Forums » Sanatate

Kiwi, mai bun decat o aspirina.

• Contact cu iadul
    autor: Nichifor Nicu
    15/12/2018. ora:05:15
    ...  mai mult
  • Bună ziua! Sunt coordonator activități service ( un fel de direc...  mai mult
  • Trei verbe care ne propulsează spre nelimitatele resurse divine....  mai mult
  • Vorbește Domnul
    03/12/2018. ora: 03:15

...  mai mult
  • 1. nu e ciudat cum o bancnotă de 50 lei pare o sumă mare când ...  mai mult
  • 1.Uiti in ce an esti .
    2.Iti faci tema in HTML si ii dai profulu...  mai mult
  • Dacă ți-aș spune că te-aș putea ajuta să găsești persoana potri...  mai mult
  • Neprihăniților, veniți acasă !
    28/11/2018. ...  mai mult
  • "Am petrecut câţiva ani în Israel – pentru un stagiu, în câ...  mai mult
  • 1. Religia. Ce religie ai avut? Nu e curios Dumnezeu de religia ...  mai mult
  • Te-ai întâlnit vreodată cu Isus ?
    03/11/20...  mai mult
  • Dumnezeu ne iubește așa cum L-a iubit pe Domnul Isus: "I-ai...  mai mult
  • Sărmanule popor
    28/10/2018. ora: 01:30

...  mai mult
  • Am învățat de la Adam că doar în ascultare există un Paradis. Op...  mai mult
  • Învaţă de la toate, să ai statornic drum.
    Învaţă de la flăcări, ...  mai mult
  • Niciodată nu am înțeles creștinul care crede că își poate trăi v...  mai mult
  • Să vi la cruce nu-i o rușine
    24/10/2018. or...  mai mult
  • Uneori stau şi mă întreb care este chemarea creştinilor pe acest...  mai mult
  • Mândria spirituală
    16/10/2018. ora: 10:20

...  mai mult
  • O pădure-ntunecată
    05/10/2018. ora: 04:20

...  mai mult
  • 15 februarie 2011, 20:01:06 EET
    Kiwi, mai bun decat o aspirina.

Opt motive sa mananci acest fruct, Kiwi te pastreaza in forma Ai mancat vreodata agrise chinezesti? Esti sigur ca nu? Este vorba despre kiwi, fructe originare din China, descoperite de americani abia prin anii ’60. Desi la prima vedere nu par prea apetisante, ele au un gust minunat si sunt uneori mai bune decat un medicament. In China li se spunea Yang Tao. Misionarii care le-au adus in Noua Zeelanda, la inceputul secolului XX, le-au botezat ‘agrise chinezesti’. Prima oara cand au ajuns in Lumea noua, prin 1960, pe masa unui restaurant, i-au incantat simturile unui negustor american, care s-a gandit sa le importe. Au primit numele de kiwi, de la pasarea neo-zeelendeza cu acelasi nume, cu ale carei pene seamana.
    Ce beneficii au aceste fructe?
    1. Sunt o excelenta sursa de fibre, care ajuta la curatarea colonului de toxine si la reducerea aparitiei cancerului de colon. Ele ajuta si la scaderea nivelului colesterolului, ceea ce duce
    implicit la reducerea riscului producerii unui atac de cord. In plus, fructele bogate in fibre, ca si kiwi, ii ajuta pe bolnavii de diabet sa tina glicemia sub control.

2. Consumul acestor fructe este un mod delicios de a-ti pastra inima sanatoasa. Daca mananci cateva kiwi pe zi, reduci riscul formarii cheagurilor de sange si cantitatea de grasime (trigliceridele) din sange. Fructele au acelasi efect ca si aspirina, numai ca cea din urma poate provoca ulcer.

3. Confera protectie contra astmului si altor afectiuni respiratorii, datorita continutului mare de vitamina C. Intr-un kiwi se gaseste ai multa vitamina C decat intr-o portocala. Un studiu facut de italieni pe 18 mii de copii arata ca simptomele de astm sunt cu 44% mai rar intalnite la copiii care mananca intre 5 si 7 citrice si kiwi pe saptamana, decat la cei care mananca aceste fructe mai putin de o data pe saptamana. Micutii care sufereau de astm la inceputul studiului au avut cel mai mult de beneficiat de pe urma experimentului. Dupa un “tratament” cu kiwi starea lor de sanatate s-a imbunatatit.

4. Este bun si pentru ochi: ajuta organismul sa lupte contra degenerarii oculare. Desi ai invatat ca morcovii fac bine la vedere, se pare ca fructele ii depasesc. Oftalmologii au ajuns la concluzia ca, mancand 3 sau mai multe fructe pe zi, reduci cu 36% riscul de aparitie a degenerarii oculare.

5. Fitonutrientii din kiwi ne protejeaza ADN-ul. Acest fruct i-a fascinat pe cercetatori prin capacitatea lui de a apara ADN-ul de bombardamentul radicalilor liberi. Kiwi este o sursa importanta de fitonutrienti si antioxidanti – substante care intarzie imbatranirea celulelor. Unii spun ca si coaja este foarte bogata in nutrienti si ca, daca o speli si indepartezi puful, o poti manca fara probleme.

6. Kiwi mai contine alti doi antioxidanti: vitamina E si A. Vitamina E confera sanatate pielii si grabeste vindecarea anumitor boli de piele si rani.

7. Cine are lipsa de potasiu, magnezium si fosfor este bine sa manance tot kiwi.

8. Continutul mare de vitamina C previne artrita si ateroscreloza si intareste sistemul imunitar. Singura problema ar fi ca, asemeni capsunilor, kiwi pot provoca anumitor persoane reactii alergice, este vorba in special de copiii care sunt predispusi la alergii. Aceste fructe nu se recomanda bolnavilor de rinichi. Ele contin oxalati, substante care se pot cristaliza si pot afecta sanatatea.

• 56 subiecte
    15 februarie 2011, 21:50:18 EET
    Waw, nu stiam atatea despre Kiwi! Multumesc ca ai postat! Am sa ma preocup sa mananc mai des Kiw! :D.

God bless you!
  • 19 februarie 2011, 13:19:01 EET
    Ce bine....chiar imi place kiwi-ul!!!Fii binecuvantata!!!
    • 266 subiecte
    25 martie 2011, 00:46:33 EET
    Foarte interesant articolul :D

..Dar daca cineva este alergic la kiwi? :-s :))
    • 225 subiecte
    12 iulie 2011, 19:54:33 EEST
    O fi el bun dar eu sunt alergic la Kiwi nu pot mânca.....Mai bunes fructele noastre ,,,..
  • 3 februarie 2016, 21:26:14 EET
    Am început sa mănânc kiwi.....yupiiiii
    • 3 subiecte
    26 octombrie 2018, 22:07:03 EEST
    are multe enzime, asigură o bună digestie, bună gîndire