Forums » Noul Testament

DESPRE BOTEZ

• Probabil că oamenii care nu au auzit de Fecioara Maria până acum...  more
  • El, noi și groapa cea de toate zilele. ~Florin Ianovici

Cu greu...  more
  • I
  • I
  • Este întrebarea pe care uiți să ți-o mai pui când totul merge bi...  more
  • Timp de petrecut în rugă
    Pentru tot și pentru toți
    Cred că astăz...  more
  • Un spic de grâu ce l-ai luat
    Din lanul aproapelui tău ,
    Din ac...  more
  • Botezul cu Duhul are două faze în Faptele Apostolilor: (1) Faza ...  more
  • Nu sunt atât de naiv încât să cred că acest articol va aduce o s...  more
  • <h1>PożYczki Online</h1><br>pożyczki bez biku ...  more
  • Smintiți la suflet
    autor: Nichifor Nicu
    06/09/2020. ora: 19:15
    ...  more
  • N-avem pic de compasiune
    28/08/2020. ora: 1...  more
  • Patru moduri prin care putem alege dragostea

1. Încurajați-vă u...  more
  • Cel ce va face spărtura se va sui înaintea lor.

Mica 2:13

Fiin...  more
  • Ți se pare că nu faci nimic deosebit în viața aceasta? Ai un job...  more
  • Omul are vocația bucuriei. Așa am fost creați. Chiar și când o c...  more
  • Cum arata planificarea concediului anul acesta...
  • E tristă și cu lacrimi despărțirea
    07/08/20...  more
  • Crede-L pe Hristos
    24/07/2020. ora: 05:40
    ...  more
  • Sunt un om care își dorea să devină elvețian dar acum mi-am dat ...  more
    • 246 posts
    May 27, 2011 3:15 PM EEST
    Adevaratul botez se face la rau sub intinderea cerului unde se afla puterea lui Dumnezeu Ps.150/1;Matei 3/16,17Adevaratul botez sa face prin credinta.Marcu 16/16.Cine* va crede si se va boteza,va fi mantuit;dar**cine nu va crede,va fi osandit..Credeati dumneavoastra la cateva luni cand ati fost botezati de parinti?
    La adevaratul botez trebuie sa-L marturisesti pe Domnul cu gura ta:Faptele Apostolilor8/37;Romani 10/9,10.;Matei 10/32,33.;Luca 12/8,9.Intrebati-va singuri:marturisea-ti dumneavoastra credinta in Domnul la cateva luni cand ati intrat in apa botezului? sau ziceati doar oa,oa,oa,....Deasemenea la adevaratul botez se sterg pacatele prin pocainta:Rom.11/27 si Fapte 3/19.Pocaiti-va dar*si intorceti-va la Dumnezeu pentru ca sa vi se stearga pacatele,ca sa vina de la Domnul vremuri de inviorare.Deci prea iubitilor observati ce se cere la adevaratul botez? 1-CREDINTA 2-MARTURISIREA CREDINTEI SI A DOMNULUI INAINTE DE A INTRA IN APA BOTEZULUI LA RAU 3- PRIN ACEST BOTEZ SE STERG PACATELE DACA VA POCAITI SI INCHEIATI LEGAMANT CU DUMNEZEU.Ganditiva ca ati facut numai 10 pacate pezi,inmultitile cu un an, apoi cu cati ani aveti si veti vedea ce imensitate de pacate sterge Dumnezeu prin acest botez adevarat.Caci botezul facut la 2-3 luni este doar o spalatura,o invatatura incepatoare pina la o vreme de indreptare.Daca acest botez ar fi valabil,calugarii de ce fac al doilea botez ca doar sant ai ortodoxiei.Cercetati toate lucrurile si luati ce este bun Amin.Slava ,marire,cinste ,glorie Domnului Isus care si-a dat viata sa putem fi iertati si mantuiti Amin.

• 246 posts
    May 27, 2011 3:18 PM EEST
    1 Tesalonicieni 5/20,21.Nu*dispretuiti proorociile.21.Ci cercetati*toate lucrurile,si pastrati**ce este bun.
    De ce se ratacesc oamenii? pentruca nu cerceteaza toate lucrurile ex. despre botez:daca cercetam toata biblia vedem ca poporul lui Dumnezeu a fost botezat direct de Dumnezeu Tatal in nor si mare;apoi vedem Botezul lui Ioan care l-a botezat pe Domnul Isus Hristos si acesta venea direct de la Tatal;apoi vedem ca boteaza si ucenici Domnului Hristos;apoi Apostoli si apoi urmasii Apostolilor si anume Apostoli zilelor noastre.Acest botez nu este altceva decat marturia unui cuget curat spre pocainta si apoi vine Botezul cel mare cu Duhul Sfant.Acum depinde si unde fac acest botez:in cazanelul popoi,in cada de baie,in bazine,sau in nor si mare unde se arata puterea Lui.Desigur ca daca alegem ce este bun este mai bine in nor si mare unde se arata puterea Lui,si este mai bine in Numele Tatalui,al fiului si al Duhului Sfant.De ce am ajuns la aceasta concluzie,pentru ca am cercetat toate lucrurile si am luat ce este bun.
    Dupa cine sa ne luamupa oameni buni oratori care ascund o parte din Adevarul lui Dumnezeu si introduc minciuna? Dupa filozofi care vorbesc de asa natura ca sa nu intelegi mare lucru dar sa te ei dupa ei crezand ca sant mai destepti?Raspunsul este sa ne luam dupa Biblie,sa ne facem timp sa o studiem ca sa nu ne ratacim sa sa ramanem in pierzare.Si mai este o ptoblema "Astazi daca auziti glasul Meu nu intarziati veniti..."caci DOMNUL VINE,VINO DOAMNE ISUSE AMIN
  • August 12, 2011 3:12 PM EEST
    " Deasemenea la adevaratul botez se sterg pacatele prin pocainta:Rom.11/27 si Fapte 3/19.Pocaiti-va dar*si intorceti-va la Dumnezeu pentru ca sa vi se stearga pacatele,ca sa vina de la Domnul vremuri de inviorare "

Nu sunt de acord ...
    Citeste 1 Petru 3:21
    • 246 posts
    August 13, 2011 10:57 AM EEST
    Luci eu am specificat clar prin pocainta.
    • 5 posts
    August 14, 2011 1:27 AM EEST
    PRIN CREDINT IN ISUS AJUNGI SA REALIZEZI CA AI NEVOIE DE O SCHIMBARE AN VIATA TA SI ATUNCI AJUNGI SA FACI UN LEGAMANT CU DUMNEZEU PRIN BOTEZ AN APA .
    • 246 posts
    August 14, 2011 9:45 AM EEST
    ! Petru 1/23fiindcă aţi fost născuţi din nou nu dintr-o sămânţă, care poate putrezi, ci dintr-una care nu poate putrezi, prin Cuvântul lui Dumnezeu, care este viu şi care rămâne în veac.
    Ioan 3/5Isus i-a răspuns: "Adevărat, adevărat îţi spun, că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
    Tit 3/5El ne-a mântuit, nu pentru faptele, făcute de noi în neprihănire, ci pentru îndurarea Lui, prin spălarea naşterii din nou şi prin înnoirea făcută de Duhul Sfânt.
  • July 18, 2013 4:51 PM EEST

A propos de "botez in apa curgatoare"... Unul tot asa vroia... ca el apa curgatoare si apa curgatoare. Si cum pastorii nostri de obicei au un pas in intelepciune inainte celor condusi a zis ca rezolva el asta. Se duc amandoi la cada aia in care ii boteaza, scoate pastorul dopul de la cada si ii zice: "acum hai sa te botez in apa curgatoare".

De ras cu lacrimi.

• 246 posts
    July 18, 2013 6:55 PM EEST

Buna Liviu, pe unde te-ai plimbat? Intradevar ce ai scris este distractiv din punct de vedere lumesc.......dar cereste este cat se poate de serios.Multa pace.

• July 19, 2013 12:13 AM EEST

Formalism. Asta e eisegeza unei porunci normative in acest context. Si cina cu azimi acelasi lucru e...

De multe ori formalismul ne impiedica sa vedem esenta lucrarii.

• 246 posts
    July 19, 2013 1:04 AM EEST

Liviu, nu uita ca la Dumnezeu, cine este bun in cele mici, este bun si in cele mari.

• 67 posts
    July 20, 2013 1:43 PM EEST

Ce parere aveti despre botezul in numele trinitatii , este real sau nu? In Numele cui ar trebui facut botezul?

• 246 posts
    July 20, 2013 8:58 PM EEST

Botezul in Numele Tatalui , al Fiului si al Sfantului Duh, este cel mai corect botez, pentru ca asa ne invata pida noastra , Domnul Isus Hristos. Iata versetele:   Matei 28/8 Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ.

• 19 Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.
    • 20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului.” Amin.

Deci prietene, daca gura Domnului a vorbit ,inseamna ca asa trebuie sa facem.Uitati-va la Domnul si fugiti de cei ce va ratacesc.Amin.

• 4 posts
    April 17, 2014 10:37 PM EEST

Unde spune in Scriptura ca botezul este un legamant incheiat cu Domnul?

• 7 posts
    May 21, 2014 11:53 PM EEST

Al doilea botez al calugarilor este un simbol al intrarii in viata monahala, isi schimba si numele atunci. Nu este un botez spre iertarea pacatelor. Nu este o convertire.

• 4 posts
    May 5, 2020 5:22 PM EEST
    Trebuie să fii botezat pentru a fi mântuit? Da! Botezul și mântuirea merg mână în mână. Este chiar acolo în învățăturile lui Isus. Acum dacă vorbim despre botezul cu apă sau botezul cu Duhul Sfânt este întrebarea cheie. Botezul este cel care a provocat confuzie și divizare în întregul creștinism organizat. Se pare că provine dintr-o obsesie pentru crearea de ritualuri religioase din lucrurile pe care le-a predicat Isus. Arunca o privire la acest clip care prezinta mai multe detalii legate de botez si duhul sfant. Este in engleza. http://bit.ly/3aistJZ
    • 1155 posts
    May 7, 2020 6:34 PM EEST
    Botezul în apă este un semn (o icoană după cum zice Petru), nu e mântuitor! Botezul este mărturia cugetului curat înaintea lui Dumnezeu depusă în fața bisericii. Dumnezeu știe că ai cugetul curat. Botezul e o „poartă” de intrare în Biserică care, de fapt, este un cadru pe care Dumnezeu l-a pregătit pentru noi pentru a ne putea păstra cugetul curat.