ea tot a privit in spate.
    Asa si cu noi, sau poate cu unii.
    Cu toate ca Dumnezeu ne-a scapat de moarte sau ne-a scos din tara in care eram robi tristetii, robi dependenteii.. Noi tot ne intoarcem si privim in spate.

Domnul sa ne ajuta sa privim la obstacolele din fata nu la cele care au tecut.
    :)
  • October 5, 2010 3:13 PM EEST
    da...Minunea e in noi,dar adesea nu o lasam sa lucreze...ne invartim ca si israelitii prin pustiu,plangandu-ne mereu ca nu avem ce manca,ca vrem inapoi la castraveti....toate cele scrise despre evrei sunt pilde pentru noi,si sa fim sinceri,ne regasim in ei.Macar ca noi avem ceva mult mai Minunat,ce ei nu au avut...HARUL