Forums » Vechiul Testament

Un picut despre lege si har !

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
  • January 13, 2013 10:05 PM EET
    Auzi,hai sa lasam asta sa decida Domnul cine are dreptate.
    Ezechiel vorbeste poporului Israel si nu noua,noi avem alt semn,pentru ca fiecare legamant are un semn al legamantului.
    Noi avem NOUL LEGAMANT si semnul N.L.este cina Domnului
    • 400 posts
    January 13, 2013 10:32 PM EET
    Tureatca Nicolae said:
    Auzi,hai sa lasam asta sa decida Domnul cine are dreptate. Ezechiel vorbeste poporului Israel si nu noua,noi avem alt semn,pentru ca fiecare legamant are un semn al legamantului. Noi avem NOUL LEGAMANT si semnul N.L.este cina Domnului

Nu, stai asa nu fugii, ca vin dupa tine ! Nu pot sa te las cu o asa intelegere gresita dragul meu, vrei sa ma pedepseasca Dumnezeu ca te-am lasat sa pleci in intuneric ? Cina Domului reprezinta doar o parte din Noul Legamant si este asa cum este scris,o vestire a mortii Domnului. 1Corinteni 11:26 

Noul Legamant cuprinde legile si poruncile lui Dumnezeu in inima si mintea noatstra asa cum am vazut in Evrei 8:10.

• January 16, 2013 12:27 AM EET
    Fugi pe subiectul..zece porunci...din cele 624 ale V.T.pentru ca am postat porunca a patra....succes la comentarii...
    • 400 posts
    January 16, 2013 10:49 AM EET
    Eclesiastul 12:13. Sa ascultam, dar, incheierea tuturor invataturilor: Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om.
    Ioan 15:10 Daca paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui.
    1 Ioan 5:2-3. Cunoastem ca iubim pe copiii lui Dumnezeu prin aceea ca iubim pe Dumnezeu si pazim poruncile Lui.
    Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele;
    1 Ioan 2:3-5. Si prin aceasta stim ca Il cunoastem, daca pazim poruncile Lui.
    Cine zice: "Il cunosc", si nu pazeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevarul nu este in el.
    Dar cine pazeste Cuvantul Lui, in el dragostea lui Dumnezeu a ajuns desavarsita; prin aceasta stim ca suntem in El.
    • 400 posts
    May 13, 2013 10:19 PM EEST

amin !

• May 27, 2013 9:37 PM EEST

N-am citit decat pareri + porunci date lui Israel in VT. Ori eu poruncile lui Dumnezeu date lui Israel trebuie sa le respect? Nicidecum. Au fost porunci date lor, in anumite contexte, erau porunci date pentru spiritual si erau porunci date pentru trup. Aveau porunci cum sa se inchine si ce sa manance.

2000 de ani de crestinism linistiti pana sa vina Ellen White si sa-si aduca ea invataturile in biserica. Ca daca in biserica n-au lasat-o sa vorbeasca, nici o problema, tot a gasit ea o cale de a o face.

Tinerea Legii e introdusa de adventisti si sunt singurii care zic ca trebuie sa o tina pentru ca ei si-au insusit si Sabatul. Sabatul dat porunca Israelului. Eu i-am intrebat pe evrei daca neamurile trebuie sa tina sabatul si mi-au raspuns: clar NU! Nu ca nu stiam asta din Biblie, dar ma puneau pe ganduri... ca daca ar trebui sa tin si eu Legea si toate poruncile date lui Israel si eu nu le tin? Pana am pus mana pe Biblie si la studiu. Acum ma bufneste rasul cand aud de Legea impartita in Lege morala, Lege ceremoniala si nu stiu mai cate. Imparita strategic de White sa aiba de unde sa-si ia ce are nevoie.

Eu in Biblie am gasit o singura Lege. Una! De unde au scos ei mai multe? Cine ne da voie sa o impartim si sa luam ce ne convine?

Ba mai mult, am ajuns sa mi se zica ca n-o sa fiu mantuit ca nu tin Sabatul ca ei, replica mea a fost "Mantuiasca-te sabatul pe care-l tii". Pana acolo s-a ajuns... sa iti spuna ca n-o sa fii mantuit ca nu tii o Lege data Israelului acum 2000 de ani. Va vine sa credeti?!? Ce tupeu domnule...

N-au putut tinea nici ei Legea... a venit Hristos si ne-a absolvit de Lege si culmea, ei tot la Lege se duc. Helooo! Sintagma "suntem in Har" va spune ceva? Ma indoiesc... ca daca va zicea deschideati putin ochii.

Ei tin Sabatul, sabatul e in cele 10 porunci care de mult sunt depasite. Vine Pavel si le ridica pe toate la alt rang, ati observat cum zice el? "Ati auzit ca s-a zis... insa eu va zic...". Fariseii si carturarii, ei implineau Legea cum era si ce le zice Isus? 

Isus nu a tinut Legea! Isus abroga Legea, isi da jertfa ca sa putem fi mantuiti prin Har si ei tot la Lege se duc, incredibil. Asa a fost mereu omul, indaratnic."Cainele s-a intors la ce varsase" si "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iarasi in mocirla.". De unde stiu ca nu a tinut Legea?

- Cand vine femeia prinsa in preacurvie, Legea era certa: moarte! Isus nu... o gratiaza. Unde implineste Isus Legea? O sa ziceti ca Isus a murit pentru jertfe. Da, dar Isus inca nu era mort atunci, urma sa moara, deci jertfa lui inca nu era data.

Ucenicii nu au tinut Legea:

- trece Isus cu ucenicii prin lanurile de grau si incep sa smulge spice, sa le frece in maini si sa le manance. Legea era clara: moarte! Isus "ii scoate" de aici cu un alt exemplu de incalcare a Legii, David a mancat si el painile.

- 1 Cor 9:20 - Pavel afirma ca el nu mai e sub Lege

Nu desfiintam Legea insa nu avem nevoie sa o implinim. N-a fost rea pentru cand a fost data, la inceput cand nu exista Lege dar nu isi mai are valabilitatea. N-am dreptate? Mergem la Biblie:

Noi ştim că Legea este bună dacă cineva o întrebuinţează bine,căci ştim că Legea nu este făcută pentru cel neprihănit, ci pentru cei fărădelege şi nesupuşi, pentru cei nelegiuiţi şi păcătoşi, pentru cei fără evlavie, necuraţi, pentru ucigătorii de tată şi ucigătorii de mamă, pentru ucigătorii de oameni,pentru curvari, pentru sodomiţi, pentru vânzătorii de oameni, pentru cei mincinoşi, pentru cei ce jură strâmb şi pentru orice este împotriva învăţăturii sănătoase.

Ce se intampla in VT daca ai calcat Legea? Moarte. Pai n-am inteles... daca Legea e aceeasi si trebuie tinuta, s-a schimbat consecinta incalcarii ei? Nedrept Dumnezeul asta care se schimba asa, de la generatie la alta.

Nu gasim nicaieri o porunca sa tinem Legea, ca ce rost mai avea jertfa Domnului Isus daca aveam nevoie si de Legea... era insuficienta atunci! Si totusi... cu texte din VT in care Moise vorbeste poporului Israel se argumenteaza ca trebuie tinuta Legea.

Voi continua...

• 400 posts
    May 27, 2013 10:23 PM EEST
    Liviu Popovici said:

N-am citit decat pareri + porunci date lui Israel in VT. Ori eu poruncile lui Dumnezeu date lui Israel trebuie sa le respect? Nicidecum. Au fost porunci date lor, in anumite contexte, erau porunci date pentru spiritual si erau porunci date pentru trup. Aveau porunci cum sa se inchine si ce sa manance.

2000 de ani de crestinism linistiti pana sa vina Ellen White si sa-si aduca ea invataturile in biserica. Ca daca in biserica n-au lasat-o sa vorbeasca, nici o problema, tot a gasit ea o cale de a o face.

Tinerea Legii e introdusa de adventisti si sunt singurii care zic ca trebuie sa o tina pentru ca ei si-au insusit si Sabatul. Sabatul dat porunca Israelului. Eu i-am intrebat pe evrei daca neamurile trebuie sa tina sabatul si mi-au raspuns: clar NU! Nu ca nu stiam asta din Biblie, dar ma puneau pe ganduri... ca daca ar trebui sa tin si eu Legea si toate poruncile date lui Israel si eu nu le tin? Pana am pus mana pe Biblie si la studiu. Acum ma bufneste rasul cand aud de Legea impartita in Lege morala, Lege ceremoniala si nu stiu mai cate. Imparita strategic de White sa aiba de unde sa-si ia ce are nevoie.

Eu in Biblie am gasit o singura Lege. Una! De unde au scos ei mai multe? Cine ne da voie sa o impartim si sa luam ce ne convine?

Ba mai mult, am ajuns sa mi se zica ca n-o sa fiu mantuit ca nu tin Sabatul ca ei, replica mea a fost "Mantuiasca-te sabatul pe care-l tii". Pana acolo s-a ajuns... sa iti spuna ca n-o sa fii mantuit ca nu tii o Lege data Israelului acum 2000 de ani. Va vine sa credeti?!? Ce tupeu domnule...

N-au putut tinea nici ei Legea... a venit Hristos si ne-a absolvit de Lege si culmea, ei tot la Lege se duc. Helooo! Sintagma "suntem in Har" va spune ceva? Ma indoiesc... ca daca va zicea deschideati putin ochii.

Ei tin Sabatul, sabatul e in cele 10 porunci care de mult sunt depasite. Vine Pavel si le ridica pe toate la alt rang, ati observat cum zice el? "Ati auzit ca s-a zis... insa eu va zic...". Fariseii si carturarii, ei implineau Legea cum era si ce le zice Isus? 

Isus nu a tinut Legea! Isus abroga Legea, isi da jertfa ca sa putem fi mantuiti prin Har si ei tot la Lege se duc, incredibil. Asa a fost mereu omul, indaratnic."Cainele s-a intors la ce varsase" si "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iarasi in mocirla.". De unde stiu ca nu a tinut Legea?

- Cand vine femeia prinsa in preacurvie, Legea era certa: moarte! Isus nu... o gratiaza. Unde implineste Isus Legea? O sa ziceti ca Isus a murit pentru jertfe. Da, dar Isus inca nu era mort atunci, urma sa moara, deci jertfa lui inca nu era data.

Ucenicii nu au tinut Legea:

- trece Isus cu ucenicii prin lanurile de grau si incep sa smulge spice, sa le frece in maini si sa le manance. Legea era clara: moarte! Isus "ii scoate" de aici cu un alt exemplu de incalcare a Legii, David a mancat si el painile.

- 1 Cor 9:20 - Pavel afirma ca el nu mai e sub Lege

Nu desfiintam Legea insa nu avem nevoie sa o implinim. N-a fost rea pentru cand a fost data, la inceput cand nu exista Lege dar nu isi mai are valabilitatea. N-am dreptate? Mergem la Biblie:

Noi ştim că Legea este bună dacă cineva o întrebuinţează bine,căci ştim că Legea nu este făcută pentru cel neprihănit, ci pentru cei fărădelege şi nesupuşi, pentru cei nelegiuiţi şi păcătoşi, pentru cei fără evlavie, necuraţi, pentru ucigătorii de tată şi ucigătorii de mamă, pentru ucigătorii de oameni,pentru curvari, pentru sodomiţi, pentru vânzătorii de oameni, pentru cei mincinoşi, pentru cei ce jură strâmb şi pentru orice este împotriva învăţăturii sănătoase.

Ce se intampla in VT daca ai calcat Legea? Moarte. Pai n-am inteles... daca Legea e aceeasi si trebuie tinuta, s-a schimbat consecinta incalcarii ei? Nedrept Dumnezeul asta care se schimba asa, de la generatie la alta.

Nu gasim nicaieri o porunca sa tinem Legea, ca ce rost mai avea jertfa Domnului Isus daca aveam nevoie si de Legea... era insuficienta atunci! Si totusi... cu texte din VT in care Moise vorbeste poporului Israel se argumenteaza ca trebuie tinuta Legea.

Voi continua...

Liviule, tata ,..ar fii cazul sa te opresti mai bine.

Invata mai intai despre complexitatea legilor lui Dumnezeu. Vezi cate tipuri de lege au fost date, pentru ce au fost date, pentru cat timp si in ce context ! Apoi vino sa stam de vorba.

Citeste si comentariile pe care le-am facut la acest material, dar mai mult decat atat, citeste in profunzime materialul !

Un sfat care iti va prinde bine cu siguranta este si acesta !  Niciodata sa nu mai afirmi ca Iisus nu a tinut Legea lui Dumnezeu ! Si nici despre apostoli sa nu afirmi aceasta niciodata ! Daca Iisus nu ar fii tinut Legea lui Dumnezeu, ar fii fost si El un pacatos si s-ar fii zis cu mantuirea noastra !

Iisus a venit sa poarte pacatele noastre si de asemenea si pedeapsa care ni se cuvenea noua, de aceea nu a condamnat-o pe acea femeie!..Intelegi tu asta ?

Iata ce zice Insusi Iisus in Ioan 15:10. Daca paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui.

Revenind la Legea propriu zisa,..da, noi nu mai avem nevoie de o Lege scrisa, deoarece o avem scrisa in inima ! Evrei 8:10. Acesta este Noul Legamant. Legea de pe piatra se transfera in inima ! Dar, dragule, daca inca nu o ai in inima, trebuie sa o vezi si sa o citesti mai intai de pe piatra ! Poate ai scrise in inima o parte din aceste porunci, dar ele sunt cel putin zece ! Si cine greseste in una, se face vinovat de toate ! Asa este scris . Iacov 2:10

Iti imaginezi ca Iisus si apostolii au fost uicigasi, inchinatori la idoli, hoti, curvari, etc ? Daca nu, ce inseamnna aceasta, nu ca au pazit Legea ? Atunci, cum ramane cu afirmatiile tale ca ei nu au pazit Legea ? Nu cumva se refera la altceva acele texte pe care tu din pacate le rastalmacesti din cauza confuziei in care esti ?

• May 27, 2013 11:02 PM EEST

Invata mai intai despre complexitatea legilor lui Dumnezeu.

Zi-le israelitilor care nu stiai sa citeasca despre complexitatea legilor. O lege o faci complexa numai daca nu iti place forma ei.

Niciodata sa nu mai afirmi ca Iisus nu a tinut Legea lui Dumnezeu ! Si nici despre apostoli sa nu afirmi aceasta niciodata ! Daca Iisus nu ar fii tinut Legea lui Dumnezeu, ar fii fost si El un pacatos si s-ar fii zis cu mantuirea noastra !

Eu nu am afirmat. Eu am demonstrat.

Iisus a venit sa poarte pacatele noastre si de asemenea si pedeapsa care ni se cuvenea noua, de aceea nu a condamnat-o pe acea femeie!..Intelegi tu asta ?

M-am gandit ca asta ai sa zici si ti-am raspuns mai dinainte. Citeste postul anterior.

Iti imaginezi ca Iisus si apostolii au fost uicigasi, inchinatori la idoli, hoti, curvari, etc ? Daca nu, ce inseamnna aceasta, nu ca au pazit Legea ? Atunci, cum ramane cu afirmatiile tale ca ei nu au pazit Legea ? Nu cumva se refera la altceva acele texte pe care tu din pacate le rastalmacesti din cauza confuziei in care esti ?

Eu ti-am aratat unde nu au tinut Legea. E foarte logic ce zici tu: Isus nu a fost ucigator deci a tinut Legea :) Daca tu tii neaparat sa exagerezi asa, e problema ta.

Continuam...

S-ar parea cumva lasat in aer subiectul... Am vazut cui a fost dat, am vazut de ce... am vazut cand a fost inceput sa nu mai fie tinut... urmeaza intrebarea logica: bun, si noi nu mai tinem nimic pentru ca suntem sub Har? Daca ne-a eliberat Isus de Lege atunci doar dragostea ne mai ramane noua? Harul e favoarea facuta noua, darul nemeritat... care sunt poruncile pentru noi? 

Noi (si ma refer la toate confesiunile actuale) suntem foarte fanatici in privinta respectarii poruncilor. Isus nu era asa. Isus punea accent pe inima, pe dragoste si mai putin pe manifestari (ucenicii mananca grau in Sabat si El ii scuza, ucenicii nu tin post si El ii scuza si mai sunt cazuri, mancau cu maini nespalate si Isus ii mustra pe cei ce ii acuza, etc). Noi am ajuns din fiecare verset cat de micutz sa facem ditamai legea de mare. Ba mai mergem si mai luam si din VT, ca daca evreii n-au putut tinea tot noi putem.

Asa am ajuns la baticuri cu 3 noduri sub barba, asa am ajus la spalare de picioare si altele asemenea. Nu zic ca e rau insa nu asta e esenta crestinismului, nu forma.

Spusele Domnului Isus trebuie implinite. Sunt porunci directe si nu putem face rabat de la ele. Restul de porunci sunt luate din invataturile lui Pavel catre neamuri. Erau diferite invataturile lui catre neamuri?

La o prima vedere am fi tentati sa zicem ca nu. Toti sunt sub Har. Si toti sunt sub Har insa Isus a venit la ai Lui si ai Lui nu l-au primit. Deci daca ei l-au refuzat, ei da, ar trebui in continuare sa aduca jertfe insa noi?

Noi l-am primit si ni s-a descoperit datorita respingerii Lui de catre ai Lui. Ce porunci ne da noua Pavel? Hai sa vedem...

19. De aceea, eu sunt de parere sa nu se puna greutati acelora dintre Neamuri care se intorc la Dumnezeu;

20. ci sa li se scrie doar sa se fereasca de pangaririle idolilor, de curvie, de dobitoace sugrumate si de sange.

Asta ne da Pavel noua porunca directa. Mai avem de respectat si poruncile Domnului Isus (2 la numar) si ce mai gasim in scrierile lui catre neamuri. Alte porunci intra in "sa nu se puna greutati acelora dintre Neamuri care se intorc la Dumnezeu" si daca altii gasesc corect sa puna greutati peste greutati... e problema lor.

• May 27, 2013 11:03 PM EEST

...Liviule draga nu are rost sa spui la orb sa vada ca nu vede,lucrurilr lui Dumnezeu le pot intelege doar daca ai Duhul lui Dumnezeu asa ca nu are rost eu cu oamenii acestia am epuizat un subiect care in final au trebuit monitori sa-l blocheze si bine au facut.Urmareste toate comentariile lor in aproape toate subiectele vorbesc despre tinerea sambetei ca zi de inchinare,daca ii intrebi de ce nu tin toate sabatele date lui Israel (adica :o zi din sapte ,un an din sapte ,un an din cincizeci.pentru ca asteas sabatele poruncite ,habar n-au,asa ca nu are rost,mai bine ne rugam pentru ei ,e tot ce se poate face,fii binecuvantat.

• May 27, 2013 11:07 PM EEST

Nicolae... o samanata semanata poate da roada. O samanta nesamanata nu va da niciodata roada. 

De acord cu tine... poate iti usez tastatura degeaba insa candva va fi o marturie asta, ai stiut si n-ai facut.

Imi sterg comentariile care apar pe prima pagina sa nu apara probleme si dupa mine, cred ca se poate discuta frumos.

Domnul sa te binecuvinteze!

• 400 posts
    May 27, 2013 11:24 PM EEST
    Liviu Popovici said:

Invata mai intai despre complexitatea legilor lui Dumnezeu.

Zi-le israelitilor care nu stiai sa citeasca despre complexitatea legilor. O lege o faci complexa numai daca nu iti place forma ei.

Niciodata sa nu mai afirmi ca Iisus nu a tinut Legea lui Dumnezeu ! Si nici despre apostoli sa nu afirmi aceasta niciodata ! Daca Iisus nu ar fii tinut Legea lui Dumnezeu, ar fii fost si El un pacatos si s-ar fii zis cu mantuirea noastra !

Eu nu am afirmat. Eu am demonstrat.

M-am gandit ca asta ai sa zici si ti-am raspuns mai dinainte. Citeste postul anterior.

Eu ti-am aratat unde nu au tinut Legea. E foarte logic ce zici tu: Isus nu a fost ucigator deci a tinut Legea :) Daca tu tii neaparat sa exagerezi asa, e problema ta.

Continuam...

S-ar parea cumva lasat in aer subiectul... Am vazut cui a fost dat, am vazut de ce... am vazut cand a fost inceput sa nu mai fie tinut... urmeaza intrebarea logica: bun, si noi nu mai tinem nimic pentru ca suntem sub Har? Daca ne-a eliberat Isus de Lege atunci doar dragostea ne mai ramane noua? Harul e favoarea facuta noua, darul nemeritat... care sunt poruncile pentru noi? 

Noi (si ma refer la toate confesiunile actuale) suntem foarte fanatici in privinta respectarii poruncilor. Isus nu era asa. Isus punea accent pe inima, pe dragoste si mai putin pe manifestari (ucenicii mananca grau in Sabat si El ii scuza, ucenicii nu tin post si El ii scuza si mai sunt cazuri, mancau cu maini nespalate si Isus ii mustra pe cei ce ii acuza, etc). Noi am ajuns din fiecare verset cat de micutz sa facem ditamai legea de mare. Ba mai mergem si mai luam si din VT, ca daca evreii n-au putut tinea tot noi putem.

Asa am ajuns la baticuri cu 3 noduri sub barba, asa am ajus la spalare de picioare si altele asemenea. Nu zic ca e rau insa nu asta e esenta crestinismului, nu forma.

Spusele Domnului Isus trebuie implinite. Sunt porunci directe si nu putem face rabat de la ele. Restul de porunci sunt luate din invataturile lui Pavel catre neamuri. Erau diferite invataturile lui catre neamuri?

La o prima vedere am fi tentati sa zicem ca nu. Toti sunt sub Har. Si toti sunt sub Har insa Isus a venit la ai Lui si ai Lui nu l-au primit. Deci daca ei l-au refuzat, ei da, ar trebui in continuare sa aduca jertfe insa noi?

Noi l-am primit si ni s-a descoperit datorita respingerii Lui de catre ai Lui. Ce porunci ne da noua Pavel? Hai sa vedem...

19. De aceea, eu sunt de parere sa nu se puna greutati acelora dintre Neamuri care se intorc la Dumnezeu;

20. ci sa li se scrie doar sa se fereasca de pangaririle idolilor, de curvie, de dobitoace sugrumate si de sange.

Asta ne da Pavel noua porunca directa. Mai avem de respectat si poruncile Domnului Isus (2 la numar) si ce mai gasim in scrierile lui catre neamuri. Alte porunci intra in "sa nu se puna greutati acelora dintre Neamuri care se intorc la Dumnezeu" si daca altii gasesc corect sa puna greutati peste greutati... e problema lor.

Pui de naparci ce sunteti, pana cand veti lupta impotriva Legii lui Dumnezeu la umbra Harului ?

Ce este pacatul daca nu calcarea Legii lui Dumnezeu ? 

1 Ioan 3:4, oricine face pacat , face si fara-de-Lege, si pacatul este fara de Lege !

Ai Legea lui Dumnezeu in inima, esti al lui Hriostos, nu ai legea lui Dumnezeu in inima, esti unul fara-de-Lege .

Daca Iacov zice ca oricine calca macar o singura porunca din Lege , se face vinovat de toata Legea, nu  sunteti voi niste slujitori ai lui Satanei invatand lumea ca Legea nu mai este valabila  sau ca o porunca din cele zece nu mai este valabila ?

Nu se cuprinde toata Legea in cele doua porunci ? 

Ce spune Iisus tanarului bogat care intreaba ce sa faca ca sa mosteneasca viata vesnica ,in Matei 19 ?

Ce voia de fapt sa zica Domnul cu cele doua porunci, cum adica in ele se cuprinde toata Legea ?

1. Ce inseamna sa iubesti pe Dumnezeu cu toata inima , puterea cugetul si sufletul ?

-nu inseamna  sa nu ai alti dumnezei, sa nu-ti faci chipuri cioplite sau turnate si sa nu te inchini inaintea lor, sa nu iei in desert numerle lui Dumnezeu, si sa te odihnesti si inchini in ziua a saptea care este Sambata ?

2. Ce inseamna sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti ?

-Nu inseamna sa-ti cinstesti parintii, sa nu ucizi, sa nu preacurvesti, sa nu furi, sa nu marturisesti stramb, sa nu poftesti?

Daca scoti o porunca dintre acestea zece, se mai poate spune ca se cuprind acestea toate in cele doua zise de Iisus ?

• 400 posts
    May 27, 2013 11:33 PM EEST
    Tureatca Nicolae said:

...Liviule draga nu are rost sa spui la orb sa vada ca nu vede,lucrurilr lui Dumnezeu le pot intelege doar daca ai Duhul lui Dumnezeu asa ca nu are rost eu cu oamenii acestia am epuizat un subiect care in final au trebuit monitori sa-l blocheze si bine au facut.Urmareste toate comentariile lor in aproape toate subiectele vorbesc despre tinerea sambetei ca zi de inchinare,daca ii intrebi de ce nu tin toate sabatele date lui Israel (adica :o zi din sapte ,un an din sapte ,un an din cincizeci.pentru ca asteas sabatele poruncite ,habar n-au,asa ca nu are rost,mai bine ne rugam pentru ei ,e tot ce se poate face,fii binecuvantat.

Tureatca, tata, ti-am zis de mult ca tu, cum scoti ceva din gura, cum zici o prostie ! Si tot nu vrei sa te opresti !!!

Desii ti s-a explicat cum sta treaba cu sabatele ceremoniale si Sabatul Domnului, continuii sa o tii prosteste pe a ta ! Foarte ,,bine'', fiecare are dreptul la opinie, dar fratioare, ar fii timpul sa inveti, ca esti destul de mare !

Sabatul din ziua a saptea a fost dat inainte de caderea in pacat, si doar acest Sabat dintre celelalte sabate care au fost date mai tarziu, a fost scris ulterior si pe una dintre cele doua table de piatra !

Dumnezeu s-a odihnit in ziua a saptea, a binecuvantat aceasta zi, si a sfintit-o ! 

IISUS S-A ODIHNIT IN ACEASTA ZI, ucenicii la fel.

FA SI TU TOT ASA !

This post was edited by Daniel Oprita at May 27, 2013 11:33 PM EEST
  • May 27, 2013 11:48 PM EEST

Orice nelegiuire este pacat

Deci cine stie sa faca bine, si nu face, savarseste un pacat

Tot ce nu vine din incredintare e pacat

Cine dispretuieste pe aproapele sau face un pacat

Privirile trufase si inima ingamfata, aceasta candela a celor rai, nu este decat pacat.

Gandul celui nebun nu este decat pacat

Cine fura pe tatal sau si pe mama sa... este un pacat

fac legaminte care nu vin din Duhul Meu si ingramadesc astfel pacatpeste pacat

Fiindca prin moartea de care a murit, El a murit pentru pacat, o data pentru totdeauna; iar prin viata pe care o traieste, traieste pentru Dumnezeu.

Ce inseamna sa iubesti pe Dumnezeu cu toata inima , puterea cugetul si sufletul ?

Inseamna sa iubesti pe Dumnezeu cu toata inima, puterea cugetul si sufletul. Restul? Inventii omenesti.

Ce inseamna sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti?

Luca 10:29-37. Restul? Inventii.

Eu n-am zis ca desfiintam Legea, am zis ca suntem absolviti de tinerea ei.

Daca sunteti calauziti de Duhul, nu sunteti sub Lege. 

Ramanem acum la Lege, am sa-ti explic dupa aceea care e treaba cu Sabatul.

This post was edited by Deleted Member at May 28, 2013 12:05 AM EEST
  • May 27, 2013 11:58 PM EEST

..auzi.. sabate ceremoniale....(oare ce mai inventati)?????.vezi daniel ca te contrazici singur si asta da prostie...daca ziua a saptea a fost sfintita celelalte sunt pacatoase dupa oprnia ta nu?

• 400 posts
    May 28, 2013 12:57 AM EEST
    Tureatca Nicolae said:

..auzi.. sabate ceremoniale....(oare ce mai inventati)?????.vezi daniel ca te contrazici singur si asta da prostie...daca ziua a saptea a fost sfintita celelalte sunt pacatoase dupa oprnia ta nu?

Unele sarbatori evreiesti,(sarb. azimilor, corturilor) cele care tineau cate opt zile, aveau prima si ultima zi, zi de odihna ( Sabat !) 

Acum, toate actele ritualice si slujbele care aveau loc in aceste zile, in termenii nostrii actuali, se numeau ceremonii.

Nu ai auzit de ceremonia de nunta, de botez, de inmormantare ?

Deci, ceremoniile cuprind toate acele activitati din cadrul acelei sarbatori sau zile de sabat  !

Despre acestea nu scrie nicaieri in Sfanta Scriptura ca au fost sfintite si binecuvantate.

In toata Sfanta Scriptura nu gasesti sfintire si binecuvantare peste o zi, decat peste ziua a saptea ! Geneza 2:2-3.

Daca nu este scris ca aceste sabate ceremoniale  sa fii fost sfintite, nu inseamna neaparat ca au fost pacatoase, asa cum insinuezi tu ca as crede eu , ..si cu ce temei decat cu judecata ta ingusta !?...

Ti-am zis ca mai bine  ai sta in bancuta ta,.. stii cum e cu ..ala care vrea sa se dea destept si de fapt....o da in bara de tot , ca sa zic asa ! :)

• May 28, 2013 1:07 AM EEST

Observ ca treci la Sabat... cu Legea am fost suficient de clar? Mai ai alte argumente pro sau alea au fost toate?

• 400 posts
    May 28, 2013 1:12 AM EEST
    Liviu Popovici said:

Orice nelegiuire este pacat

Deci cine stie sa faca bine, si nu face, savarseste un pacat

Tot ce nu vine din incredintare e pacat

Cine dispretuieste pe aproapele sau face un pacat

Privirile trufase si inima ingamfata, aceasta candela a celor rai, nu este decat pacat.

Gandul celui nebun nu este decat pacat

Cine fura pe tatal sau si pe mama sa... este un pacat

fac legaminte care nu vin din Duhul Meu si ingramadesc astfel pacatpeste pacat

Fiindca prin moartea de care a murit, El a murit pentru pacat, o data pentru totdeauna; iar prin viata pe care o traieste, traieste pentru Dumnezeu.

Ce inseamna sa iubesti pe Dumnezeu cu toata inima , puterea cugetul si sufletul ?

Inseamna sa iubesti pe Dumnezeu cu toata inima, puterea cugetul si sufletul. Restul? Inventii omenesti.

Ce inseamna sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti?

Luca 10:29-37. Restul? Inventii.

Eu n-am zis ca desfiintam Legea, am zis ca suntem absolviti de tinerea ei.

Ramanem acum la Lege, am sa-ti explic dupa aceea care e treaba cu Sabatul.

Pazirea poruncilor lui Dumnezeu, nu sunt inventii omenesti, Popoviciule,..iar textul ala pe care tu l-ai ingrosat si subliniat, nu inseamna ca nu mai trebuie sa pazesti Legea ca esti sub har !

A nu mai fii sub Lege in acest context, inseamna sa nu mai fii sub condamnarea Legii !

De ex. cine fura sau ucide, intra imediat sub condamnarea Legii, dar daca se da un act de gratiere, acesta iese de sub condamnarea ei (devine liber ).

Acum, dupa ce scapa de sub condamnarea Legii, ce va face ? O va calca din nou ? A fost el absolvit de obligatia de a o mai pazi ? nu cred !

Deci, prin credinta (har), desfiintam noi Legea ? Nicidecum, noi intarim Legea ! Romani 3:31

PANA TE TREZESTI TU SA-MI EXPLICI TREABA CU SABATUL, STAI CA-TI MAI REPET EU ODATA, POATE VEI INTELEGE SI VEI RENUNTA LA NEBUNIA SI PROSTIA DE A EXPLICA SI JUSTIFICA NELEGIUIREA SUB ACOPERIREA HARULUI !

Sabatul zilei a saptea este parte din Legea celor 10 porunci scrisa de Dumnezeu cu degetul Lui pe cele doua table de piatra !

Explicatai aia ca daca esti in odihna Domnului, respecti Sabatul, este parte a filozofiei dracesti a lui Satana. Odihna Spirituala primita in momentul nasterii din nou nu are treaba cu porunca a patra care prevede atat odihna spirituala cat si fizica ! 

Acum, Iacov in 2:10 ne spune ca cine greseste in o singura porunca din Legea lui Dumnezeu, se face vinovat de toate !

Numai un duh de drac poate sa vina cu smecheriile lui dracesti ca sa ne spuna si sa ne invete ca o singura porunca din acestea  s-a schimbat. Exact una este minimim ca sa fim considerati pacatosi prin calcarea ei !

Ai sesizat pericolul in care te gasesti ?

This post was edited by Daniel Oprita at May 28, 2013 1:13 AM EEST
  • May 28, 2013 1:30 AM EEST

Da tot contextul cand dai versete, nu taia.

28. Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii.

29. Sau, poate, Dumnezeu este numai Dumnezeul iudeilor? Nu este si al Neamurilor? Da, este si al Neamurilor;

30. deoarece Dumnezeu este Unul singur, si El va socoti neprihaniti, prin credinta, pe cei taiati imprejur, si tot prin credinta si pe cei netaiati imprejur.

31. Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.

Este ca s-a schimbat?:)

A nu mai fi sub Lege = a nu mai interfera cu Legea. Fara alte rastalmaciri. Asta e sensul primar si nu cautam noi alte sensuri de dragul invataturii.

Asta scrie, asta lasam. Nu dam noi alte interpretari.

Alte argumente care m-ar face sa tin Legea mai ai? Ti-am aratat ca Isus nu o tine, ucenicii nu, Pavel mai tarziu nu o desfiinteaza insa nu o tine, am aratat cine trebuie sa o tina, pentru ce trebuie sa o tina... eu stiu ca ai nevoie de ea ca argument pentru Sabat insa promit sa nu ma leg de asta daca vom ajunge la Sabat.

Nu o porunca s-a schimbat... toate s-au schimbat. Deh! Erau vechi.

Am inteles ideea ta cu Sabatul, trebuie sa-l tinem, am inteles bine? Terminam cu Legea si dupa aceea mergem la Sabat.

• May 28, 2013 2:12 AM EEST

..doar pentru Daniel ......de 41 de ani,necasatorit dar in schimb le stie pe toate....,bine.....,

Ce explicatii ai la doar sase "incidente "pe care le prezinta Biblia ca Isus cu ucenicii au lucrat in ziua de sabat?

1) Matei 12:1-8 texte paralele:Marcu 2:23-28,Luca 6:1-5-smulgerea spicelor

2) Matei 12:9-14 texte paralele:Marcu 3:1-6.Luca 6:6-11-vindecare

3) Luca 13:10-17-vindecare

4) Luca 14:1-6-vindecare

5) Ioan 5:2-47-vindecare

6) Ioan 9:1-41-vindecare

...Ioan 9:16..auzi ma daniel...ce ziceau farisei.."omul acesta nu vine de la Dumnezeu pentru ca nu tine Sabatul"..asa scrie si la tine in Biblie,sau doar la mine?

• 400 posts
    May 28, 2013 8:28 AM EEST
    Liviu Popovici said:

Da tot contextul cand dai versete, nu taia.

28. Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii.

29. Sau, poate, Dumnezeu este numai Dumnezeul iudeilor? Nu este si al Neamurilor? Da, este si al Neamurilor;

30. deoarece Dumnezeu este Unul singur, si El va socoti neprihaniti, prin credinta, pe cei taiati imprejur, si tot prin credinta si pe cei netaiati imprejur.

31. Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.

Este ca s-a schimbat?:)

A nu mai fi sub Lege = a nu mai interfera cu Legea. Fara alte rastalmaciri. Asta e sensul primar si nu cautam noi alte sensuri de dragul invataturii.

Asta scrie, asta lasam. Nu dam noi alte interpretari.

Alte argumente care m-ar face sa tin Legea mai ai? Ti-am aratat ca Isus nu o tine, ucenicii nu, Pavel mai tarziu nu o desfiinteaza insa nu o tine, am aratat cine trebuie sa o tina, pentru ce trebuie sa o tina... eu stiu ca ai nevoie de ea ca argument pentru Sabat insa promit sa nu ma leg de asta daca vom ajunge la Sabat.

Nu o porunca s-a schimbat... toate s-au schimbat. Deh! Erau vechi.

Am inteles ideea ta cu Sabatul, trebuie sa-l tinem, am inteles bine? Terminam cu Legea si dupa aceea mergem la Sabat.

Liviule, nu-mi mai bat capul cu tine. esti tare de cap si gata !

S-a schimbat porunca sa nu furi ? Tu asa ai zis ! In acest context putem sa furam , nu ? Pai daca nu avem voie sa furam, nu unseamna ca porunca ramane ?

S-a schimbat poprunca sa nu preacurvesti? Daca da, asa cum zici tu, inseamna ca avem voie sa preacurvim ! Si asa mai departe !

Ce inseamna toate acestea ? Eu cred , si nu numai eu, ca toti cei care nu au in inima aceste inclinatii, de a fura, de a mintii, de a preacurvii, de a avea alti dumnezei, etc , au sadite in inima lor poruncile lui Dumnezeu asa cum este scris ca trebuie sa fie in Noul Legamant ! Evrei 8:10 si 10:16.

Atata timp cat iti lipseste o porunca din cele zece in inima, esti sub blestemul lui Dumnezeu deoarece Cel care a zis sa nu preacurvesti a zis si sa-ti aduci aminte de ziua de odihna ca sa o sfintesti ! (iara aceasta este ziua a saptea , Sambata ! )

• 400 posts
    May 28, 2013 8:40 AM EEST
    Tureatca Nicolae said:

..doar pentru Daniel ......de 41 de ani,necasatorit dar in schimb le stie pe toate....,bine.....,

Ce explicatii ai la doar sase "incidente "pe care le prezinta Biblia ca Isus cu ucenicii au lucrat in ziua de sabat?

...Ioan 9:16..auzi ma daniel...ce ziceau farisei.."omul acesta nu vine de la Dumnezeu pentru ca nu tine Sabatul"..asa scrie si la tine in Biblie,sau doar la mine?

DARGULE, TEXTELE ASTAE TI LE-AM EXPLICAT DE MAI MULTE ORI  ! DAR, HAI SWE LA E MAI REPET ODATA.

Cine a zis despre Iisus ca ,,omul acesta nu vine de la Dumnezeu pentru ca nu tine Sabatul ?

Tu zici ca , conform acestui text, Iisus a calcat Sabatul ! ok,...Dar a fost Iisus de la Dumnezeu sau nu ? BINEINTELES CA A FOST ! ATUNCI, CARE E PROBLEMA ?

Nu cumva aia care au zis asa , aveau ei o intelegere a lor proprie despre cum trebuie tinut Sabatul ?

Ce a zis Iisus in Ioan 15:10? A zis asa, Eu am pazit poruncile Tatalui Meu... Deci, care are dreptate?

Dragule, .. smulgerae acelor spice din lanul de grau, in Sabat, nu era o lucrare de treierare a graului !! Ci era pur si simplu desfasurarea simplei actiuni necesara in procesul de hranire de care aveau nevoie.

Daca aceasta actiune ar fii pacat, atunci nici sa mancam in Sabat nu avem voie, ca nah, trebuie sa asezi masa, sa tai paine, sa pui ciorba in farfurii , sa scoti furculitele si lingurile din sertare , etc. Asata a vrut Dumnezeu sa zica prin aceasta porunca de a nu face nici o lucrare in Sabat ? In nici un caz, prietene !

CAT DESPRE VINDECARI....NU CUMVA ZICI SI TU CA FARISEII, CA SUNT SASE ZILE IN SAPTAMANA IN CARE TREBUIAU SA VINALA IISUS SI SA SE VINDECE ? Nu-ti mai dau amanunte, pune-ti mintea la contributi si intelege ca daca Iisus  a zia ca a pazit poruncile lui Dumnezeu, acele vindecari nu erau calcare de Sabat !

Fa ce a facut Iisus, si va fii bine !

• May 28, 2013 9:52 AM EEST

Dar a fost Iisus de la Dumnezeu sau nu ? BINEINTELES CA A FOST ! ATUNCI, CARE E PROBLEMA ? 

Si ce daca a fost de la Dumnezeu, e privat de implinirea Legii sau cum?

Nu cumva aia care au zis asa , aveau ei o intelegere a lor proprie despre cum trebuie tinut Sabatul ?

Hai sa vedem daca doar ei aveau: merge unul sa-si stranga lemne in zi de Sabat, ce decide Dumnezeu? OMORAT!

Ce a zis Iisus in Ioan 15:10? A zis asa, Eu am pazit poruncile Tatalui Meu... Deci, care are dreptate?

Da prietene pentru ca pentru omul primar au fost bune, de la Isus s-a ridicat stacheta.

Dragule, .. smulgerae acelor spice din lanul de grau, in Sabat, nu era o lucrare de treierare a graului

Cauta ceva mai bun... asta nu merge.

Vindecarile erau calcare de Sabat. O zice si fruntasul sinagogii si fariseii care erau tinatori de Lege 100%, problema lor era ca doar atat faceau, nimic interior, doar implinit Legea si gata. Acum daca tu stii mai multe ca fruntasul sinagogii... ne scuzi ca-ti punem la indoiala credibilitatea. Ce le zice Isus? Mila voiesc, iar nu jertfa! Si ca sa confirme Isus ca nu are El treaba cu Legea, dupa ce vindeca ii mai zice "Scoala-te", i-a zis Isus, "ridica-ti patul si umbla."

S-a schimbat porunca sa nu furi ? Tu asa ai zis ! In acest context putem sa furam , nu ? Pai daca nu avem voie sa furam, nu unseamna ca porunca ramane ?

Da prietene, s-a schimbat, nu stiai? Asa e, Legea zice doar sa nu furi insa Harul zice ca sa dai si sa nu mai astepti sa primesti inapoi. Si peste toate astea, sa-l mai si iubesti!

S-a schimbat poprunca sa nu preacurvesti? Daca da, asa cum zici tu, inseamna ca avem voie sa preacurvim ! Si asa mai departe !

S-a schimbat si asta... voi ati ramas in urma. Nu numai ca nu trebuie sa preacurvesti, nici macar sa te gandesti sa preacurvesti. Legea atata zicea... sa nu preacurvesti, Harul ne da alta porunca, pentru oameni cu veleitati mai inalte.

Alte argumente mai ai? Hai sa le clarificam pe toate acum si sa lamurim treaba.

This post was edited by Deleted Member at May 28, 2013 9:54 AM EEST
  • May 28, 2013 11:30 AM EEST
    daniel ..... said:
    Tureatca Nicolae said:

DARGULE, TEXTELE ASTAE TI LE-AM EXPLICAT DE MAI MULTE ORI  ! DAR, HAI SWE LA E MAI REPET ODATA.

Cine a zis despre Iisus ca ,,omul acesta nu vine de la Dumnezeu pentru ca nu tine Sabatul ?

Tu zici ca , conform acestui text, Iisus a calcat Sabatul ! ok,...Dar a fost Iisus de la Dumnezeu sau nu ? BINEINTELES CA A FOST ! ATUNCI, CARE E PROBLEMA ?

Dragule, .. smulgerae acelor spice din lanul de grau, in Sabat, nu era o lucrare de treierare a graului !! Ci era pur si simplu desfasurarea simplei actiuni necesara in procesul de hranire de care aveau nevoie.

Daca aceasta actiune ar fii pacat, atunci nici sa mancam in Sabat nu avem voie, ca nah, trebuie sa asezi masa, sa tai paine, sa pui ciorba in farfurii , sa scoti furculitele si lingurile din sertare , etc. Asata a vrut Dumnezeu sa zica prin aceasta porunca de a nu face nici o lucrare in Sabat ? In nici un caz, prietene !

CAT DESPRE VINDECARI....NU CUMVA ZICI SI TU CA FARISEII, CA SUNT SASE ZILE IN SAPTAMANA IN CARE TREBUIAU SA VINALA IISUS SI SA SE VINDECE ? Nu-ti mai dau amanunte, pune-ti mintea la contributi si intelege ca daca Iisus  a zia ca a pazit poruncile lui Dumnezeu, acele vindecari nu erau calcare de Sabat !

Fa ce a facut Iisus, si va fii bine !

• May 28, 2013 11:38 AM EEST

..ai vazut ce frumos te-ai blocat cand e vorba sa contrazici ce e scris....le spui la alti sa-si puna mintea la contributie pentru ca tu nu ai nici o putere asupra a ceea ce e scris ,asa ca in ziua sabatului se poate  smulge spice sa le freci in mana sa le vanturi apoi sa le mananci,se poate face un bine cum a facut Isus,se poate sa-ti ridici patul ca slabanogul etc....se poate pentru ca asa e scris .

• 400 posts
    May 28, 2013 4:59 PM EEST
    Tureatca Nicolae said:

..ai vazut ce frumos te-ai blocat cand e vorba sa contrazici ce e scris....le spui la alti sa-si puna mintea la contributie pentru ca tu nu ai nici o putere asupra a ceea ce e scris ,asa ca in ziua sabatului se poate  smulge spice sa le freci in mana sa le vanturi apoi sa le mananci,se poate face un bine cum a facut Isus,se poate sa-ti ridici patul ca slabanogul etc....se poate pentru ca asa e scris .

Scuze , fratioare, si sa-mi fie cu iertare ,dar esti cam ingust la minte ! De cate ori citesc ce scrii,imi vine sa ...plec in lume ! :)