Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

Marturia unei tinere credincioase...

• Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • "Și totuși…!
  • "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
    • 658 posts
    June 17, 2011 1:32 PM EEST

Buna! Nu vreau sa dezvalui numele meu inca de la inceput, pentru ca e foarte probabil sa fi auzit de mine de foarte multe ori. Sunt cunoscuta crestinilor din lumea toata. Cine sunt? Sunt sigura ca o sa-ti dai seama dupa ce vei citi ceea ce vreau sa iti spun.

M-am nascut intr-o familie de oameni credinciosi. Asa ca de mica am invatat ca trebuie sa fiu o persoana integra si sa fiu credincioasa in toate lucrurile. Chiar daca sunt femeie, nu m-am dat inapoi de la munca... da, chiar si munca aceea grea! Nu spun aceste lucruri pentru a ma lauda, pentru ca nu imi doresc lucrul acesta. Spun acestea pentru a incerca sa iti dovedesc un adevar foarte puternic al Sfintelor Scripturi, si anume: daca te increzi in Dumnezeu in toate lucrurile, El va purta de grija! Daca Ii esti credincios Lui, El iti va rasplati credinciosia.

Timpul a trecut, si am ajuns in perioada tineretii. Pentru ca nu avem sistem de canalizare a apei, trebuia sa merg cu niste ulcioare mari la fantana din afara satului, pentru a putea sa fac aprovizionarea cu apa. Nimic neobisnuit, pana intr-o zi cand vad din departari un om stand la fantana, care avea mai multe camile. M-am apropiat de fantana si, cand l-am intalnit, m-a rugat sa ii scot apa si sa ii dau sa bea. Cand l-am vazut cat este de obosit, mi-am dat seama ca vine din departari, asa ca am hotarat sa il servesc si, mai mult decat atat, sa ii servesc si camilele sale cu apa pana cand acestea se saturau. Ceea ce a urmat pare a fi rupt din basme.

El cauta o tanara pentru a-i fi sotie fiului stapanului sau si credea ca eu sunt aceea. Oare sa fie adevarat ceea ce el tocmai spusese? Nu cumva delireaza? Nu cumva se inseala? Stiam ca nu se inseala, pentru ca in adancul sufletului meu imi dadeam seama ca a venit timpul sa plec de acasa si sa il cunosc pe cel ce avea sa-mi fie sot. Acesta a fost planul lui Dumnezeu pentru mine. Nu m-a dezamagit niciodata.

Asadar, dragul meu cititor, te indemn sa-ti doresti sa Ii fii credincios lui Dumnezeu cu toata inima ta si cu tot sufletul tau! Nu iti da inima ta altora! Da-I inima ta lui Dumnezeu, pentru ca El stie care ii sunt nevoile, si o sa le implineasca pe fiecare la momentul potrivit.

Nu vei regreta!

Semnat, Rebeca.

This post was edited by Timotei Stoica at October 26, 2011 7:22 PM EEST
  • June 18, 2011 11:21 PM EEST
    frumos articol!..
    • 658 posts
    June 19, 2011 12:10 AM EEST
    Multumesc! :)
  • June 22, 2011 10:50 PM EEST
    Minunat articol!
    • 658 posts
    June 22, 2011 11:07 PM EEST
    Multumesc!
  • June 22, 2011 11:44 PM EEST
    :)
    • 658 posts
    July 12, 2011 5:51 PM EEST
    :D
    • 47 posts
    October 25, 2011 8:22 PM EEST
    Cred ca e interesant articolul nu? Ca eu nu inteleg nimic, decat ca e scris de o fata Rebeca...
    • 71 posts
    October 25, 2011 11:42 PM EEST
    hm..codificat :))
  • October 25, 2011 11:45 PM EEST
    Mie imi apare codificat!!!De ce?
    • 71 posts
    October 26, 2011 5:02 PM EEST
    Buna! Nu vreau sa dezvalui numele meu inca de la inceput, pentru ca e foarte probabil sa fi auzit de mine de foarte multe ori. Sunt cunoscuta crestinilor din lumea toata. Cine sunt? Sunt sigura ca o sa-ti dai seama dupa ce vei citi ceea ce vreau sa iti spun.

M-am nascut intr-o familie de oameni credinciosi. Asa ca de mica am invatat ca trebuie sa fiu o persoana integra si sa fiu credincioasa in toate lucrurile. Chiar daca sunt femeie, nu m-am dat inapoi de la munca... da, chiar si munca aceea grea! Nu spun aceste lucruri pentru a ma lauda, pentru ca nu imi doresc lucrul acesta. Spun acestea pentru a incerca sa iti dovedesc un adevar foarte puternic al Sfintelor Scripturi, si anume: daca te increzi in Dumnezeu in toate lucrurile, El va purta de grija! Daca Ii esti credincios Lui, El iti
    • 71 posts
    October 26, 2011 5:38 PM EEST
    va rasplati credinciosia.

Timpul a trecut, si am ajuns in perioada tineretii. Pentru ca nu avem sistem de canalizare a apei, trebuia sa merg cu niste ulcioare mari la fantana din afara satului, pentru a putea sa fac aprovizionarea cu apa. Nimic neobisnuit, pana intr-o zi cand vad din departari un om stand la fantana, care avea mai multe camile. M-am apropiat de fantana si, cand l-am intalnit, m-a rugat sa ii scot apa si sa ii dau sa bea. Cand l-am vazut cat este de obosit, mi-am dat seama ca vine din departari, asa ca am hotarat sa il servesc si, mai mult decat atat, sa ii servesc si camilele sale cu apa pana cand acestea se saturau. Ceea ce a urmat pare a fi rupt din basme.

El cauta o tanara pentru a-i fi sotie fiului stapanului sau si credea ca eu sunt aceea. Oare sa fie adevarat ceea ce el tocmai spusese? Nu cumva delireaza? Nu cumva se inseala? Stiam ca nu se inseala, pentru ca in adancul sufletului meu imi dadeam seama ca a venit timpul sa plec de acasa si sa il cunosc pe cel ce avea sa-mi fie sot. Acesta a fost planul lui Dumnezeu pentru mine. Nu m-a dezamagit niciodata.

Asadar, dragul meu cititor, te indemn sa-ti doresti sa Ii fii credincios lui Dumnezeu cu toata inima ta si cu tot sufletul tau! Nu iti da inima ta altora! Da-I inima ta lui Dumnezeu, pentru ca El stie care ii sunt nevoile, si o sa le implineasca pe fiecare la momentul potrivit.
    Nu vei regreta!

Semnat, Rebeca.
    • 71 posts
    October 26, 2011 5:39 PM EEST
    Acest post a fost editat de Timotei Stoica la 17 iunie 2011, 13:32:35 EEST"
    • 658 posts
    October 26, 2011 7:22 PM EEST
    Mai apare codificat?
    • 71 posts
    October 26, 2011 7:24 PM EEST
    nu:)
    • 658 posts
    October 26, 2011 7:34 PM EEST
    Super :)
    • 47 posts
    October 27, 2011 8:15 PM EEST
    Imi place textul....si mai ales ca o cunosc pe Rebeca care este un exemplu ptr toate fetele necasatorite....multumesc ca l-ati decodificat...
    • 658 posts
    October 27, 2011 8:26 PM EEST
    Cu placere! :)
    • 22 posts
    October 27, 2011 8:28 PM EEST
    Asa de mult ma incurajeaza subiectele care le postezi!Domnul sa te binecuvinteze si sa'ti pastreze "naravul"!:)
    • 658 posts
    October 27, 2011 8:34 PM EEST
    Slavit sa fie Domnul! :)
    • 22 posts
    October 27, 2011 8:35 PM EEST
    AMIN!!!
    • 658 posts
    October 27, 2011 8:38 PM EEST
    :)
  • October 28, 2011 11:27 AM EEST
    da fain articol
    mai ales ca cunosc fata;))