Forums » Prezentari

"Cand eram copil..."

• Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • February 19, 2011 10:20 PM EET
    Mie imi este teama de caini.....am avut doua patanii cu ei...si de atunci nu ii suport...
    S-a intamplat ,cred ca aveam vreo 7 ani si veneam de la verisorii mei spre casa...era iarna,cand unul din consateni,cunoscut ca om violent, ...a asmutit cainele pe mine....cum era zapada,normal ca am cazut,prin sant,incercand sa scap de "javra" dar degeaba....cainele m-a trantit si m-a muscat de picior...:(( mi-a lasat o muscatura mica,dar o frica maaare....:((
    Si a 2-a:
    Aveam vreo 15 ani....noi aveam acasa,la tara,un caine destul de rau,era din cauza noastra,caci il intaratam mult....si m-am dus sa il mangaiiii...nu stiam ca mai toate animalele au un punct sensibil,care daca le atingi devin agresive...si mai mult nu stiam ca era in ziua lui proasta si trebuia sa il las in pace....asa ca m-a muscat destul de urat...si acum am semnul...ma mai doare din cand in cand mana dar nu e asta o problema ci frica de cainii...asta da...si acum ma tem desi mai putin ca altadata!!!!
  • March 2, 2011 7:02 PM EET
    ioi saracuta de tine....eee si eu am fost muscata de caini..dar asta doar pentru ca am fost o rautate de om si am calcat catelul pe coada...aveam vreo 7 ani si imi placeau caini..si ce m-am gandit hai sa il calc pe coada sa vad ce face..eee si ce credeti ca a facut??..a sarit de m-a muscat chiar de undeva de deasupra ochiului si eu de teama lui mama ca o sa ma certe pentru ca am calcat cainele de coada si nu de teama ca m-a muscat cainele sa vedeti ce loc de ascuns mi-am gasit:)):))..chiar sub masa din casa..ma gandeam ca acolo sigur nu ma va gasi mama ca sa ma certe:)):))..ee da fratemio a fost mai siret si m-a parat:))dar bineinteles ca nu a fost mama ingrijorata din cauza cainelui ci din cauza mea...vedeti ce face rautatea din om calca cateii pe coada:)):))...dar oricum asta mi-a fost invatatura de minte:)):))si nu o sa mai calc cainii pe coada:))
  • March 2, 2011 10:23 PM EET
    Da asa e...si nu ti-e teama de cainii¿?
  • March 2, 2011 11:26 PM EET
    nu mi-e teama k m-a muscat din cauza mea...k de nu eram eu rea nu ma musca:))
  • March 4, 2011 2:35 PM EET
    faine patzaniile voastre ..eu nu am fost asa neastamparata ..dar mi-am amintit una ca tot a fost vorba de paine infoliata ... se intampla atunci la inceput cand a inceput sa se infolieze painea ... m-a trimis mama sa cumpar o franzela feliata si cum eu ma grabeam sa ma intorc inapoi la joaca tineam punga de un capat si fugeam cand de-oadata s-a rupt punga si mi-au zburat cateva felii de paine ..le-am lasat acolo si i-am dus celelalte felii ..;)) am scapat cu o mica cearta si am fugit la joaca :)):)):))
  • March 4, 2011 7:31 PM EET
    :)):))..mai bn sa fi cuminte decat sa calci cainii pe coada credema:)):))
  • March 5, 2011 2:10 PM EET
    Buna ideea cu intamplari din copilarie.
    Cand eram mica eram probabil cea mai cuminte din toti cea 7 copii ai parintilor mei si nu faceam tare multe shotii, insa, facea fratele meu experimente pe mine. Ii placea foartea mult sa inventeze lucruri, sa repare tot ce era stricat, sa combine substante, materiale, idei :d si intr-o zi a venit la mine cu un deodorant spray si chibrituri, si mi-a zis ca a descoperit ceva super tare. imi zicea ceva de genu', ca aprinde un chibrit si tine focul la orificiul de unde iese deodoarant si iese un foc interesant, in culori, bla bla. :)) mica si curioasa(aveam 7 ani), aveam incredere in el, pentru ca diferenta dintre noi e de 2 ani, imparteam camera, patul tot ce ne cumparau ai nostri, si mai ales aveam incredere in el ca era un baietel cuminte, linistit. Ei, vazand ce fericit era ca a descoperit o noua chestie am zis ca vreau sa vad si eu si fratiorul meu scump, tine spray-ul in fata mea si ghiciti cu ce parte??? :)) cu oricifiul ala care trebuia tinut la distanta si nu indreptat spre fatza, sau corp. Si, a aprins chibritul, ce-i drept, a facut un foc interesant dar nu am apucat decat o fractiune de secunda sa il vad ca, mi-a venit pe fatza. Mi-a ars genele, sprincene, bretonul. ATAT! dar totul a durat cateva secunde :))) am inceput sa plang ca ma ardea fata. emy, s-a panicat si si-a dat seama ca a tinut gresit sprayul si l-am iertat. sprincenele si genele mi-au crescut destul de greu, dar... thanks to emy, mi-au crescut cele mai lungi si frumoase gene. :)))) si faza super e ca parintii nostri au aflat abia anul trecut. :> smart brother, right?
  • March 5, 2011 5:52 PM EET
    oo asta da..da cum de au reusit sa afle asa de tarziu parintii vostri??:))
  • March 5, 2011 10:48 PM EET
    Chiar Ema...sper ca nu a ramas urme nu¿?
    • 658 posts
    March 15, 2011 12:32 AM EET
    Mai, mai mai... a trecut ceva timp de cand nu am mai verificat acest subiect, si pot observa cu mare placere, ca l-ati 'devorat' din plin:)

Iar eu, de asemenea, citind intamplarile scrise de voi:)

Dumnezeu sa va binecuvanteze!:)
  • March 15, 2011 10:04 PM EET
    Amin..Domnul sa te binecuvinteze si pe tine:)
    • 658 posts
    March 15, 2011 11:44 PM EET
    Amin!

Multumesc! :)
    • 7 posts
    March 22, 2011 9:50 PM EET
    frumos subiectul:)....parca mai vreau si eu sa fiu copil dar nu se poate:(, nu ca acu nu as fi copil la minte cateodata dar totusi cand ma gandesc si eu la perioada aia in jurul a 10 ani ma apuca nostalgia...
    Acu sa va zic si eu ce imi placea sa fac cand eram copil... Eu impreuna cu fratele meu si cu inca alti 2 de acolo de la mine din sat ne placea tare mult sa adunam oua de pasari....sa adunam cat mai multe si cat mai diferite. Intr-o zi am avut parte de "o captura buna" peste 100 de oua adunate, erau foarte multe, mici care de care mai colorate. La intoarcerea acasa bucurosi de isprava facuta eram nerabdatori sa ajungem cat mai repede la unul dintre noi acasa sa impartim ouale:), dar din pacate ceea ce a urmat pt noi atuncea a devenit foarte neplacut, baiatul care asigura transportul pradei sa impiedecat si din puzderia de oua am mai ramas doar cu 9 intregi, apoi dilema cum sa impartim 9 oua la 5:)?....calculand baiatul care le-a spart a rams cu unul doar!.......ar mai fi foarte multe de spus dar ma opresc aici.
    ...sper ca ati intrat cat de cat in farmecul povestei.....:D
  • March 22, 2011 9:53 PM EET
    ooo da saracii de voi...din 100 de oua sa ramaneti cu 9:))..vai vai....
    • 7 posts
    March 22, 2011 9:59 PM EET
    pai iti dai seama....dupa o zi in care am lipsit de acasa si neinvoiti ca de obicei, flmanzi, adunate ouale din cele mai imposibile locuri ne-am mai si intors acasa cu mainile goale:D
  • March 22, 2011 10:03 PM EET
    apoi macar bn ca nu ati patit nimic cocotandu-va cine stie pe unde:))...:))
    • 7 posts
    March 22, 2011 10:05 PM EET
    am patit destule....dar am spravietuit si am crescut cu totii mari bine sanatosi:D
  • March 22, 2011 10:07 PM EET
    apoi slava Domnului atunci..e fain sa scrii amintirile astea comice pe aci..da nu prea scriu prea multi..
    • 658 posts
    March 22, 2011 11:30 PM EET
    Pai unora le e rusine de nazbatiile facute... si mi se pare normal sa fie asa... dar ma bucur de toti aceia care au indraznit sa impartaseasca cu noi acest intamplari 'minunate' din vietile lor :)

Fiti binecuvantati! :)
  • March 23, 2011 4:00 AM EET
    sa zic si eu una cu ascunsu:) da nu sub masa:P;))
    acuma vreo 9 ani in urma am luat bicicleta lui fratele meu si am mers cu niste prieteni sa ne plimbam pe un drum unde ducea spre munti Giumalău daca ati auzit daca nu dati pe google:P;)) si cand am venit napoi in vale un prieten sia dat drumu cu bita de pe o mina si era panta destul de mare si cand am vazut eu sa nu ma las mai prejos:) miam dat drumu si eu , asa am prins o viteza de numa si cand eram in culmea fericiri ca am reusit am dat intr-o piatra si asa mo aruncat de pe bita ca am mers un 1 m si ceva pe jos tot am fost julit coate, genunchi chiar si jumate de fata:) am ajuns cum am putut acasa si ca sa nu ma certe mama si fratele meu ca iam stricat bicicleta m-am ascuns si am stat asa cu durere de numa vreo 30 min ca ei nici nu erau acasa cand au venit iam vazut si ca sa nu ma duc eu la ei am asteptat sa ma gaseasca si tat faceam galagie peacolo sa vina ei;)) pana la urma mau gasit sau speriat un pic da mo pansat si o fost bine#:-s multumesc domnului:D sper sa intelegeti ceva:) si ca nui bine sa ne ascundem;))):))
  • March 23, 2011 7:43 AM EET
    mda..nu-i bn sa ne ascundem...mey macar tu ai stiut sa mergi cu bicicleta la 9 ani dar eu abia atunci m-am pus sa invat..si apoi numa genunchii si spatele meu stiu cat de greu am reusit...ca si eu desteapta nu vroiam sa invat pe o bicicleta mai mica ci tocmai pe una mare..:))..vezi doamne cine eram eu daca invatam pe una mare:)):))...oricum mi-am primit rasplata pt mandria mea..:P
  • March 23, 2011 8:06 AM EET
    :))=)) daca ai zis de mandrie mai zic si eu una:) cred ca 14 ani aveam cand o trebuit sa mergem cu masina undeva si am iesit repede sa o scot eu din garaj ca imi placea sa manevrez si sa conduc:) si afara langa garaj era unchiu cu masina lui lucra ceva pe la ea si eu cum eram mandru ca am masina mai tare ca a lui am dat muzica tare si basu;)) si ma uitam la el si radeam si tot dadeam napoi fara sa ma uit si deodata pocc:) am dat cu ea in coltu de la terasa si iam spart stopu si am indoit un pic bara , dupaia radea unchiu de mine;)) deatuncea mam invatat minte si ca sa mai repar un pic situatia leam zis la ai mei ca iau eu stopu si sa imi opreasca din alocatie si asa am ramas si fara alocatie:)) si nici nu m-am suit catva timp la volan:D;))
  • March 23, 2011 8:12 AM EET
    :)):))alocatia numai pe o luna sau mai mult??:)):))..saracul de tine..
  • March 23, 2011 8:14 AM EET
    pe 3-4 luni ca o fost scump:));))
  • March 23, 2011 8:16 AM EET
    :)):))..ioi..na ce sa faci:P asta da..invatatura de minte:P..ma gandesc ca de atunci ai avut mai multa grija:P