Forums » Intrebari si raspunsuri

Oare este pacat...?

• Isus ne îndeamnă să nu judecăm. (Matei 7:1) Pavel amintește Bise...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • I'm tired of all this iron,
    exhausted of carrying on this road....  more
  • 1. În fața tronului de har,
    Cu-o inimă zdrobită
    O rugă-aduc și a...  more
    • 658 posts
    May 9, 2011 8:45 PM EEST

Primesti o anumita suma de bani cu un anumit scop... primesti suma respectiva, dar tocmai acel scop nu il indeplinest. Este oare pacat ceea ce faci?

Iata cateva cazuri ipotetice:

* Primesti o anumita suma de bani sa o dai altcuiva, dar hotarasti sa o tii pentru tine si sa inventezi fel si fel de motive pentru care acea suma de bani nu a ajuns la destinatia dorita.

* Primesti o suma de bani pentru un anume fel de transport, dar preferi sa mergi cu altceva mai ieftin, sau chiar pe gratis. Astfel pastrezi banii, dar... si tacerea...

* Primesti o suma de bani pentru a-ti cumpara anumite lucruri, dar tu ii cheltuiesti pentru lucruri de nimic, sau pentru anumite lucruri care erau prioritare pentru tine.

Probabil va pare ciudat acest articol, dar tare mult m-as bucura sa vad cooperare din partea voastra. De ce acest subiect? Pentru ca in urma cu ceva timp am vorbit cu un frate pe acest subiect si i-am promis ca o sa intreb si alti tineri crestini.

Ce spuneti? Ma ajutati? :D

Fiti binecuvantati, dragii mei! :)

• 51 posts
    May 9, 2011 8:58 PM EEST
    Eu zic ca da, cel putin la primul caz pentru ca banii aceia poate trebuiau sa ajute pe cineva care chiar avea nevoie de acei bani si din cauza ca tu preferi sa ii ti pentru tine nu este bine. In situatia 2 si 3 care leai prezentat e altceva pentru ca este in folosul tau si depinde de tine de exemplu, cineva iti da bani sa mergi cu un autocar la "clasa I" si tu preferi sa mergi cu un microbus in care sa stai ca in oala de sarmale ca sa pastrezi si ceva bani nu cred ca e ceva gresit in asta :) Asta ar fi parerea mea, acum nu sunt numai eu :D
  • May 9, 2011 9:21 PM EEST
    cred ca prima varianta tine mai mult de moralitate, a doua depinde de caz cum mentiona ♪ DaviD ♪ iar ultima daca consideri ca altceva e prioritat si e obligatoriu acel ceva, nu cred ca e vreo problema....
  • May 9, 2011 9:27 PM EEST
    La primul punct:este pacat....al doilea ar fi corect sa spui adevarul,adica ce ai facut cu bani,la fel si in al treilea caz...deci si ultimele sunt pacat...pentru ca ai actionat cu jumatate de adevar...ca sa fiu mai concreta:parinti iti dau bani de abonament si tu preferi sa mergi cu trenul sau cu un amic fara sa stie parinti,nu este pacat???porunca a 5 a spune sa cinstesti parinti...cum o aplici?si exemplele de genul pot continua......
  • May 9, 2011 9:29 PM EEST
    la a doua poate fi cauza tiristilor care 'economisesc' motorina....si o vand...normal combustibilul nu e al lor dar ei fac economie pt buzunarul lor...si zic ca e pacat
  • May 9, 2011 9:33 PM EEST
    Inca un exemplu...foarte bun Iov!!!!
    • 3 posts
    May 9, 2011 9:37 PM EEST
    eu cred k la toate 3 punctele e pacat..pt k nu faci exact ce tia sa cerut si oarecum minti sau inseli...
  • May 9, 2011 9:40 PM EEST
    nu trebuie generalizat... un adult da unui copil o anumita suma de bani si specifica " sa iti iei o ciocolata" sa zicem....baiatul insa isi ia ceva pentru scoala...un caiet sa zicem... e pacat, pacatel sau nu e deloc?
    • 3 posts
    May 9, 2011 9:43 PM EEST
    bine,,...nu chiar asa...doar atunci cand ajungi sa minti sau sa inseli...nu in toate cazurile logic...
  • May 9, 2011 9:45 PM EEST
    evident..atata timp cat nu se ajunge la inselaciune, pacat, e in regula:) deci, depinde de caz
    • 3 posts
    May 9, 2011 9:48 PM EEST
    da...asai
  • May 11, 2011 3:23 PM EEST
    In prima situatie cu siguranta este pacat... cand acei bani ar fi folosit cuiva in scopuri bune. Dar ce se intampla cand descoperi ca banii respectivi vor fi folositi in cluburi, bautura si tigari? Atunci mai este pacat sa nu-i dai?

In a doua situatie, este pacat daca alegi sa mergi cu ceva mai ieftin sau gratis pentru a opri banii pentru uz personal, pentru lucruri de nimic. Dar daca opresti banii pentru a-i da unei lucrari pentru Domnul, pentru misiune, pentru o evanghelizare sau unui copil in nevoie ori unei familii cu nevoi, atunci este in regula

Iar in al 3-lea caz... Nu putem vorbi la general. Depinde de fiecare situatie in parte. Este pacat cand primesti banii sa-ti cumperi, sa zic, un rucsac nou (ca cel vechi este prea rupt) iar tu iti cumperi o noua pereche de tenisi (cand mai ai acasa inca 4). In schimb, nu este pacat cand primesti banii sa-ti cumperi un nou telefon mult mai performant (cand nu ai nevoie de asa ceva) iar tu sa-i folosesti sa-ti cumperi bluza sau haina de care ai nevoie asa de mult ori materiale pentru scoala sau studentie. Depinde de fiecare situatie in parte si avem nevoie de rugaciune sa le distingem.

fiti binecuvantati!
  • May 11, 2011 3:28 PM EEST
    si "daniel ."... nu exista "pacatzel"... nu poti sa spui ca mai multe "pacatzele" fac un pacat mai mare. Nicaieri in Biblie nu scrie acest lucru. Toate sunt la fel de grave, toate sunt impotriva Domnului si toate Ii desconsidera Sfintenia. Iar faptul ca Domnul ne mustra si pedepseste diferit in urma pacatelor noastre, asta este altceva.
  • May 11, 2011 3:53 PM EEST
    am folosit cu o usoara tenta ironica:D trenuia sa specific:)
  • May 11, 2011 3:57 PM EEST
    :D ok, bun asa, acum am inteles mai bine :D fi binecuvantat! :)
    • 658 posts
    May 28, 2011 12:34 PM EEST
    Frumoase raspunsuri!

Multumesc pentru colaborare! :)
  • May 1, 2019 10:02 PM EEST
    e pacat oare să existe relații de prietenie pur platonica între un creștin și un necreștin de *** opus? fara nici o intenție de a avansa înspre partea romantică și ambi știind asta? doar conversație, ce ai mai facut în cursul zilei. chestii cotidiene..