Forums » Sanatate

Cum ne spălăm corect pe dinți ?

• Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
    • 11 posts
    May 3, 2011 1:10 PM EEST

Cum ne spălăm corect pe dinți ?

Sondajele arata ca romanii nu se prea spala pe dinti. Numarul de paste de dinti vandute pe cap de locuitor este infim. Iar starea de sanatate orala a pacientilor romani nu este cea mai fericita, conform numeroaselor studii facute pe acest subiect.

Lipsa periajului – singura problema ?

Si totusi lipsa periajului nu este singura problema si poate nici cea mai importanta. Domnul doctor Mihai Catan ne spunea intr-un interviu acordat in exclusivitate pentru Dentist.ro ca: “Pasta de dinti trebuie sa aiba proprietati spumante si sa fie agreabila pentru gustul uman. In afara de acest lucru, pasta de dinti conteaza mai putin in comparatie cu tehnica periajului care  trebuie sa fie corecta. Am avut anul trecut doua paciente care si-au distrus dintii din cauza periajului excesiv sau a periajului incorect.”

Astfel, un periaj facut in mod regulat si eficient e ste obligatoriu pentru cei care isi doresc o sanatate orala perfecta cat mai mult timp.

Alegerea periutei de dinti

Pentru a va putea asigura un periaj corect, trebuie sa va alegeti intai o periuta de dinti care sa se muleze perfect pe dantura dumneavoastra si mai ales sa se adapteze problemelor dentare pe care le prezentati.

Medicii stomatologi recomanda o periuta de dinti “moale” pentru a nu afecta gingiile. Desi placa bacteriana are o compozitie moale este nevoie de un periaj efectuat corect pentru a o indeparta. Puteti alege o periuta electrica (periaj mai eficient, recomandata pentru aparatul dentar, acopera suprafete dentare mai mari) sau una clasica (costa mai putin, presiune controlabila, durata de viata mai lunga). Asa ca va puteti alege orice periuta doriti, important este sa va simtiti bine cu ea.

Cum se face periajul dentar corect ?

- periati separat dintii de sus fata de cei de jos

- inclinati periuta la 45 de grade fata de gingie si faceti miscari rotative din partea de sus catre partea de jos

- incercati sa periati grupuri de dinti (daca nu fiecare in parte) cu o miscare de sus in jos de 5 ori pe fiecare

- periati maselele intr-o miscare ritmica din fata in spate

- treceti la partea interioara a dintilor unde periuta va fi manevrata in pozitie vertical

- nu uitati sa curatati limba si cerul gurii pentru a elimina bacteriile depuse

- nu apasati foarte tare pentru a nu afecta smaltul si gingiile

- nu trebuie sa dureze mai mult de 4-5 minute ( un minut pe fiecare sectiune)

- periajul corect se face de minim doua ori pe zi (dimineata si seara) si preferabil de trei ori (incluzand masa de pranz)

Sper sa fie ceva de ajutor pentru fiecare ! Domnul sa va binecuvanteze !

This post was edited by Nicoleta Coca at May 3, 2011 1:11 PM EEST
  • May 3, 2011 1:12 PM EEST
    bine punctat:D
  • July 12, 2011 9:31 PM EEST
    My am periuță Oral B Electrică...
    • 12 posts
    March 15, 2012 3:03 PM EET
    .
  • April 14, 2012 1:36 PM EEST
    Statistica vânzărilor, dar unii poate nu folosesc otrava de dinți, fiind un sceptic al produselor „ieftine” pentru comerț, sunt metode alternative de igienă orală. Alea nefiind trecute prin statistica lor pentru controlul pieții.
    Acum depinde de fiecare dacă se lasă manipulat prin statistică.
    Succes pentru o igienă curată și corectă, atât d.p.d.v. fizic cât și financiar :)
    • 9 posts
    June 24, 2012 3:32 PM EEST
    este adevarat ca pasta afecteaza prin unele depuneri tocmai glanda pineala din creier?acesta fiind secretul masonilor,sa optam si pt.alte metode,este valabil si bicarbonatul de sodiu pentru curatarea danturii dar numai odat pe saptamana sau sare dar aceasta poate rani gingiile,unii spun ca pasta dauneaza si grabeste deteriorarea smaltului chiar daca al mentine"curat",cati dintre noi nu ajungem pe la stomatolog?aproape cu totii,interese bine ascunse sunt,coruptia este maxima,igiena era mult mai putin promulgata in trecut si totusi aveau danturi mai sanatoase decat astazi oamenii,eu optez totusi pentru igiena dar reduc de acum uzul de produse cu floruri...FLORURI otrava pentru rozatoare.
    • 128 posts
    July 12, 2012 12:45 PM EEST
    ineteresant si de apreciat aceasta postare,e de folos:D
    • 128 posts
    July 12, 2012 12:45 PM EEST
    ineteresant si de apreciat aceasta postare,e de folos:D
  • March 1, 2013 9:09 PM EET

"Sondajele arata ca romanii nu se prea spala pe dinti." cat adevar :))

Intradevar asta e o problema nationala, pe care nu reusesc multi sa o depaseasca pentru ca nu exista acel respect de sine.

Cel mai usor inteleg asta cei care sufera de o anumita dizabilitate. Uitati-va doar si veti vedea cate sunt de invatat(nu de la toti) . Eu personal il admir pe Nick Vujicic. E dovada vie ca nu avem motiv sa ne neglijam sanatatea.

Putini stiu ca "uitarea" spalatului pe dinti duce la instalarea unor boli ca abcesul, bacteriile create de aceasta boala pot duce la septicemie(in cazuri grave), miocardita(slabirea muschilor inimii), ateroscleroza, s.a.m.d.

Asa ca hai sa ridicam media pastelor de dinti pe cap de locuitor, sa nu mai fim cunoscuti ca mancatori de praz si ceapa in Europa :)

This post was edited by Cristian Titus Simen at March 1, 2013 9:10 PM EET
    • 11 posts
    October 23, 2013 7:36 PM EEST

Sarea si Bicarbonatul sunt foarte bune pentru sanatatea gingiilor si albirea dintilor.

• October 23, 2013 9:58 PM EEST

Iacoban Sava: nu stiu sa afecteze pasta de dinti glanda pineala..acum am auzit pt prima data asa ceva....

pasta de dinti are rolul de a face o spuma si a te ajuta sa indepartezi de pe dinti placa bacteriana....din pasta de dinti dintele poate sa isi ia flour si nu cred ca flourul face rau organismului...  bicarbonatul este bine sa fie folosit dar o data pe luna iar sarea eu sunt total impotriva pentru ca lezeaza gingia si nu ne ajuta cu nimic, in loc sa tratam agravam situatia si poate din gingi sanatoase le vom trasforma in gingivite iar mai apoi in parodontite.... nu pasta de dinti dauneaza si grabeste deteriorarea smaltului ci un periaj incorect si o alimentatie nesanatoasa.... intradevar bicarbonatul ajuta la albirea dintilor daca este folosit cu regularitate si nu in exces dupa un timp se va vedea efectul.... din pacate poporul nostru roman nu stie sa se spele pe dinti .... 

• 11 posts
    October 23, 2013 10:46 PM EEST

Daniela, tatalui meu i-au recomandat mai multi medici dentisti sare pentru gingii pentru tratarea paradontozei, nu exagerat dar odata pe saptamana impreuna cu apa calduta si de atunci e mult mai bine.

This post was edited by Nicoleta Coca at October 23, 2013 10:46 PM EEST
  • October 23, 2013 10:49 PM EEST

sincer eu nu am auzit de asa ceva...nici nu am invatat.....

• 11 posts
    October 23, 2013 10:51 PM EEST

Well ... se zice ca e un leac din vechime :D pe toata lumea care am cunoscut si a folosit sare a avut doar beneficii :D nu s-a plans nimeni .. hehe ...

• October 23, 2013 10:56 PM EEST

in fine...eu una nu o sa recomand

• 11 posts
    October 23, 2013 10:59 PM EEST

Hehe, e ok sa ai alte pareri, fiecare face cum doreste si cum crede ca e mai bine pentru sanatatea lui. :D

• October 23, 2013 11:01 PM EEST

da... ai dreptate... :))

• October 27, 2013 3:13 PM EET

ce sare ? aia nu e medicina... degaba petecesti sacu daca e spart... face gaura in alta parte... incercati sa tratati manuale de specialitate. Sarea ingerata in organism saraceste calciul din oase. NU mai dati sfaturi daca nu sunteti in tema.. doar asa ca ati auzit de la Bunica. intradevar, nu contest faptul ca iti albeste dintii dar iti distruge smaltul si gingiile. faptul ca  ai dinti cu smaltul spart e ca si cum ai gresia in bucatarie lovita cu ciocanul. (oricum la moda albitul dintilor se face cu Photoshop, asa ca nu va bateti capul cu NaCl) =))

Si Daniela nu te contrazice doar pentru ca nu are ce face... UMF-ul nu te invata metode neconventionale.. din cate stiu eu se numeste Malpraxis.

(parere de viitor student UMF)

• October 27, 2013 11:47 PM EET

ai drepatate Cristian UMF-ul te invata ce e mai bine si mai corect pentru a trata pacientii....:))

• 11 posts
    October 29, 2013 2:07 PM EET

Nu mai zic nimic. Oricum nu era vorba sa inghiti sarea, ci era vorba sa iti pui in putina apa calduta o lingurita de sare si sa iti clatesti gura si apoi sa o scuipi ... nici vorba sa te speli si sa inghiti sare sau sa freci dintii cu ea. Doar nu o sa ma pun eu cu studenti la UMF eu vorbesc din rezultate, ceea ce am vazut ...

• October 29, 2013 9:56 PM EET

Conform functionarii organismului sarea se absoarbe in corp chiar si prin simpla atingere a ei.:)

• 54 posts
    June 17, 2014 11:51 AM EEST

Domnul sa te binecuvinteze . Am apreciat la maxim clipul video postat de tine, n-am crezut ca voi ajunge sa urmaresc cu atata interes tehnica periajului corect. Asteptam cu nerabdare si clipul cu folosirea corecta a atei dentare, daca se poate cu aceeasi actrita. :)

• March 18, 2015 1:48 AM EET

This post was edited by Deleted Member at March 18, 2015 1:49 AM EET
  • April 28, 2015 6:45 PM EEST

This post was edited by Deleted Member at April 28, 2015 6:45 PM EEST