Forums » Droguri & Alcohol & Sex etc...

Narghileaua

• Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • "Și totuși…!
  • "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
  • In predica de pe munte,Isus a spus:iubiti-va dusmanii. Isus a ma...  more
  • June 19, 2010 8:53 PM EEST

Sunt curios sa aflu ce parere aveti voi despre narghilea

este pacat sau nu sa fumezi din narghilea

pentru ca nu produce dependenta si nu are efecte negative asupra omului

This post was edited by Nicoleta Coca at January 6, 2012 10:46 PM EET
  • June 28, 2010 7:27 PM EEST
    :-?
    Ai un sondaj interesant, un forum interesant.
    Am observat ca te tenteaza unele lucruri care, practic cei din lume le fac.
    Si-anume sa-ti faci un tatuaj, sa fumezi narghilea.
    Chiar daca zici tu ca narghileaua nu produce dependenta, eu cred ca este pacat, sau cel putin nu e bine si nu`i "sta bine" unui crestin (daca e crestin) cu chestile astea.
    Si in Biblie scrie sa ne ferim de tot ceea ce ni se pare rau.
    Si deasemenea in Biblie mai scrie sa NU luam parte la lucrurile neroditoare ale lumii.
    Acum zimi si tu ce rod (bun) aduce narghileaua sau tatuajul?

• July 12, 2010 2:33 AM EEST
    Am citit un articol in care spunea ca daca fumezi narghilea timp de o ora, e ca si cum ai fuma un pachet de tigari si prea multe persoane nu sunt la curent cu asta.
  • July 20, 2010 5:33 PM EEST
    Owy......Napster are dreptate........nu trebuie sa te mai intereseze.....astefel de lucruri....sincer...eu ce nu stiu daca e pacat sigur...mai bine nu fac......astfel nu pierzi nimik......
  • July 21, 2010 9:43 PM EEST
    sunt de acord cu Glighi
  • July 21, 2010 9:44 PM EEST
    sunt de acord cu Glighi
  • September 7, 2010 3:20 AM EEST
    narghileaua nu dauneaza...este doar pentru aroma...nu iti da nici o senzatie...daca e pacat sau nu, asta nu stiu 100%, dar cum am citit mai sus, unui crestin nu ii sta bine sa faca lucrurile astea!
  • October 27, 2010 4:27 AM EEST
    mai bne iti faci un Joint verde si sti sigur ca traji calitate. gbu
  • August 2, 2011 11:40 AM EEST
    Originea narghilelei este veche de peste o mie de ani și se pierde pe tărâmurile Indiei de nord-vest la granița cu Pakistan. La început construcția narghilelei era simplă, având la bază nuca de cocos și un tub atașat acesteia. Era folosită pentru fumatul opiului și hașișului.

Istoria narghilelei se continuă în Imperiul Persan care cuprindea atunci Pakistanul, Afganistanul, o mare parte din Asia Mică și câteva regiuni din nordul Africii. În această călătorie, narghileaua a căpătat savoarea dată de o specie deosebită de tutun negru iranian, cultivat și astăzi. Acest tutun este umezit și împachetat în capătul de ceramică deasupra căruia se așeză direct cărbuni pentru a oferi o aromă puternică. Narghilele create în Imperiul Persan erau confecționate manual din lemn, având diverse forme.

Narghileaua a pătruns în Imperiul Otoman acum 500 de ani și s-a bucurat de o mare popularitate cu precădere în rândul oamenilor înstăriți și intelectualilor. Treptat, narghileaua clasică a suferit schimbări în formă și în mărime, apropiindu-se de forma existentă azi. Alama și sticla au înlocuit lemnul, iar mozaicul și pictura au devenit elemente estetice.

O creștere în popularitate a fost cunoscută odată cu apariția cafenelelor ca locuri de întâlnire în Imperiul Otoman, acum câteva sute de ani. Umezirea și împachetarea tutunului au fost ridicate la rang de mare artă. Atingerea cărbunilor de către neinițiați era considerată lipsă de politețe. De aici, narghileaua s-a răspândit în lumea arabă, fiind foarte folosită și apreciată în state ca Egipt, Maroc, Liban, Siria, Arabia Saudită, Kuwait, Emiratele Arabe Unite.

În zilele noastre, localurile unde se fumează narghilea sunt locuri de întâlnire pentru toate categoriile sociale, locuri în care se discută evenimente moderne și politice. În Kuwait și Arabia Saudită aceste localuri sunt frecventate doar de bărbați. În alte țări musulmane narghileaua este considerată un subiect tabu.

Tutunul folosit astăzi la narghilea este o combinație de tutun și un amestec făcut din miere și fructe uscate. Fumul este filtrat prin apă rece pentru a-i oferi consistență. Trecutul marcat de fumatul opiului și hașișului au adus o imagine negativă narghilelei din zilele noastre. Treptat, societatea acceptă narghileaua ca pe o pipă pentru tutun și nu ca un mod de a fuma droguri.
  • August 2, 2011 11:44 AM EEST
    la azs e păcat,
    • 10 posts
    July 16, 2013 5:04 PM EEST

narghileaua e ca si cum ai bea sampanie pentru copii cu gust de strugurei. daca nu esti dependent de ea, nu vad de ce ar fi pacat. valentin, cred ca omul zicea de narghileaua cu gust de menta (sau ce gust o avea) nu de alea din india.

oricum nu scrie in Biblie despre narghilea :inserttrollfacehere: