Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

de la Vladimir Pustan... "Examenele iubirii"

• O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • January 31, 2012 11:38 AM EET

M-a intrebat o tanara saptamana trecuta care sunt testele pe care iubirea trebuie sa le treaca pentru a sti ca e iubire adevarata sau surogat. Care e diferenta, cine face diferenta si cum putem avea certitudini intr-o lume plina de incertitudini?
    Jertfirea ar fi unul din lucrurile indispensabile. O iubire care nu asteapta, care vrea totul fara sa dea nimic, o iubire egocentrica e semn rau ca si o cucuvea pe casa.   ... Apoi vine maleabilitatea. Dragostea acopera, zice Biblia, nu schimba. Acopera. In dragoste, greselile, scaparile; a sti sa lasi de la tine, sa treci cu vederea lucruri neesentiale. Pocainta nu-i unul dintre acestea.
    Cum te comporti in despartire temporara, cand el trebuie sa plece trei luni in Spania? Minulescu spunea in proza "Corigent la limba romana" ca dragostea se masoara dupa durata absentei si lungimea despartirii. Stii sa astepti?
    Ce valori sanctifica iubirea voastra? Cele trecatoare sau cele perene? Dumnezeu e pe primul loc? Daca nu este El, nu-ti face iluzii, ca nici tu nu esti. Este el. Un om ce nu-L pune pe Dumnezeu pe primul loc se pune pe sine, nu pe altul. Dragostea nu sta in vorbe, auzim mereu. Nu crede asta. Are nevoie de cuvinte frumoase, de gesturi tandre ( nu pipaieli ), are nevoie sa surprinda. Dragostea sta in fapte, in a te lasa pe tine dand, cu bucurie, celuilalt.
    Aveam la facultate un student indragostit lulea de o studenta. Frumosi si destepti. La un examen, lui i-am dat nota 7, iar ei, nota 8. A venit la mine si mi-a zis:"Prietena mea are numai note de 10, nu-i strica, te rog, media!" L-am intrebat daca o iubeste.
    "Grozav!" mi-a zis. "Atunci iau de la tine doua puncte si-ti dau 5, le pun la ea si-i dau 10." "Nu este alta cale?" "Nu.". A murit si a inviat de cateva ori in noaptea aceea. Dimineata, cu ochii nedormiti, mi-a zis stins:"Accept."   Apoi s-au casatorit

This post was edited by Deleted Member at January 31, 2012 4:04 PM EET
  • January 31, 2012 12:39 PM EET
    minunat:X:X
    • 4 posts
    January 31, 2012 3:11 PM EET
    foarte frumos:)

• January 31, 2012 6:30 PM EET
    (:
  • January 31, 2012 9:01 PM EET
    foarte frumos.sa ne ajute Domnul sa iubim asa cum vrea El;)asa cum scrie in 1Corinteni 13
    Sa daruiesti totul, sa sacrifici totul fara speranta de rasplata, asta inseamna iubire.
  • February 1, 2012 12:03 AM EET
    vaaai:x..ce`mi place ultima parteeeee!..si celelalte parti imi plac:)
  • February 1, 2012 12:45 AM EET
    Domnul sa ne ajte in toate...dragostea adevarata numai El ne-o poate da..aici e un exemplu...Domnul sa va binecuvinteze
    • 1155 posts
    February 1, 2012 4:39 PM EET
    ;;) asta-i!!!
  • May 7, 2012 9:46 AM EEST
    hehe foarte impresonat si frumos
    • 1 posts
    July 25, 2012 11:56 AM EEST

woow.....asta da dragoste...asa se face,...sa ne ajute Domnul sa traim la fel..si sa asteptam...ca el are mereu pregatit cv bun pt fiecare!!!

• July 25, 2012 12:09 PM EEST
    Hmm...citind textul, mai ales in ultima parte, am avut impresia ca il vad oarecum pe sotul meu in locul studentului. E asa de bine sa stii ,si sa simti, ca esti iubita mai presus decat orice e pe pamant...ca ar da orice e pamantesc ca sa te vada fericita...ca te ocoteste...te iubeste pentru ceea ce gandesti, si nu pentru felul cum arati, sau marimea portofelului...ca atunci cand vine de la munca, nu se tranteste in fata unui televizor sau ziar, ci iti da o imbratisare, iti spune ca te iubeste, te intreaba cum ti-a fost ziua si te si asculta...
  • November 22, 2012 12:08 PM EET
    Vladimir Pustan, cred ca cel mai admirat om printre crestini :) tot timpul ma uimeste cu, cuvintele lui si imi lasa o inima vesela dupa ce citesc sau ascult ce are de zis...:) Dumnezeu sa te binecuvinteze V.Pustan!
    • 6 posts
    November 24, 2012 2:04 PM EET
    hmm bineinteles e uimitoar relatarea "examenele iubirii" dar acum in zilele astea asa de rar se intalnesc ca si cele care sant relatate in ultima partea...o viata minunata ai descris mihaema cred ca toti ne dorim un sot/ sotie asa ...avandul pe Dumnezeu in viata noastrea si traind cu el din plin cred ca El ne poate binecuvanta...:)
  • December 4, 2012 12:35 AM EET
    foarte frumos:D
  • December 4, 2012 12:36 AM EET
    da!
    • 1 posts
    December 27, 2012 6:44 AM EET
    da asa ar trebui sa fie cand iubesti cu adevarat dar in ziua de azi totui doar egoism.
  • February 22, 2013 7:17 PM EET

foarte frumos...dragostea invinge totul :)