Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

O intamplare adevarata pentru tineri

• Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • "Și totuși…!
  • "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
    • 9 posts
    March 22, 2011 12:03 PM EET

"Un tanar voia sa se casatoreasca dar nu stia cu cine pentru ca ii placea de doua fete. Una era pocaita dar mai putin frumoasa, cealalta era foarte frumoasa si desteapta dar mai putin pocaita. Merge tanaru la pastor si il intreaba: Ce sa fac? Pastorul ii zice: Sa tii maine o zi de post si seara sa vii la mine. Urmatoare zi merge tanarul la pastor si ii zice: Du-te cu trasura, si la care dintre fete se vor opri caii , cu aceea sa te casatoresti!. Merge el, si caii se opresc la fata frumoasa!Se casatoresc si dupa un timp ii zice pastorului: Nu ma inteleg cu ea, nu nu mai pot asa. Pastorul ii zice: Dar asta a fost voia Dlui? Dar tanarul i.a zis: Caii au vrut sa se opreasca la fata pocaita,, dar eu am tras putin haturile si s-au oprit la cealalta..
     La care pastorul raspunde: Daca ai tras atunci putin, trage akm toata viata!,,"

• 107 posts
    March 22, 2011 5:53 PM EET
    Interesanta intamplarea, si asa si este, daca nu ascultam de D-nul putem regreta o viata intreaga.
  • March 23, 2011 7:26 PM EET
    interesant si atat de logic...
  • March 24, 2011 4:08 PM EET
    saracu...:D
  • March 25, 2011 10:17 PM EET
    asa-s oameni , trag catre frumusete, si privesc la ce izbeste ochiul .. :)
  • March 25, 2011 10:41 PM EET
    Foarte adevarat!
  • March 27, 2011 1:39 PM EEST
    asa se intampla cand nu ascultam de Domnul
    • 658 posts
    April 5, 2011 2:28 AM EEST
    :))

Frumos...
  • September 2, 2011 12:35 AM EEST
    Corect. Un singur pas gresit si regreti toata viata>>>
    • 9 posts
    September 28, 2011 11:56 AM EEST
    da asa e, de multe ori cautam frumusetea exterioara si nu ne dam seama d ceea ce facem:)....
    • 7 posts
    September 28, 2011 3:56 PM EEST
    (RESPING) Daca ar lasa Dumnezeu la dispozitia noastra alegerea sotiei, am fi vai de capul nostru (cu toate ca noi alegem sotia/sotul, ea/el a fost pregatit/a si e pregatita pentru fiecare...daca e Voia Lui sa se casatoreasca)! Problema nu ii ca nu ”am ales” persoana potrivita, problema ii ca nu stim sa iubim, lipsesc crestinii (adevarati(nascuti din nou)). Casatoria este tot o lucrare de slujire, nu este o satisfacere sau implinire a propriilor dorinte. Mai las cateva intrebari: Poti sa ratezi sotia/sotul pe care Domnul l-a/a pregatit/o dinainte sa te nasti tu? sau iesi din suveranitatea Lui? nu controleaza Domnul si lucurile astea? (Pastorul care a facut lucrul acela spunandu-i ca a ales gresit, sigur e pastor? A pierdut Dumnezeu controlul si baiatul trebuie sa se descurce? imi pare rau pentru astfel de intamplari!)
  • September 28, 2011 5:00 PM EEST
    foarte adevarata poveste asa se intampla si in zilele noastre
    • 658 posts
    September 28, 2011 6:48 PM EEST
    Darius [email protected] Prestiinta sau predestinare?
    • 9 posts
    September 28, 2011 10:48 PM EEST
    Darius, u daca o sa vb cu o fata crezi ca aceea e pt tn?si dupa un timp vezi ca lucrurile nu merg bine intre voi, si tot incerci, tot incerci, pana cand?pana gasesti fata care e de la Domnul?.....sa sti...din moment ce doresti sa vb cu o fata, mai intai te.apleci pe genunchi si il intrebi pe Domnul daca e sau nu pt tine...ca sa ai o instiintare...nu doar asa se incepe o relatie...sa sti ca casatoria e o mare binecuvantare, dar daca nu veghezi, poti cadea si asupra casatoriei
    • 48 posts
    September 28, 2011 11:08 PM EEST
    sti cum e Laura.. e normal inainte sa doresti sa vorbesti cu o fata sa te apleci pe genunchi dar nu ca sa il intrebi daca e sau nu pentru tine.. ci sa ii ceri intelepciune sa sti ce alegere sa faci.. ca daca noi venim la Dumnezeu si sa zicem ca Dumnezeu imi da acea "instintare" de care vorbeai.. si eu acuma ma duc la fata cu gandul ca ea e clar pentru mine.. ajungem sa ne casatorim si lucrurile nu merg asa cum imi imaginam in casatorie ... atunci eu ce o sa fac.. o sa dau vina pe Dumnezeu ca El mio zis sa ma casatoresc cu fata aceea?... tot timpul cand venim la Dumnezeu cu orice lucrul care il facem in viata noastra nu trebuie sa ii cerem altceva decat intelepciune sa stim sa alegem in planul Lui si dupa voia Lui...
  • September 28, 2011 11:10 PM EEST
    DAp Corect spui Tu Adi, Dumnezeu ne da , Iar noi facem alegerea...........
    • 9 posts
    September 29, 2011 11:45 AM EEST
    nu a zis nimeni Adi sa nu vb....da e normal, dar asta nu inseamna ca nu ceri de la Domnul o lumina....si facem lucrurile dupa voia noastra.....
    • 7 posts
    September 29, 2011 11:46 AM EEST
    nu gasesc sinonime pentru prestiinta in biblie legate de mantuire si de planul Lui, dar gasesc cuvantul predestinare (randuit, hotarat mai dinainte, etc. si totushi sustineti ca planul Lui Dumnezeu se schimba nu ii unu prea bine facut ah? sau ii facut ca sa se schimbe in functie de noi, adica noi facem planul Lui cum vrem, halal suveranitate, control si atotputernicie.....
    • 7 posts
    September 29, 2011 11:50 AM EEST
    Laura imi pare rau, teologia nu se face pe exemple si cazuri, se face pe invatatura din biblie, ca raspuns la cazul tau este acela ca orice faci tu in viata asta nu ii in afara controlului Lui Dumnezeu asa ar fi putut zice si de Isus vai ce dezastru o murit pe cruce dar cine L-a omorat? iudeii? Dumnezeu a hotarat asta, dar iosif? o fost vandut vai ce nemernici de frati.... cine o hotarat tot .... Dumnezeu care a salvat Egiptul de la foamete si totodata casa tatalui lui iosif... si sa nu mai zic si altele, nu mai veni cu exemple daca nu sti invatatura...scuze daca am fost prea agresiv in vorbire... doar ca ii un subiect important de care majoritatea isi bat joc:) Domnul sa iti dea intelepciune... si la fel si mie si la toti!
    • 658 posts
    September 29, 2011 11:53 AM EEST
    Crezi cumva in dubla predestinare?
    • 9 posts
    September 29, 2011 11:58 AM EEST
    Darius draga.....toate sunt ingaduite de Domnul, dar daca o clipa nu veghezi, depinde in orice situatie, poti cadea in orice clipa, si casatorie.....Domnul isi tot tine mana si da intelpciune, dar daca o persoana se retrage de la El.......(grav)
    • 658 posts
    September 29, 2011 12:15 PM EEST
    Darius... citeste Psalmii(si nu numai) si vei descoperi sinonime despre prestiinta lui Dumnezeu(spre exemplu, vezi Psalmul 139)...

Intr-adevar, nu din experiente se face teologie, dar din experiente se pot concluziona principii de viata(Evrei 13:7 ne indeamna la acest lucru, si nu numai). Eu cred in suveranitatea lui Dumnezeu, dar mai cred si in libertatea omului de a alege. De asemenea, cred ca Dumnezeu adesea ingaduie anumite lucruri in viata omului incat sa il constranga sa ia anumite decizii dupa voia Lui. Totusi, expresia "Odata mantuit, pentru totdeauna mantuit" este doar o amagire a evanghelicilor, nu e adevarul Scripturii!

Imi pare rau pentru atitudinea pe care ai avut-o fata de Laura. Tratarea cu superioritate a celorlalti nu denota un caracter prea bun. Nu te invinovatesc, dar vreau sa ai grija pe viitor cum privesti lucrurile si cum privesti oamenii. Felul in care ne relationam unii fata de altii e foarte important.

Fie ca Dumnezeu sa ne calauzeasca pe fiecare! :)
  • September 29, 2011 12:28 PM EEST
    Darius Ile said:
    nu gasesc sinonime pentru prestiinta in biblie legate de mantuire si de planul Lui, dar gasesc cuvantul predestinare (randuit, hotarat mai dinainte, etc. si totushi sustineti ca planul Lui Dumnezeu se schimba nu ii unu prea bine facut ah? sau ii facut ca sa se schimbe in functie de noi, adica noi facem planul Lui cum vrem, halal suveranitate, control si atotputernicie.....
    Darius Ile, crezi ca Dumnezeu l-a predestinat pe Iuda sa il vanda pe Isus Cristos ?
  • September 29, 2011 12:36 PM EEST

Adi Secrian, sunt de acord cu tine. Si as mai adauga ceva: personal cred ca Dumnezeu pregateste persoanele potrivite in circumstantele potrivite ca cei doi sa se cunoasca... De ce Duhul lui Cristos e in noi ? .. sa ne calauzeasca; sa ne faca constienti de alegerile noastre.
    Nu poti sa identifici o regula dupa care Dumnezeu lucreaza. El este creativ; lucreaza in nemarginite feluri. Asta e frumos la El! :)
    .. si mai cred ca desi Dumnezeu pregateste contextul, El da voie sa alegem dupa incredintarea noastra si dupa ceea ce ne place.. (doar nu vom alege sa ne casatorim decat cu persoana care ne place), ca nu cumva mai tarziu, in alegerea pe care am facut-o, sa ajungem sa dam vina pe Dumnezeu.
  • September 29, 2011 12:41 PM EEST
    Chiar si acela cu care traiam in pace, in care imi puneam increderea si care manca din painea mea, ridica si el calcaiul impotriva mea.Psalmul 41:9
    Psalmul 22,Psalmul 109:6-14 si lista ar putea sa continue.
    Daca nu ar fi fost predestinat,cum crezi ca s-ar fi infaptuit planul lui Dumnezeu?