Forums » Cum sa fiu mai aproape de El

Test Yourself --Paul Washer --

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
    • 1 posts
    March 21, 2011 4:06 PM EET

„Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: „Doamne, Doamne! N-am proorocit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tău? Şi n-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?” Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v-am cunoscut”.” (Matei 7:22)

Vei spune: „Cel mai important lucru pe acest pământ e să-L cunoşti pe Isus Cristos!” Nu e adevărat! Cel mai important lucru pe acest pământ e să te cunoască Isus Cristos pe tine. Nu voi putea intra în Casa Albă mâine, dacă mă apropii de poartă şi spun tuturor: „Îl cunosc pe George Bush”. Însă ei mă vor lăsa să intru, dacă George Bush iese afară şi spune: „Îl cunosc pe Paul Washer”.

Poţi să declari că Îl cunoşti pe Isus, dar întrebarea mea este: Te cunoaşte Isus pe tine?

Şi uite cum îi descrie aici pe cei pierduţi, El spune: „Depărtaţi-vă dela Mine, voi toţi cari lucraţi fărădelege”, din greceşte – „anomia”, prefixul negativ „a”, ce înseamnă fără, cuvântul „nomos”, ce înseamnă lege, deci – fără-lege. Şi iată ce înseamnă, daţi să vă dau o parafrazare fidelă a acestui pasaj: „Depărtaţi-vă de la Mine…” – ascultaţi-mă, de aş putea să mă apropii de fiecare şi să vă îmbrăţişez în timp ce vă spun asta, aş face-o. El spune: „Depărtaţi-vă de la mine, voi cei ce aţi pretins a fi ucenicii mei, ce m-aţi mărturisit ca Domn şi totuşi aţi trăit ca şi cum nu v-am dat o lege pe care să o păziţi!”

Dacă cineva începe să pomenească de lege, dacă cineva începe a vorbi despre principii biblice referitoare la ce trebuie să faci şi ce nu trebuie să faci, cum să trăieşti şi cum să nu trăieşti, toţi încep a striga: „Legalişti! Legalişti!” Dar Isus a zis: „Depărtaţi-vă de la mine, voi ce aţi trăit – m-aţi numit Domn – dar aţi trăit ca şi cum nu v-am dat niciodată o lege”.

În creştinismul de astăzi se strigă: „Treceţi prin poartă! Lăudaţi pe Domnul, trăiţi ca tot restul lumii şi e ok, sunteţi doar carnali, poate că într-o bună zi vă veţi întoarce înapoi”. Ştiţi ce se întâmplă din cauza evanghelizării noastre proaste? Avem o multitudine de copii salvaţi în şcoli biblice de vacanţă. Când ating vârsta de cincisprezece ani, se integrează în lume şi trăiesc ca demonii, o mare majoritate a lor, iar apoi pe la treizeci de ani se întorc înapoi şi îşi rededică viaţa, poate că doar acum au fost salvaţi. Pentru că, oameni buni, este necesar de mult mai mult decât să spui cuiva că sunt salvaţi doar pentru că recunosc, că Isus este Domn. Şi Satana recunoaşte, că Isus este Domn.

Este viaţa ta într-un proces de schimbare?

Postat   -->  Cristian Sîrbu