Forums » Casatorie

ce cauta barbatii?

• 1. În fața tronului de har,
    Cu-o inimă zdrobită
    O rugă-aduc și a...  more
  • stie cineva vre-un site de matrimoniale creștin
    pt ca eu vreau ...  more
  • PATRUZECI DE IEŞIRI DE URGENŢĂ CARE ERAU ÎNCHISE ŞI O SCARĂ DE U...  more
  • “ Te-ai descrie drept o persoana indragostita cu totul de Isus C...  more
  • Toti ne dorim binecuvantarea lui Dumnezeu. El vrea sa ne binecuv...  more
  • C.H. Spurgeon – Ce să faci în vreme de criză?

Staţi pe loc, şi ...  more
  • Prorocul si blacklist-ul!

Voi ati auzit de frati proroci care a...  more
  • Creatorii de iluzii
    autor: Nichifor Nicu
    29/03/2019. ora: 01:50
    ...  more
  • Ancorat în brațul Tău
    28/03/2019. ora: 17:4...  more
  • Vreau sa spun băietilor barbatilor adoleșcenților tineri din ziu...  more
  • vreau sa sterg nu stiu de ce sa postat de doua ori acest topinc
    ...  more
  • Primăvară ești tu!!! Primăvara e când nu regreți nimic. Primăvar...  more
  • “Bunica nu avea cultură,
    Nu studiase-așa, ca noi..
    Se "cult...  more
  • Cine suntem ? De unde venim ? Incotro mergem ? Intrebarile sunt ...  more
  • La intrebarea "Incotro mergem? " Biblia nu ezita sa ne...  more
  • La intrebarea: "De unde venim?", unii oameni de stiint...  more
  • Când aducem cererile noastre înaintea tronului harului, să nu ui...  more
  • Am decis sa nu mai traiesc in graba,
    Am decis sa.mi asum fiecar...  more
  • "Casa mea va fi o casă de rugăciune. Dar voi ați facut din ...  more
  • Spre iertare m-ai condus
    31/01/2019. ora: 0...  more
  • May 7, 2009 7:04 PM EEST

cateva raspunsuri la intrebari...

vreti ca femeile sa faca invitatiile?

"e socan", a spus cineva.

"te face sa iti piara tot cheful"a spus altcineva

"daca o femeie este desteapta,stie care ii e locul,potrivit Scripturii,in supunere.Barabatul trebuie sa serveasca,pentru ca el este capul"a spus barbat.

"supunerea este o porunca pentru femeile casatorite,nu-i asa?

ce asteptati de la o relatie obisnuita?

"sinceritate totala"

"o hmm.sinceriate totala.Atunci sa presupunem ca vine la tine o tanara intr-o zi si iti spune:cred ca esti cel mai frumos barbat.Te visez in fiecare noapte de trei saptamani.Domnul mi-a spus ca noi doi ar trebui sa stabilim o relatie plina de afectiune si comunicare."Ea era sincera(poate).Asta iti doresti?

"o nu sigur ca nu.Nu asa am vrut sa spun"

"atunci, ce?"         

tacere indelungat.Apoi rasunsurile incep sa vina.

feminitate

afirmare

incurajare

tandrete

sensibilitate

vulnerabilitate

"nu trebuie sa fie superba,desi nu m-as supara daca ar fi!"

"imi place ca o femeie sa fie un fel de provocare.daca ea este prudenta atunci devin interesat"

"e usor sa iti dai seama daca o femeie este irascibila cand este vorba de casatorie"

"asa-i.Eu caut femei care sa fie putenice in Domnul.Multumite.Care pot face fata necazurilor"

"curajoase si revervate"

"nu din acelea care incearca sa multumeasca pe toate lumea.Ci libere sa faca cate un comliment din cand in cand,daca este unul sincer"

Frumusetia unei femei trebuie sa se afle,potrivit apostolului petru,in adancul fintei ei,si sa fie o "podoaba nepieritoare,un spiit bland si linistit,care este de mare pret in ochii Domnului"(1petru 3:4)

• 266 posts
    May 7, 2009 7:28 PM EEST

"Cine poate gasi o femeie cinstita?Ea este mai de pret decat margaritarele.

Inima barbatului se increde in ea si nu duce lipsa de venituri.

Ea ii face bine si nu rau,in toate binele vietii sale

Ea lucreaza cu maini harnice

Ea  este ca o corabie de negot;de departe iti aduce painea

Ea se scoala cand inca este noapte si da hrana casei sale [...]

Ea pune mana pe furca si degetele ei tin fusul

Ea isi intinde mana catre cel nenorocit,isi intinde bratul catre cel lipsit

Ea este imbracata cu tarie si slava si rade de ziua de maine

Ea deschide gura cu intelepciune si invataturi placute ii sunt pe limba

Ea vegheaza asupra celor ce se petrec in casa ei si nu mananca painea lenevirii

Fii ei se scoala si o numesc fericita;barbatul ei se scoala si`i aduce laude zicand: Multe fete au o purtare cinstita dar tu le intreci pe toate!

Desmerdarile sunt inselatoare si frumusetea este desarta dar femeia care se teme de Domnul va fi laudata

Rasplatiti`o cu rodul muncii ei si faptele ei s`o laude la portile cetatii" Proverbe 31:10-31

"Femeia inteleapta isi zideste casa,iar femeia nebuna o darama ea insasi cu mainile ei"

• May 8, 2009 8:54 AM EEST

nice .. GBU :):)

• May 8, 2009 10:17 AM EEST

foarte frumos :) ..de ar exista doar asa fete pe lumea asta..cum isi doresc "ei " ;)o:-);)

• May 31, 2009 4:17 PM EEST
    :)
  • June 5, 2009 4:15 PM EEST
    .. asemenea femei exista "liddy". intrebarea e: barbaty exista??.. eu cred k da. :) ..fericirea viety unui om depinde de calitatea gandurilor lui.
    • 31 posts
    July 7, 2009 1:22 PM EEST
    asa trebuie sa fim cum scrie in proverbe..imi place cum e descrisa femeia acolo...Domnul sa ne ajute sa fim asa...
  • July 15, 2009 1:43 AM EEST
    fara femeie,barbatul ar fi incomplet...iar un barbat complet doreste ca femeia care i-a daruit-o Dumnezeu sa fie " cartea lui de vizita" peste tot,toata viata...
  • July 15, 2009 7:27 AM EEST
    Mai lipseste ceva... sa fie furnica casei.
    Barbatul e furnica care aduce resurse in casa si femeia e aceea care la aranjeaza si resolva.

Orice barbat sau baiat doreste ca sotia lui sa stie sa aiba grija de casa si sa gateasca; nu e cel mai important lucru dar sincer sa fim, pentru noi acest lucru este important.
    Daca cineva zice ca nu conteaza acest lucru; inseamna ca pur si simplu nu stiu ce inseamna casnicie si o familie dupa Cuvant sau o familie crestina.

In fine ce doresc de la femeie; sa fie jumatatea care ma implineste. Restul sunt doar detalii.
  • March 13, 2010 12:32 AM EET
    despre femeia care se apropie de perfectiune este scris in proverbe 31 :)
  • March 13, 2010 12:37 AM EET
    Cred ca aceasta conceptie de "jumatati" este gresita si nebiblica... adica noi nu suntem jumatate, ci prin Cristos suntem completi ( Coloseni 2:10) ... in Scriptura barbatul si femeia devin una, dar asta nu inseamna ca sunt jumatati inainte de a fi impreuna... hai ca inchei, ca deviez de la subiect... sorry...
  • March 18, 2010 2:29 PM EET
    18. Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el.”

21. Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adânc peste om, şi omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui şi a închis carnea la locul ei.
    22. Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a făcut o femeie şi a adus-o la om.
    23. Şi omul a zis: „Iată în sfârşit aceea care este os din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi, femeie, pentru că a fost luată din om.”
    24. De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevasta sa, şi se vor face un singur trup. (Geneza 2)

12. Ea îi face bine, şi nu rău, în toate zilele vieţii sale.

29. „Multe fete au o purtare cinstită, dar tu le întreci pe toate.”
    30. Dezmierdările sunt înşelătoare, şi frumuseţea este deşartă, dar femeia care se teme de Domnul va fi lăudată. (Proverbe 31)
    • 11 posts
    March 21, 2010 3:40 PM EET
    O Sotie Ideala nu asteapta un sot ideal:) ;))
  • March 21, 2010 4:36 PM EET
    Aniela wrote...
    Cred ca aceasta conceptie de "jumatati" este gresita si nebiblica... adica noi nu suntem jumatate, ci prin Cristos suntem completi ( Coloseni 2:10) ... in Scriptura barbatul si femeia devin una, dar asta nu inseamna ca sunt jumatati inainte de a fi impreuna... hai ca inchei, ca deviez de la subiect... sorry...

E foarte Biblica si clara pentru mine.
    Normal ca-s una in unitate dar la fel ca orice madular e una cu trupul, are datori diferite.
    Barbatul are datoria sa fie preot, si cel care sprijineste pe familie... el raspunde inaintea Lui Dumnezeu peste tot ce se intampla in familia, iar femeia sa intretine... sa tina totul in balans.
    1 Corinteni 11:3     Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii, şi că Dumnezeu este capul lui Hristos.

E foarte clar si sunt alte versete care dovadesc asta.
    Ei sunt una unitate dar mai bine zis.. femeia-i coasta si asa zice BIblia, nu invers. Ei se implinesc si asa ajung la unitate.. daca capul are face ce face mainile sau picioarele... fiecare madular are functi diferite dar sunt un singur trup, asa si cu barbatul si femeia.

• March 25, 2010 8:09 PM EET

O femeie frumoasa place ochilor,,,o femeie buna place ochilor....una este o bijuterie....cealalta este o comoara:) ;))

Cand vrei sa te casatoreshti...cauta o femeie cu care vei putea discuta inteligent cel putzin 50 de ani:D;))

O casatorie reushita este aceea in care te indragoshteshti de mai multe ori insa... de aceiashi persoana:D:X

• 18 posts
    March 25, 2010 10:00 PM EET
    Proverbe 18:22
  • April 8, 2010 6:27 PM EEST
    Hmm...Multumim pentru post. Eu tind sa cred ca fiecare baiat si-a "pictat" deja un portret al femeii/ fetei cu care ar dori sa se casatoreasca. La fel si noi.Domnul sa ne calauzeasca pasii. Noi, fetele, "suntem in asteptare"-asa cum spunea o buna prietena. Singurul lucru pe care il putem face este sa ne rugam. Doamne da- ne intelepciune in alegerile pe care le facem!
    • 9 posts
    June 9, 2010 1:25 PM EEST
    depinde de noi baieti cit de maturi suntem si alegem potrivit cu gradul de maturitate nu pot sa nu spun ca nu ne atrge frumusetiea as fi ipocrit sa spun asta asa suntem creati
  • September 26, 2011 10:13 PM EEST
    daca e un topic adresat baietilor/barbatilor de ce se chiunuiesc atatea fete sa deie ele raspuns in locul lor????????????????
    • 273 posts
    October 13, 2011 10:23 AM EEST

Foarte corect ai scris..apreciez....dar noi ca si oameni suntem prea necredinciosi in privinta casatoriei si nu numai...sa-ti spun o mica ilustratie:Un tip voia sa se casatoreasca si s-a gandit sa tina post si sa se roage in aceasta privinta....doar ca...de cate ori se ruga spunea cam asa:Doamne, te rog sa mi trimiti o fata credincioasa,buna la suflet,gospodina,pura,etc...dar te rog Doamne...acea fata sa fie Ioana!De aici rezulta faptul ca vrem sa gasim persoana potrivita care sa ne completeze ....cerem ajutor de Sus...dar pana la urma invinge tot pofta si dorinta noastra!De aceea multe casnicii nu rezista sau daca printr-o minune rezista...numai Dumnezeu stie cata durere suporta cei doi pt alegerea facuta!

• 47 posts
    October 15, 2011 10:17 AM EEST
    Bine zis stranger...eu cred ca Dumnezeu nu doreste raul copiilor sai...si el ne binecuvinteaza pe toti dar depinde de noi...daca luam in considerare voia lui sau nu...
    • 307 posts
    September 12, 2012 5:04 PM EEST
    O casnicie fericita nu este alcatuita din 50% si 50% ci din 100% fiecare si 100% dedicatie pentru Dumnezeu.
    • 12 posts
    May 7, 2018 7:36 PM EEST

O descriere foarte frumoasa a ceea ce se cauta in femeie ati asezat aici:

"feminitate, afirmare, incurajare, tandrete, sensibilitate, vulnerabilitate, prudenta, curajoase si rezervate, nu din acelea care incearca sa multumeasca pe toata lumea ". Regasesc aceste trasaturi chiar in mine insami, in doze diferite, dupa caz. Singura mea nedumerire e de unde facem rost si de ultima trasatura atat de cautata: "puternice, multumite, capabile sa faca fata necazurilor". La necazuri sigur ca facem fata, impreuna cu Hristos, si inca cum, insa nu vad cum poate fi si multumita femeia in conditii vitrege, in singuratate si in lipsa iubirii, ea care e fiinta profund relationala si isi poate exprima valoarea atunci cand aceasta ii este observata, citita si dorita. Pe lumea asta exista numeroase femei care au trait abuzuri in familie, drame, au avut de purtat poveri inumane, si-au pierdut un parinte, sau ambii, au de ingrijit o persoana cu handicap, provin din familii disfunctionale, in care niciodata nu le-au fost implinite nevoile sufletesti, si-au pierdut prietenii care toti au sters-o peste granita, se confrunta cu singuratatea, cu un mediu nepotrivit, cu lipsa de perspective, etc. Poti sa te uiti la toate astea cu inima vesela? Credeti ca toata lumea are tata si mama crestini, echilibrati, care si-au crescut normal copiii si avem acu, rezervorul plin numai ca sa daruim? Sunt atatea drame in viata noastra de pe pamant care ne pot face sa ne confruntam chiar cu depresia. O femeie care a purtat toata viata poveri sufletesti grele are nevoie de Eroul care sa-i vina in ajutor sufleteste vorbind, ca sa se poata simti apoi multumita si sa functioneze normal cel putin. Dar barbatul spune ca el cauta o femeie deja multumita, din oficiu, chiar neiubita si singura fiind. Sa ma gandesc ca daca suferinta ne-a adus in postura de a ne simti triste nu mai suntem indreptatite sa fim dorite de un barbat? Sigur ca Il avem pe Hristos cu noi, dar experienta mi-a aratat ca Hristos nu ia suferinta din suflet si uneori nu schimba nici macar contextele. De aceea si exista martirii. Poate fi un om normal multumit in orice conditii de viata, sau sufletesti? Psihologii spun ca a reactiona cu tristete, cu nemultumire si chiar depresie reactiva la conditii urate e un semn de sanatate mintala. Altfel se poate sa fim bolnavi de sindromul histrionic, daca bine imi amintesc. Sau mai e si bipolara. Fratlor, uneori expresia de multumire de pe fata si din suflet vine atunci cand se implineste o nevoie. Un exemplu ar fi nevoia de tandrete si de intelegere. Care nu le satisface Hristos si femeia le resimte si nu le primeste de nicaieri. De unde luam oxitocina ca sa aratam multumite atunci?

• May 1, 2019 9:05 PM EEST
    Unde se poate pune o intrebare cu privire la relații intre crestini - necrestini?