Forums » Marturii

Domnul poate schimba pe oricine..Toti avem nevoie de Dumnezeu !!

• Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • December 2, 2010 2:19 AM EET

Salut, numele meu este Cosmin, am 18 ani si sunt din Pecica, judetul Arad. Am crescut intr’o familie de ortodocsi, de fapt intreaga mea familie de la parinti, unchi, matusa, verisori pana la bunici, toti sunt ortodocsi. Chiar si asa, parintii mei m’au invatat de mic ca trebuie sa ma rog si tata chiar ma punea sa citesc din biblie. Am crescut, am mers la gradinita, scoala si pot sa spun ca eram un baiat cuminte, linistit, la locul lui. Problemele mele de comportament au inceput sa apara dupa ce am inceput clasa a 8’a. Am inceput sa beau, sa fumez, sa fac pe baiatul smecher, baiatul de cartier care face ce vrea, cand vrea, si cum vrea. Trecand si de clasa a 8’a, comportamentul meu era acelasi, de vagabond. Dupa ce am inceput clasa a noua, parintii mei au hotarat sa ne mutam in Pecica ( inainte stateam in Arad). M’am mutat si la liceu in Pecica si am inceput sa imi fac noi prieteni. Impreuna cu acestia am inceput sa chiulesc de la ore, sa merg prin baruri sa beau, sa merg la chefuri. Problema mea cu bautura se parea ca este si mai grava. Am inceput sa beau tot mai des, cred ca nu se putea sa treaca doua zile fara sa nu beau cel putin o bere. Aveam ceva probleme cu respiratia si bautura imi ingreuna si mai rau respiratia si inrautatea si mai mult starea sanatatii mele, chiar era sa o patesc de vreo doua ori. Ce sa mai spun..cu alte cuvinte am ajuns sa fiu un vagabond, un betivan. Ce nu v’am spus e faptul ca aveam si doi prieteni care erau pocaiti, pocaiti in sensul ca proveneau din familii de pocaiti. Nu erau sfinti baietii, dar si asa nu le’au fost rusine sa ma cheme la biserica. Prima data m’am dus de curios, apoi mai ma duceam asa o data pe luna din respect pentru ei. La o evanghelizare chair m’am predat Domnului, dar dupa cum banuiti, a doua zii eram la fel, nu se schimba’se nimic in viata mea. Imi continuam linistit stilul meu rebel de viata, mai ma duceam din cand in cand la biserica, crezand ca asa sunt mantuit. Trecu’se mai bine de un an de cand ma predasem si am fost invitat la un concert crestin. M’am dus la acel concert si acolo m’am predat din nou Domnului, am recunoscut in fata Lui ca sunt un pacatos si ca am nevoie sa fiu iertat si mantuit, dar tot ca si data trecuta, a doua zii eram la fel..neschimbat. Dupa o luna si ceva de la aceasta predare, am terminat clasa a 10 si ma gandeam tot mai mult la decizia pe care o luasem atunci. De la un timp nu mai gaseam placere in lucrurile lumesti ce le faceam, eram chiar scarbit de acele lucruri. Am inceput sa vorbesc cu un prieten despre mantuire, despre decizia mea, despre botez. Am realizat ca despartit de Domnul nu pot sa fac nimic. Am rupt legaturile lumesti cu prietenii mei ,,de pahar’’, am inceput sa imi fac alti prieteni, prieteni pocaiti, sa ma duc de fiecare data la biserica, la tineret. Eram tot mai hotarat sa ma botez, si pana la urma am luat si decizia de a ma boteza, dar .. aveam un obstacol de trecut – mama mea. Ea stia ca ma duc la biserica la pocaiti, ca am prieteni pocaiti, dar cand ii ziceam de botez reactiona foarte urat. Tata in schimb nu avea nimic impotriva, el chiar a si mers de cateva ori la biserica unde ma duceam si eu. *(poate mergea si mama dar nu poate sa iasa din casa, e bolnava cu picioarele, si doar prin casa de abia poate umbla). Aveam de luat o decizie grea, sa ma botez sau nu ?! .. Totusi hotarat sa ma botez, dar fara sa ii spun mamei, doar tata stia, el chiar a fost la botez. Dupa cateva luni a aflat si mama ca m’am botezat si a reactionat foarte urat, era nespus de suparata pe mine, dar dupa un timp Domnu a calmat’o si a acceptat si ea faptul ca ma botezasem. Se parea ca totul este frumos, dar nu este asa. Sunt foarte des ispitit, de multe ori cad, si am impresia ca nu mai pot sa ma ridic, dar Dumnezeu e mereu acolo si ma ia de mana si ma pune sus pe stanca. V’am spus la inceput ca toti din familia mea sunt ortodocsi si de aceea imi este foarte greu sa fiu un exemplu curat si bun pentru ei. Tata mai merge din cand in cand la biserica, cunoaste foarte bine biblia .. dar inca este legat de lume. Mama, cunoaste si ea cate ceva si imi doresc sa cunoasca si mai mult, sa il cunoasca pe Domnul. De multe ori viata mea de familie este una groaznica, si atat eu cat si parintii mei simtit ca Dumnezeu ne’a parasit .. dar de fiecare data ne inselam, si apoi vedem ca totusi .. Dumnezeu asculta si nu ne lasa parasiti. As vrea sa va incurajez pe toti, pe mine in primu rand sa ne incredem in orice clipa in Dumnezeu. Chiar daca avem impresia ca El ne uita, ca nu asculta rugaciunile noastre nu este asa, El asculta si ne raspunde la rugaciuni, dar nu atunci cand vrem noi si cum vrem noi, ci atunci cand considera El ca este momentul potrivit. Domnul sa va binecuvinteze pe toti !!!

• December 2, 2010 2:35 AM EET
    am ramas fara cuvinte...Domnul sa fie cu tn..si sa te ajute sa fi o lumina in familia ta..si intre cei din jurul tau...:)
    • 45 posts
    December 2, 2010 2:58 AM EET
    Cosmin, ma bucur de harul pe care la-ai primit din parea Domnului nostru ! Domnul sa ne ajute sa fim statornici in lucrurile sfinte:) DOmnul sa ramana desfatarea ta in continuare!
    • 4294967291 posts
    December 2, 2010 10:56 AM EET
    Imperesionant!Mă bucur pentru alegerea ta și Domnul să te ajute in continuare ca să ramâi pe Calea Lui.
  • December 2, 2010 12:08 PM EET
    Slavit sa fie Domnul pt felul in care a lucrat in viata ta...Domnul sa te binecuvinteze si sa te intareasca...amin amin
  • December 2, 2010 7:15 PM EET
    Domnul este sprijinul tau,increde-te in El si El te va ajuta oricand!!!Fii tare oricat de mare ar fi incercarea caci Domnul e cu tine!!!!Fii binecuvantat!!!
    • 0 posts
    December 2, 2010 7:33 PM EET
    Domnul sa te binecuvinteze si sa te intareasca pe cale!
    • 43 posts
    December 2, 2010 7:45 PM EET
    Domnul lucreaza ... ma bucur pt tine Bogdan ca l`ai cunoscut pe Isus, sa`ti ajute si la fam.ta.... fii binecuvantat
  • December 3, 2010 10:02 PM EET
    Domnul sa te binecuvanteze....si sa ne ajute sa ne departam de faradelege..!
    • 3 posts
    December 3, 2010 10:43 PM EET
    Dumnezeu te iubeste si numai El o sa te ajute sa treci peste orice obstacole care iti vor aparea in cale pentru ca de incercari nu vei fii scutit dar vei trece peste toate invingator daca iti pui toata increderea in Dumnezeu pentru ca El nu ne lasa niciodata, chiar daca cel rau vrea sa ne amageasca si sa ne faca sa ne indepartam de Dumnezeu,dar El nu ne lasa pentru ca suntem creatia Lui si nu vrea murirea pacatosului ci vrea sa ne intoarcem din calea noastra cea rea si sa ne mantuim

Domnul sa fie cu tn
  • January 4, 2011 5:15 AM EET
    Mai un pic si plang ;)).........Ma bucur foarte mult pt tine :) Stim foarte bine ca nu ie de loc usor.......pentru ca ii cineva care is baga coada (cum se zice) El o sa te ajute sa treci peste orice obstacole care iti vor aparea in cale....da ca sa fie asa trebuie sa facem si noi voia lui (ce ii bine)....
    și Domnul să te ajute in continuare ca să ramâi pe Calea Lui :) Ii prima data cand fac asta ;)) sper sa fie bine daka am grejit in ceva sa imi zici :) GBU