Forums » Sfaturi & Incurajari

Boschetar spiritual

• O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
    • 10 posts
    October 22, 2010 5:16 PM EEST
    Mă pot lauda cu un pic  de vechime în PomVerde şi clic după clic, mi-a venit ideea să scriu. Si-o să scriu chit că prea puţini o să citească asta sau şi cei care  vor citi nu se vor da în lături "să latre" pentru a mă contrazice. Dacă ai argumente biblice, nu ezita.
    Fetelor, ce urmăriti când va faceţi poze în tot felu de poziţii care te trimit cu gându la extrema erotică?
    Când în fotografia postată aici stai cu mâna dreaptă după ceafă pentru a se evidenţia proeminentul piept iar mâna stânga pe fund  care şi ăla e bine conturat şi scos la relief? Poziţie de "femeie fatală" .

Să trecem la alt capitol şi mai interesant, ţuguiatul buzelor. Bineînteles că după ce ţi-ai încărcat botu` cu cantităţi industriale de gloss,  ruj sau ce ştiu eu ce mai e pă trend acuma, dă bine într-o poză să stai ca o piţipoancă ce-o găseşti la tot pasu` pe Hi5, şi asta doar ca să primeşti  de la vre-un semidoct, comentarii de tipul: "nice", "nais", "scumpika", "dulcika" , "simpatika".
    Hai mă... atât e tot ce poţi?
    Lexixul limbii române cuprinde o sumedenie de cuvinte prin care poţi să-ţi exprimi aprecierea faţă de o fotografie, tu continuă să fi neinspirirat!

Să te întreb şi pe tine ceva: de ce stai încordat în poze? Evident, să vadă tot poporu, musculatura ta bine lucrată câteva luni la sală, să atragi tot felul de comentarii enumerate mai sus.

N-am nimic cu fotografiatu` astă digital, care-ţi permite să-ţi trânteşti poze cât te ţine bateria, întrabă-te un lucru:  Dacă Domnul ar vrea să apară într-o poză cu tine, ceeaşi poziţie ai adopta-o ?

Un sfat: pune-te şi tu şi mai citeşte un subiect ziditor de la rubrica de forum, că ţi se dă mancare proaspătă şi tu tot prin gunoaie umblii !

P.S. Iarta-mă că te-am făcut boschetar spiritual!
    • 18 posts
    October 22, 2010 5:38 PM EEST
    lol :)) scuze NLY... deşi ai combinat umor'ul cu seriozitatea, nu ai făcut altceva decât să exprimi un mare (din păcate) adevăr. O să revin cu detalii, (acum sunt pe mobil) este un subiect/o problema destul de majoră a tinerilor din familii creştine, crescuţi în biserica. De ce majoră? Pentru că oferă pe bandă rulantă, materiale ce stârnesc poftă ochilor şi de aici mai departe...

Felicitări pentru initiativa de a provoca tinerii creştini, sa.si exprime punctul de vedere argumentat şi biblic dacă se poate...

Fii binecuvantata!
  • October 22, 2010 7:30 PM EEST
    bine ca nu am poza:))

si? boschetarii...cand se muta pe hi5?:-?
    • 56 posts
    October 22, 2010 7:35 PM EEST
    Imi place ce ai scris NLY. Si eu pot sa spun ca e adevarat tot ce ai scris, avand in vedere ca si eu am vazut asemenea poze si comentarii aflate aici pe site, chiar nu inteleg de ce nu sunt constienti de pozele care isi fac, ar trebui sa se gandeasca mereu la intrebarea aceea "Daca Domnul ar face o poza cu tine...".
    Pur si simplu se aseamana tot mai mult cu lumea. Si biblia ne invata caci cine e prieten cu lumea nu e prieten cu Dumnezeu.

Ar fi bine ca cei care se afla in cazurile specificate de NLY, sa mediteze putin la viata lor ceea, la tot ce este rau, sa schimbe forma de a  trai si de acum inainte sa-L urmeze pe Dumnezeu si sa implineasca scriptura ci nu poftele lumesti.

P.S.: foarte original titlu :D

Fiti binecuvantati cu toti !
  • October 22, 2010 10:45 PM EEST
    Foarte adevarat ai scris NLY....mie cel putin nu imi place sa fac tot felul de pozitii in poze...parca mie rusine..sa ma pun cinestie cum ... nici prea multe poze nu imi fac ...doar de ocazii ca merg undeva sa am o aminitire.....:D....chiar ar trebui sa ne gandim...iar sta bine lui Isus langa noi in orice poza a noastra?...Domnul sa aibe mila si sa ne Binecuvanteze pe toti!!!!
  • October 22, 2010 10:48 PM EEST
    NLY te exprimi exact in stilul lui Pustan!:)
    Bine-ar fi ca cine trebuie,sa se simta....si sa se schimbe.
    Totusi,ma indoiesc ca vor reactiona cei in tema...sunt prea prinsi in "boschetul" lor....
    Oricum,sunt foarte bine venite aceste indemnuri.Faca Domnul sa ne deschidem ochii pentru El si sa ne vedem fiecare starea!
  • October 22, 2010 11:25 PM EEST
    Bravo NLY, felicitari pentru postare! :)
    Domnul sa ne cerceteze pe toti.
  • October 23, 2010 1:02 AM EEST
    Ma intreb si eu uneori de ce se ia atitea feluri de pozitii in poze? Un cuvint explica cum trebuie sa te pozezi.

"Cuvincios"!
  • October 23, 2010 1:27 AM EEST
    Dupa ce am citit ce ai scris la acest topic Nela, m-am pus sa vad si sa analizez pozele mele.
    Am o rugaminte la voi, daca cumva credeti ca vreuna din pozele din albumele mele sunt nepotrivite, va rog sa-mi atrageti atentia. Vreau sa indrept privirea altora spre Domnul, nu spre mine. Multumesc!

In ceea ce priveste celelalte persoane, sugestia mea este sa ne rugam si Domnul va lucra. Si cei care au poze nepotrivite, au cu siguranta o dorinta de a fi iubiti si remarcati. Este normal, suntem liberi sa aratam ce avem in inima. Insa atunci cand intelegi ca esti iubit de Domnul, acest lucru te schimba, te transforma. De aceea propunerea mea este sa le amintim ca sunt iubiti de Domnul si ca au un mare pret inaintea Lui si cred ca daca ii condamnam nu vom rezolva nimic, ci poate ii vom indeparta si mai mult.

"Cunostinta ingamfa, pe cand dragostea zideste."

Fiti binecuvantati toti! El sa ne umple pe toti cu dragostea Lui si de constiinta faptului ca suntem iubiti! :)
    Favoarea si intelepciunea Lui sa fie peste noi toti!
  • October 23, 2010 2:05 AM EEST
    acum am vazut asta..dar nu e corect >:P..nush,dar de un timp lucrez la un proiect,o noua "opera" si noh..daca imi ziceai,ne intelegeam cumva sa astepti...puteai pune si aia aici : e vb cam de tot aceleasi lucruri..you will we see :d..soon
    • 10 posts
    October 23, 2010 3:59 PM EEST
    Mihai, dupa ploaie, pelerina?
  • October 23, 2010 4:32 PM EEST
    Domnul sa aiba mila de noi si sa ne de-a intelepciune in toate lucrurile...noi prin trairea noastra ar trebuii sa ii aducem slava si cinste Lui Dumnezeu..dar...de atatea ori facem de rusine numele de "pocait"..."Deci fie că mâncaţi, fie că beţi, fie că faceţi altceva: să faceţi totul pentru slava lui Dumnezeu"..
  • October 23, 2010 9:36 PM EEST
    pai nu prea am mai vb noi....asa ca.....nu am mai stiut la ce proiecte lucrezi....imi pare rau:d
  • October 23, 2010 11:59 PM EEST
    Ar trebui sa il citeasca TOTI !! ;) e un mare adevar...
    Domnul sa te binecuvinteze NLY .
  • November 4, 2010 8:00 PM EET
    Bun articol imi verific pozele.gby Nela.
  • November 8, 2010 2:02 PM EET
    bine zis :) Domnul sa te binecuvinteze ;)
  • January 8, 2011 9:06 PM EET
    daca tu ai scris aia esti tareee! daca nu, tot esti tare!!
  • January 8, 2011 9:15 PM EET
    Felicitari Oana, pentru ceea ce ai scris >:D<
    • 10 posts
    January 9, 2011 1:29 AM EET
    Mersi :) Darius
    si da mai andrei ...sunt tare :))
    • 1 posts
    January 9, 2011 8:00 PM EET
    NLY mi se pare foooarte fain punctat! super :)