Forums » Maxime si cugetari crestine

Despre dragoste

• Oare suntem pregătiți ?
    autor: Nichifor Nicu
    19/01/2022. ora: 23...  more
  • Dumnezeu rămâne același.
    06/01/2022. ora: 2...  more
  • Am găsit în Isus săturarea tânjirii străfundului inimii mele.
    Am...  more
  • December 31, 2021
    Doamne Isuse, sunt din nou aici. La un capăt de drum. Dar decoru...  more
  • Privesc în urmă peste ceea ce am numit "Anul 2021". Și...  more
  • https://youtu.be/XUFZsI6of_k
  • https://youtu.be/XUFZsI6of_k
  • S-a clădit încet, dar sigur, un fel de preconcepţie potrivit căr...  more
  • 2 Samuel 1:6-9

Trăim o vreme în care libertatea religioasă este...  more
  • (Inainte sa cititi, va rog sa considerati ca am reinvatat limba ...  more
  • Mă copleșește Dumnezeu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • By CN ✴
    October 31, 2021
    Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
    • 11 posts
    January 29, 2012 3:56 PM EET

Timpul fuge fara noi, alergand dupa nevoi, fara rost. Nu mai stim cine suntem, unde mergem sau ce vrem, cu ce rost. Am uitat ca noi suntem fii nascuti din Dumnezeul Prea Inalt. Suntem prea obisnuiti, suntem poate prea robiti de ce avem.

Avem acea inima si suntem acele persoane care reflecta intimitatea noastra.

Dragostea nu este numai flori, zambete, iubire, ci inseamna si lacrimi, dorinta, pasiune si de aceea putini au privilegiul de a-i descoperi puterea.

Dragostea este bucuria născută în ochii celui de lângă tine, prin simplul fapt că exişti.

Cea mai mare fericire, după aceea de a iubi, e să-ţi mărturiseşti iubirea.

Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze.

Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire. Iubirea este singura pasiune care se plateste cu o moneda fabricata de ea insasi… "jertfa".

Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine sa mai aruncam si o a doua privire.

Sa ai curaj sa risti pentru adevarul din inima ta, dar sa nu te minti cand il asculti.

Viata este frumoasa si e pacat sa trecem prin ea, fara sa iubim, macar o singura data, cu adevarat.

Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.

Iubirea trebuie invatata, incercata si experimentata … prima atingere nu reprezinta niciodata expresia ei desavarsita.

O iubire pe care esti nevoit s-o pazesti nu reprezinta nimic.

Cine iubeste si este iubit nu va mai fi niciodata acelasi om ca inainte.

Nu uita: langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii.

Fericirea nu inseamna sa ai ceea ce doresti, ci sa doresti ceea ce ai.

Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Sa nu crezi ca poti stabili cursul iubirii, caci ea, daca te considera vrednic, iti va indrepta ea cursul !

Dragoste nu este numai flori, zambete, iubire, ci inseamna si lacrimi, dorinta, pasiune si de aceea putini au privilegiul de a-i descoperi puterea.

Cine are capacitatea de a se indragosti, poate avea mereu incredere in iubire si in valoarea omului de care s-a indragostit.

Dragostea e la fel ca o boala pe care daca nu o tratezi se agraveaza … si ca orice floare pe care daca nu o uzi se ofileste.

Iubirea e tot ce dorim, iar in final e tot ce-am avut.

Fara dragoste suntem orfani de toate, fara pasiune suntem ca o moara de vant spanzurata in vid.

In iubire se simte mai mult decat e nevoie, se sufera mai mult decat se cugeta, se viseaza mai mult decat se traieste.

Parfumul reprezinta sentimentele florilor. Adevarata prietenie este asemenea unui trandafir: nu-i realizezi frumusetea pana cand nu se ofileste.

Atinge steaua de neatins si nu-i uita pe cei ce au crezut in tine, iubirea e un sarut furat, un zambet inocent, o imbratisare patimasa … si un suflet smuls din piept…

O dragoste generoasa isi are intotdeauna testamentul pregatit din timp.

Daca nu ai iubi, cum ai putea pretui orbitoarea lumina a soarelui si mangaietoarea lumina a lunii ?

Masurarea vietii omului nu este in functie de timp, ci de buna ei folosire. Doar o viata traita pentru altii este o viata care merita traita.

This post was edited by Nicoleta Coca at January 29, 2012 4:00 PM EET
  • February 7, 2012 7:31 PM EET
    Great :x God is love..
  • March 23, 2012 9:42 PM EET
    in iubire se sufera mai mult decat se cugeta, se viseaza mai mult decat se traieste. Imi place exprimarea..si totusi, de ce se sufera mai mult decat se cugeta?
    • 2 posts
    June 18, 2012 9:37 AM EEST
    Si atunci: "De ce sa iubim, daca pierderea ne provoaca suferinta? Iubim ca sa stim ca nu suntem singuri." C.S. Lewis
    • 307 posts
    September 5, 2012 9:41 PM EEST
    Dragostea nu are data de expirare!
    • 13 posts
    September 23, 2012 3:16 PM EEST
    super
  • September 23, 2012 10:10 PM EEST
    cine cunoaste iubirea Domnului,va intelege ce este iubire,si va raspandi iubire...Iubirea are numai bune calitati...asa ca iubiti !!!!
    • 229 posts
    September 23, 2012 11:29 PM EEST
    Ioan 13:35
    • 4 posts
    January 10, 2013 9:28 PM EET
    "Dragostea nu cunoaşte nici un fel de limite când este vorba să rabde,încrederea ei nu are sfârşit, iar speranţa ei nu se stinge niciodată; ea poate supravieţui oricărei situaţii. Ea este, de fapt, singurul lucru ce rămâne când toate celelalte dau greş. "
  • February 26, 2013 9:19 PM EET

Dragostea veritabila te determina sa dai tot ce este mai bun in tine

Dragostea nu abandoneaza si nu fuge atunci cand apar necazuri sau probleme

Dragostea rabda totul, crede totul, sufera totul, iarta totul....Dragostea nu va pieri niciodata

Ajuta-ne Doamne sa avem o astfel de dragoste in viata noastra

• April 10, 2013 11:09 PM EEST

Hm adevarat..

• June 20, 2013 11:07 PM EEST

:)

• 273 posts
    July 3, 2013 1:45 PM EEST

dragostea este la fel ca un sfredel....cine nu plange din iubire,n a trait suficient....

• September 20, 2013 3:07 PM EEST
    Foarte frumos:) Adevarat
  • December 12, 2013 8:24 PM EET

Mare adevar! Dumnezeu este dragoste si daca il avem pe El in viata noastra atunci stim sa iubim frumos!

• 8 posts
    June 23, 2014 12:29 AM EEST

eu zic ca ca Dragostea inseamna SACRIFICIU.......

• 5 posts
    June 23, 2014 12:38 AM EEST

Dragoste este un angajament neconditionat fata de o persoana imperfecta....este sentimentul pe care il simti atunci cand simti ca esti pe cale ce nu ai simtit  niciodta inainte... dragostea este un demon/un foc/un rai/un iad.. unde locuiesc deopotriva placerea,durerea,si tristele regrete...si cel mai important nu este doar un sentiment puternic- este o decizie, un discernamant, si o promisiune...