Forums » Lucruri Hazlii

Cat timp au stat Adam si Eva in Rai

• Demn de Hristos
    autor: Nichifor Nicu
    18/03/2021. ora: 23:05
    ...  more
  • Alege să fii cuprins de Hristos
    14/03/2021....  more
  • 
Toți oamenii, absolut toți oamenii au cel puțin un gram micuț d...  more
  • Ticăloșia-i la nivel de artă
    08/03/2021. or...  more
  • Zilele acestea pe când așteptam primirea restului de la florar, ...  more
  • Două căi
    24/02/2021. ora: 06:20

P...  more
  • O pildă de luat în seamă ...

Barca albastră

...  more
  • Să-ți zburde inima-n iubirea Lui
    16/02/2021...  more
  • Intenție cu miros de moarte
    12/02/2021. ora...  more
  • Așa sunt eu
    12/02/2021. ora: 07:10

...  more
  • Să nu-ți amanetezi iubirea
    09/02/2021. ora:...  more
  • În nimeni altul
    08/02/2021. ora: 21:10

...  more
  • Ascultarea de Hristos
    05/02/2021. ora: 08:5...  more
  • Chemat de Domnul
    04/02/2021. ora: 07:20
    ...  more
  • Prinde-L pe Hristos de mână
    01/02/2021. ora...  more
  • Mă susții cu mâna Ta
    01/02/2021. ora: 10:50...  more
  • De la Mine s-a întâmplat lucrul acesta. (1 Împăraţi 12:24)

Deza...  more
  • Stropi de iubire
    30/01/2021. ora:00:30
    ...  more
  • Caută să te sfințești
    28/01/2021. ora: 07:...  more
  • Ne-a corectat tot caracterul
    27/01/2021. or...  more
  • August 24, 2011 4:50 PM EEST

- Doamna învăţătoare, am o întrebare, strigă o fetiţă.
    - Spune, se auzi glasul învăţătoarei.
    - Cît timp au stat Adam şi Eva în rai?
    - Pînă toamna, răspunse profresoara.
    - De ce?, întrebă copilul mirat.
    - Atunci s-au copt merele.

• August 25, 2011 2:16 PM EEST

:)...bănuiesc că învăţătoarea a dat răspunsul "atunci s-au copt merele", susţinând că adam şi eva au mâncat dintr-un măr.(cum zic mulţi) Dar Biblia nu spune că era măr sau păr sau prun....era un rod...

This post was edited by Deleted Member at August 25, 2011 2:18 PM EEST
  • August 25, 2011 2:18 PM EEST
    Da.. exact:D .
  • August 25, 2011 2:18 PM EEST
    :)
    • 70 posts
    August 25, 2011 5:07 PM EEST
    Toamna se coc multe fructe, a dat un raspuns cat se poate de logic la o intrebare fara nici un reazem in realitate, caci Adam si Eva in Gradina Eden ramane doar un mit, oricat ar incerca altii sa spuna ca nu-i asa.
  • August 25, 2011 10:13 PM EEST
    Domnul Axel M... răspunsul tău nu are nicio logică, nu al profesoarei. Adam şi Eva în grădina Eden nu e un mit, a fost o realitate!!
    • 1155 posts
    August 26, 2011 5:20 PM EEST
    si miturile se inspira din realitate ... insa eu cred cu tarie ca nu a fost un mit
  • August 26, 2011 6:06 PM EEST
    şi eu cred la fel. ce e scris e scris, nu se poate trece peste
    • 70 posts
    August 26, 2011 10:24 PM EEST
    Ionu Petric pe langa mitul evreiesc al creatiei mai exista si altele si crede-ma ca n-au nici o treaba cu realitatea. Daca e mai usor, poti spune basm in loc de mit. Cel putin etapele creatiei au cat de cat o logica fata de ce au inventat alte popoare.
    • 1155 posts
    August 27, 2011 1:10 AM EEST
    logica ta ne sufoca
  • August 27, 2011 9:59 AM EEST
    dacă aduci argumente puternice pentru vorbele tare, te credem Axel M. dar vreau să te anunţ că argumentul meu e cel mai puternic: Scriptura este INFAILIBILĂ!!
    Vorba lui Ionu Petric. "logica ta te sufoca".. cât priveşte etapele creaţiei...hmm ce logică poate fi că Dumnezeu a făcut mai întâi lumina , iar după câteva zile luminătorii.. înţelegi ce vreau sa spun, că doar eşti băiat mare.... logica lui Dumnezeu nu e compatibilă cu cea a noastră . Nu?
    • 70 posts
    August 27, 2011 4:49 PM EEST
    Eu m gandeam la etapele evolutiei. Viata a aparut mai intai in apa, asa ca in Biblie spune ca au fost creati la inceput pestii, apoi spune despre animalele terestre si mai apoi pasarile. In final a aparut si omul. Astea erau etapele, nu inteleg de ce te sufoca pe tine logica asta, cand asa scrie.
  • August 27, 2011 5:04 PM EEST
    adică tu vrei să zici că Biblia susţine evoluţia?
    • 70 posts
    August 27, 2011 5:09 PM EEST
    Nu, dar spre deosebire de alte mituri a nimerit ceea ce avea sa spuna mai tarziu Darwin si stiinta moderna. La fel cum a nimerit si cu faptul ca universul are un inceput (big bang), deoarece pana in sec. XX nu era foarte clar daca universul a fost creat sau a existat dintotdeauna, parerile erau impartite.
  • August 27, 2011 5:12 PM EEST
    stimabile domn Axel M.. Cuvântul lui Dumnezeu( Biblia) nu spune mituri, şi Dumnezeu nu "nimereşte" în ceea ce spune, ci El e precis.
    • 70 posts
    August 27, 2011 5:21 PM EEST
    Daca e asa precis ia zi-mi tu mie ce durata are o zi din geneza.
  • August 27, 2011 5:25 PM EEST
    Nu se specifică nimic în biblie. e precis TOT CE SCRIE fiule,pentru că tu ziceai că o nimerit ce a afirmat Darwin, şi o mai nimerit şi big bang-u. eşti ateu?
    • 70 posts
    August 27, 2011 5:37 PM EEST
    Deci nu e asa precisa daca nu se specifica, nu? Eu ziceam ca au nimerit, dar asta nu inseamna ca se ridica la rangul de tratat stiintific. Etapele sunt foarte grosolan descrise in biblie, ea spune doar ca Dumnezeu a creat pesti, vite, pasari , oameni, dar nu spune ca de fapt printr-un proces foarte indelungat s-au "creat" unele din altele, si nu separat cum sustine ea.
    Repet, spre deosebire de alte mituri pe care le-am citit, Biblia nu se face in acelasi hal de ras. Bineinteles ca n-aveau treaba pastorii evrei care au scris biblia cu big bang-ul, dar din 2 posibilitati au ales-o pe cea corecta, au avut noroc :). E ca si cum arunci o moneda si nimeresti care fata o sa cada. Nu e asa mare lucru.
    Ce conteaza ce sunt eu?
  • August 27, 2011 6:05 PM EEST

Pastorii evrei care au scris Biblia??. Îmi pare rău domnule să îţi spun că cunoştinţele tale de-a dreptul mă uimesc... Mai studiază în privinţa asta. Biblia spune aşa "Dumnezeu a zis:...." şi la Cuvântul lui au apărut peştii, animalele, vegetaţia a prins viaţă etc... Atât spune Biblia, restul sunt speculaţii cum că au trecut ani până să apară.... Deci tu spui că apariţia animalelor şi a omului e un mit.... omul nu e un mit nu??, păi cum poate la origine să fie un mit??..poate tu da..eşti un mit...eu însă nu!

This post was edited by Deleted Member at August 27, 2011 6:06 PM EEST
    • 70 posts
    August 27, 2011 6:17 PM EEST
    Evreii se ocupau cu pastoritul, de asta am zis pastorii evrei. Biblia este scrisa de oameni,, pana si autorii ei sunt pusi in discutie, inca nu e foarte clar de catre cine a fost scrisa, dar sa zicem Moise ( ma refer la Geneza). Despre Moise iarasi nu se stiu prea multe, nasterea lui, viata lui petrecuta in sanul Egiptului, nu pot fi dovedite, parerea mea e ca raman tot mituri. Daca Biblia ar fi fost clara, nu ar mai fi existat loc de speculatii, iar azi nu mai discutam in contradictoriu pe aceasta tema. Omul nu e un mit, dar sunt mituri legate de aparitia sa.
  • August 27, 2011 6:23 PM EEST
    Biblia aminteşte despre naşterea lui Moise, spune chiar ca a avut un frate: Aaron, şi o soră Miriam. Spune că a fost crescut de mama sa apoi dus la fata lui Faraon care i-i fost un fel de "mamă". ce nu e clar din viaţa lui??? spune că a plecat în Madian şi s-a însurat acolo...etc...aaa..vroiai să îi relateze viaţa cu deamănuntu?
    • 70 posts
    August 27, 2011 8:40 PM EEST
    Stiu, dar cat sunt de adevarate informatiile acestea? Cum se pot verifica? Ce dovezi istorice sau arheologice sustin ca Moise ar fi fost infiat de catre fiica faraonului? Nici macar nu sunt dovezi ca evreii ar fi fost robi in Egipt, nu mai spun de iesirea lor si nimicirea prin inec a oastei lui Faraon in Marea Rosie.
  • August 27, 2011 9:07 PM EEST
    Ce dovada mai clara decat BIBLIA mai vrei ? ;;)
  • August 27, 2011 9:53 PM EEST
    axel Biblia e o dovada vie. pe langa ea una din ipotezele construirii piramidelor este urmatoarea: piramidele au fost construita de SCLAVI..pentru constructia lor a fost nevoie de un foarte mare numar de sclavi. nu crezi???..si nu pare compatibil cu ce zice Biblia ca evreii in robia lor egipteana au fost supusi la munci grele foarte grele..??
    • 70 posts
    August 27, 2011 11:26 PM EEST

In Biblie nu scrie ca evreii ar fi ajutat la ridicarea piramidelor. Spune doar de cele doua orase Pitom si Ramses, despre care alte surse nu vorbesc.

Adina Biblia nu poate reprezenta o dovada cata vreme nu se sprijina pe alte dovezicare sa o confirme.Daca ne luam dupa principiul acesta de ce nu ai crede si variantele altor civilizatii despre cum si cine a creat lumea?

This post was edited by Axel M at August 27, 2011 11:33 PM EEST