Forums » Vechiul Testament

Daniel 12:3

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
  • September 9, 2010 8:37 PM EEST

Cei intelepti vor straluci ca stralucirea cerului, si cei ce vor invata pe multi sa umble in neprihanire vor straluci ca stelele, in veac si in veci de veci.

• September 9, 2010 10:05 PM EEST
    Ce verset minunat...
    Domnul Isus sa ne ajute si sa aiba mila!
  • September 9, 2010 10:46 PM EEST
    Eclesiastul 7:16 Nu fi prea neprihănit şi nu te arăta prea înţelept: pentru ce să te pierzi singur?
  • September 9, 2010 11:56 PM EEST
    Ce vrei sa zici cu versetul asta Darius?
  • September 12, 2010 1:01 AM EEST

Tie nu ti-a zis nimic versetul asta?

Eu cand am vazut versetul tau mi-a venit in minte versetul din Eclesiastul.

La prima vedere putem sa zicem usor ca..... Biblia se contrazice.

Ori noi care credem in Biblie, credem si in aceste doua versete….ce mai putem zice?

Stau si ma gandesc, si ma intreb: atunci cum e bine sa fim?

E bine sa fim neprihaniti dar nici prea neprihaniti? E bine sa fim intelepti dar nici prea intelepti? E ca si cum am zice ca e bine  sa fim pocaitit dar nici prea pocaiti... ori noi trebuie sa ne pocaim tot mai mult.

Acum….ce`i de facut?

Cum putem sa ne pierdem daca suntem prea neprihaniti sau prea intelepti?

Poate pacatuind?

Cum putem sa pacatuim daca suntem prea neprihaniti sau prea intelepti?
    Pacatul ar putea fi mandria.

Putem sa facem pe altcineva sa pacatuiasca daca suntem prea neprihaniti sau prea intelepti.

Pacatul ar putea fi invidia.

As putea sa zic ca m-am lamurit sau ne-am lamurit cu versetul asta.

Dar daca il punem in comparatie cu versetul din Daniel…

Eclesiastul 7:16 Nu fi prea neprihănit şi nu te arăta prea înţelept: pentru ce să te pierzi singur?

Daniel 12:3 Cei intelepti vor straluci ca stralucirea cerului, si cei ce vor invata pe multi sa umble in neprihanire vor straluci ca stelele, in veac si in veci de veci.

Nha….nuj ce sa zic
    Sa luam pe parti:D

1. “Inteleptii vor stralucii ca stralucirea cerului” “Nu te arata prea intelept”

:-? Oare care intelepti vor straluci?

Poate cei care nu pacatuiesc, adica cei care nu se mandresc; poate cei care nu fac pe altii sa fie invidiosi.

Poti sa fii intelept dar sa nu te arati PREA intelept. Daca nu o sa te arati prea intelept nu vei putea sa te mandresti pentru ca nu vei avea cui, pentru ca cei din jurul tau nu stiu ca esti atat de intelligent pentru ca tu nu te arati a fi ;)

2. “Cei ce vor invata pe multi sa umble in neprihanire vor straluci ca stelele”  “Nu fi prea neprihănit”

Intelegem ca cel ce invata pe altul sa fie neprihanit va straluci ca stelele, iar cel care a fost invatat ar putea sa se piarda.

:-?

Aici sunt cam nelamurit, am sa mai meditiez la aceste doua paragrafe si daca am sa aflu un raspuns am sa-l postez.

Oricum pot sa zic ca inainte sa scriu comm-ul asta eram nelamurit in totalitate. Dar citind de mai multe ori versetele am inceput sa scriu….:D

• September 12, 2010 2:55 AM EEST
    Pace voua ! ..as vrea sa iti arat ceva, "napster" ..sau sa te ajut in a gandi mai usor sau mai logic,depinde cum vei sa o iei (: ..uite ,sa le luam asa..Daniel 12:2 : "Mulţi din cei ce dorm în ţărâna pământului se vor scula: unii pentru viaţa veşnică, şi alţii pentru ocară şi ruşine veşnică. "
    ..si apoi
    Daniel 12:3 "Cei intelepti vor straluci ca stralucirea cerului, si cei ce vor invata pe multi sa umble in neprihanire vor straluci ca stelele, in veac si in veci de veci. "
    si
    Eclesiastul 7:15 " Tot felul de lucruri am văzut în zilele deşertăciunii mele. Este câte un om fără prihană, care piere în neprihănirea lui, şi este câte un nelegiuit, care o duce mult în răutatea lui."
    Eclesiastul 7:16 " Nu fi prea neprihănit şi nu te arăta prea înţelept: pentru ce să te pierzi singur? "
    Eclesiastul 7:17 "Dar nu fi nici peste măsură de rău şi nu fi fără minte: pentru ce vrei să mori înainte de vreme? "
    Eclesiastul 7:18 "Bine este să ţii la aceasta, dar nici pe cealaltă să n-o laşi din mână; căci cine se teme de Dumnezeu, scapă din toate acestea. "
    ..acu..astept sa vad la ce te gandesti cand citesti versetul lui ' Iov ' si al tau,intre versetele astea..dupa,daca va fi nevoie, o sa zic la ce m-am gandit si eu cand am citit versetele astea ..
    Dumnezeu sa te binecuvanteze ! (:
  • September 12, 2010 2:50 PM EEST
    Pai eu cred ca am zis ce am avut de zis:D
    Doar ultima parte la care urmeaza sa mai meditez:D
    Asa ca te rog sa zici tu ce ai de zis ;)
  • September 15, 2010 7:19 AM EEST
    ah..credeam ca mai vrei sa zici ceva..scuze..ok,atunci zic si eu ..nu e nimica nou ce vreau sa zic..dar daca tot am zis ca zic..tre sa o fac (: si probabil ca se vor repeta ceva idei ce au fost scrie..dar am sa incerc sa fac o legatura in ce s-a zis pana acum ..
    ..ai facut aici o intrebare.."cum e bine sa fim..ca e bine sa fim pocaiti,dar nici prea pocaiti ,ce'i de facut ? " ..si aici yo as zice versetul asta.. " Bine este sa tii la aceasta, dar nici pe cealalta sa n'o lasi din mana; caci cine se teme de Dumnezeu ,scapa din toate acestea. " si aici subliniez partea a doua a versetului..si imi raspund ca daca te temi de Domnul si asculti de El in toate nu poate sa mai fie un "prea" ..ca El iti zice clar limitele pe care le ai..deci nu poti sa fii 'prea'  pocait..si daca tot te crezi un "prea" neprihanit,intelept,pocait.etc..atunci chiar nu esti..ca daca ai fi intelept ti-ai cunoaste bine limitele..bineinteles ca aici intervine pacatul si daca ai pacat nu mai esti neprihanit..in nici un caz un 'prea'  (neprihanit= fara pacat) ca daca te crezi 'prea'  ; deja ai un pacat..
    ..care intelepti vor straluci ? ..cei care nu's 'prea' intelepti..
    Din versetele pe care le-am dat,Daniel 12:2 zice cam asa..ca si inteleptii,neprihanitii, au murit ,dar si cei 'prea' intelepti si neprihaniti au murit..si fiecare isi va avea rasplata cuvenita..cel intelept va straluci ca stralucirea cerului si ei se vor scula pentru viata vesnica..si cei 'prea'..pentru ocara si rusine vesnica..
    si Eclesiastul zice ca exista si din aceea care sunt la categoria "prea"..si asta moare din cauza ca e 'prea' neprihanit .. din cauza asta te pierzi sigur...
    ..sa facem un echilibru in toate.. ca daca te temi de Domnul ,balanta va fi egala..nu se va inclina spre un 'prea'  sau invers.. .."Bine este sa tii la acestea, dar nici pe cealalta sa n'o lasi din mana.."
  • September 15, 2010 12:59 PM EEST
    Da, ai dreptate:)
  • March 17, 2011 8:59 PM EET
    Amin :) Abia asteptam aceea zi :)
    • 1154 posts
    March 30, 2011 9:54 PM EEST
    :X si nu uitam... nu e o valoare sa fi modest in ceea ce faci...in actiuni... tre sa facem din ce in ce mai bine lucrarea Domnului...si in munca noastra cea de toate zilele...(dar, sa lipseasca mandria clar!!!)
    • 1154 posts
    March 30, 2011 10:08 PM EEST
    si ca o introducere la ceea ce am spus...."Demonstreaza-ti smerenia inainte de a-ti demonstra puterea"