Forums » Sanatate

Calculatorul Benefic sau Malefic ?

• Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
    • 11 posts
    November 14, 2010 12:39 AM EET
    ~ Calculatorul și Coloana vertebrală ~

Poziția incorectă, dar și orele îndelungate petrecute în fața calculatorului pot provoca serioase probleme ale coloanei. O ușoară stare de disconfort, mai apoi dureri cervicale, lombare, apondiloze, cifoze, scolioze, hernii de disc. Nu sună deloc bine. Și nici nu este.
    Când lucrezi la calculator, sprijină-ți brațele. Nesprijinirea lor poate provoca dureri de brațe, de umeri și chiar dureri cervicale.
    Ai auzit de sindromul de tunel carpian? Tunelul carpian este o formațiune anatomica la nivelul pumnului prin care trece nervul median. Când este comprimat acest tunel, nervul median suferă o presiune. Ceea ce se traduce prin tremuraturi, amorțeli și slăbirea musculaturii de la nivelul mainii. Netratarea poate duce la o afectare permanentă și ireversibilă a musculaturii mâinii. Cauzele apariției acestui sindrom? O tastatură mult prea înaltă fața de nivelul mainilor, lipsa pauzelor în activitățile desfășurate, lovirea tastaturii cu prea mare putere.

~ Calculatorul și Picioarele ~

Inălțimea necorespunzătoare a scaunului și poziția greșită a picioarelor în timpul șederii la calculator pot provoca, de asemenea, neplăceri. Un scaun mult prea jos sau, dimpotrivă, mult prea înalt îți va solicita musculatura membrelor inferioare.
    Ferește-te să ții picior peste picior. Cel mai recomandat ar fi ca picioarele tale sa formeze un unghi de 30 de grade. Se vor relaxa, iar circulația nu va fi blocată. Varicele pot fi urmarea poziției necorespunzătoare a picioarelor în orele îndelungate petrecute în fața calculatorului.

~ Calculatorul și Ochii ~

Majoritatea celor care folosesc calculatorul în mod constant se plâng de tulburări de vedere. Sindromul ochilor uscați, disconfort vizual, dificultăți de concentrare, vedere încețoșată, tulbure sau dublă sunt efectele negative ale orelor petrecute zilnic în fața calculatorului.

Sindromul ochilor uscați este denumirea medicală pentru uscăciunea oculară. El apare ca urmare a scăderii numărului de clipiri, ceea ce duce la evaporarea secrețiilor lacrimale și uscăciunea oculară. Concentrat prea mult asupra calculatorului, uiți să clipești. Ochiul se înroșește, apar senzații de înțepături, arsuri, mâncărimi, putându-se ajunge la încețoșarea vederii. Tocmai din acest motiv, pauzele de 10-15 minute la un interval de o ora sunt mai mult decât recomandate. Lor li se adaugă
    exercitiile pentru ochi. Clipește des timp de câteva secunde, închide ochii și acoperă-i cu palmele, deschide-i apoi desfă palmele, rotește ochii de câteva ori. O altă soluție: lacrimile artificiale pe care le poți folosi la recomandarea medicului oftalmolog.

Prea mult timp petrecut în fața calculatorului poate însemna și astenopie acomodativă. Sună pretențios, însă, în fond, este vorba de oboseala ochilor, de senzatia de corp străin sau nisip în ochi. Ochiul se înroșește, doare, distinge mai greu detaliile. De reținut: Calculatorul nu produce modificari definitive ale vederii. Prin urmare, dioptriile nu apar în urma orelor îndelungate petrecute în fața calculatorului. Problemele ochiului devin, însă, mai deranjante în urma acestei activități prelungite.

Pentru sanatatea ochilor tăi medicii recomandă:
    - o distanță de cel putin 50-60 cm față de monitorul calculatorului
    - marginea superioară a ecranului sub nivelul ochilor
    - monitorul înclinat la un unghi de 10-20 de grade
    - sursa de lumină din stânga sau dreapta, niciodata direct spre monitor.

Imi este de-a dreptul imposibil să te sfătuiesc să elimini calculatorul din viața ta. Ar fi un sfat în care nici eu nu aș crede. Ce te pot sfătui, totuși, este să ții cont de sfaturile de mai sus, să le aplici și să nu faci din statul la calculator un mod de viață.
  • November 14, 2010 6:06 PM EET
    foarte buna postare!!!
    multumim pt postare Nyko...Fii binecuvantata!!
    • 11 posts
    November 15, 2010 9:23 AM EET
    Cu placere Iov ! Domnul sa te biencuvanteze !
    • 266 posts
    March 25, 2011 12:51 AM EET
    Cred ca de asta mi`au crescut mie dioptriile :|

• September 4, 2011 12:59 PM EEST
    interesant si important!
    • 9 posts
    September 23, 2011 10:09 PM EEST

Si mie mi s-a intamplat sa mi se usuce ochii de la statul prea mult la calculator.

This post was edited by Damaris DG at March 1, 2012 9:53 PM EET
  • September 24, 2011 4:30 PM EEST
    pe mine ma doare mainile spatele.:D
  • June 12, 2013 11:55 PM EEST

mai stati pe afara ca e primavara:)

• January 9, 2015 9:45 PM EET

Sunt niste sfaturi foarte bune, iar patologiile amintite sunt corecte!

• February 3, 2016 10:23 PM EET
    Din păcate ...benefic/ malefic...cine știe pana la urma?
    • 54 posts
    February 8, 2016 9:50 AM EET

Binevenita aceasta postare, trage niste semnale de alarma necesare. Insa ar fi fost mai interesanta o postare care sa trateze efectele negative mai putin palpabile ale folosirii calculatorului : cele asupra psihicului si comportamentului uman.

Calculatorul in sine nu cred ca poate fi malefic, in cele din urma e doar un instrument. Precum te poti juca pe el Counter Strike pana cand pici de pe scaun fara suflare ( da, au fost cazuri de deces in urma jucatului excesiv pe calculator ), la fel iti poate fi de un real folos in viata de zi cu zi.

Pentru a nu cadea in capcana dependentei de calculator ( cred ca acest fenomen este cat se poate de real ), poate ar fi bine sa ne limitam timpul utilizarii acestuia. De exemplu, cred ca e bine sa nu depasesti o ora de stat la calculator. Dupa alte cateva ore in care faci orice altceva, iti poti relua activitatea la calculator. Si tot asa.

Desigur, nu e nici o tragedie ca intr-o seara ai mai mult timp liber si te uiti la mai multe episoade din serialul preferat. Biblia ne spune insa sa nu fim dependenti de nimic. Fiecare ne putem gasi mijloacele personale prin care putem evita dependenta de calculator.

• 6 posts
    October 21, 2016 3:37 AM EEST

[blockquote][b]Nico Coca said:[/b]

~ Calculatorul și Coloana vertebrală ~

Poziția incorectă, dar și orele îndelungate petrecute în fața calculatorului pot provoca serioase probleme ale coloanei. O ușoară stare de disconfort, mai apoi dureri cervicale, lombare, apondiloze, cifoze, scolioze, hernii de disc. Nu sună deloc bine. Și nici nu este.
    Când lucrezi la calculator, sprijină-ți brațele. Nesprijinirea lor poate provoca dureri de brațe, de umeri și chiar dureri cervicale.
    Ai auzit de sindromul de tunel carpian? Tunelul carpian este o formațiune anatomica la nivelul pumnului prin care trece nervul median. Când este comprimat acest tunel, nervul median suferă o presiune. Ceea ce se traduce prin tremuraturi, amorțeli și slăbirea musculaturii de la nivelul mainii. Netratarea poate duce la o afectare permanentă și ireversibilă a musculaturii mâinii. Cauzele apariției acestui sindrom? O tastatură mult prea înaltă fața de nivelul mainilor, lipsa pauzelor în activitățile desfășurate, lovirea tastaturii cu prea mare putere.

~ Calculatorul și Picioarele ~

Inălțimea necorespunzătoare a scaunului și poziția greșită a picioarelor în timpul șederii la calculator pot provoca, de asemenea, neplăceri. Un scaun mult prea jos sau, dimpotrivă, mult prea înalt îți va solicita musculatura membrelor inferioare.
    Ferește-te să ții picior peste picior. Cel mai recomandat ar fi ca picioarele tale sa formeze un unghi de 30 de grade. Se vor relaxa, iar circulația nu va fi blocată. Varicele pot fi urmarea poziției necorespunzătoare a picioarelor în orele îndelungate petrecute în fața calculatorului.

~ Calculatorul și Ochii ~

Majoritatea celor care folosesc calculatorul în mod constant se plâng de tulburări de vedere. Sindromul ochilor uscați, disconfort vizual, dificultăți de concentrare, vedere încețoșată, tulbure sau dublă sunt efectele negative ale orelor petrecute zilnic în fața calculatorului.

Sindromul ochilor uscați este denumirea medicală pentru uscăciunea oculară. El apare ca urmare a scăderii numărului de clipiri, ceea ce duce la evaporarea secrețiilor lacrimale și uscăciunea oculară. Concentrat prea mult asupra calculatorului, uiți să clipești. Ochiul seînroșește, apar senzații deînțepături, arsuri, mâncărimi, putându-se ajunge la încețoșarea vederii. Tocmai din acest motiv, pauzele de 10-15 minute la un interval de o ora sunt mai mult decât recomandate. Lor li se adaugă
    exercitiile pentru ochi. Clipește des timp de câteva secunde, închide ochii și acoperă-i cu palmele, deschide-i apoi desfă palmele, rotește ochii de câteva ori. O altă soluție: lacrimile artificiale pe care le poți folosi la recomandarea medicului oftalmolog.

Prea mult timp petrecut în fața calculatorului poate însemna și astenopie acomodativă. Sună pretențios, însă, în fond, este vorba de oboseala ochilor, de senzatia de corp străin sau nisip în ochi. Ochiul se înroșește, doare, distinge mai greu detaliile. De reținut: Calculatorul nu produce modificari definitive ale vederii. Prin urmare, dioptriile nu apar în urma orelor îndelungate petrecute în fața calculatorului. Problemele ochiului devin, însă, mai deranjante în urma acestei activități prelungite.

Pentru sanatatea ochilor tăi medicii recomandă:
    - o distanță de cel putin 50-60 cm față de monitorul calculatorului
    - marginea superioară a ecranului sub nivelul ochilor
    - monitorul înclinat la un unghi de 10-20 de grade
    - sursa de lumină din stânga sau dreapta, niciodata direct spre monitor.

Imi este de-a dreptul imposibil să te sfătuiesc să elimini calculatorul din viața ta. Ar fi un sfat în care nici eu nu aș crede. Ce te pot sfătui, totuși, este să ții cont de sfaturile de mai sus, să le aplici și să nu faci din statul la calculator un mod de viață.

[/blockquote]