Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

O intamplare adevarata pentru tineri

• O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • September 29, 2011 12:55 PM EEST
    Parerea unui pastor a fost aceasta:
    Iuda nu a fost predestinat sa il vanda pe Isus Cristos; el s-a calificat pentru acest rol. Sa nu uitam ca el a devenit un hot pentru ca asa a ales el. Cu siguranta nu Dumnezeu a pus in el o astfel de dorinta. :|Iuda a ales sa il vanda pe Cristos datorita pacatului din el; in acest caz: lacomia.

.. si sunt foarte de acord cu parerea acestui pastor. :)
    • 658 posts
    September 29, 2011 1:01 PM EEST
    Da, asa este... dar depinde mai intai felul in care intelegem noi predestinarea.

Trebuie sa stim ca atunci cand vorbim de predestinare, ar trebui sa ne gandim la dubla predestinare, si anume:
    * predestinare pentru rai
    * predestinare pentru iad

Deci, eu nu vad un Dumnezeu Sfant sa predestineze oameni sa faca fapte rele, pentru ca ei sa mearga in iad. Daca ar fi asa, jertfa lui Hristos nu ar mai fi asa de eficienta si nu ar mai avea o valoare asa de mare.

Daca ne gandim la predestinare, atunci de ce nu ne punem urmatoarea intrebare: "De ce nu i-a predestinat Dumnezeu pe Adam si pe Eva sa nu manance din fructul interzis, astfel sa nu mai intre pacatul in lume?... sau, sa derulam firul evenimentelor mai inapoi, la caderea lui Lucifer.

Ceea ce vreau sa spun e ca Dumnezeu intr-adevar e in control, dar nu as folosi termenul de predestinare, cat mai degraba prestiinta. Nimic din ce se intampla nu se intampla fara ca El sa nu stie.
  • September 29, 2011 1:15 PM EEST
    True!
    Suntem oameni creati gandind, alegand, constientizand. - Asa au fost si Adam si Eva. -
  • September 29, 2011 1:25 PM EEST
    :):):) ce subiect dragutz:) dar uitati ceva foarte important:) dar sa intreb altceva??? de ce Tinerii din ziua de azi se grabesc sa se Casatoreasca??? de ce la 18-20 de ani deja e stres mare sa te casatoresti ??? Nu va mai legati de chestiile care nu conteaza:) Fratzilor Amanuntele Fac Diferenta si o Familie Sa Functioneze:)
    • 7 posts
    September 29, 2011 2:58 PM EEST
    imi pare rau pentru atitudinea mea cu care am raspuns, adi, laura si cei pe care i-am deranjat... o sa ma retrag, va rog sa ma iertati si cel mai bine este sa citim biblia, sa ne rugam pentru intelepciune si indrumare pentru intelegerea ei, si cel mai mult pentru mine o spun! Domnul sa va binecuvanteze pe toti:)
  • September 29, 2011 3:05 PM EEST
    Nu trebuie sa te retragi Darius. Sa stii ca putem invata anumite lucruri citind parerile unii altora... Majoritatea dintre noi ne simtim deranjati cand citim ca altii ne contrariaza parerea. La urma urmei, fiecare alege cum sa gandeasca... So... :)
    • 658 posts
    September 29, 2011 3:16 PM EEST
    Darius, imi cer iertare daca te-am suparat, fiind putin cam dur in acel comentariu... nu trebuie sa dai inapoi... De la Domnul vine intelegerea Cuvantului Sau :)
    • 9 posts
    September 29, 2011 8:09 PM EEST
    Darius, fiecare isi spune parerea si lumina:)...nu ai dc sa.ti ceri iertare...fiecare cu gandirea care o are:) Gbu all!
    • 48 posts
    September 29, 2011 8:25 PM EEST
    Laura.. eu acolo mai sus doar ziceam ce trebuie cerut cand stai inaintea Domnului ..intelepciune, nu un raspuns.. asta o fost tot ce aveam de zis..nu am zis ca nu trebuie sa te rogi.. nu am zis ca sa nu vorbesti cu persoana.. sau nush ce ai inteles tu :P
    • 9 posts
    September 29, 2011 9:05 PM EEST
    da Adi poate am inteles gresit:p
  • September 29, 2011 9:19 PM EEST
    Totusi Darius are dreptate cand sustine ideea predestinarii :)
    • 20 posts
    October 24, 2011 3:32 PM EEST
    O Doamne.... saracu de el ... " trage acum toata viata" .. interesanta poveste :P