Forums » Sfaturi & Incurajari

Ziua lu mă-ta, 8 Martie

• Vineri dup-amiază, gălăgie, zeci de copii, agitație, griji, aten...  more
  • Cu ani în urmă în Europa o văduvă săracă avea un copil tare boln...  more
  • "O carte pe care mi-aș dori să o citesc din nou pentru prim...  more
  • Pentru cei ce doresc cărțile de poezie al fratelui Dionisie Giuc...  more
  • De ce nu este bine să mergi la biserică ?

Măcar că poate avea ș...  more
  • "Fă-ți timp să vezi, să simți și să trăiești fiecare moment...  more
  • Nu uitati sa va rugati...
  • Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • March 9, 2011 3:38 PM EET
    [Postez acest articol cu o zi de intarziere, dar consider ca nu isi pierde valoarea. Cititi cu atentie, si, cum spune si autorul, sa nu trageti concluzii inainte de timp. Considerati bine actitudinea lui tataie. Observ ca actitudinea lui nu este de acord cu parerile noastre de adolescenti "dragastosi" din ziua de azi, dar nici Dumnezeu nu este de acord cu noi.]

Ziua lu mă-ta (mare)

Disclaimer (avertizare): citiţi pînă la capăt cu răbdare, înainte de a trage “confuziile” cu privire la expresie.

Aseară mă întrebam cum s-ar putea numi această zi: este ziua femeii, este ziua mamelor? Ziua mamei? Este oare ziua internaţională a femeii? Au şi musulmanii aceeaşi părere ca şi noi?

O doamnă răspundea în dreptul întrebării mele:

sîntem aşa dornice de atenţie încît ar trebui să păstraţi neapărat ambele denumiri. Dacă nu sîntem mame, sîntem sigur femei…

Mi-am adus aminte de tataia. A avut 12 copii, 3 i-au murit de mici.

Cînd ne trimitea să îi spunem ceva lui mamaie se răstea oarecum aşa:

Spune-i lu mă-ta mare… Vezi că-i la mă-ta mare…Spune-i lu mă-ta să vină să vă ia…

Spunea acestea referindu-se la soţie şi la fiică. Mă-ta era mama, mă-ta mare era mamaia, nevasta lui.

Am văzut tot timpul o oarecare distanţă încruntată şi faţă de nevastă-sa şi faţă de copii. Eram la masă şi spunea:

Făi, femeie, lasă-i, fă, să se joace, fi-mi-ar drag de ei, că-s copii…Fă, Lenuţo (asta-i mama), lasă-i, fă, la noi pînă trece vacanţa, pupa-i-ar tataia pă ei…

În triunghiul relaţional tataia ne aşeza întotdeauna pe noi în relaţie cu bunica şi mama, ele erau mă-ta şi mă-ta mare. Se autoexcludea şi poza rece faţă de mama copiilor lui şi faţă de fiicele-mame. Mi s-a părut la fel de fascinantă acestă aşezare ca şi cea în care David împăratul vorbeşte la persoana a III-a despre împăratul, adică despre sine. Curios lucru, nu am considerat o clipă că ar fi vorba de răceală, lipsă de iubire sau lipsă de respect din partea soţului şi tatălui. Am priceput-o mai degrabă ca o formă de timiditate, de ascundere a relaţiei de dragoste faţă de nepoţii care oricum n-ar fi înţeles cum stau lucrurile.

Nu i-am văzut pe bătrîni pupîndu-se teatral şi giugiulindu-se ca hulubii, dar s-au iubit cu sobrietate şi asprime. În lumea în care femeile nu şi-ar fi arătat părul despletit altcuiva în afară de bărbatul lor, în lumea în care femeia nu stătea la masă, dacă la masă ar fi mîncat numai bărbaţi, în lumea în care înţelegeau altfel decît noi.. temerea de bărbat, iubirea era tainică şi ascunsă chiar şi ochii fiilor sau nepoţilor. Aceştia vor fi descoperit la vremea lor cele dragoste.

Bătrînii noştri nu s-au alintat cu iubita mea soţie în public, nu s-au sărutat faţă cu noi nici măcar la aniversări, nici nu ne-au spus nouă mergi la binecuvîntata mea nevastă şi cere-i sarea, dar s-au iubit aşa de mult că au murit unul după altul. Mureau chiar unul după altul, a murit tataia şi mamaia i-a urmat, a murit bunicuţul şi mamăica s-a dus…

Erau încurcaţi bătrînii în vorbe de amor şi nu li se potriveau drăgălăşeniile de faţadă, dar s-au iubit cîte 72 de ani şi s-au lipit, făcînd-se cu adevărat una, aproape fiziologic, biologic.

Generaţia noastră a învăţat declaraţia uşuratecă, spunem te iubesc în loc de pa, şi draga mea ţine loc de particulă onomatopeică, fii risipitori de lexeme.

Mi-e dor de sobritatea aproape acră a bătrînilor noştri în astfel de zile în care dăm urări generalizate şi feisbucizate la toate femeile din lume …. tuturor doamnelor şi domnişoarelor…

Vă rog, dragii mei, păstraţi-vă cuvintele de drag pentru mă-sa copiilor voştri…de mă-sa copiilor mei mă ocup eu în fiecare zi şi nu numai de 8 martie.

Sper să ajung ziua în care să-i spun fiului fiului meu,

Spune-i, bă, la mulţi ani lu mă-ta mare… fi-mi-ar drag de tine, tu, să-mi fii…

Va incurajez sa vizitati Blogul Autorului.

• March 9, 2011 7:02 PM EET
    am prins ideea de baza,dar,....prefer sa mi se spuna "draga mea","te iubesc" si "mamica mea" si toate astea sa dureze toata viata.Se poate si asta.
    Urasc cuvantul "ma-ta".Daca sotul meu ar vorbi asa cred ca m-as supara rau de tot:D