Forums » Noul Testament

despre BĂUTURI ALCOOLICE

• Bună ziua! Sunt coordonator activități service ( un fel de direc...  mai mult
  • Trei verbe care ne propulsează spre nelimitatele resurse divine....  mai mult
  • Vorbește Domnul
    autor: Nichifor Nicu
    03/12/2018. ora: 03:15

...  mai mult
  • 1. nu e ciudat cum o bancnotă de 50 lei pare o sumă mare când ...  mai mult
  • 1.Uiti in ce an esti .
    2.Iti faci tema in HTML si ii dai profulu...  mai mult
  • Dacă ți-aș spune că te-aș putea ajuta să găsești persoana potri...  mai mult
  • Neprihăniților, veniți acasă !
    28/11/2018. ...  mai mult
  • "Am petrecut câţiva ani în Israel – pentru un stagiu, în câ...  mai mult
  • 1. Religia. Ce religie ai avut? Nu e curios Dumnezeu de religia ...  mai mult
  • Te-ai întâlnit vreodată cu Isus ?
    03/11/20...  mai mult
  • Dumnezeu ne iubește așa cum L-a iubit pe Domnul Isus: "I-ai...  mai mult
  • Sărmanule popor
    28/10/2018. ora: 01:30

...  mai mult
  • Am învățat de la Adam că doar în ascultare există un Paradis. Op...  mai mult
  • Învaţă de la toate, să ai statornic drum.
    Învaţă de la flăcări, ...  mai mult
  • Niciodată nu am înțeles creștinul care crede că își poate trăi v...  mai mult
  • Să vi la cruce nu-i o rușine
    24/10/2018. or...  mai mult
  • Uneori stau şi mă întreb care este chemarea creştinilor pe acest...  mai mult
  • Mândria spirituală
    16/10/2018. ora: 10:20

...  mai mult
  • O pădure-ntunecată
    05/10/2018. ora: 04:20

...  mai mult
  • Sodoma și Gomora
    03/10/2018. ora: 06:40

...  mai mult
  • 10 februarie 2012, 19:02:29 EET

”Nu te uita la vin când curge roşu şi face mărgăritare în pahar; el alunecă uşor, dar pe urmă ca un şarpe muşcă şi înţeapă ca un basilic.” - Proverbele 23:31 

În vechime, până la venirea lui Mesia, poporului Domnului, oamenilor de rând în anumite situaţii, la anumite evenimente, le era îngăduit să consume băuturi alcoolice (Deuteronom 14:26) Dar nu le era îngăduit sub nici o formă beţia, nu aveau voie să adauge beţia la sete. (Deuteronom 29:19-20)
               Preoţilor şi  celor ce se apropriau de Dumnezeu, să Îi slujească, le era strict interzis consumarea de băuturi alcoolice. (Leviticul 10:9) Cei sfinţi, sau cei ce doreau să se sfinţească pentru Domnul, într-un mod deosebit; cât şi oamenii prin care Dumnezeu făcea o lucrare deosebită, sau oamenii care erau pe deplin plăcuţi Lui, nu aveau voie sub nici o formă la nici un fel de băutură alcoolică, de la must, vin, băuturi tari, până la orice fel de băutură îmbătătoare. (Numeri 6:2-4; Luca 1:15; Judecatorii 13:4)
                În cartea Exodul 19:6 citim: ”Îmi veţi fi o împărăţie de preoţi şi un neam sfânt.” aşadar ţinta poruncii, şi felul plăcut Domnului, încă din vechime era a nu consuma băuturi alcoolice. Cu atât astăzi mai mult, când noi suntem numiţi “o preoţie sfântă” (1 Petru 2:5) ne este strict interzisă consumarea de băuturi alcoolice.
                Biblia, în cartea Deuteronom 29:6 spune: “…n-aţi băut nici vin, nici băutură tare, ca să cunoaşteţi că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.” aşadar atât timp cât a ţinut călatoria poporului Domnului prin pustiu, Domnul le-a dat doar ‘mană’, (hrană pentru a trăi) nu şi băuturi ameţitoare, alcoolice. Dumnezeu este categoric împotriva băuturilor alcoolice, indiferent de numele ce îl poartă; şi indiferent de cantitatea consumată.

De ce nu e îngăduit a consuma băuturi alcoolice?
    - te duce la păcat: - Proverbele 23:33; 29–35
    - îţi produce suferinţă: - Proverbele 23:29-30; Isaia 28:7
    - produce dependenţă: - Proverbele 23:35
    - poate să te facă să sărăceşti: - Proverbele 23:21
    - pentru că este o nebunie: - Eclesiastul 2:3
    - pentru că Dumnezeu nu a dat şi nu dă băuturi alcoolice nimănui: – Deuteronom 29:6
    - căci vei ajunge să nu ai discernământ, şi inima îţi va vorbi prostii. - Proverbele 23:33
    - fiindcă nu e înţelept să fi printre cei ce beau vin. – Proverbele 23:20; 20:1; Matei 24:49
    pentru că beţivii, nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu: - 1 Corinteni 6:10; Galateni 5:21
    - pentru că este vai şi nu ferice, de cei ce dis-de-dimineaţă aleargă după băuturi ameţitoare şi şed până târziu noaptea, şi se înfierbântă de vin: - Isaia 5:11, 22; Habacuc 2:15
    - deoarece stârneşte mânia şi gelozia Domnului Dumnezeu; şi Domnul pedepseşte aspru, până la nimicire, şi posibilitatea neiertării: - Deuteronomul 29:19-20; Isaia 22:13-14
    pentru că a consuma băuturii alcoolice, este un sfat şi îndemn al oamenilor stricaţi, nesupuşi lui Dumnezeu, care nu vor să facă ce este plăcut Domnului: - Isaia 56:12; Amos 2:12
    - pentru că oamenilor aleşi nu se cade să bea vin, sau băuturi tari: - Proverbele 31:4 
    - deoarece vinul este batjocoritor, iar băuturile tari sunt gălăgioase: - Proverbele 20:1; Geneza 9:21
    - pentru că vinul şi mustul iau minţile omului. - Osea 4:11
    - fiindcă trebuie să fim foarte atenţi să nu intristăm pe Domnul, şi să nu facem nimic care poate să ne ducă intr-o stare de neplăcută lui Isus Hristos: - 1 Corinteni 10:12
    - pentru că nu este lăudabil să se bea băuturi alcoolice oamenilor deosebiţi: - Proverbele 31:4 
    - fiindcă a te îmbătata de vin, este destrăbălare. - Efeseni 5:18
    - pentru că e o faptă a firii pământeşti care pofteşte împotriva Duhului,
    e un lucru potrivnic Duhului Sfânt: – Galateni 5:17
    - te face sa te poticneşti chiar în timpul activităţilor tale pământeşti: – Isaia 28:7
    - este o poruncă, lege veşnică, a lui Dumnezeu pentru om: – Leviticul 10:9; Ezechiel 44:21
    - pentru că trebuie să trăim frumos, ca în timpul zilei, nu în chefuri şi în beţii: - Romani 13:13
    - pentru că beţia este o caracteristică a ”neamurilor’, a oamenilor care nu cunosc pe Dumnezeu-1Petru 4:3
    deoarece beţia este o faptă a firii pământeşti:Galateni 5:21
    - pentru a nu muri, în umblarea noastră înaintea Domnului: - Leviticul 10:9
    - să putem deosebi ce este sfânt de ce nu este sfânt, ce este necurat de ce este curat. - Leviticul 10:10
    ca nu cumva, bând, să uiţi Legea şi să calci drepturile tuturor celor nenorociţi: – Proverbele 31:5
    - ca să putem învăţa şi sfătui şi pe alţii, toate legile, poruncile si rânduielile Domnului. - Leviticul 10:11
    - deoarece chiar în vechime, oamenii lui Dumnezeu, care au făcut voia Lui, nu au băut nici vin si nici băutură ameţitoare deloc, uneori chiar din pântecele mamei: – Luca 1:15; Judecatorii 13:4
    - pentru că este o cerinţă a lui Dumnezeu celor ce vor să Îi slujească: - Tit 1:7; 1 Timotei 3:3; Levitic 10:9
    - pentru ca să putem să cunoaştem ca Domnul, este Dumnezeu nostru: - Deuteronom 29:6
    - pentru că noi, ca nişte pietre vii, suntem zidiţi ca să fim o casă duhovnicească, o preoţie sfântă şi să aducem jertfe duhovniceşti, plăcute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos: - 1 Petru 2:5
    - este un păcat: – Iacov 4:17
    - consumarea de prea mult vin, aduce îmbolnăvire, boală: - Osea 7:5
    - pentru că consumarea băuturilor alcoolice te face sa slujeşti idolilor: - Daniel 5:4 

Interzis categoric, indiferent în ce măsură:
                  - vinul: - Isaia 5:22; Osea 4:11; Leviticul 10:9; Judecatorii 13:4
                  - alte feluri de băuturi tari: - Isaia 5:22; Judecatorii 13:4;
                  – băturile ameţitoare: - Leviticul 10:9; Deuteronom 29:6
                  - băutura spumoasă: - Habacuc 2:15
                  - mustul: - Osea 4:11
                  – consumarea în exces a unei hrane, care poate creea beţia: – Eclesiastul 10:17

Un creştin plăcut Domnului, în raport cu consumarea băuturilor alcoolice trebuie:
           - să se ferească de vin, băuturi tari şi ameţitoare: - Numeri 6:3; Proverbele 32:31
           - să nu bea deloc niciun fel de băutură îmbătătoare: - Leviticul 10:9; Numeri 6:3
           – să nu fie printre cei ce beau vin: - Proverbele 23:20
           - să nu dea nici măcar aproapelui său să bea băuturi alcoolice: – Habacuc 2:15

”Căci firea pământească pofteşte împotriva Duhului, şi Duhul împotriva firii pământeşti: sunt lucruri potrivnice unele altora, aşa că nu puteţi face tot ce voiţi.” Galateni 5:17

• 10 februarie 2012, 19:15:31 EET
    ce subiect bine tratat!si dau dreptate!
  • 10 februarie 2012, 21:43:22 EET
    Foarte bine spus!De luat aminte!
  • 16 februarie 2012, 16:56:15 EET
    (am citit versetele care le-ai dat) Prietene ce ai scris la interzis categoric nu are nici o legatura cu ce vrei sa spui:D
    Nu sunt consumator de bauturi alcolice de nici un fel....si eu cred ca nu este pacat sa bei vin sau alte bauturi atata timp cat bei cu masura !
  • 17 februarie 2012, 17:55:44 EET

nu se are in vedere ce cred eu sau tu, se tine seama de ce cerinta Domnului. Iar daca doresti sa fi un om placut Domnului, care tinde spre desavarsire si sfintirea ceruta de ISUS, cu siguranta 100% ca e interzis categoric in orice masura orice tip de bautura alcoolica! ... dar pentru asta iti trebuie putin studiu al Bibliei si putintica lumina de la Tatal ceresc...altcum ramai pe mai departe un om firesc, care binenteles nu vrea si nu poate sa se supuna cerintei lui Dumnezeu.

Acest post a fost editat de Deleted Member la 17 februarie 2012, 18:01:57 EET"
  • 17 februarie 2012, 18:51:53 EET

Din ce ai zis tu acolo : Interzis categoric (adica e pacat sa bei vin sub orice masura): vinul si ai dat versetele  Isaia 5:22; Osea 4:11; Leviticul 10:9; Judecatorii 13:4

Leviticul 10:9 „Tu şi fiii tăi împreună cu tine să nu beţi vin, nici băutură ameţitoare, când veţi intra în Cortul întâlnirii, ca să nu muriţi: aceasta va fi o lege veşnică printre urmaşii voştri,......)

Judecatori 13:4  Acum ia bine seama să nu bei nici vin, nici băutură tare şi să nu mănânci nimic necurat.

Ce nu inteleg eu este....de ce ai luat doar anumite texte si le-ai pus asa, in judecatori capitolul 13 incepe cu vestirea nasterii lui Samson. Ingerul Domnului S-a arătat femeii şi i-a zis: „Iată că tu eşti stearpă şi n-ai copii; dar vei rămâne însărcinată şi vei naşte un fiu. Acum ia bine seama să nu bei nici vin, nici băutură tare şi să nu mănânci nimic necurat.

In judecatori era vb de mama lui Samson si in leviticul despre Aron si fii lui sa nu bea vin si alte bauturi tari cand vor intra in Cortul intalinirii, iar mama lui samson pt ca v-a fi insarcinata!

Daca tu zici ca o persoana a baut 1 gura de vin sau 1 pahar de vin  sau orice cu masura ce versete ai dat tu aici sunt total in alt context si spuse unor persoane!

Cu siguranta consumul peste masura este pacat. Dar daca tu te bazezi pe aceste versete in ceea ce spui, ar trebui sa citesti tot capitolul, nu doar versetul:D

D

Acest post a fost editat de Deleted Member la 17 februarie 2012, 18:52:25 EET"
  • 17 februarie 2012, 19:04:45 EET
    Iata ce spune biblia in vechiul testament

In Leviticul 11:7 " Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.

Noul testament

Matei 15:17 Nu înţelegeţi că orice intră în gură merge în pântece, şi apoi este aruncat afară în hazna
    Matei 15:18 Dar ce iese din gura vine din inima si aceea spurca pe om.

Se aplica si in cazul de mai sus ! E ceea ce spune Biblia si ceea ce cred!
  • 18 februarie 2012, 11:08:25 EET

povesti domnule...oricum nu voi face polemica tu tine, cine vrea sa inteleaga intelege, dar una e carnea care hraneste si alta e bautura care prosteste!!!!

oare de ce Dumnezeu nu a dat poporului intreg sa bea? de ce oare zice nici sa nu te uiti la vin cand curge in pahar? daca vrei poti sa intelegi ca cel intelept se fereste si sa se uite, dar sa bea?...mare diferenta intre ce vrei sa zici tu si ce zice omul priceput al bibliei, Solomon. Si ar trebui sa citesti tot nu doar anumite idei, sau versete si doar daca nu vrei, nu o sa vezi ca e pacat.

sau ai uitat de Deuteronbom 29:6? "pâine n-aţi mâncat şi n-aţi băut nici vin, nici băutură tare, ca să cunoaşteţi că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.” doar un om care nu vrea sa cunoasca pe Domnul si care nu Il cunoste este pentru consumare bauturilor alcoolice

...oricum vorba multa saracia omului, daca vrei poti sa intelegi ca vinul nu merge "afara in hazna" ci intai te tulbura, iti afecteaza mintea, inima si trupul si apoi merge pe calea descrisa in Matei 15. iar daca tu crezi asa, pastreaza frate pentru tine, dar cand vorbind despre ce zice sau cere Domnul de la noi, parerea ta sau a mea este zero. Nu nesocoti cuvantul Domnului.

Acest post a fost editat de Deleted Member la 18 februarie 2012, 11:14:17 EET"
  • 18 februarie 2012, 14:27:01 EET
    :D Esti simpatic rau, nu vreau sa te superi pe mine ca am tinut aceasta discutie...eu am spus-o pt ca vinul se foloseste in multe biserici la cina si tu ai scris ca e total interzis sa bei vin in orice masura ! Deci e pacat sa bei o gura de vin, si aici nu sunt de acord cu tine, doar atat.
    Daca esti consumator de bauturi esti ispitit de fiecare data cand bei, sa bei mai mult si aici intervine controlul.Mai bine nu bei deloc si te feresti.
    Sa nu ma intelegi gresit, nu incurajez consumarea bauturilor alcolice!:D
  • 18 februarie 2012, 17:04:57 EET
    la cina cea de taina nu e vin, ci e must curat, adica nefermentat. Sa-mi fie cu iertare ca iar am intervenit, dar e bine ca cei ce citesc sa nu fie dusi in erooare. "rodul vitei" e must, strugure stors, iar apoi se opreste fermentarea si se pastreaza curat. Ala e folosit la cina cea de taina. Fii binecuvantat!
    • 16 subiecte
    20 martie 2012, 19:03:08 EET
    cat despre bolnavi as avea de adaugat ceva ,dar e bine cum scrie autorul subiectului pentru ca firea are de luptat cu duhul.
  • 27 martie 2012, 12:44:55 EEST
    Pentru cei care doresc reţeta prin care opreşti fermentarea mustului să nu devină vin cu alcool e foarte simplu. După ce ai zdrobit sau ai stors strugurele şi a devenit zeamă, adică must, se strecoară să fie curat şi se lasă câteva ore pt decantare şi limpezire. Mustul limpede se pune întrun vas la fiert ; În timp ce dă în clocot, se ia spuma de drojdie care este deasupra. Mustul trebuie să clocotească minim 30 de minute, până nu mai are şi nu mai face spumă de drojdie. După ce este luat de pe foc se pune fierbinte în bidoane de plastic de aprox 2 litri (pet) şi se pune tot atunci capacul. (E posibil să fie şi alte metode de ambalare). La umplere bidonul trebuie să fie pus într-un vas cu apă rece până sus la capac ca să nu se topească. Mustul obţinut nu are alcool, şi este la fel ca compotul de struguri, dar totuşi puţin mai bun şi mai sănătos pt că îşi păstrează aroma şi dulceaţa naturală şi nu are nevoie de apă şi zahăr ca compotul. Poţi să bei 1 litru deodată şi nu deranjează deloc la stomac, (cum se mai întâmplă cu strugurii sau mustul crud) şi nu are deloc alcool. Durata de valabilitate este între 3 luni şi minim un an, în funcţie de preparare ambalare şi condiţii de depozitare. Oricine vrea poate să prepare. Cât despre vin vorbim puţin mai târziu pt că sunt multe păreri şi puţină dragoste în unele din ele...
    • 16 subiecte
    27 martie 2012, 13:02:58 EEST
    intr-adevar mustul preparat in felul acesta este cred util bolnavilor, bineanteles nu pentru orice boala ,pentru ca cel fermentat pacaleste firea datorita alcoolului.
    • 16 subiecte
    27 martie 2012, 13:52:24 EEST
    Mai adaug faptul ca bineanteles si cei sanatosi il pot consuma.
  • 25 mai 2013, 21:37:23 EEST

Mereu am considerat un articol bun, un articol care trata si restul de versete, nu numai cele care sustin invatatura care se dorea data.

A venit Fiul omului, mancand si band, si ziceti: "Iata un om mancacios si bautor de vin, un prieten al vamesilor si al pacatosilor."

"Veniti de mancati din painea mea si beti din vinul pe care l-am amestecat! Lasati prostia si veti trai, si umblati pe calea priceperii!"

Isus la nunta schimba apa in vin..?!?!

Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura

Nu mai zic cate versete sunt in VT despre baut vin...

Deci daca vrei sa iti gasesti sustinere ca bei vin, ai cu ce.

Sa nu se inteleaga ca sustin asta, din contra, o condamn.

• 400 subiecte
    10 iunie 2013, 16:03:09 EEST
    Liviu Popovici said:

Mereu am considerat un articol bun, un articol care trata si restul de versete, nu numai cele care sustin invatatura care se dorea data.

A venit Fiul omului, mancand si band, si ziceti: "Iata un om mancacios si bautor de vin, un prieten al vamesilor si al pacatosilor."

"Veniti de mancati din painea mea si beti din vinul pe care l-am amestecat! Lasati prostia si veti trai, si umblati pe calea priceperii!"

Isus la nunta schimba apa in vin..?!?!

Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura

Nu mai zic cate versete sunt in VT despre baut vin...

Deci daca vrei sa iti gasesti sustinere ca bei vin, ai cu ce.

Sa nu se inteleaga ca sustin asta, din contra, o condamn.

Vinul facut de Iisus la nunta din Cana, nu era un vin care sa contina alcool.

Daca a facut o minune, din apa in vin, haide sa credem ca minunea a fost desavarsita si ca acel vin , nu continea alcool.

In celalalt text, observa ce zicea Iisus, oamenii spuneau despre el ca este un om care era bautor de vin si mancacios, dar asta nu inseamna ca El consuma vin alcoolic la masa. Luca 7:34

Eu pot sta la masa la cineva si sa beau must, lumea va crede ca e vin, ..treaba lor !

Iisus niciodata nu a baut vin ! Nu exista nici un verset biblic care sa sustina ca Iisus a baut vin .

Daca despre Ioan Botezatorul  Luca 1:15.este scris ca niciodata nu a baut vin, cu ata mai mult trebuie sa credem ca nici Iisus nu a baut .

Alcoolul nu face casa buna cu Duhul Sfant. Oare cand se va intelege ? si nici mancarurile necurate ! Cine are urechi de auzit sa auda ce zice Bisericilor Duhul !

Acest post a fost editat de Daniel Oprita la 10 iunie 2013, 16:03:50 EEST"
  • 10 iunie 2013, 17:33:18 EEST

Vinul e vin toata ziua. Ca voi vreti sa il faceti vin fara alcool e problema voastra. Voi ati fost capabili sa impartiti si Legea in n bucatele sa puteti lua ce va trebuie.

Era fatarnic Isus? Daca era gresit sa bei vin si El n-a baut, atunci le-a dat altora? A mers El pe principiul: eu n-o fac ca e rau dar voi o puteti face? Ma indoiesc.

Fariseii ii ziceau bautor degeaba? Ma indoiesc. Desi de multe ori era acuzat Isus de minciuni, acestea erau mai mult pe partea spirituala, n-aveau nici un interes ei sa il faca bautor si mancator si El sa nu fi mancat sau baut.

Nu scrie nicaieri ca El n-ar fi baut niciodata vin insa sunt doua posibilitati:

- a baut si nu era pacat

- n-a baut insa a dat la altii sa bea? 

- faza cu mustul... nu prea merge ca pentru must in greaca e alt cuvant folosit.

Erau inca in Lege si Legea nu interzicea bautul de vin decat in anumite contexte. Era normal sa nu fie pacat.

Isus a baut (discutabil), a dat si altora si nu a fost nici un pacat.

• 400 subiecte
    10 iunie 2013, 20:26:42 EEST

Berea e bere toata ziua ? Exista si bere fara alcool.

Broasca e broasca toata ziua ? La care broasca ma refer ? Aia de usa, testoasa, sau...

Painea e paine toata ziua? La care ma refer,.. dospita nedospita,..tot paine e, nu ?

Te duce si pe tine mintea odata sa intelegi ceva?... si sa nu mai postezi texte dupa texte pe care nu le poti explica ?

De ce sa faca Iisus din apa, vin cu alcool in el? Nu crezi ca putea sa faca un lichid colorat in rosu cu gust de vin, dar care sa nu contina alcool in el ?

Daca aia se imbatau, cine era responsabil de eventualele certuri, scandaluri, lovituri si poate si crime, nu Iisus ?

• 10 iunie 2013, 22:17:20 EEST

Prietene, Biblia e clara, scrie vin. Ce vorbesti tu e must si am explicat la un alt topic diferentele lexicografice dintre cuvintele din greaca.

Vinul are alcool in el si ei vin au baut. Mustul nu are alcool insa Biblia zice de vin in context.

Nu vreau sa zic de la ine vin adaugiturile la Biblie... asa ca rezuma-te la ce e scris, si daca nu intelegi, nu rastalmaci sa fii capabil sa intelegi. Oricum n-ai sa-l intelegi niciodata pe Dumnezeu in totalitate.

• 10 iunie 2013, 22:51:52 EEST
    daniel ..... 10 iunie 2013, 16:03:09 EEST

Iisus niciodata nu a baut vin ! Nu exista nici un verset biblic care sa sustina ca Iisus a baut vin .

Mai pune mana pe Biblie...

18. Caci a venit Ioan, nici mancand, nici band, si ei zic: "Are drac!"

19. A venit Fiul omului mancand si band, si ei zic: "Iata un om mancacios si bautor de vin, un prieten al vamesilor si al pacatosilor!" Totusi, Intelepciunea a fost indreptatita din lucrarile ei."

34. A venit Fiul omului, mancand si band, si ziceti: "Iata un om mancacios si bautor de vin, un prieten al vamesilor si al pacatosilor."

O zic oamenii contemporani cu Isus... nici macar nu erau fariseii ca sa poti sa mai pui la indoiala. 

Si partea a doua a versetului in care il arata pe Isus prieten cu vamesii si pacatosii e tot adevarata. El n-a venit pentru cei sanatosi.

Nu era pacat pe vremea aceea sa bei vin, multe porunci le gasim date pentru slujitorii din templu sa nu bea vin, deci restul puteau bea, diaconii - sa nu bea mult vin... deci putea bea dar nu mult (probabil sa nu se imbete) si mai sunt...

• 16 subiecte
    11 iunie 2013, 07:23:13 EEST

vinul contine alcool, mustul nu, iar apa colorata de alta natura nu s-ar mai numi vin. Eu din struguri nu pot scoate apa colorata, ci must.

• 246 subiecte
    14 iunie 2013, 22:46:32 EEST

Va dau un verset ca sa va luminati ca vinul este vin si mustul este must,iar cei ce sant o preotie aleasa,un neam sfant,un popor ales de Dumnezeu.....bea must.Iata versetul.

Osea 4/11 Curvia, vinul şi mustul iau minţile omului.

Asa ca unde scrie vin este vin si unde scrie must este must.Multa pace.

• 11 mai 2015, 21:56:11 EEST

Sincer, nu am avut răbdare să citesc tot ce este scris aici despre acest subiect, însă vreau să împărtășesc cu voi o mică experiență din acest domeniu. Am fost întrebat într-o zi de un tânăr serios și evlavios din biserica din care fac parte, cum poate să-l convingă pe un necreștin să se lase de băuturi alcoolice. Și pentru că nu m-am confruntat direct niciodată cu această problemă și nu am încercat niciodată să creez o apologie pe acest subiect, eu cred că Domnul, mi-a pus în gând o altă alternativă. L-am întrebat pe bunul meu prieten, că să zicem că cumva cumva îl convinge să nu mai consume băuturi alcoolice, dar acel om moare. Care-i câștigul? Mai bine să-i vorbească de mântuire și apoi o să se convingă singur că consumul de băuturi alcoolice e un viciu ce te distruge atât fizic, dar mai ales spiritual. Și întradevăr cred că subiectul suprem în conversația cu un necreștin trebuie să fie mântuirea. Pentru că nu câștigăm nici noi și nici ei nimic, dacă se lasă de anumite vicii, dar nu îl cheamă în viața lor pe Domnul Isus ca Domn și Stăpânitor. E un aspect foarte important, nu numai să știi să abordezi o astfel de temă, dar trebuie să te știi face ascultat unor astfel de persoane care au tendința de a respinge foarte repede orice idee care nu alunecă ușor pe gât. Mă consider fără experiență în acest domeniu, dar am vrut să vă împărtășesc această mică discuție, care cred că a fost îndrumată autoritatea lui Dumnezeu.