Forums » Interviu

interviu - Pocaitii

• Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    autor: Nichifor Nicu
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
    • 12 posts
    May 6, 2009 10:14 AM EEST

L.T: Salut. 

A trecut ceva timp de cand v-ati cam "ascuns".Tongue out Ce s-au intamplat in tot acest timp? Ce planuri ati dus la implinire si cum s-au desfasurat? Smile

Poca: Orice trupa activa nu poate scoate anual album pt ca: (imi trag aer in piept) dupa lansare urmeaza turneul apoi alte concerte care se lungesc pe perioada a cel putin 6 luni si in restul de 6 luni ramase e imposibil sa produci un album.. Multi cred ca bati din palme si e gata albumul..

mai ales ca noi ne producem singuri si instrumental, insa studiul pt versuri si compunerea lor ne fura cel mai mult din timp. De exemplu la ultimul proiect "Inima de Titan" am avut nevoie de aproape 2 ani si tot ne-ar mai fi trebuit cateva luni dar am facut unele compromisuri pentru al lansa la timp.

L.T: Pentru cei care nu va cunosc, faceti o mica prezentare. ( prezentarea membrilor trupei )

Poca: Pocaitii reprezinta mai mult un concept decat o simpla trupa de Rap in stil clasic care isi pastreaza aceiasi membrii, acelasi stil sau probabil aceiasi fani, bla bla..

Noi facem update-uri, o ardem in stil asa mai nonconformist.

La "noi" s-a schimbat componenta de la un proiect la altul singurul membru stabil fiind fondatorul acestui concept.

In prezent Benyo e pe felioasa,

Dj Linus maestru la platane si

eu Poca, cel pe care il cunoasteti de 6-7 ani ruland in stil Pocaitii.

L.T: Prezentati pe scurt discografia voastra.

Poca : 2003 - Anturajul de starda (Poca & Prorocu);

2005 - Primavara mea (Poca & Benyo);

2007 - .Dezvaluiri (Poca, Dany & DJ Benyo);

2009 - Inima de Titan (Poca, Benyo & DJ Linus)

L.T: Cum a luat fiinta trupa Pocaitii? Numele este foarte sugestiv.

Poca: Inca din vremea pe cand gangsta rap-ul era rege in Romania si eu proaspat nascut din nou si scapat de dependenta de heroina injectabila si de altele.. l-am intalnit pe Prorocu cu care m-am combinat si am pus-o de o trupa.. habar nu aveam noi pe atunci ce planuri marete avea Dumnezeu mai tarziu.. Al 2-lea an deja lansam "Anturajul de Strada".

Cat despre nume am avut timp de gandire cateva zile.. Prorocu a venit cu" Ambasadorii" eu cu "Pocaitii"...aveam eu o problema ca toata lumea crede ca e o rusine sa fi pocait si credeam ca pot sa schimb aceasta mentalitate gresita.. Mai tarziu am vrut sa schimb numele dar Prorocu' m-a oprit.

L.T: Care este mesajul tema al trupei, mesajul pe care voi il promovati? Cine compune versurile?

Poca: In Hip Hop nu exista interpreti deci daca vrei sa canti iti faci versuri. Avem subiecte legate de evanghelizare, societate, falsa religozitate, ipocritii din bisericii, libertate, atei si alte nenorociri.

L.T: Se anunta lansarea unui nou proiect semnat Pocaitii, si odata cu el o posibila "revolutie" a muzicii. Despre ce este vorba mai exact?

Poca: De fapt deja a avut loc detonarea pe 14 martie.. urmat de un cutremur de 7 grade si de incalzirea globala de aceiasi valoare..mda.

Noi nu facem revolutie ,noi operam in stil "secret mission" de asta am atras atentia cu senzationala "bomba fonica" cand de fapt noi am venit exact din partea opusa din care nu se astepta nimeni, ne-am facut treaba subtil in timp ce restul astepta sa faca BUM ! In zilele noastre nu prin revolutiile multimilor se fac schimbarile ci prin oamenii din umbra care lucreaza tacticos.

E un album greu, s-a muncit enorm de mult la versuri, sunt rime cu 2 sau mai multe intelesuri.. suntem constienti ca nu toti le vor percepe corect si ca poate nu se merita efortul masiv depus pt acest proiect pentru ca multi asculta superficial si inteleg gresit.. dar vorba unui pastor.. le dorim dezacord placut, noi ne-am facut treaba, am facut ce am simtit si am dat ce am avut mai bun, asa cum ne-a placut noua, cui "nu-i place" sa-l downloadeze de pe ODC, sustinatorii il comanda de pe www.pocaitii.ro

L.T: De ce " Inima de Titan"? Cine a fost cu ideea?

Poca: Cand toti ipocritii si invidiosii lovesc in tine cu vorbe, cand faci parte dintr-o biserica de sute de FRATI dar nici unul nu te sustine, cand ai un pastor care-ti vorbeste doar prin difuzor, mai vine si cate o ispita ceva si te duci ca bolovanul la vale pt ca nu ai cum sa faci fata de unul singur in astfel de lupte.. atunci deseori se intampla ca inima spirituala sa inceteze sa mai bata.. nu o dam in emo-tisme dar astea chiar sunt realitati care in ultimul timp sunt foarte des intalnite.

De curand oamenii de stiinta au pus la punct o formula a unei inimi artificiale care inlocuieste inima umana bolnava, contine o pompa care oxigeneaza sangele si il pune in miscare in mod continu fara puls. Datorita mecanismului interior actionat prin campuri magnetice, neexistand nici o forta de frecare, practic vorbim despre o inima ce nu are moarte, o inima vesnica, aceasta inima este cunoscuta sub numele de: Inima de Titan.

Noi am deschis, prin piesele noastre, clinici spirituale pentru a face astfel de transplanturi..

L.T: Ce proiecte aveti pregatite pentru anul 2009?

Poca: Ne gandim sa facem o emisiune video saptamanala cu invitati care sa trateze problemele actuale ale "crestinismului" intr-un mod nonconformism, in care sa prezentam si cate o piesa noua in exclusivitate legata de acea tema. Le vom posta saptamanal pe site-ul www.pocaitii.ro dar asta dupa ce vom face uplode la noua varianta de site.

In rest sper sa continue sa se cumpere albumul Inima de Titan, pentru urmatoarea perioada ea va fi singurul venit al trupei.. oricum respect pt baietii care stiu ca fara o astfel de sustinere nu vom mai putea continua.

L.T: Ar putea exista o posibila prezentare a noului album, peste hotare? Unde?

Poca: Ar putea sa existe dar nu suntem foarte interesati.. felioasa noastra e Romania. Sigur, am mai concertat si in alte tari dar in scop de evanghelizare.

L.T: Unde puteti fi contactati sau ascultati ?

Poca:  www.pocaitii.ro

[email protected]

L.T: Daca ar trebui sa definiti termenul "muzica".. care ar fi definitia voastra?

Poca: nush.. oricum muzica se armonizeaza cu orice fel de combinatii si influente ale orcarui stil, pe cand, din pacate, noi oamenii nu...muzica este poate cel mai frumos lucru creat de Dumnezeu, un alt dar nemeritat.

L.T: Cum vedeti sau simtiti ca este primita muzica voastra in generatia noastra, cand se accepta totul prea usor dar in acelasi timp, revolutiile ziditoare inca se "ciocnesc" de mentalitatea traditionalista.

Poca: Sunt foarte multi crestini cu gandire limitata, necititi, neumblati.. nici eu nu sunt geniu dar sincer nici nu-mi bat capul cu ei, sigur mi-ar fi placut sa fim intelesi de toti ca nu vrem sa cadem nici in extrema unei mentalitati rebelice. Noi ne vedem de treaba noastra lucrand, ei de treaba lor barfind.. nu ai cum sa-i convingi.. dar trebuie iubiti si ei ca sunt tot de-ai nostrii.

L.T: Acum va adresez o intrebare care o repet aproape in toate interviurile: Ce inseamna pentru voi " a fi diferit"?

Poca: Multi, mai ales adolescentii, cred ca a fi diferit inseamna a fi contra cuiva..

pfuu revolutii, mentalitati luminate, cercuri separate..

cand de fapt a fi diferit inseamna a fi tu insuti,

Dumnezeu ne-a creat diferiti, nu?

L.T: Buna definitie Laughingacum un gand de incheiere pentru pocaitii adevarati...

Poca: bah, stiu ca nu existati in realitate doar prin Har

Mergem acasa!

Bless ya!

L.T:  multumesc Poca pentru raspunsurile si sinceritatea ta. Multumim Lui pentru ca trupa Pocaitii, este un instrument de valoare in Mana lui Dumnezeu! Sa fiti folositi in continuare, pentru a duce Cuvantul mai departe... inclusiv in acele locuri si anturaje in care altii am ajunge mult mai greu!

Fiti lumini!Wink 

[ interviu realizat de Ligia Trinca ]

• June 11, 2009 12:29 AM EEST
    tare interviul :D..
    si eu am idul lui Poca..si am vbit q el..lam intrebat dak mai face concerte si a zis k ia o pauza..;))
  • August 5, 2009 2:43 PM EEST
    la picioarele Crucii, în prezenţa Mântuitorului este potrivită o astfel de muzică? Sfinţii vor cânta o cântare nouă: credeţi că de aceast gen va fi?
  • August 5, 2009 3:48 PM EEST
    LUCIANA wrote...
    la picioarele Crucii, în prezenţa Mântuitorului este potrivită o astfel de muzică? Sfinţii vor cânta o cântare nouă: credeţi că de aceast gen va fi?

Banuiesc ca dumneavoastra stiti care-i, nu? Sau macar aveti o idee... nu? Ei bine tre' sa va anunt ca nu poate fi descris ce va fi acolo. Ganditi-va ca o sa vina fiecare cu stilul lui de a se inchina, si cantarea aceea va avea -cred eu- o particica din felul fiecaruia de a se exprima. Dumnezeu nu o creat roboti. Si nici raiul nu-i pentru roboti. Nu ar fi corect din partea lui Dumnezeu sa ma limiteze in inchinarea mea, din moment ce eu am fost dotat cu creativitate tocmai pentru a ma inchina. Intelegeti? Eu nu is axat pe un gen anume, conduc un cor barbatesc, cant in trupe care canta worship, si totusi am avut o trupa crestina de rock.  "Gust" toate genurile. Dar nu judec, cum fac unii. Daca prin muzica "Pocaiti" -lor s-a intors un singur suflet, o meritat efortul.

Prin dvs, cate suflete l-au cunoscut pe Domnul? Cati s-au intors la El? ... asta face diferenta...
    • 12 posts
    August 5, 2009 7:54 PM EEST
    crazy4christ... cred ca in biserica ta m-as simti ca ACASA! :D

posibil sa te simti si tu la fel aici, :P

sper, cuvintele Scripturii, rostite de tine mai sus...... sa indeparteze macar putin esarfa neagra de pe ochii fratilor nostrii-n Hristos!

• August 5, 2009 8:42 PM EEST
     well... eu slujesc in doua biserici diferite, baptista si penticostala. Nici in bisericile astea nu ii perfect, dar fratii au ajuns la a intelege ca fiecare tre sa se zideasca. Si is foarte contrastante prin felul in care se relationeaza prin inchinare la Dumnezeu... in una cantam rock pop sau worship, in una stilul vechi de cantari in comun dar in care am introdus elemente noi gen chitara bass, tobe etc, si in a treia in care se merge pe acompaniament de pian, si cantari corale. Dar in fiecare dintre biserici stilul variaza de la cantare la cantare, in asa fel incat fiecare sa fie zidit. Si am observat ca asta ajuta. Or ajuns sa cante frati si surori de 80 de ani cantari noi, am vazut o sora batrana (75-80 de ani) care canta plangand, impreuna cu noi o cantare recent tradusa de la hillsong. Atata timp cat esti miscat de Duhul Sfant si El te indeamna sa canti, fa-o. Nu? Eu nu cred ca o sa vina Domnu si o sa-L forteze pe Poca sa cante in genu lui Accapella sau Take6. A lauda pe Dumnezeu, vine de la Dumnezeu. Diavolul face orice ca sa se opuna, nicidecum sa incurajeze. Asa ca daca Domnul te indeamna sa canti Rock, Pop, Progressive (ca mine si prietenii mei), sau chiar po****ra, fa-o! El are un plan. Dar daca nu o faci, nu judeca si nu opri pe cineva care face ceva. Si cand iti vine sa tai in altii, analizeaza bine de ce duh esti calauzit/a.

Filipeni 3:14  alerg spre ţintă, pentru premiul chemării cereşti a lui Dumnezeu, în Hristos Isus. Filipeni 3:15  Gândul acesta, deci, să ne însufleţească pe toţi, care Suntem desăvârşiţi; şi dacă în vreo privinţă Sunteţi de altă părere, Dumnezeu vă va lumina şi în această privinţă. 16  Dar în lucrurile în care am ajuns de aceeaşi părere, să umblăm la fel.

Daca cumva sunt nelamuriri, va astept pe privat

Multe binecuvantari, si intelepciune va doresc!
  • August 5, 2009 8:51 PM EEST
    p.s. sper sa ajung acolo inaintea lor, si sa-i vad pe fratii astia cand ajung in Cer. Pariu ca o sa fie o asa mare surprindere pentru ei felul de inchinare de acolo :)) O sa fie de nepretuit sa le vad expresiile de pe fete :)) O sa pateasca la fel ca mine la nigerieni :)) Eu credeam ca-s mai liber in inchinare... dar cand am ajuns la fratii astia... paream catolic pe langa ei :)) Oamenii astai cantau plangeau dansau, zicea toata biserica amin, toti erau activi la predica, si incurajau predicatorul... si cand te gandesti ca asta ii o umbra stearsa a ceea ce va fi in Cer. O... abia astept sa fiu acolo!
    • 12 posts
    August 8, 2009 12:21 AM EEST
    nelamuriri eu nu gasesc :)

Pastreaza-ti Lumina Intelepciunii in continuare!

Trebuie sa fim greci cu grecii... si romani.. cu romanii...
    :)

Eu slujesc intr-o biserica penticostala... dar , cu ceva vreme in urma, am fost la africani... la biserica.
    A fost prima si ultima dca , cand am vazut cum cei de la worship canta cantari noi ... primite chiar atunci...
    inchinarea lor m-a fascinat.. atunci mi-am dat seama, si mi-a fost rusine de incapatanarea poporului roman... trebuie sa facem cum au facut stramosii nostrii, nici nu bunicii nostrii... si ajungem infofoliti , pe bancile bisericii, cu capul tot timpul plecat... mereu predicand despre fiul ratacit si golgota... mereu cantand " poporasul meu" sau " aceasta e ziua Domnului", iar cand o facem... tot ingandurati cantam, fara nici un zambet, cu fatza acra...

Cantam sau recitam poeziile lui wumbrand, tot plangand.. ca si cum noi le-am fi scris.. si cand colo, nici nu am gustat macar putin din trairile sfintilor din anii trecuti... noi ne oprim din cantare cand auzim ca vin ploi mari , cutremur, sau legea e pe urmele noastre, ca-n spatele unor criminali..
    mai bine investim in terenuri si case.. decat sa ajutam misionarii.. decat sa fim noi insine misionari...
    Acolo.. in seara aceea, printre chipurile negre.. am invatat ca rasa sau religia despart oamenii.. nu-i unesc...
    am inteles ca africanii evreii chinezii japonezii italienii spaniolii... germanii francezii englezii .. si eu, romanca.. putem avea aceea experienta in mijlocul Slavei coborate... Dumnezeu, nu prefera gospel mai mult ca rock-ul.. sau po****ra mai tare decat muzica pop... EL nu prefera tobele ... sau doar acordeonul... nu vrea sa fim mereu cu ochii inlacrimati... ca o stana de piatra in picioare, sau ca o buturuga pe sacaun...

El a murit la fel pentru penticostali si baptisti.. ortodoxi sau musulmani.. evrei sau budisti... El ... a platit acelasi pret pt fiecare in parte..

Nu stiu .. nu inteleg... de ce excludem instrumentele muzicale... preferand doar unele... de ce criticam stilurile muzicale... daca nu sunt pe placul nostru...

Isus, nu ne-a criticat in fata Tatalui, cand i-a fost pusa crucea in spate... El nu a spus ca pt mine moare mai putin decat pt tine... sau invers...

Invata-ne Doamne... sa te slujim cu tot ce avem.. nu cu tot ce au altii ...
    • 12 posts
    August 8, 2009 1:08 AM EEST
    p.s: de mult ma tot rog.. pentru o schimbare in muzica worship din Romania...

nu iubesc deloc traducerile... pierd esenta... si mesajul de prea multe ori...
    dar asta este o tema care mi-ar place
    poate, sa deschida un subiect nou...
    chiar si o categorie noua... ar fi multe... si trebuie explicatepe-ntelesul tuturor :)

• August 8, 2009 7:00 PM EEST
    Personal, aveam o impresie bunicica despre Pocaitii.
    In sensul in care imi pareau ca incearca sa patrunda acolo unde biserica prin metodele traditionale poate nu reuseste. Unele versuri pareau chiar bine inchegate.
    ...
    Asta pana am citit interviul de mai sus si am vazut atitudinea lor fata de cel care le-a adresat intrebarile aditionale.
    Imi place modul lor de exprimare, cum n-au nici o jena in a se auto-incadra in [cea mai "inteligenta" muzica dintre toate stilurile], si de a califica si a eticheta cine e crestin ingust si cine sunt cei iluminati in functie de cine le cumpara CD-urile.

Acum nu-mi par mai mult decat o mana de pustani teribilisti care simt nevoia sa se distinga doar prin forma de stilurile de muzica crestina din Romania, fara a aduce neaparat vreun aport spiritual.

Nu stiu daca pozarea drept artist inovator persecutat iti da dreptul sa te uiti de sus la altii.

Evident, e doar parerea mea.
  • August 10, 2009 3:34 PM EEST
    imi place foarte mult muzica lor si eu ii apreciez pentru ceea ce fac...:)foarte putini simt ceea ce pocaitii canta.daca nu ai de a face cu viata de strada nu prea ai de unde sa sti :)
    • 12 posts
    August 10, 2009 7:42 PM EEST
    asa e ... ai dreptate Mis...

Cand va disparea judecata dintre oameni...
    va muri pamantul...
    va fi tarziu atunci...
    • 10 posts
    December 29, 2009 7:50 PM EET
    va intreb asa...ati auzit in scoala generala de stilurile functionale? :)) la ce am ajuns
    mnah...treaba-i urmatoarea! fiecarui tip de mesaj, i se potriveste ca o manusa, un tip de comunicare!
    va intreb dar : cum i te-ai adresa Lui Dumnezeu in atitudine de reverenta si cainta printr-un limbaj de mahala? [nu fac nici o aluzie la Pocaiti, ii ascult, le-am cumparat cd-urile, au ceva de zis prin versurile lor]
    nu poti sa te prezinti in fata sefului / directorului de la servici si sa-i spui: hei baiete am o vorba sa iti spun...spun...spun...stiu ca e greu sa fi mereu bun...bun bun... [Total Pentru Isus de pe albumu nu mai stiu care :)) ca mi l-a luat varu-meu si nu mi l-a mai dat inapoi] ci mai degraba ai sa-ti ``cizelezi `` vocabularul! la fel faci si cu Dumnezeu!
    asa cum zicea si crazy4christ, daca un suflet se intoarce la Domnul prin ei..foarte bine! numa sa nu ne trezim ca bagam in biserica suflete pe usa din spate!
  • January 26, 2011 10:27 AM EET
    e atat de simplu, doar daca vrei sa vezi cu ochii...

"Pocaitii" astia sa se pocaiasca, caci altcum....sau oricum s-ar prea putea sa fie nevoit a li se zice, daca ar fi apostolu printre noi: "daca mai e cu putinta"...dar prea putin pot primi cuvintele astea, lumea prin insalaciune s-a facut greoaie la minte, la judecata!!!

...asadar pt cei ce o asculta, Domnul cu mila....

cu riscul sa i-au bam:))
    • 12 posts
    May 30, 2011 10:22 AM EEST
    pai... bam ai putea lua.... dar mai bine tac
  • January 10, 2015 10:40 PM EET

Au schimbat apele limpezi si linistite ale Siloamului cu apele tulburi ale Eufratului...

• 26 posts
    March 16, 2016 11:55 PM EET

Ușurel Crazy nu știu cum, ușurel. Nu de alta dar: Nu orisicine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împaratia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este în ceruri.“ Matei 7.21

Înțelegi?