Forums » Lucruri Hazlii

Tu ce mai combini?

• Demn de Hristos
    autor: Nichifor Nicu
    18/03/2021. ora: 23:05
    ...  more
  • Alege să fii cuprins de Hristos
    14/03/2021....  more
  • 
Toți oamenii, absolut toți oamenii au cel puțin un gram micuț d...  more
  • Ticăloșia-i la nivel de artă
    08/03/2021. or...  more
  • Zilele acestea pe când așteptam primirea restului de la florar, ...  more
  • Două căi
    24/02/2021. ora: 06:20

P...  more
  • O pildă de luat în seamă ...

Barca albastră

...  more
  • Să-ți zburde inima-n iubirea Lui
    16/02/2021...  more
  • Intenție cu miros de moarte
    12/02/2021. ora...  more
  • Așa sunt eu
    12/02/2021. ora: 07:10

...  more
  • Să nu-ți amanetezi iubirea
    09/02/2021. ora:...  more
  • În nimeni altul
    08/02/2021. ora: 21:10

...  more
  • Ascultarea de Hristos
    05/02/2021. ora: 08:5...  more
  • Chemat de Domnul
    04/02/2021. ora: 07:20
    ...  more
  • Prinde-L pe Hristos de mână
    01/02/2021. ora...  more
  • Mă susții cu mâna Ta
    01/02/2021. ora: 10:50...  more
  • De la Mine s-a întâmplat lucrul acesta. (1 Împăraţi 12:24)

Deza...  more
  • Stropi de iubire
    30/01/2021. ora:00:30
    ...  more
  • Caută să te sfințești
    28/01/2021. ora: 07:...  more
  • Ne-a corectat tot caracterul
    27/01/2021. or...  more
  • March 6, 2011 11:18 PM EET
    Chiar in seara asta, la biserica, doi tineri m-au intrebat "Ce faci, ce mai combini?" La primul i-am raspuns "la ce bun?" Mi-a raspuns ceva de genu "Ca sa ai ce consola." Si a mai murmurat ceva, care nu mai retin, dar suna cu un "asa e normal". La al doilea, i-am raspuns "si tu ma, cu din-astea?", si mi-a raspus cu limba incurata ".. asa te vreau".
    Ma doara sufletul cand vad, frati tineri, crestini care... combina.
    Daca luam cuvantul in sine "a combina", dexu` ne spune ca inseamna a impreuna lucruri diferite. Ori noi, daca vrem sa "combinam", trebuie sa o facem cu o persoana care sa fie potrivita, sa fie o completare, sa ne asemanam. Nu sa fie diferita de noi. Si tot dexu` zice ca e sinonim cu a amesteca. Noi nu trebuie sa ne amestecam, noi trebuie sa ne imbinam, sa cautam ceea ce ne lipseste.
    Ei bine, lumea se refera nu la ce am zis eu, ci la... stiti voi mai bine.
    Si tot azi la biserica, dimineata, i-am zis ceva unui baiat de sora lui. La care unu imi zice "wa da e mai inalta ca tine" Altul sare si el "lasa ca se inalta el"
    Ce sa mai zic? Pot sa fiu dur si sa le zic 'crestini perversi, corupti'? Ca defapt, cam asa sunt.
    Lumea se strica din ce in ce mai mult. Mai mult ca atat, crestinii fac acelasi lucru.
    Daca vorbesti cu o fata, despre o fata, daca te vede dupa biserica ca stai cu ea, daca intrebi pe cineva de o fata. Cum reactioneaza ei? Repede incep sa interpreteze. Stiti voi mai bine.

Domnul sa ne ajute sa nu combinam, ci sa alegem. Sa nu amestecam, ci sa completam. Sa nu impreunam doua fiinte diferite, sa ne impreunam cu o persoana asemenea noua. Sa nu interpretam gresit cand vedem doar ca vorbesc doi(cum multi fac). 

Si tinerilor!... Nu incercati sa combinati, nici nu incercati sa alegeti voi singuri, nici sa completati singuri. Intrati in odaita, inchideti usa, puneti-va pe ghenunchi, si rugati-va. Si o sa aveti exact ce va trebuie.

Domnul sa ne dea intelepciune!
  • March 6, 2011 11:19 PM EET
    A, da... si poate observati ca am pus forum-ul la "Lucruri hazlii", deoarece, mi se par hazlii intrebarile de genu.
    • 1 posts
    March 6, 2011 11:37 PM EET
    imi place topicu asta.. e foarte adevarat ce ai scris... :P mai ales faza ca daca stai cu o fata sau un baiat la povesti .. care e de *** opus.. asa repede se interpreteaza ceva.. si ma dispera! parca e ceva anormal sa ai si amici de *** opus.. doamne.. :D

so.. good topic! God bless u! :D
  • March 6, 2011 11:43 PM EET
    Stiu cum e LoLy ;))

God Bless You too! :)
  • March 7, 2011 1:41 AM EET
    Imi aduc aminte de niste baieti de la mine din sat ce mergeau vara cu combina la secerat si ziceau ca merg "la combinat" :))
  • March 7, 2011 10:54 AM EET
    O, da.. :))
    • 10 posts
    March 7, 2011 10:57 AM EET
    Lasa Darius ca stim noi mai bine ;))
    Bafta la "imbinat"
  • March 7, 2011 11:01 AM EET
    Sa stii ca am vrut sa scriu si de tine, cand ti-am aratat... stii tu ce, si mi-ai zis "bafta la vrajit" :P
    Si... nu, mersi :P Mai corect era "Domnul sa-ti dea credinta", nu?
  • March 7, 2011 7:29 PM EET
    haha .... ce l-a "spart" Darius pe Taro .. cu tot respectul :))
  • March 7, 2011 7:33 PM EET
    Luci, nu asta a fost intentia mea :P
  • March 7, 2011 7:40 PM EET
    a fost observatia mea :)
    Stiu Darius :D
  • March 7, 2011 7:59 PM EET
    ;))
  • March 7, 2011 8:59 PM EET
    aa,fain ce ai spus :D..sincer , mie una mi teama sa bag in seama baietii care vin in vizita la biserica mea ca apoi se vorbeste,despre mne si el ca am fii `combinati`.cum zici u :-s...ca la noi baieti sunt putini si nu baga de seama pe altii...iar fetele se gandesc cum sa faca sa bagam si noi in seama pe cei noi..
  • March 7, 2011 9:26 PM EET
    cam asa este peste tot .... daca vb la iesire de la bise cu o fata imd ma intreaba ...te-ai combinat?:))....
  • March 7, 2011 9:38 PM EET
    Vai vai, ce va mai plangeti pe aici. Asa de naspa tineri aveti la biserica? :))
  • March 7, 2011 9:40 PM EET
    cam asa este peste tot Danie:))))))))))).....mai ales in bisericile de oras(mari)
    `ala cu aia....alalat cu aialalta...etc:))))
  • March 7, 2011 10:27 PM EET
    Cam asa ceva Danie, dar nu stiu daca sunt chiar naspa.
    Si ce zici, e un motiv in plus pentru rugaciune, nu? ;)
  • June 18, 2011 5:09 PM EEST
    cam asa se interpreteaza lucrurile cand o fata si un baiat se inteleg bn...toti intra la banuieli inainte de a cunoaste adevarul...:)