Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

relatiile de lunga durata inainte de casatorie............

• O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
    • 6 posts
    July 12, 2010 1:22 AM EEST

ce credeti despre relatiile care tin un timp indelungat inaintea casatoriei??? rezista sau nu???gbu>:D<

• July 12, 2010 1:43 AM EEST
    yo zic ca nu e nimic rau in asta...asa iti cunosti"partenerul" mai bine ...
    am intalnit multe pers.asa ..si de la noi din bise..:P si s-au casatorit:)
  • July 12, 2010 11:38 PM EEST
    ce intelegi prin "timp indelungat"?
    • 11 posts
    July 13, 2010 12:24 AM EEST
    Yep ... si eu cunosc multi asa, si acum sunt casatoriti si se inteleg foarte bine ... chiar foarte bine :) depinde de fiecare :) ... e aiurea sa fie o relatie indelungata si sa se sfarseasca cu despartire :( ... insa daca sfarseste prin casatorie, e ceva minunat ma gandesc ...
    • 6 posts
    July 22, 2010 1:19 AM EEST
    cam peste 3 ani
  • July 22, 2010 1:32 AM EEST
    Luigi Mitoi spunea intr-o predica ca intradevar trebuie sa cunosti cu cine te casatoresti dar acea cunoastere nu trebuie sa dureze mai mult de 2 ani deoarece nu se fac cercetari stiintifice.
  • August 13, 2010 11:23 AM EEST
    da.....eu sunt de acord cu ele :D
  • November 20, 2010 2:45 PM EET
    da si eu sunt de accord..trebuie sa iti cunosti partenerul/a...
  • November 20, 2010 4:15 PM EET
    mdd777 wrote...
    Luigi Mitoi spunea intr-o predica ca intradevar trebuie sa cunosti cu cine te casatoresti dar acea cunoastere nu trebuie sa dureze mai mult de 2 ani deoarece nu se fac cercetari stiintifice.
    foarte bine a zis:D
  • November 20, 2010 4:50 PM EET
    e bine sa incerci sa nu treci de 2 ani in cunoastere, pentru ca de acolo devine f greu sa mai pastrezi relatia...
  • November 20, 2010 4:50 PM EET
    e bine sa incerci sa nu treci de 2 ani in cunoastere, pentru ca de acolo devine f greu sa mai pastrezi relatia...
  • November 21, 2010 2:36 AM EET
    in functie de cei 2 ....unele fete sant foarte deschise si poti citi in ele ca intr-o carte iar altele iti trebuie mult timp ca sa capete incredere in tine si sa isi deschida inima fata de tine si daca cei doi sant pe aceeasi "fregventa " si se inteleg unul pe altul nu este nevoie de o prietenie prea lunga inainte de casatorie si cei doi sa se poarte cu toata curatia unul fata de altul fara sa trezeasca poftele trupului adica nu sarut sau imbratisari ci ca niste frati de sange
  • January 16, 2011 5:15 PM EET
    de exemplu eu si sotul meu am avut o relatie de prietenie de 3 ani si in plus de asta era si la distanta...el era in italia si eu eram in tara....dar cu aj Domnului relatia noastra a rezistat si anul trecut in 12 dec am avut nunta....relatiile de lunga duratata rezista si daca sunt la distanta dar depinde si de parteneri...
  • March 5, 2011 3:59 AM EET
    ceea ce va pot spune clar e ca nu o relatie de nu stiu cati ani intareste dragostea... ci maturitatea ambilor (insa in special a baiatului) dorinta de a petrece o viata cu persoana iubita, etc. Credeti-ma ca am pierdut 2 ani pentru a ma alege cu nimic. Adica, el nu era suficient de matur din nici un punct de vedere, nu stia ce vrea, desi m-a cerut in casatorie, si urma in august anul asta sa facem nunta, insa... nu a mai fost sa fie continuare. De asta am zis ca baietii sunt mai responsabili intr-o relatie. Degeaba vrea ea mai mult daca el nu stie pe ce lume traieste...
  • March 8, 2011 6:54 PM EET

si normal k exista nu prea conteaza timpul :)

• 7 posts
    October 22, 2011 7:47 PM EEST
    Daca cei implicati in relatie cred ca se pot stapani si se pot pastra curati, atunci de ce nu. Insa trebuie sa cunoasca ca se expun riscurilor si poftelor firii pamantesti, care sunt foarte greu de controlat. Iar prietenia este pentru a ne cunoaste din toate punctele de vedere cu exceptia celui din punct de vedere fizic!
    • 17 posts
    October 25, 2011 2:47 PM EEST
    Bineinteles ca depinde de fiecare persoana... in ceea ce ma priveste, m-am casatorit dupa o relatie de 5 ani si vreau sa zic ca a fost o perioada minunata ( mentionez ca "minunat" nu inseamna fara greutati). Asadar, din perspectiva mea, o relatie de durata poate sa reziste cu ajutorul lui Dumnezeu.
    • 5 posts
    December 5, 2011 9:52 PM EET
    da si nu poate sa reziste depinde de credinta care o ai
  • January 26, 2012 3:13 PM EET
    Cred ca poate rezista. Dar ma intreb cat de bine este pastrata integritatea si puritatea celor doi....
  • March 3, 2012 10:56 AM EET
    am vorbit 3 ani cu un baiat si trebuia sa ne casatorim anul asta insa am pus punct relatiei.
  • June 15, 2012 5:53 PM EEST
    nelu filip spunea ca o relatie nu e bine sa dureze mai mult de 6 luni cu exceptia celor plecati din tara dar daca esti in acelasioras nu vad ce trebe vorbit atita??ßbineinteles depind e de varsta celor in cauza,,nu vb de copii ,ci de oameni care stiu ce vor,,,,spunea nelu filip ca daca este sinceritate si adevar in 3 luni maxim 6 luni deja sti daca te potrivesti sau nu cu acea persoana,,,doar daca este minciuna nu vei cunoaste nici odata acea persoana,,,,