Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

Cine poate gasi o femeie cinstita?

• O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
    • 71 posts
    July 26, 2011 7:33 PM EEST

Proverbe 31:10-25 ,,Cine poate gasi o femeie cinstita? Ea este mai de pret decat margaritarele. Inima barbatului ei se increde in ea si nu duce lipsa de venituri. Ea ii face bine, si nu rau, in toate zilele vietii sale. Ea face rost de lana si in, si lucreaza cu maini harnice. Ea este ca o corabie de negot; de departe isi aduce painea. Ea se scoala cat este inca noapte,si da hrana casei sale,si imparte lucrul de peste zi slujnicele sale.Se gandeste la un ogor, si-l cumpara; din rodul ei sadeste o vie. Ea isi incinge mijlocul cu putere, si isi oteleste bratele. Ea isi intinde mana catre cel nenorocit, isi intinde bratul catre cel lipsit… Ea este imbracata cu tarie si slava, si rade de ziua de maine. ,,Dumnezeu a creat femeia ca pe o broderie aleasa.Chemarea primordiala a femeii este aceea de a fi sotie si mama. Mama este inima unei familii. Ea ii poate tine in unitate in armonie pe toti membrii familiei. Ea are o influienta mare in formarea caracterului copiilor. Ea ii poate educa de mici in spiritul moral crestin,si le poate influienta viata prin exemplul personal.In spatele unor oameni puternici,sta intotdeauna o femeie puternica (fie mama sau sotia) care stie sa stea in genunchi inaintea Creatorului si niciodata nu ii este prea greu sa mijloceasca pentru cei dragi ai ei,sa-i aduca pe brate de rugaciune. O femeie inteleapta cunoaste ordinea prioritatilor si intotdeauna ,in orice circumstanta pe primul loc este Dumnezeu. Pe locul al doi-lea este familia,apoi Biserica. Femeia crestina se face placuta nu prin frumusetea exterioara,ci prin caracterul ei interior pentru ca tocmai ascultarea de Dumnezeu si implinirea Cuvantului o face inteleapta.Ea deschide gura cu intelepciune,ea este cinstita,ea vegheaza asupra celor dragi sa nu le lipseasca nimic. Proverbe 11:16 ,,O femeie placuta capata cinste,,. Doamne ajuta-ne sa fim niste femei intelepte care ne zidim casa,  sa umblam in Caile Tale, sa umblam in faptele pregatite de Tine.

• July 26, 2011 7:43 PM EEST
    Amin!;)
    • 53 posts
    July 26, 2011 8:17 PM EEST
    ma rog dar aici ar trebui sa se puna intrebarea si invers..
    • 53 posts
    July 26, 2011 8:23 PM EEST
    in primul rand eu sa fiu cinstit si apoi sa am pretentia sa gasesc o fata cinstita..
  • July 27, 2011 4:17 PM EEST
    Hallelu-Iah,Amen,Delasineînțeles că fete băeți,femei,bărbați,sunt rari,cum floarea rușini e rară,pe cale de dispariție așa și băeți fetele Cinstite sunt rare.
  • July 27, 2011 6:45 PM EEST
    Amin!:)
    • 71 posts
    July 27, 2011 6:59 PM EEST
    Gabriell normal ,asta nici nu se discuta ,ori amândoi ori nici unul ..
  • August 5, 2011 9:04 PM EEST
    vezi tu ca poate eu am gasito si DUMNEZEU nu a fost de acord.
    • 7 posts
    September 5, 2011 3:37 AM EEST
    u anny ma uimesti... bine ar fi sa fie fetele asa cum spui ...cam greu de gasit asa ceva in ziua de azi mai ales daca pe vremuri dintr o 1000 nu a gasit una atunci azi...? hmmm
    • 7 posts
    September 5, 2011 3:37 AM EEST
    u anny ma uimesti... bine ar fi sa fie fetele asa cum spui ...cam greu de gasit asa ceva in ziua de azi mai ales daca pe vremuri dintr o 1000 nu a gasit una atunci azi...? hmmm
    • 70 posts
    September 5, 2011 2:36 PM EEST
    "şasă cai" poate găsi, deoarece fetele lor sunt "frumose" şi "cistite".
  • September 26, 2011 10:30 PM EEST
    Florin E said:

o gasesti daca o cauti...acolo unde te astepti mai putin;)

• 71 posts
    January 25, 2012 10:48 PM EET
    true ;)
  • January 25, 2012 10:55 PM EET
    aceea care sa iti placa cel mai putin te astepti sa o gasesti la musulmani :))
    • 71 posts
    January 25, 2012 10:59 PM EET
    ema zicea ca "sa o gasesti unde te astepti mai putin" ,nu sa'ti placa cel mai putin :)
    • 104 posts
    January 25, 2012 11:09 PM EET
    "Cine poate gasi o femeie cinstita?" ... Nimeni, inafara de Domnul. Femeile cinstite nu pot exista inafara Lui... Daca vrea cineva sa gaseasca o femeie cinstita, trebuie sa se smereasca si sa se lase calauzit pe deplin de Domnul, sa priveasca prin ochii Lui. Trebuie sa ai capacitatea sa vezi dincolo de aparente, de aspectul exterior, dincolo de fapte si greseli. Doar Domnul poate vedea in noi, ceea ce nu suntem inca. Doar dragostea Lui il poate determina pe un barbat sa vada o femeie ca fiind cinstita, in ciuda slabiciunilor ei... Daca suntem sincere cu noi insine, nici una nu ne-am incadra in aceasta categorie - "femeie cinstita" - sau cel putin eu nu m-as incadra. Ii multumesc Tatalui ca ma iubeste asa cum sunt si ca dragostea Sa constanta si neconditionata, ma transforma in asemanarea Lui!
  • January 25, 2012 11:12 PM EET
    oh da...am uitat sa pun virgula "," intre "placa"
    si "cel" :)
    • 53 posts
    January 26, 2012 2:46 PM EET
    ehh Multumesc Lui Dumnezeu..Eu chiar am gasit-o!!
    • 71 posts
    February 1, 2012 7:26 PM EET
    ma bucur pt tine !:)
    • 9 posts
    February 1, 2012 7:49 PM EET
    din pacate nu cred ca este intrun sistem asa de rau
    • 11 posts
    March 4, 2012 1:38 AM EET
    Cu siguranta ca este, chiar daca tu nu ai intalnit-o. Dumnezeu, a avut si va avea mereu, atat femei cat si barbati cinstiti...ca sunt mai greu de gasit, e alta poveste :)
    • 9 posts
    March 4, 2012 1:12 PM EET
    nu vreu sate contrazic
    • 3 posts
    March 4, 2012 5:49 PM EET
    eu cred ca de multe ori nu ii asa greu de gasit doar ca poate privim in directia contrarie de cum D zeu vrea
  • May 8, 2012 10:10 AM EEST

Frumos subiect! Pacat ca trebuie explicat mai bine ce inseamna cinste. Multe si multi se cred cinstite/cinstiti dar ei vad cinstea din punctul lor de vedere si ignora perspectiva biblica asupra cinstei. E un subiect amplu asta asa ca nu o sa ma apuc sa-l dezbat aici. Dar cinstea e prost inteleasa de multe si de multi. Vorbesc din experienta, NU doar de dragul de a vorbi.  Daca tu vezi cinstea exact asa cum este descrisa de versetul dat de tine Anny pentru discutia asta, atunci ma bucur ca-s prieten cu tine (pe pom verde)  :D

This post was edited by Deleted Member at May 8, 2012 10:12 AM EEST
    • 71 posts
    June 2, 2012 9:41 PM EEST
    Asa este:)Ar putea fi explicat si mai bine ce inseamna .. Eu am scris doar o mica parte despre lucrul asta.