Forums » Cum sa fiu mai aproape de El

Domnul uraste pacatul, iubeste pacatosii (?)

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • June 15, 2010 7:57 PM EEST
    ''Domnul uraste pacatul, iubeste pacatosii!''

Vreau sa va intreb, de cate ori ati auzit lucrul acesta? Va spun sincer, eu de multe ori.

O afirmatie foarte rationala, perfecta, adevarata!

Acum, spuneti-mi unde scrie in Biblie ca Dumnezeu iubeste pacatosii.
    Ioan 3:16? Versetul acesta, care si un copil il intelege, a putut sa aduca la pocainta pe mii si mii. Asa de usor de inteles ii versetul cel mai important din Biblie? Da!!! Daca citim Biblia ca pe o carte de povesti. Un copil nu intelege versetul acesta!
    Spuneti-mi daca mint cand zic ca s-au scris mii de carti de teologie despre Biblie. Si noi o intelegem la prima! Bine de noi...

Toata Biblia s-a scris pentru ca sa fie scris versetul acesta in Ioan 3:16. Legea, Ispasirea, proorociile... tot spre Ioan 3:16.

Este un verset, un psalm, mai usor, care si copiii pot sa il inteleaga, un verset care dovedeste ca versetul Ioan 3:16 mi-a luat aproape 18 ani din viata sa-l pot intelege, pentru ca pana acum doar am crezut ca il inteleg. Si un altul mi-a dat toate indicile sa il descopar. Pentru ceva a lasat Domnul oameni dupa Voia lui la amvon.

Psalmi 5:5 -Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăşti pe cei ce fac fărădelegea-

Si... iubeste Dumnezeu pe pacatosi?
    Se contrazice Biblia? Domnul sa ne ajute sa intelegem... ca exista iadul. Nu pentru pacat, ci pentru pacatosi.
  • October 30, 2010 5:30 PM EEST
    :)....teolog te faci cand cresti mare!;))
  • October 30, 2010 6:03 PM EEST
    Domnul vrea ca toti pacatosii sa se intoarca la el...:D
  • November 1, 2010 5:25 PM EET
    Dumnezeu este Dumnezeu al Luminii. Legile Lui trebuie sa fie implinite pentru ca reflecteaza ceea ce El este. Si, asa cum El este Lumina, nu doreste ca noi sa fim fii ai intunericului.

Doar crestin cer sa fiu Nico ;))
  • March 5, 2011 4:15 PM EET
    Stai Sorine ... ca deviezi putin :)

Mania lui Dumnezeu ( Romani 1:18 )

"Mania lui Dumnezeu se descopera din cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuiri a oamenilor care inabusa adevarul in nelegiuirea lor"

Mania lui Dumnezeu se descopera impotriva necinstirii lui Dumnezeu si impotriva nelegiuirii oamenilor ... si NU impotriva omului propiu-zis!
    Adica .. Dumnezeu uraste pacatul din noi ... si nu pe noi astfel am zice ca Dumnezeu URASTE OMUL..... ERROR!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9. Ce urmeaza atunci? Suntem noi mai buni decat ei? Nicidecum. Fiindca am dovedit ca toti, fie iudei, fie greci, sunt sub pacat,
    23. Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu.

Acum ... toata lumea era pacatoasa ... toata lumea merita MANIA lui Dumnezeu.

si vine Ioan 3:16

16. Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.

LUMEA : fie ca sunt toti oamenii (ceea ce si cred) fie ca sunt unii alesi ... Pavel a demonstrat ca toti erau pacatosi ... ori Dumnezeu ne-a IUBIT !!

Care este motivul pentru care Dumnezeu a permis ca Hristos sa moara pentru noi, sa cada sub blestem ... sa fie crucificat ???

Daca ne uraste ... revarsa MANIA Sa peste noi !!!

Dar DRAGOSTEA .... DRAGOSTEA LUI DUMNEZEU E IMENSA... :)

• March 5, 2011 10:53 PM EET
    "....ca exista iadul. Nu pentru pacat, ci pentru pacatosi...." din cate stiu iadul a fost facut pentru diavol si ingerii lui...nicidecum pentru oameni.....si faptul ca s-a dat oamenilor sa aleaga ei vor primi plata pentru alegerea lor.....asa ca din acest motiv ajung in iad....
  • March 6, 2011 1:09 AM EET
    Ce frumos, tot la cruce ajungem :)

"Dar DRAGOSTEA .... DRAGOSTEA LUI DUMNEZEU E IMENSA... :)"
    E putin zis! :)

Psalmul 7:
    Scoală-Te, Doamne, cu mînia Ta! Scoală-Te împotriva urgiei protivnicilor mei, trezeşte-Te ca să-mi ajuţi, şi rînduieşte o judecată!
    Să Te înconjure adunarea popoarelor, şi şezi mai sus decît ea, la înălţime!
    Domnul judecă popoarele: fă-mi dreptate Doamne, după neprihănirea şi nevinovăţia mea!
    Ah! pune odată capăt răutăţii celor răi, şi întăreşte pe cel neprihănit, Tu, care cercetezi inimile şi rărunchii, Dumnezeule drepte!
    Scutul meu este în Dumnezeu, care mîntuieşte pe cei cu inima curată.
    Dumnezeu este un judecător drept, un Dumnezeu care Se mînie în orice vreme.
    Dacă cel rău nu se întoarce la Dumnezeu, Dumnezeu îşi ascute sabia, Îşi încordează arcul, şi -l ocheşte,
    îndreptă asupra lui săgeţi omorîtoare şi -i aruncă săgeţi arzătoare!
    Iată că cel rău pregăteşte răul, zămisleşte fărădelegea, şi naşte înşelăciunea:
    face o groapă, o sapă, şi tot el cade în groapa pe care a făcut -o.
    Fărădelegea pe care a urzit -o, se întoarce asupra capului lui, şi silnicia pe care a făcut -o, se pogoară înapoi pe ţeasta capului lui.
    Eu voi lăuda pe Domnul pentru dreptatea Lui, şi voi cînta Numele Domnului, Numele Celui Prea Înalt.

Psalmul 5:5 tot este acolo, si stim ce importanta ii da NT psalmilor.

Ca atribut al lui Dumnezeu, nu putem sa intelegem deplin dragostea Lui.
    Eu aleg sa cred atat Ioan 3:16 cat si Psalmi 5:5. De fapt cred ca se complementeaza.