Forums » Prezentari

Undeva într-un capăt al lumii... sunt şi eu!

• Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • April 8, 2011 9:22 PM EEST

Undeva într-un capăt al lumii...

Grupuri de bărbaţi vigilenţi, gesticulând cu mâinile, prezentându-şi ultimele aventuri, care mai de care. Grupuri de femei precaute, flatându-se pe ele însăşi cu noua lor rochie şi culoarea părului. Găşti de baieţi tumultuoşi, tachinându-se unul pe altul. Copii chicotind, certându-se apoi jucându-se împreuna. Veterani depănând amintiri. Îndrăgostiţi joviali, ţinându-se de mână şi sărutându-se. Câini suspicioşi, lătrând şi smucindu-se in lanţ. Pisici prudente, alergând să-şi caute o ascunzătoare, nevrând a fi prada unui câine sau a unui picior de om. Şi voci nestăvilite in libertate. Toate acestea, acompaniate de un cântec al unui copil ce plânge cu sughiţuri, într-un cărucior. Iar mama lui, nepăsătoare si indiferentă, îşi fumează kent-ul.

Câtiva metri depărtare de cărucior, pe o bancă, stă un suflet prins într-o uşoară melancolie trecătoare. Cu capul plecat, îşi mai pune o dată întrebarea ce stă scrisă  şi pe pancarda ce şi-a aruncat-o in faţa lui.

Inima- nespus de inşelatoare- îi bate să-i sară din piept. Gândul lui- uneori, o adevărata comoară ascunsă; alteori, o groapă de gunoi infructuos- numai Dumnezeu îl mai stie. Ochii- două santinele obosite de atâta luptă- îi sunt umezi.

Dacă vreţi să-l inţelegeţi, nu ve-ţi reuşi niciodată, darămite să-l cunoaşteţi. E un om schimbător. Ce-a fost ieri nu mai e azi. Ce e azi nu se ştie dacă va fi şi mâine. Dar, arareori se schimbă prin influenţa societăţii. De cele mai multe ori, e influenţat direct de către conştiinţă. Una din cele mai noi pasiuni ale lui, este cititul. Deci, nu e ceva ereditar. In dreptul acesta, a fost influenţat de către o persoana. Ce-i drept, o persoană deosebită. Celelalte pasiuni ale lui, nu prea multe la număr, ar fi fotbalul şi compusul- îi place să compună poezii, să pună versuri in rime şi invers, să-şi scrie in rime, bucuria, durerea, speranţa. Iar cele mai multe poezii, doar el le cunoaşte şi le citeşte. Până va veni vremea să le citească şi...

Prietenii lui... puţini, număraţi pe degete, pe degetele de la o mână, poate. Dar, sunt nişte fiinţe speciale, un dar nemeritat.

Îi place, la biserică, in special Marţi- la rugăciune, şi să-i ajute pe cei săraci. În situaţii mai critice, îşi dă silinţa să fie cât mai optimist. În cazul in care suferă, plânge, ţipă, se dezlănţuie in sufletul lui. Nevrând ca pentru o greşeală să sufere două, sau mai multe, persoane. Arareori veţi şti că suferă, deşi o face destul de des.

E un tip cu un temperament coleric. Atitudinile lui pozitive, faţă de propia persoană, sunt modestia, optimismul, demnitatea, increderea in sine. Atitudinea negativă faţă de propria lui persoană, uneori e sentimentul inferiorităţii.

E un om născut într-o zi însorită de primavara, însoţită de ghioceii rămaşi în viaţă, de bucuria oamenilor pentru venirea primăverii, pe data de 30 Martie 1994. Locuieşte in Rădauţi, într-o familie cu 7 copii- 4 fete si 3 băieţi- el fiind al 3-lea. Numele lui, fiind Niculcea Darius.

Cu capul plecat, pentru a nu-ştiu-câta-oară, îşi mai pune o dată întreabrea ce stă scrisă şi pe pancarda din faţa lui: "Ce este omul, ca să Te gândeşti la el? Şi fiul omului, ca să-L bagi în seamă?"

Acesta sunt eu! Un om simplu. Un om ciudat. Dar un om!

Darius :)

This post was edited by ` .... Ð@®!U$ ™ at May 29, 2011 2:05 PM EEST
  • April 8, 2011 9:33 PM EEST
    Foarte frumoasa prezentarea Darius!!!!Fii binecuvntat:)
  • April 8, 2011 9:38 PM EEST
    like .:)
    fii binecuvantat!
  • April 8, 2011 9:43 PM EEST
    Mulţumesc :) Fiţi binecuvantate, de asemenea!
    • 266 posts
    April 9, 2011 8:01 PM EEST
    Pff.. beautiful !!! Foarte frumos si artistic scris.. Domnul sa te binecuvinteze din plin.. si mai pune pe forum ce`ai mai scris :P
    • 266 posts
    April 9, 2011 8:02 PM EEST
    Si.. imi place cum ai inceput :)) Radauti chiar e "intr`un capat al lumii" :)) chiar acolo unde se agata harta in cui (a Romaniei) :)):P da`i cel mai fain oras 8->
  • April 10, 2011 3:39 PM EEST
    Mersi :D Nha, am sa vad ce mai pot pune, nu tot ce am sau ce voi scrie, pot pune si aici..
    Domnul sa te binecuvantezi si pe tine!
    • 2 posts
    April 27, 2011 9:47 PM EEST
    likeee :)
  • April 28, 2011 11:24 AM EEST
    ;;)