Forums » Recomandari

Ce spune scrisul despre tine ?

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • July 3, 2011 1:55 PM EEST

Secole de-a randul grafologia (stiinta care se ocupa cu deducerea caracteristicilor psihologice ale unui individ pe baza observarii scrisului de mana. ) a incercat sa analizeze individul din prisma aceasta. Intr-un final s-a reusit cu succes interpretarea acesteia. Secolul XXI complica lucrurile. Sper din toata inima ca si scrisul tehnic sa fie interpretat intr-o zi...pana una alta eu imi permit sa caracterizez omul din prisma asta.
    Trebuie sa mentionez ca atatia "analfabeti cu carte" n-am vazut nici in clasa intai. Desi ne modernizam in exces pe-o parte avem carente pe alta parte.
    Nu ma refer nicidecum la scrisul presarat cu neologisme...firea mea e indragositata de arhaic..de cuvantul vechi , sfatos si autenic. Ma refer strict la greselile gramaticale... la sfanta cratima, la cuviosii  "i"  pe care greu ii nimeresti a-i pune la plural potrivit. Ma uimesc si eu in sinea mea si sa-mi fie cu iertare cum de...umblam de dimineata pana seara pe toate site-urile posibile si imposibile si tot nu stim cum sa legam/dezlegam doua fraze. 
    Desigur nici nu vreau sa aud motivul ca pe foaie scrii corect. Pentru ca, cred eu, toti ne etalam stiinta cat de bine putem. 
     doresc sa vad o transformare. Doamne ajuta !

pana atunci nu uita..scrie-mi si o sa-ti scriu si eu cine esti ! :)

This post was edited by Deleted Member at July 3, 2011 2:01 PM EEST
    • 1155 posts
    July 3, 2011 2:37 PM EEST
    ...a gresi e omeneste ...dar sa ai 10 greseli in 5 randuri...ar trebui sa ne puna pe ganduri...
  • July 3, 2011 2:42 PM EEST
    ar trebui sa ne puna pe invatat :D
    • 1155 posts
    July 3, 2011 2:43 PM EEST
    prima data pe ganduri..si dupa aia pe invatat :))
  • July 3, 2011 2:45 PM EEST
    Ionu Petric said:
    prima data pe ganduri..si dupa aia pe invatat :))

da, da , de acord !!

• July 7, 2011 2:28 PM EEST
    ai dreptate.. sincer, mie nu imi vine sa cred... parca fiecare sondaj, fiecare forum, fiecare actualizare e plina de greseli gramaticale.. am ramas socata pe situl asta... cum se poate sa nu legi corect doua fraze??.. eu nu pot intelege...
    mama mea s-a ocupat extraordinar de mult de noi.. mancam gramatica la micul dejun si gramatica la pranz;)) tin minte ca devenisem atat de ferma impotriva greselilor, incat catalogam oamenii dupa felul in care scriau sms-uri... sau email-uri;)) si pur si simplu nu puteam sa ma imprietenesc cu acel gen de oameni.. mi se parea ca daca le e asa lene sa invete a scrie corect, atunci ce fel de caracter or avea in viata de zi cu zi.. si nu ma complicam cu ei;)) si nici acum nu o fac.. chiar daca am devenit mai toleranta, tot simt ca explodez cand ii aud (citesc) pe unii...
  • July 10, 2011 10:35 PM EEST
    impartasesc sentimentul tau , ruth.
    • 273 posts
    October 26, 2011 3:35 PM EEST
    din pacate asa este dar ce sa facem....ne intoarcem de unde am plecat...adica de jos!
  • January 4, 2012 7:21 PM EET
    imi place subictul! dar scuzati-ma, 35% din site-uri au cuvinte scrise incorect, 47% cu greseli ortografice...cred ca, cel mai bine e sa punem mana pe cartea de romana, sau sa citim carti, ele sigur au trecut pe la corectura, site-urile nu sunt verificate ortografic, sau daca sunt...nu sunt toate!
    • 125 posts
    February 11, 2012 5:20 PM EET

DRAGA IRRINA,APRECIEZ F MULT CA TIE ITI PLACE GRAMATICA LIMBII ROMANE SI CRED CA ESTE NEVOIE CA CINEVA SA DUCA MAI DEPARTE STAFETA REGRETATULUI GEORGE PRUTEANU.SI EU AS VREA SA POT SA SCRIU SI SA VORBESC FARA GRESELI,DAR DUPA CUM STIM CA FIECARE ARE O INCLINATIE IN VIATA ,EU AM ALES SA FAC CEEACE FAC ( CONSTRUCTOR) PT CA ESTE LUCRUL CARE EU IL FAC CEL MAI BINE DIN CATE EU STIU SA FAC IGNORAND LIMBA ROMANA ,GRAMATICA SAMD SI CAUT SA ADUC INBUNATATIRI LUCRULUI PE CARE EU IL FAC CU PLACERE.ACUM,DACA TU ESTI O CREDINCIOASA AS VREA SA VORBIM DESPRE ACEASTA STIINTA NUMITA GRAFOLOGIE SI SA O COMPARAM CU BIBLIA. MIE IMI PLACE CA TREC PRIN FILTRUL CUVANTULUI LUI DUMNEZEU FIECARE LUCRU PE CARE EU IL VAD ,IL AUD SAU IL CITESC CA SA VAD DACA IMI ESTE FOLOSITOR SAU NU.COMPARAND CU DEUTERONOM 18:9-14...IMI DAU SEAMA CA GRAFOLOGIA ESTE O RAMURA A GHICIRI, A CITIRII IN STELE ( VEZI HOROSCOPUL ),A VRAJITORIEI...ETC LUCRURI PE CARE DUMNEZEU LE URASTE SI I ACELASI TIMP PEDEPSESTE PE CEI CE LE PRACTICA SI PE CEI CE APELEAZA LA  ASTFEL DE PRACTICI DE PRACTICI.ACUM SCRIPTURA NE INVATA SA NU JUDECAM O PERSOANA DUPA INFATISARE SI NICI DUPA CAT DE GRAMATICAL  SCRIE EL ,ETC CI DUPA DUH.POMUL BUN SAU RAU SE CUNOASTE DUPA ROADELE PE CARE EL LE ADUCE .GRAFOLOGIA ESTE FACUTA DE OAMENI SI MA INDOIESC CA POATE SA DESCOPERE CARACTERUL BLAND SI DULCE A LUI CRISTOS DIN VIATA UNUI CREDINCIOS CARE ABIA POATE SA ISI SEMNEZE NUMELE .ACUM,NU MA JUDECA DUPA CUM AM SCRIS,SUNT UN NECIOPLIT,DAR TE ROG SA MA  JUDECI (CARACTERIZEZI )DUPA CEEACE AM SCRIS.IARTA- MI IGNORANTA.

• May 5, 2012 9:52 AM EEST
    Ce sa si facem, traim intr-o tara in care majoritatea "nu stie sa vorbeste romaneste", apai sa scrie! :D
    • 5 posts
    May 9, 2012 2:19 PM EEST
    Si noi,pocaitii ii catalogam dupa asta,Din toate lucrurile de pe pamant,cred ca Dumnezeu se uita cel mai putin la asta,sau celputin asta e unul din lucrurile lca care se uita cel mai putin...Dumnezeu nu cauta lucruri mari si invatate,el cauta sa faca de rusine lucrurile mari cu cele mici.sa nu uitam ca Moise era balbait,sa nu itam ca in zilele Lui Iisus habar daca aveau sa citeasca 2 randuri apai sa scrie...Totusi este important,dar nu cel mai important...:) si totusi nu oti caracteriza o pesoana dupa felul in care scrie,mnu stii dc nu a putut invata sa scrie altfel,sau sa citeasca altfel,sau dc ii asa...Traim intr-o era in car emersul la sc ii dificil din pricina multor motive"le-am putea veda cu totii dac am vrea"...Cat despre topic ii fff bun si nu prea de folos.Nu felul in care scriem ne face adevarati crestini,dar nici nu inseaman ca ne putem bate joc de noi,societate,si gramatica limbii pe care o vb...Eu unul nu sunt prea ok cu sc,adica se putea si mai bine...Acum poti sa imi corectezi daca vrei textul...Ciao fain,respect ;;)...
  • May 9, 2012 2:46 PM EEST
    :) fiecare om cu parerea lui ..nu'ti corectez nimic.
    • 5 posts
    May 9, 2012 2:47 PM EEST
    No ziceai de scris, Nu`ti nu-i tot una cu Nu-ti ;;)...Si vb de chesti ;;)...
  • May 9, 2012 4:18 PM EEST
    Claudiu, nu mi-e tot una...insa nu vreau sa schimb nicio mentalitate :) fiecare gandeste cum gandeste.
    • 229 posts
    October 5, 2012 12:41 AM EEST
    bine punctat irina !
  • October 5, 2012 10:24 PM EEST

deci nu suport pe cei care scriu cu prescurtari de tip messenger. de exemplu cf", bn, ms, nujt, si replici de astea. Vorba aia "limba română e asasinată"

This post was edited by Deleted Member at October 5, 2012 10:24 PM EEST
    • 1155 posts
    October 5, 2012 10:58 PM EEST
    Criminalii :))
  • October 6, 2012 1:11 PM EEST
    Daniel thy, ti-as recomanda un psiholog dar nu stiu nici unul.
  • October 6, 2012 1:49 PM EEST
    wlady....
  • October 6, 2012 3:53 PM EEST
    Wlady, îmi cer scuze că nu am vorbit pe înţelesul tău. Ar fi trebuit sa vorbesc mai simplu şi nu aşa complcat.
  • October 6, 2012 8:33 PM EEST
    Wlady. mi-o venit o idee. Facem un târg: tu îmi cauţi un psiholog şi intru la el în audienţă şi eu îţi caut un profesor de română şi intri la el în audienţă;) mi se pare echitabil târgu
  • October 6, 2012 9:17 PM EEST

Daniel Thy amice , prietene, cum vrei sa iti zic ca sa te calmezi? :D uite ce e, tu mereu in subiecte ai cautat motiv de cearta am vazut mai peste tot ca iti dai cu parerea si nu e frumos sa te contrazici cu toti . Poate ca ai capatat respect aici dar te rog sa respecti si parerile celorlalti . Eu m-am adresat asa caci am vazut ca tu esti impotriva tuturor si am crezut ca iti dai seama ca nu e bine ce faci dar tu nu, tu continui. Eu nu am nevoie de profesor caci stiu cat de cat sa vorbesc romaneste si sa si scriu si poate nici tu nu ai nevoie pana la urma de un psiholog si cu ocazia asta imi cer si scuze dar vreau sa te atentionez din doua motive: 1 - mai sus erau persoane care scrisesera si gresit si cu prescurtari de genul ms, fb. s.a si tu ai sarit cu gura ca nu ii suporti p-aia care scriu asa! pai nu se face asa cva crestinu' lui Dumnezeu ce dovesesti cu asta? 2- nu trebuie NICI MACAR sa vorbesti cu mine nu ca, sa vorbesti mai simplu pentru ca eu nu vreau sa vorbesc cu oameni ca tine :D La revedere, multa pace !

This post was edited by Deleted Member at October 6, 2012 9:25 PM EEST
  • October 6, 2012 9:28 PM EEST
    :))) wlady pot sa te asigur ca nu m-am agitat absolut deloc ca sa ma calmez:))) dar chiar deloc. în alta ordine de idei Dumnezeu mi-e martor că nu am citit comentariile ca apoi să bat app la persoanele respective. Daca vedeam fii sigur ca nu mai scriam. Cu aceasta ocazie îmi cer scuze faţă de persoanele în cauză, şi le asigur că nu le-am vizat prin afirmaţia mea. şi wlady nu cred ca sunt un cautator de cearta si respect parerea celor din jur dar imi exprim si eu parerea. probabil asta te face sa crezi ca contrazic tot. Nu sunt împotriva tuturor.
  • October 6, 2012 9:39 PM EEST
    asa asa :D pai erai dator sa citesti ce au scris si ei ma ! :) tu numai cu ale tale si cu ale tale.. mai citeste si ce au scris ei ca sa sti ce poti scrie tu ! asta ca nu cumva sa superi pe altii ;)