Forums » Droguri & Alcohol & Sex etc...

Dragostea adevarata asteapta

• Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • "Și totuși…!
  • "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
  • In predica de pe munte,Isus a spus:iubiti-va dusmanii. Isus a ma...  more
    • 18 posts
    May 21, 2009 11:04 PM EEST
    Merita sa astepti!

Sarcini nedorite în adolescenţă, boli cu transmitere sexuală, printre care se numără şi SIDA, relaţii distruse de vinovăţie şi regret şi inimi zdrobite sunt urmările unui stil de viaţă haotic din punct de vedere sexual. La fiecare schimb de partener(ă), încrederea, care este o condiţie de bază pentru o relaţie stabilă, este tot mai zdruncinată lăsând loc liber suspiciunilor şi geloziei.

Soluţia cea mai buna: fără experienţă sexuală înainte de căsătorie! Este un model de viaţă dinamic, care depăşeşte cu mult invenţiile societăţii, cum sunt pilula sau prezervativul. Tinerii mişcării DAA vor să arate o alternativă la stilul de viaţă contemporan şi nu se lasă amăgit de motto-ul „Just do it” (Fă-o pur şi simplu).

De ce merită să aştepţi?

- dragostea adevărată înseamnă cu mult mai mult decât o porţie de sentimente şi un contact sexual. Ea se dezvoltă dintr-o relaţie de prietenie reală bazată pe respect autentic şi dedicare totală.
    - viaţa sexuală ajunge desăvârşită numai în relaţia de căsnicie lipsită de comparaţii şi suspiciuni
    - este singura protecţie sigură faţă de boli cu transmitere sexuală, inclusiv SIDA
    - este singura protecţie sigură faţă de sarcină sau avort
    - este singura protecţie reală pentru inima ta
    - numele tău nu va fi „aia...” sau „ăla...”
    - trupul tău curat şi neatins este prea preţios pentru a fi aruncat
    - îţi vei păstra o relaţie autentică cu părinţii tăi în cea mai critică perioadă a vieţii umane: adolescenţa
    - vei putea într-o zi să te uiţi în ochii soţului/soţiei tale şi să-i spui: „Te-am iubit înainte să te cunosc !”
  • June 4, 2009 11:12 AM EEST
    este foarte adevarat ceia ce tu ai spus aici .............gby
  • June 4, 2009 5:31 PM EEST
    da, e foarte adevarat....dragostea la vremea potrivita este cel mai frumoasa, de nedescris....
    • 266 posts
    June 4, 2009 6:20 PM EEST
    asta mi`a placut cel mai mult: "vei putea într-o zi să te uiţi în ochii soţului/soţiei tale şi să-i spui: „Te-am iubit înainte să te cunosc !” si asta "trupul tău curat şi neatins este prea preţios pentru a fi aruncat"
    dar vedeti voi...din pacate in ziua de azi prea putini gandesc asa:(

• July 11, 2009 8:46 AM EEST
    problema e simpla: Biblia interzice relatiile intime inainte de casatorie. problema complicata: e foarte greu sa nu ai nici o relatie intima sau sa practici alte modalitati de autosatisfacere pana la casatorie. Adik ce faci? stai pe sec pana la 27-30 de ani de exemplu? ca nu toti vor sa se casatoreasca la 22 de ani. Mie mi se pare una dintre cele mai grele lucruri: sa nu faci nimic da nimic pana la casatorie. Ca sunt avantaje daca astepti, ca e bine sa astepti si e nashpa sa nu astepti... argumente... teorii... ok am inteles... insa mergi pe strada vara si vezi o blonda care arata bine si mai e si studenta la fizica atomica... e clar ce urmeaza...gandul la... in fine... la ce e normal pana la urma, insa... si gandul e pacat. Problema asta se pune in termeni mai complicati la baieti ca fetele... ele poate sa astepte ca nu e nici o problema... lor le e mai usor chiar daca au si ele unele scuze dar nu asa puternice ca noi... baietii:P...
  • July 12, 2009 4:31 PM EEST
    hmm e riscant sa iubesti lumea dar adevarul este dureros cand raul inca domina lumea , vei simti un dezgust caci aceasta nu este dragoste adevarata in profunzimea ei.Urasc lumea aceasta dar pt. asta trebuie sa depunem sacrificiul pentru Domnul Isus si sa mori pentru El.E greu sa tii piept laolalta cu ucigasi,curvari,hoti si mincinosi atunci cand vrei sa iti realizezi in viata si nu iti aduce satistactie deplina.Am pierdut pt. lume dar nu si pentru cele viitoare.Nu poti sa ramai indiferent fata de cineva care iti este dusman pana nu vei vedea distrus si atunci vom avea slava nemuritoare.Dragostea in lume este falsa Dumnezeu nu este in ea.Ramaneti in Domnul cat timp veti trai.
  • June 21, 2010 1:56 PM EEST
    ''...te-am iubit inainte sa te cunosc''8->
  • June 21, 2010 2:15 PM EEST
    nu te-am tinut in brate , dar..te simt..nu mi-ai vorbit dar, te aud...nu te-am cunoscut dar te iubesc...
  • August 17, 2010 4:50 PM EEST
    Sexul este un dar de la Dumnezeu pentru cei casatoriti. Dar multi au denaturat si au batjocorit acest dar, transformandu-l in ceva banal sau chiar demonic
    Cine are mai multe relatii trupesti inainte de casatorie,in luna de miere va lua cu el si pe celelalte persoane din trecut cu care a avut contact sexual.
    Daca doriti MAXIMUL de la viata voastra sexuala trebuie sa urmati cateva reguli simple pe care Dumnezeu le-a lasat.
    1.Fara sex inainte de casatorie, virginitatea.
    2.Fidelitate absoluta si dragoste neconditionata in timpul casatoriei.

Daca veti urma aceste 2 reguli veti obtine maximul de la viata voastra sexuala in casnicia voastra.

Pace
  • November 11, 2010 8:07 PM EET
    De acord. Cum altfel decat asteptand? Imi place teoria asta: dragostea adevărată înseamnă cu mult mai mult decât o porţie de sentimente şi un contact sexual. Ea se dezvoltă dintr-o relaţie de prietenie reală bazată pe respect autentic şi dedicare totală.
  • February 20, 2011 6:45 PM EET
    Adevarat articol!
    Domnul sa te binecuvanteze!
    “Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu piz****ste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie,nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire ci se bucura de adevar.Acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.

• May 10, 2012 4:16 PM EEST
    nu ştiu câţi îi cunosc pe cei care sunt fondatorii "Dragostea adevărată aşteaptă" ?