Forums » Vechiul Testament

Un picut despre lege si har !

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
  • July 1, 2013 1:44 AM EEST

dar nu a anulat porunca Sabatului ...ce e asa greu de inteles ?

Vechiul legamant e anulat/schimbat, sub Lege nu mai suntem, gasim nenumarate calcari ale Sabatului de catre ucenici, de catre Isus, de catre Tatal, gasim ucenicii adunati ziua de luni si capac la toate astea nici o porunca sa pazesc Sabatul. Atunci, ca orice om rational, ma intreb: de ce sa il pazesc?

tu sustii asa de tare duminica

Deloc n-o sustin. O tin pentru ca trebuie tinuta o zi si mi-ar fi placut sa am o porunca sa tin Sabatul.

Ajutam in ziua aia... iertam... si Duminica nu e inlocuitorul Sabatului. Duminica e zi de odihna.

In decalog scrie sa nu preacurvesti si punct , nu scrie ce sa faci cu persoana prinsa in preacurvie ...

:) Care era plata pacatului...? Ai ghicit! Moartea!

Aia cu Domn al Sabatului, citeste contextul in care e pusa. E zisa cand Isus calca Sabatul. Deci argumentul: tine Sabatul pentru ca Isus e Domn al Sabatului nu merge pentru ca tocmai El il calca si de asta e facuta afirmatia.
    Noi (eu) nu il acuz ca a calcat Sabatul. Ca de n-o facea El n-o faceam nici eu. Stie El mai bine de ce nu l-a tinut. Cu siguranta El n-a calcat o porunca data de Dumnezeu pentru ca era Isus. Cu siguranta nu.

Ramanem cu Sabatul dezlegat, asta presupune incalcarea lui. Asta a facut Isus cand au zis ca El dezleaga Sabatul.

Fapte 13 :42,44

Trebuie luat in considerare unde erau ei in raport cu jertfa lui Isus. Stiau de ea? Nu. Erau botezati in Numele Lui? Nu. Stiau ca e mort? Nu. Tineau inca Legea? Da.

Nu erau la curent cu nimic. Tineau Legea ei inca...n-aveau nici o epistola pe care sa o citeasca, era si normal sa faca asta. 

Deci ne intrebam: sa tinem Legea pentru ca cei din Antiohia, cand a mers Pavel la ei tineau inca Legea? 

Raspuns: Nu.

• 67 posts
    July 1, 2013 5:51 PM EEST

"Vechiul legamant e anulat/schimbat, sub Lege nu mai suntem, gasim nenumarate calcari ale Sabatului de catre ucenici, de catre Isus, de catre Tatal, gasim ucenicii adunati ziua de luni si capac la toate astea nici o porunca sa pazesc Sabatul. Atunci, ca orice om rational, ma intreb: de ce sa il paz"

Te invit prietene sa-mi aduci dovezi unde ucenicii , Tatal sau Fiul au calcat Sabatul. Dupa cum ti-am mai zis, Fiul a dezlegat Sabatul de traditia omului .... nu a anulat ziua Tatalui. Ucenicii se adunau in ziua de Luni zici ca ? Pai daca citesti atent Fapte 2:46, ei ( ucenicii ) se adunau in fiecare zi impreuna, deci nu doar Lunea.... citeste frate mai atent. La toate astea capac ....Decalogul iti zice sa tii Sabatul. Ca om rational zici ? Daca ai fi un om rational cu adevarat asa cum te lauzi , nu ai contesta Decalogul si poruncile care sunt in el ..... nu-i asa ?

"

tu sustii asa de tare duminica

Deloc n-o sustin. O tin pentru ca trebuie tinuta o zi si mi-ar fi placut sa am o porunca sa tin Sabatul.

Ajutam in ziua aia... iertam... si Duminica nu e inlocuitorul Sabatului. Duminica e zi de odihna."

Porunca pt a tine Sabatul apare destul de clar in Decalog ...doar cei orbi spirituali nu vor sa o vada.

Duminica e zi de odihna ..... termina cu prostiile. Este o zi de odihna pt cei care muncesc toata saptamina si sunt liberi duminica ...1 zi pe saptamina ....dar nu pt cei care considera duminica drept o zi de inchinare Tatalui in locul Sabatului. Traiesc intr-o tara unde esti obligat sa ai 2 zile libere pe saptamina , si depinde de sefi cind poti sa ai acele 2 zile libere, pot sa ti le dea Simbata, Duminica sau in timpul saptaminii ...deci nu ma lua cu e zi de odihna ca nu merge. Toti cei care considera Duminica ca zi de inchinare vor cauta in asa fel incit sa fie liberi Duminica , ca nu cumva sa "incalce asa zisa lege a NT " deci termina cu prostiile .Conform Creatorului a 7-a zi din saptamina este zi de odihna si nu prima zi ...cum sustii tu. Daca Duminica nu e inlocuitorul Sabatului de ce te impotrivesti atit de mult Sabatului ? De ce nu-l accepti ? 

"

In decalog scrie sa nu preacurvesti si punct , nu scrie ce sa faci cu persoana prinsa in preacurvie ...

:) Care era plata pacatului...? Ai ghicit! Moartea!"

Iar te ratacesti , in legea veche ( Levitic 20:10 ; Deuteronom 22:22 ) pedeapsa preacurviei este moartea intradevar , dar Hristos a anulat pedeapsa cu moartea ( care trebuia aplicata in astfel de cazuri ) cu iubirea aproapelui ....dar nu a anulat porunca a 7a din Decalog ...daca ar fi asa atunci ar fi ok ca tu sa-ti inseli nevasta ( daca ai una ) sau ea pe tine nu-i asa? Ca doar aceasta lege nu se mai aplica oricum ....ori sunt sigur ca nu ti-ar conveni sa stii ca te inseala sotia , sau ma insel cumva ?  Deci opreste-te din a mai vorbi prostii impotriva Decalogului....ca vei ajunge sa dai raspuns in Fata Lui pt nebunia ta.

Deci e clar ce s-a anulat la aceasta porunca ?

"Aia cu Domn al Sabatului, citeste contextul in care e pusa. E zisa cand Isus calca Sabatul. Deci argumentul: tine Sabatul pentru ca Isus e Domn al Sabatului nu merge pentru ca tocmai El il calca si de asta e facuta afirmatia.
    Noi (eu) nu il acuz ca a calcat Sabatul. Ca de n-o facea El n-o faceam nici eu. Stie El mai bine de ce nu l-a tinut. Cu siguranta El n-a calcat o porunca data de Dumnezeu pentru ca era Isus. Cu siguranta nu."

Normal ca e zisa cind Isus a calcat TRADITIA IUDAICA  si nu Sabatul , ca altfel nu mai era zisa.

"Deci argumentul: tine Sabatul pentru ca Isus e Domn al Sabatului nu merge pentru ca tocmai El il calca si de asta e facuta afirmatia."

Daca pt tine acest argument nu este bun atunci asta e bun? tine Sabatul pt ca asa iti cere Dumnezeu Tatal si pt ca Fiul a tinut si toti urmasii Lui ...pina prin anul 366 cind ti-am aratat si in alt loc, biserica din Laodiceea ( despre care ni se arata si in apocalipsa ce duhovniceasca era ) calca fara rusine porunca Lui data la inceputul creatiei si amintita in decursul timpului de citeva ori .

"Noi (eu) nu il acuz ca a calcat Sabatul. Ca de n-o facea El n-o faceam nici eu."

"Cu siguranta El n-a calcat o porunca data de Dumnezeu pentru ca era Isus. Cu siguranta nu."

"Ramanem cu Sabatul dezlegat, asta presupune incalcarea lui. Asta a facut Isus cand au zis ca El dezleaga Sabatul."

Tu esti un fenomen rar prietene .... bati cimpii la greu .... acum zici ca a calcat porunca , incalcind Sabatul , acum zici ca de fapt nu a calcat porunca lui Dumnezeu ..... apoi iar zici ca a incalcat-o ......TE POTI DECIDE DE PARTEA CU-I ESTI SAU NU? 

"

Trebuie luat in considerare unde erau ei in raport cu jertfa lui Isus. Stiau de ea? Nu. Erau botezati in Numele Lui? Nu. Stiau ca e mort? Nu. Tineau inca Legea? Da.

Nu erau la curent cu nimic. Tineau Legea ei inca...n-aveau nici o epistola pe care sa o citeasca, era si normal sa faca asta. 

Deci ne intrebam: sa tinem Legea pentru ca cei din Antiohia, cand a mers Pavel la ei tineau inca Legea? 

Raspuns: Nu."

Mai frate inainte de ati deschide gura de ce nu stai sa citesti Scriptura mai bine ?

"

Faptele Apostolilor 13

1. In Biserica din Antiohia erau niste proroci si invatatori: Barnaba, Simon, numit Niger, Luciu din Cirena, Manaen, care fusese crescut impreuna cu carmuitorul Irod, si Saul.

2. Pe cand slujeau Domnului si posteau, Duhul Sfant a zis: "Puneti-Mi deoparte pe Barnaba si pe Saul, pentru lucrarea la care i-am chemat."

3. Atunci, dupa ce au postit si s-au rugat, si-au pus mainile peste ei si i-au lasat sa plece.

4. Barnaba si Saul, trimisi de Duhul Sfant, s-au coborat la Seleucia, si de acolo au plecat cu corabia la Cipru.

5. Ajunsi la Salamina, au vestit Cuvantul lui Dumnezeu in sinagogile iudeilor. Aveau de slujitor pe Ioan.

Cum ramine cu aceste versete care sunt in fata celor care ti le-am dat mai devreme ? Era Evanghelia vestita in Antiohia? Mie mi se pare ca da ...ia fi atent cum vorbeste de Duhul Sfint acolo ...si in vers 2 zice "2. Pe cand slujeau Domnului si posteau, Duhul Sfant a zis: "Puneti-Mi deoparte pe Barnaba si pe Saul, pentru lucrarea la care i-am chemat."

Slujeau Domnului ...care Domn? Din cite cunosc eu exista doar Unul pe nume Isus ...deci stiau ei despre Isus ? raspuns: DA ....ce inseamna a sluji in acest context ? te gindesti ca munceau munci fizice ? gresit ...slujeau = pastrau invataturile Domnului Isus ....si din cite vad inclusiv Duhul Sfint era dat acolo , deci .... ce vorbesti tu acolo ..."

Nu erau la curent cu nimic. Tineau Legea ei inca...n-aveau nici o epistola pe care sa o citeasca, era si normal sa faca asta. "..... este total fals, din lipsa de documentare este foarte usor sa vorbesti nebunii ....cauta sa studiezi mai atent frate.

Mai este ceva de zis ? Astept sa vad cu ce argumente mai vi :)

• July 1, 2013 9:18 PM EEST

ucenicii , Tatal sau Fiul au calcat Sabatul

Pai ti le-am mai zis de cateva ori, iar le vrei? Citeste doua posturi mai sus. Tot ramai fara argumente si iar o iei de la capat. 

Cum a ramas data trecuta? Ca le-a incalcat, acum iar le vrei? Ti-am aratat ca le-a incalcat, citeste mai sus putin ca nu reiau iar discutia cu Isus cu femeia preacurva, vindecarea, spicele si ce am mai scris.

Isus a dezlegat ziua de Sabat, textul asa scrie. Nu scrie ca a dezlegat traditia omului. Lasam cum scrie pana la noi directive divine.

Ucenicii se adunau in ziua de Luni zici ca ?

N-am zis prietene... iar tu faci deductii si le pui pe seama mea :)) Am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea.
    Decalogul face parte din Lege iar eu sunt sub Har... e asa greu de inteles ca eu nu mai sunt sub Lege? Sunt mort fata de Lege? Legamantul vechi e schimbat? Care o preferi?
    Amice, pedeapsa pacatului a fost si va fi moartea. Acum si in vecii vecilor si pururea Amin. Acum sau mai tarziu, moartea e.
    Am porunca sa-mii iubesc nevasta... incalc porunca daca o fac.
    N-ai tu porunci in decalog cate sunt sub Har... toate cele care trebuie tinute sunt acoperite.
    Normal ca e clar, toata porunca si decalogul e anulat pentru ca eu am toate poruncile in NT.

Normal ca n-a calcat o porunca daca era in picioare. Porunca data de Dumnezeu pentru preacurvie era moartea, Isus o mai aplica? Nu. Calca porunca lui Dumnezeu? Nu pentru ca nu se mai aplica. Simplu.
    Foarte tare argumentul tau: Barnaba si Saul pleaca in Seleucia si Cipru si urmeaza: "Era Evanghelia vestita in Antiohia?". Vorbeam de Antiohia, nu de Seleucia :)
    E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune si a aduce argumente fara Biblie. Ce am zis eu e perfect valabil... tu negi fara nici un argument Biblic ci doar pentru ca asa crezi tu.
    Lasa Biblia sa vorbeasca, nu tu.
    Pentru cultura ta generala, Tatal e Domn, Fiul e Domn, Duhul Sfant e Domn insa asta nu face parte din discutia cu Sabatul.
    Eu ti-am cerut un singur verset sa-mi aduci ca porunca referitoare la tinerea Sabatului si n-ai fost in stare... cu ce argumente vii tu si-ti sustii afirmatiile daca n-ai macar o porunca si eu am atatea impotriva lui? Tot ce ai tu se numeste tupeu... nimic altceva.

Un verset... unu singur din NT... nimic...??? Si ai pretentia sa fii si crezut doar pentru ca asa zici tu.

• 67 posts
    July 2, 2013 12:58 AM EEST

"ucenicii , Tatal sau Fiul au calcat Sabatul"

" Cum a ramas data trecuta? Ca le-a incalcat, acum iar le vrei? Ti-am aratat ca le-a incalcat, citeste mai sus putin ca nu reiau iar discutia cu Isus cu femeia preacurva, vindecarea, spicele si ce am mai scris."

Ai grija ce zici Liviu sa nu pretinzi pe urma ca eu am zis si nu tu : deci tu zici ca Dumnezeu isi calca propria porunca privind Sabatul ?

"Vechiul legamant e anulat/schimbat, sub Lege nu mai suntem, gasim nenumarate calcari ale Sabatului de catre ucenici, de catre Isus, de catre Tatal, gasim ucenicii adunati ziua de luni si capac la toate astea nici o porunca sa pazesc Sabatul."

Ai zis sau nu ai zis ca ucenicii se adunau in ziua de Luni ?...ca mie din textul de mai sus imi apare clar ca asa ai scris ...care pe care minte? Acum o sa zici ca nu tu ci NT zice asta :) 

Pina acuma nu mi-ai adus dovada ca ucenicii calcau Sabatul ...deci ?

"Amice, pedeapsa pacatului a fost si va fi moartea. Acum si in vecii vecilor si pururea Amin" 

Serios? Pai eu IL vad pe Domnul Isus iertind femeia aia si nu condamnind-o ori lasind-o sa fie ucisa .... ce vorbesti tu si ce scrie in NT ? Pedeapsa care trebuia sa o primeasca acea femeie conform legii ...a fost anulata , insa asa cum am mai zis porunca de a nu preacurvi este inca valida. Te indoiesti de asta ?

"Decalogul face parte din Lege iar eu sunt sub Har... e asa greu de inteles ca eu nu mai sunt sub Lege? Sunt mort fata de Lege?"

Daca pretinzi ca esti mort fata de lege , de ce cauti sa nu preacurvesti , sa nu minti, sa nu furi etc ? Pt ca daca tu esti mort fata de lege nu ar mai trebui sa asculti de lege ...si daca incalci legea , tu care nu mai ai o lege , aceasta nu are nici o putere asupra ta . Fa o exp : du-te si ucide pe cineva, sau fura ceva , si ia vezi daca vei fi pedepsit sau ba :) Traim sub Har , putem face tot ce vrem ca harul acopera totul .... auzi sa-ti zic ceva ...Harul nu o sa acopere flacarile iadului ori cit o sa strigi tu de acolo :) stii de ce ? pt ca aici intelegi total gresit Harul ....dar na asta e fiecare cu ce poate. Iar dincolo fiecare cu ce a facut.

"Foarte tare argumentul tau: Barnaba si Saul pleaca in Seleucia si Cipru si urmeaza: "Era Evanghelia vestita in Antiohia?". Vorbeam de Antiohia, nu de Seleucia :)"

Mai citeste o data versetul 1 si ia vezi unde au fost prima data , eu am dat si celelalte versete ca sa iti arat ceva ....ceva ce tu nu ai inteles pt ca vezi doar ce vrei :)

"

Eu ti-am cerut un singur verset sa-mi aduci ca porunca referitoare la tinerea Sabatului si n-ai fost in stare... cu ce argumente vii tu si-ti sustii afirmatiile daca n-ai macar o porunca si eu am atatea impotriva lui? Tot ce ai tu se numeste tupeu... nimic altceva.

Un verset... unu singur din NT... nimic...??? Si ai pretentia sa fii si crezut doar pentru ca asa zici tu."

Liviu eu ti-am adus versete care arata clar ca se cere pazirea poruncilor , iar printre aceste porunci este amintit si Sabatul ...ca nu vrei tu sa le consideri valide ....e problema ta si nu a mea ..tot asa nu vreau nici eu sa consider valide textele tale care , TU PRETINZI , ca lupta impotriva Sabatului. Dar eu stiu ca Dumnezeu nu se contrazice singur. in privinta Sabatului.

Deci ca o concluzie mai ai de citit si de inteles , ii fi tu om matur cum pretinzi a fi ...dar esti inca departe de adevar ...si culmea este ca nici macar nu vrei sa afli adevarul .... va veni si ziua aia cind Adevarul iti va striga in fata ...dar va fi prea tirziu pt tine :) 

Si da , am tupeu sa stau in fata celor ca tine care cu Biblia in mina neaga adevarul.

Daca ai curajul sa vizionezi ceva :

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SZ_3PGF0j5A

• 67 posts
    July 2, 2013 1:20 AM EEST

http://www.cogwriter.com/sabbath.htm

Daca poti citi in engleza , te invit la o lectura interesanta in privinta Sabatului :) 

Poate vei intelege de fapt impotriva cui lupti. S nu numai tu , ci toti cei care o dau intr-una cu duminica :)

• July 2, 2013 2:05 AM EEST

deci tu zici ca Dumnezeu isi calca propria porunca privind Sabatul ?

Da cu d mare.

Ai zis sau nu ai zis ca ucenicii se adunau in ziua de Luni ?...ca mie din textul de mai sus imi apare clar ca asa ai scris ...care pe care minte?

Corect, eu am zis, n-am fost atent la ce ai zis tu.

Pina acuma nu mi-ai adus dovada ca ucenicii calcau Sabatul ...deci ?

Ok... reluam: Matei 12:1-8 texte paralele:Marcu 2:23-28,Luca 6:1-5-smulgerea spicelor, Matei 12:9-14 texte paralele:Marcu 3:1-6.Luca 6:6-11-vindecare, Luca 13:10-17-vindecare, Luca 14:1-6 - vindecare, Ioan 5:2-47- vindecare, Ioan 9:1-41 - vindecare, Ioan 9:16 iar invatatorului lor... "omul acesta nu vine de la Dumnezeu pentru ca nu tine Sabatul" si legat de "Sa lucrezi sase zile; dar a saptea este Sabatul, ziua de odihna inchinata Domnului. Cine va face vreo lucrare in ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea."

Pedeapsa pacatului a fost si va fi moartea. Acum si in vecii vecilor si pururea.
    Iar vorbesti numai sa te afli in treaba.
    Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru.

Daca pretinzi ca esti mort fata de lege , de ce cauti sa nu preacurvesti

Nu caut sa nu preacurvesc pentru ca nici nu ajung sa caut sa nu preacurvesc. De ce? Pentru ca "oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui." Eu de aici nimicesc preacurvia, asta inseamna Har. 

du-te si ucide pe cineva, sau fura ceva

Nu inteleg cum de voi numai in 10 porunci vedeti in toata Biblia... tot nu inteleg asta. Daca nu tin decalogul pot sa merg sa ucid... stai flex ca am porunca in NT sa nu ucid si toate... Ti-am mai zis ca eu nu tin 10 porunci, ci poruncile din NT care sunt mult mai multe si perfectionate. Am porunca:
    1. Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu ucizi; oricine va ucide va cadea sub pedeapsa judecatii."
    2. Cine fura sa nu mai fure; ci mai degraba sa lucreze cu mainile lui la ceva bun, ca sa aiba ce sa dea celui lipsit.

Mai citeste o data versetul 1

Ramane discutia de la celalalt topic, e irelevant sa discuti acelasi lucru pe doua topicuri.

Nu sunt rele video-urile vostre si nici lecturile insa daca ar prezenta ambele fatele ale problemei. Ca asa fac si ai mei... prezinta numai ce le place si cand incepi sa citesti vezi ca tocmai argumentele contrare nu au fost atinse. Am renuntat de mult sa mai fac exegeza pe video-uri si disertatii.

2000 de ani a fost liniste in privinta Sabatului pana vi s-a nascut prefetesa. 2000 de ani a fost Duminica ziua de odihna si asa va ramanea pururi. Pentru voi Sambata va fi zi de odihna. Atata timp cat n-ai fost in stare sa-mi dai o singura porunca in care sa arati ca trebuie sa o tin, n-am de ce sa pacatuiesc pentru ca nu incalc nici o porunca iar eu de sub Lege sunt iesit.

Creştinii nu trebuie să ţină sabatul fiindcă acesta a fost poruncit copiilor lui Israel (Deuteronomul 5:1-3), este semnul legământului încheiat de Dumnezeu cu Israel (Exodul 31:12-17; Ezechiel 20:12), reprezintă doar odihna fizică care anticipează adevărata odihnă oferită de Hristos (Matei 11:28-30; Evrei 4:1-11), a fost dezlegat de Hristos (Matei 12:1-8; Marcu 1:21, 2:23-28; Ioan 5:18), creştinii din biserica primară nu au ţinut sabatul, ci au folosit această zi cu scop evanghelistic (Fapte 17:2 ), iar în Hristos am fost izbăviţi de Lege (Ioan 1:17; Matei 11:13; Galateni 3:10-14, 4:1-7;Romani 6:14; Coloseni 2:14, 2:16-17).

Creştinii nu trebuie să ţină sabatul fiindcă neprihănirea nu se capătă prin ţinerea Legii (implicit prin ţinerea unei zile - Galateni 3:16-21; Romani 10:10; Efeseni 2:8), odihna în Hristos nu mai este legată de o zi (Matei 11:28-29; Evrei 4:1-11, 3:12-19), iar închinarea şi slujirea nu mai sunt limitate la o zi (Ioan 4:20-24; Romani 12:12; 1 Tesaloniceni 5:17; 2 Timotei 4:1-2).

Creştinii nu ţin duminica (în sensul poruncii date pentru ziua de sabat),ci, privind credinţa, ascultarea, slujirea şi mărturia vieţii, ei ţin toate zilele şi sărbătoresc duminica proclamând învierea Domnului Isus (Psalmul 118:22-24; Matei 28:1; Luca 24:1-8; Ioan 20:1), coborârea Duhului Sfânt (Fapte 2:1), urmând exemplul bisericii primare (Fapte 20:7; 1Corinteni 16:1-2; Apocalipsa 1:10)

AMIN!

• 400 posts
    July 2, 2013 7:39 AM EEST

Paul, lasa in plata Domnului pe acest pui de naparca care nu mai inceteaza sa-l faca pe Iisus si pe Tatal pacatosi. E imbatat de vinul babilonului si de duhul Antihristului.

Liviule, uite-ti aici dumnezeul:http://www.youtube.com/watch?v=-kv54nUCGjM

• July 2, 2013 4:40 PM EEST

Daniel Oprita

Paul, lasa in plata Domnului pe acest pui de naparca care nu mai inceteaza sa-l faca pe Iisus si pe Tatal pacatosi. E imbatat de vinul babilonului si de duhul Antihristului.

In Lege, nu era nici o problema sa vorbesti asa insa daca erai in Har... pai era o problema.

Daca era pacat sa nu tii Sabatul atunci faceau pacat... insa pana atunci ei l-au incalcat benevol si fara nici o repercursiune.

Dumnezeul meu e omniprezent, nu pe youtube.

Pana gasiti voi un singur verset care sa-mi porunceasca sa tin Sambata ca zi de odihna, prefer Duminica.

• 67 posts
    July 2, 2013 8:53 PM EEST

Da cu d mare.

Sa nu uiti ce ai scris aici cind vei da fata cu El ...ok ? 

Cine va face vreo lucrare in ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea."

Ce inseamna a lucra in ziua Sabatului , pt tine? Iudeii isi taiau copii imprejur in ziua Sabatului si nu era considerata o lucrare ....daca le cadeau animale ( sau chiar oameni ) in fintini , le/ii scoteau afara, si nu erau considerate munci in ziua de Sabat ....dar deodata vine Domnul Sabatului, ajuta oamenii facind vindecari si ...culmea este condamnat ca a calcat Sabatul ...macar ca a facut aceleasi lucruri ca si ei ( fariseii ) in ziua de Sabat :) ... iar peste secole vin oameni ca si tine si zic : pai vezi ca El  a lucrat ....sper din toata inima sa nu ai parte de boala dar daca totusi o sa ai ( si fiecare om trece pe acolo ) sa nu indraznesti sa te rogi in ziua de Sabat ca sa fi vindecat ...ca este o lucrare ok ?

Iar cit priveste ucenicii inca nu mi-ai adus dovada; smulgerea spicelor nu e o dovada si stii si tu prea bine. In legea sabatului aveai voie sa manici si nus e mentiona daca smulgerea spicelor este clasata ca o munca ....in legea umana pusa peste Sabat se schimba povestea , dar Domnul Sabatului a venit tocmai ca sa indeparteze aceste legi umane si sa readuca Sabatul la modul sau original.

Pedeapsa pacatului a fost si va fi moartea. Acum si in vecii vecilor si pururea.
    Iar vorbesti numai sa te afli in treaba. 
    Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru.

Ce bine e sa arunci un verset care nu are legatura cu subiectul nostru nu-i asa. Decalogul nu cere moartea celui prins in preacurvie ....legea veche da , cerea ...insa Isus tocmai aceasta lege o anuleaza sau cum am mai zis si in alta parte : anuleaza pedeapsa ...dar e greu de inteloes de cineva ca tine.

Pentru ca "oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui." Eu de aici nimicesc preacurvia, asta inseamna Har. 

Vezi ca si Iov a trait in Har daca o iai asa , citeste Iov 31:1 ...ori daca admiti asta atunci harul predicat in NT este acelasi cu cel din VT ....:)

1. Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu ucizi; oricine va ucide va cadea sub pedeapsa judecatii."
    2. Cine fura sa nu mai fure; ci mai degraba sa lucreze cu mainile lui la ceva bun, ca sa aiba ce sa dea celui lipsit.

Stii ca acestea sunt in Decalog , corect ? Deci daca le tii si tu, atunci nu mai traiesti in har ( conform vorbelor tale ) ci dupa lege :)

2000 de ani a fost liniste in privinta Sabatului pana vi s-a nascut prefetesa. 2000 de ani a fost Duminica ziua de odihna si asa va ramanea pururi.

Acum inteleg despre ce vorbesti cind ziceai voi .....vezi ca eu nu fac parte din biserica adventista :) 

Iar de ramas , da va raminea pt ca dusmanul si-a sadit neghina printre griul Tatalui ....dar va veni vremea cind neghina va fi smulsa si....stii si tu ce e cu ea :)

Creştinii nu trebuie să ţină sabatul fiindcă acesta a fost poruncit copiilor lui Israel

Total fals, a fost dat la creatie citeste Geneza 2:2 si pe urma ia vezi daca Avraam tinea sau ba ....Geneza 26:5

creştinii din biserica primară nu au ţinut sabatul, ci au folosit această zi cu scop evanghelistic

Ma faci sa rid ...pai nu tineau nici duminica atunci , ca doar tot program evanghelistic tineau :) ...vai de capul tau ca citesti si nu intelegi ce citesti 

iar în Hristos am fost izbăviţi de Lege

17. Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.

Creştinii nu trebuie să ţină sabatul fiindcă neprihănirea nu se capătă prin ţinerea Legii

4. Vedeti, dar, ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta. Iacov 2:24

iar închinarea şi slujirea nu mai sunt limitate la o zi 

Foarte corect zis ..dar voi de ce tineti duminica daca nu e limitata la o zi ? 

Creştinii nu ţin duminica (în sensul poruncii date pentru ziua de sabat),ci, privind credinţa, ascultarea, slujirea şi mărturia vieţii, ei ţin toate zilele şi sărbătoresc duminica proclamând învierea Domnului Isus

Nu am gasit nicaieri in Biblie scris sa ti ziua Invierii Domnului .... si crede-ma nu ai sa gasesti preot, papa , pastor care sa-ti zica ca asa e scris in Biblie ....din exp iti zic asta.

urmând exemplul bisericii primare (Fapte 20:7; 1Corinteni 16:1-2; Apocalipsa 1:10)

Asta e partea care imi place cel mai mult ;) 

• 67 posts
    July 2, 2013 9:40 PM EEST

urmând exemplul bisericii primare (Fapte 20:7; 1Corinteni 16:1-2; Apocalipsa 1:10)

Acum sa vedem cum e cu aceste versete, sa incepem cu Fapte 20:7 

"Iara intr-una de Simbete, adunati fiind ucenicii a fringe piinea, Pavel sa priicia cu ei, vrind sa iasa a doua zi, si indelunga cuvintul pina la amiaza-noapte " Biblia 1688

Aici nu mai aduc nici un comentariu ca e clar ce scrie in prima traducere din limba romana.

Trecem mai departe la 1 Corinteni 16:1-2

"2. In ziua dintai a saptamanii, fiecare din voi sa puna deoparte acasa ce va putea, dupa castigul lui, ca sa nu se stranga ajutoarele cand voi veni eu."

Eu nu vad scris in acest verset ca biserica primara tinea prima zi a saptaminii ( Duminica) asa cum pretinzi tu , ci doar ca Pavel le cerea ca in prima zi a saptaminii sa puna cite ceva de o parte ...de ce consideri tu  acest verset ca o dovada ca,crestinii din prima generatie tineau Duminica habar nu am .... nu scrie nicaieri asta ...poate doar in Biblia ta.

La urma urmei daca biserica primara ar fi tinut Duminica trebuie sa intelegi ceva: au schimbat doar ziua nu si modul de inchinare , ori asta inseamna ca in prima zi a saptaminii dupa indemnul lui Pavel, ei ar fi trebuit sa "munceasca" ( sper ca esti de acord ca adunarea de ajutoare implica munca ) , ori asta era impotriva modului lor de a se inchina ...si cred ca tocmai asta e problema ta Liviu , tu nu intelegi ce inseamna de fapt Sabatul , ce treb si ce nu treb facut intr-o zi de Sabat.

Hai satrecem mai incolo la Apocalipsa 1:10   "In ziua Domnului ...."

Tot nu pot sa pricep de cind si pina cind ziua Invierii este considerata ziua Domnului in Apocalipsa ? Eu din cite stiu ziua Domnului este aceasta : Geneza 2:2,3

"

2. In ziua a saptea, Dumnezeu Si-a sfarsit lucrarea pe care o facuse; si in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o facuse.

3. Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca in ziua aceasta S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o zidise si o facuse."

Ce inseamna a sfinti o anumita zi ? Din cite cunosc eu inseamna a pune de o parte , adica cind pui ceva de o parte .....este a ta , nu-i asa? ori aici ni se spune ca Dumnezeu si-a pus ziua a saptea de o parte , adica si-a ales aceasta zi pt El....este a Lui ....acum sa vedem daca am inteles , ce inseamna in noua lumina. In ziua Domnului ( in ziua lui Dumnezeu ), Ioan a fost in Duh ...adica in ziua de Sabat ( care este ziua Lui nu-i asa? ) Ioan a fost in Duh. Ce zici acuma ?

Insa sunt sigur ca tu nu o sa fi atent la detalii ci doar la tarditia ce ai invatat-o in biserica ...asta e problema ta, cu biserica dupa tine vei merge la pieire daca tot te vei impotrivi Adevarului.

• July 2, 2013 9:53 PM EEST

Iudeii ii taiau imprejur in ziua a opta, iar daca ziua a opta era zi de Sabat, ii taiau atunci. Asta e unul din argumentele aduse de Isus cand ei il acuzau pe el ca face lucrari interzise in zi de Sabat. Isus le aduce argumentul asta: si voi faceti lucrari in zi de Sabat, la voi nu e pacat?

Nu vii si zici ca ei faceau aceste lucruri si nu erau considerate pacat... tocmai asta le reproseaza Isus: voi cand le faceti, nu e pacat? Cum de doar la mine il vedeti?

Interesant ca Isus nu zice ca ar fi gresit, evident ca daca era Sabatul valabil era pacat.
    Smulgerea spicelor era pacat. Tu marele tinator al Sabatului pui la indoiala asta? Pai aveau lege directa sa nu faca asta.
    Vezi si cel care strangea lemne in zi de Sabat... a fost pacat? Evident.

Stii ca acestea sunt in Decalog

Ce smecher esti :)) Pacat ca vad dincolo de asta. Intai imi zici ca de ce nu preacurvesc daca nu tin decalogul, iti aduc argumentul din NT de ce nu o fac dupa care vii si imi zici ca e scris asta si in decalog si ca eu urmez decalogul :))

vezi ca eu nu fac parte din biserica adventista

Voi, astia de ziua a saptea aveti cativa zeci de ani toti. Nu numai adventistii.

Eu ti-am mai aratat de 10x ca la creatie a fost zi de odihna si nu Sabat insa tare iti plac tie argumentele ciclice pentru ca nu ajungi nicaieri...
    - Adam, Noe, Moise... nici unul n-a tinut nici un Sabat nimic. Ce va mai place sa ziceti unde Biblia tace...
    - evreii n-ai tinut nici un Sabat nimic pana nu le-a fost dat si zice clar ca lor le-a fost dat pentru ca au fost scosi din robie
    - Caci intr-un loc a vorbit astfel despre ziua a saptea: "Dumnezeu S-a odihnit in ziua a saptea de toate lucrarile Lui." Si aici este zis iarasi: "Nu vor intra in odihna Mea!" Deci, fiindca ramane ca sa intre unii in odihna aceasta si pentru ca aceia carora li s-a vestit intai vestea buna n-au intrat in ea, din pricina neascultarii lor, El hotaraste din nou o zi: "astazi" - zicand, in David, dupa atata vreme, cum s-a spus mai sus: "Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!"
    Daca zici ca a fost Sabat in Eden atunci el e schimbat conform textului de mai sus.

iar în Hristos am fost izbăviţi de Lege

Hristos a implinit Legea o data pentru totdeauna. Sunt n-spe mii de versete care arata asta. Nu e un argument relevant asta.

Creştinii nu trebuie să ţină sabatul fiindcă neprihănirea nu se capătă prin ţinerea Legii

Iacov 2:24 zice de neprihanire prin fapte... ce legatura are asta cu presupusa neprihanire data de Lege? Nici una. Din contra, am verset direct: Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.
    Pun pariu ca nici nu stiai de versetul asta si trageai de Iacov 2 sa demonstrezi contrariul.
    Tinem Duminica zi de odihna, nu Sabat. Nu scrie nicaieri Duminica sa fie, putea la fel de bine sa fie Luni, Marti si chiar daca era atunci voi intrebati unde scrie sa tii Luni. Nicaieri. Noi punem pret pe starea in acea zi, nu pe acea zi.

Intrebari ramase din urma:

- care e pdeapsa pacatului?

- a fost sau nu Antiohia una din cetatile din prima calatorie a lui Pavel?

- versetul in care se specifica tinerea Sabatului si nu legile Domnului la general?

• 67 posts
    July 3, 2013 12:10 AM EEST

Lasa intrebarile din urma si treci la subiectul principal SABATUL ...ITI PLACE SA TE ASCUNZI IN SPATELE ALTOR SUBIECTE ?

Nu vii si zici ca ei faceau aceste lucruri si nu erau considerate pacat... tocmai asta le reproseaza Isus: voi cand le faceti, nu e pacat? Cum de doar la mine il vedeti?

Dar cum sa le zic frate daca ei nici nu se sinchiseau de aceste munci ....erau ele considerate pacate de ei ? Daca erau atunci nu l-ar fi acuzat pe Isus , inca aveau constiinta cit de cit , nu uita cind au adus femeia prinsa in preacurvie , la raspunsul Domnului fiecare au plecat ....de ce ? nu erau ei mustrati in cugetul lor ? deci daca ei ar fi privit taierea imprejur in ziua Sabatului ca un pacat cu siguranta ca erau mustrati in inima lor si nu mai aruncau cu noroi in altii .

Smulgerea spicelor era pacat. Tu marele tinator al Sabatului pui la indoiala asta? Pai aveau lege directa sa nu faca asta.
    Vezi si cel care strangea lemne in zi de Sabat... a fost pacat? Evident.

care lege directa privind smulgerea spicelor ? adunatul lemnelor da si aprinderea focului era un pacat in ziua de Sabat ...dar nu am gasit nicaieri mincatul drept calcare a Sabatului. 

Cunosti legea care zicea ca daca treci printr-un lan de griu ( sau printr-o vie daca nu ma insel ) si smulgi spice ca sa manici nu este un pacat , dar daca smulgi spice si le bagi in geanta este un pacat ? acolo e vb despre a aduna , a recolta si nu a minca ...ori ucenicii nu recoltau ( macar ca fariseii ii acuzau de asa ceva ) ci ei mincau acele boabe de griu.

Ce smecher esti :)) Pacat ca vad dincolo de asta. Intai imi zici ca de ce nu preacurvesc daca nu tin decalogul, iti aduc argumentul din NT de ce nu o fac dupa care vii si imi zici ca e scris asta si in decalog si ca eu urmez decalogul :))

nu sunt smecher de loc , e adevarat ...daca preacurvesti nu ti decalogul , e clar ca buna ziua ...daca nu o faci inseamna ca respecti porunca din decalog , e iar limpede ca ziua :)  dupa cum am zis , tu traiesti o viata curata cautind sa faci voia Lui ....dar fara sa realizezi facind asta tu respecti decalogul ...cu exceptia Sabatului care ar arata clar de partea cui esti.

Eu ti-am mai aratat de 10x ca la creatie a fost zi de odihna si nu Sabat insa tare iti plac tie argumentele ciclice pentru ca nu ajungi nicaieri...

SABÁT s.n. 1. Ultima zi a săptămânii în calendarul mozaic, consacrată odihnei și ceremoniilor cultului.....mie imi arata clar ca Sabatul este zi de odihna ....te indoiesti de traducere ? cauta si tu :)

- Adam, Noe, Moise... nici unul n-a tinut nici un Sabat nimic. Ce va mai place sa ziceti unde Biblia tace...

Eu ti-am aratat ca Avraam tinea poruncile lui Dumnezeu ..Geneza 26:5 ...deci eu nu vb unde Biblia tace ci acolo unde ea vorbeste :) si inca ceva, daca am stabilit ca sabatul = cu zi de odihna, acum sa nu-mi zici ca oamenii de la creatie si pina cind a fost dat sabatul evreiilor, cum zici tu , deci sa nu-mi zici ca acei oameni din vechime nus e odihneau :) 

Caci intr-un loc a vorbit astfel despre ziua a saptea: "Dumnezeu S-a odihnit in ziua a saptea de toate lucrarile Lui." Si aici este zis iarasi: "Nu vor intra in odihna Mea!" Deci, fiindca ramane ca sa intre unii in odihna aceasta si pentru ca aceia carora li s-a vestit intai vestea buna n-au intrat in ea, din pricina neascultarii lor, El hotaraste din nou o zi: "astazi" - zicand, in David, dupa atata vreme, cum s-a spus mai sus: "Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!"
    Daca zici ca a fost Sabat in Eden atunci el e schimbat conform textului de mai sus.

Nu mai folosi acest text din Evrei pt a lupta impotriva Sabatului ca nu are rost ....ti-am aratat clar ca e vorba despre pocainta , intoarcerea omului la Dumnezeu si nu despre Sabat .

Hristos a implinit Legea o data pentru totdeauna. Sunt n-spe mii de versete care arata asta. Nu e un argument relevant asta.

corect nu e un argument relevant acest verset , a implinit legea ....dar nu a anulat-o asa cum zice si in Matei ...Eu nu am venit sa stric legea ci sa o implinesc .

Iacov 2:24 zice de neprihanire prin fapte... ce legatura are asta cu presupusa neprihanire data de Lege? Nici una. Din contra, am verset direct: Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.
    Pun pariu ca nici nu stiai de versetul asta si trageai de Iacov 2 sa demonstrezi contrariul.

Ba da stiam de acest verset stai linistit :)  insa ce nu vrei tu sa intelegi este ca cei care au ales sa "formeze" Biblia in formatul in care o stim noi au pus cu buna stiinta epistola lui Iacov dupa cele ale lui Pavel ...de ce? se vede clar ca Pavel vb despre o viata bazata pe credinta fara fapte ...ori asta duce la dezordine ...tocmai de aia si Iacov vb despre ....tu crezi ca este Dumnezeu si bine faci , dar si dracii cred si se cutremura.....si apoi adauga vers 24 ...tocmai ca omul sa inteleaga ca viata de crestin nu este doar prin credinta ci si facind fapte vrednice de credinta pe care o are...nu cred ca e asa de greu de inteles asta.

Tinem Duminica zi de odihna, nu Sabat. Nu scrie nicaieri Duminica sa fie, putea la fel de bine sa fie Luni, Marti si chiar daca era atunci voi intrebati unde scrie sa tii Luni. Nicaieri. Noi punem pret pe starea in acea zi, nu pe acea zi.

Si noi tinem Sabatul ca zi de odihna :) corect  ca nu scrie nicaieri de duminica ....dar atunci de ce aperi cu asa inversunare duminica ?  

Noi punem pret pe starea in acea zi, nu pe acea zi.

Da-mi voie sa te contrazic aici ....sunt multi care tin duminica si nu pun pret pe starea , "adica sa intre in legatura cu Dumnezeu" ci pt ei ziua conteaza , asteapta duminica sa mearga la biserica ...asteapta duminica sa poata face ceva diferit de celelalte zile...nu zic ca tu faci asa , eu doar zic ca sunt milioane de duminicali care nu pun pret pe leg cu Dumnezeu in acea zis ci pur si simplu pe ziua in sine.

Se pare ca te "inmoi" frate in a da contre ? ai obosit pe subiect ? adevarul este ca se poate discuta la nesfirsit pe acest subiect pro si contra ..... citeam undeva ca, cuvintul sabat sau ref la acest cuvint il gasim de vreo 68 de ori in biblie ( VT/NT ) pe cind despre prima zi a sapt ( duminica ) abea de vreo 5-6 ori in NT ca in VT nu are rost sa-l cauti ca nu o vei gasi :) 

Hai ca am plecat si eu ca e tirziu ,ar fi bine  sa vb acest subiect pe mess dar asta e .....Domnul cu tine 

• July 3, 2013 1:56 AM EEST

voi cand le faceti, nu e pacat? Cum de doar la mine il vedeti?

Erau considerate pacat si de ei. Ce rost avea sa le reproseze Isus ceva ce la ei nu era pacat? Nici unul.

In vremea aceea, Isus trecea prin lanurile de grau intr-o zi de Sabat. Ucenicii Lui, care erau flamanzi, au inceput sa smulga spice de grau si sa le manance. Fariseii, cand au vazut lucrul acesta, I-au zis: "Uite ca ucenicii Tai fac ce nu este ingaduit sa faca in ziua Sabatului." Dar Isus le-a raspuns: "Oare n-ati citit ce a facut David...

ATENTIE! Isus nu le zice ca nu au calcat Legea ci le da alt exemplu de calcare de Lege. Le dadea un alt exemplu de calcare de Lege daca ucenicii nu calcau? Cu siguranta nu. Incalca ucenicii? Da, prin smulgere si desfacerea spicelor pentru a fi mancate.

mie imi arata clar ca Sabatul este zi de odihna ....te indoiesti de traducere ? cauta si tu :)

Da, Sabatul e zi de odihna insa e o diferenta intre ele: in zi de Sabat ai foarte multe constrangeri, in ziua de odihna n-ai nici o constrangere.

Eu ti-am aratat ca Avraam tinea poruncile lui Dumnezeu

Ai dreptate. Avraam tinea un Sabat neinstituit inca :) Sunt sigur ca ai fi pus Sabatul si la tanarul bogat daca textul nu era explicit. Ca si acolo tot de porunci vorbeste.
    Dar daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile."
    "Sa nu ucizi; sa nu preacurvesti; sa nu furi; sa nu faci o marturisire mincinoasa; sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta"; si: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."
    Deduc ca expresia "poruncile lui Dumnezeu" nu include tinutul Sabatului in mod automat.
    Ramant toate cele 3 argumente:
    - evreii n-ai tinut nici un Sabat nimic pana nu le-a fost dat si zice clar ca lor le-a fost dat pentru ca au fost scosi din robie
    - Caci intr-un loc a vorbit astfel despre ziua a saptea: "Dumnezeu S-a odihnit in ziua a saptea de toate lucrarile Lui." Si aici este zis iarasi: "Nu vor intra in odihna Mea!" Deci, fiindca ramane ca sa intre unii in odihna aceasta si pentru ca aceia carora li s-a vestit intai vestea buna n-au intrat in ea, din pricina neascultarii lor, El hotaraste din nou o zi: "astazi" - zicand, in David, dupa atata vreme, cum s-a spus mai sus: "Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!"

Mai departe vezi ca e o diferenta intre Sabat si zi de odihna.

Evrei 11 exprima clar: o alta zi si spune si ziua care - Sabat. Cum sa arati altceva? Da cu copy-paste te rog la ce zici tu ca ai explicat. Nu gasesc.

dar nu a anulat-o asa cum zice si in Matei

Pai dupa ce a implinit-o El si noua nu ne-a mai lasat-o... cum trebuia sa procedeze? Explica.

Iacov 2 ce treaba are pana la urma cu Sabatul? Eu am zis ca neprihanirea nu se capata prin faptele Legii si de asta nu trebuie tinuta Legea si tu ai venit cu "omul este socotit neprihanit prin fapte" - presupun ca ai vrut sa ma contrazici. Ti-am dat verset ca nu e asa iar tu acum imi explici contextul care da, e explicat bine, Iacov prezinta o neprihanire data de credinta + fapte nu din fapte si cu atat mai putin din faptele Legii ce am zis eu.

dar atunci de ce aperi cu asa inversunare duminica ?

Eu ce iti zic e ca nu e nevoie sa tii Sabatul. Eu la fel de bine pot schimba ziua de odihna Sambata insa tot Sabatul nu-l tin pentru ca nu pentru noi a fost dat.

Da-mi voie sa te contrazic aici 

Nu vorbim de exceptii ci de invatatura generala. Daca puneam pret pe zi tineam si noi un sabat ceva insa nu.

Se pare ca te "inmoi" frate in a da contre ? ai obosit pe subiect ?

...?

in VT nu are rost sa-l cauti ca nu o vei gasi :)

Sunt multe lucrari facute in ziua a opta in VT insa Duminica nu e dupa nici unul pus.
    Eu am zis de la inceput ca nu e porunca ziua de Duminica si la fel de bine putea fi alta zi. Tu insa tii o zi, zici ca ea trebuie tinuta si nu ai nici macar o singura porunca referitor la asta... ti se pare mai logic ce faci tu?

Atunci unii din farisei au inceput sa zica: "Omul acesta nu vine de la Dumnezeu, pentru ca nu tine Sabatul.

Nu ma ascund ci caut sa lamuresc niste lucruri intr-o ordine:

Intrebari ramase din urma:

- care e pdeapsa pacatului?

- versetul in care se specifica tinerea Sabatului si nu legile Domnului la general?

• 67 posts
    July 3, 2013 7:37 PM EEST

"Da, Sabatul e zi de odihna insa e o diferenta intre ele: in zi de Sabat ai foarte multe constrangeri, in ziua de odihna n-ai nici o constrangere."

Esti tare de tot omule....ai intradevar constringeri in ziua de Sabat ...dar numai daca le consideri constringeri ( greutati) si asa cum ti-am zis , Dumnezeu a dat doar citeva reguli usor de tinut in dreptul Sabatului ....iudeii au pus greutati ( constringeri ) peste aceasta zi ...tocmai de aia Isus a aratat cum se tine o zi de Sabat ...macar ca iudeii au zis ca El nu vine de la Dumnezeu ca nu tine Sabatul .....in felul lor nu-l tinea si nu in felul lui original lasat de Dumnezeu.

Dar asta te doare pe tine , ca gindesti si tu ca fariseii aia si nu cum gindea El in legatura cu Sabatul :) 

"Ai dreptate. Avraam tinea un Sabat neinstituit inca :) Sunt sigur ca ai fi pus Sabatul si la tanarul bogat daca textul nu era explicit. Ca si acolo tot de porunci vorbeste."

Hahaha....mai frate...scrie in Geneza 26:5 ca Avraam tinea poruncile si legile lui Dumnezeu sau nu scrie ? Tu vrei sa intelegi ca Dumnezeu a instituit ziua de odihna ( Sabatul ) la creatie si nu atuci cind l-a da lui Moise? De ce ii zice la Moise in dreptul poruncii a 4 a : "ADU-TI AMINTE DE ZIUA DE ODIHNA...."  ....daca atunci ar fi fost pt prima data cind Dumnezeu ar fi vorbit despre Sabat ?  cum poti sa-si aduci aminte ceva ce tu nu ai cunoscut pina atunci ? 

Iar cit priveste tinarul .... esti comic tare ...normal ca tinarul tinea si Sabatul nu doar celelalte porunci , era iudeu la urma urmei nu ? Daca si strainii din Israel tineau Sabatul atunci cum e ? 

"Deduc ca expresia "poruncile lui Dumnezeu" nu include tinutul Sabatului in mod automat."

Deduci prost ca de obicei , dar la tine e ok ...prostia e litera de lege oricum.

Ar fi putut un Iudeu ( Isus ) sa ceara in mod direct unui alt iudeu sa tina Sabatul, cind iudeii tineau aceasta zi din mosi stramosi ?  Exact ca si cum tu care tii duminica , te duci la un alt om care tine si el duminica ...si ii ceri sa tina duminica .....ai logica nu gluma.

"Ramant toate cele 3 argumente:"

Cum ti-am zis pe celalalt topic , in ochii tai tu ai dreptate , tot ce zic altii nu e bun ....deci poti sa tii aceste argumente la multi ani :) 

"Evrei 11 exprima clar: o alta zi si spune si ziua care - Sabat. Cum sa arati altceva?"

Nu sunt eu un bun teolog ....cel putin tu zici asta ....dar cu siguranta Evrei 11 nu zice absolut nimic despre Sabat ....dar poate am ratat eu ceva verset de aia poate ca ai bunavointa sa-l dai aici sa citesc si eu....poate Biblia din care citesc eu nu are acel verset :) 

"Pai dupa ce a implinit-o El si noua nu ne-a mai lasat-o... cum trebuia sa procedeze? Explica."

:) te faci ca nu stii despre ce e vorba acolo in Matei ? Scie destul de clar ca a venit nu sa strice legea si prorocii ci sa implineasca. Nu ne-a mai lasat nimic de facut ....Doamne ce rau ai putut sa fi incit sa nu mai lasi nimic de facut urmasilor tai ...."10. Daca paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui." ....tot nu mai trebuie sa facem nimica ? ce porunci a pazit El ? Eu citesc ca a Tatalui si astfel poruncile Tatalui au devenit poruncile Fiului ....sau cum zice si Pavel ...."calcati pe urmele mele ca si eu calc pe urmele Lui "   Daca Pavel calca pe urmele Fiului , iar Fiul pe urmele Tatalui .....Pavel pe urmele cui calca de fapt ? E greu de inteles asa-i ? 

"Ti-am dat verset ca nu e asa iar tu acum imi explici contextul care da, e explicat bine, Iacov prezinta o neprihanire data de credinta + fapte nu din fapte si cu atat mai putin din faptele Legii ce am zis eu."

Mai frate eu ti-am mai zis : nu mai ai argumente si acum le sucesti cum vrei tu ...eu  nu am zis ca suntem neprihaniti  prin fapte ci trebuie imbinata credinta ce o avem cu faptele care sa arate ce credinta avem ...de aia am dat Iacov ca exemplu, acolo scrie clar credinta si fapta. 

Tu ai fost cel care ai zis ca doar prin credinta. Deci acum suntem de acord ca credinta singura nu merge ci trebuie insotita de fapte ? Poate vei intreba ce fapte ? Pai nu stiu ....tu ce zici ? 

"Eu ce iti zic e ca nu e nevoie sa tii Sabatul. Eu la fel de bine pot schimba ziua de odihna Sambata insa tot Sabatul nu-l tin pentru ca nu pentru noi a fost dat."

Eu zic ca e nevoie sa ti Sabatul si sa-ti explic si de ce : Sabatul a fost dat pt orice om si nu doar pt evreu ( cum ti-am aratat Sabatul a fost instituit la Creatie ) si este tinut ca sa aratam Cui ne Inchinam. Avem 2 zile puse in fata : Sabat - care vine de la Dumenzeu .....Duminica - care vine de la om .

Atunci cind ti Sabatul recunosti pe Dumnezeu ca Stapin...cind ti Duminica recunosti pe om ca stapin , iar in spatele omului care a instituit Duminica ca zi de inchinare este satan. Ti-am dat pilda cu fermierul cel bun si vrajmasul lui care a semanat neghina printre griu ...parabola pe care Domnul Isus o zice ucenicilor Sai.Duminica este neghina semanata de satan pe linga Sabatul lui Dumnezeu. 

Acum poti intelege cine se inchina la cine ? 

"Nu vorbim de exceptii ci de invatatura generala. Daca puneam pret pe zi tineam si noi un sabat ceva insa nu."

Cum se face atunci , ca sunt anumiti pastori ( daca nu toti ) care daca nu mergi duminica de duminica la biserica vin si te interogheaza si chiar te vor scoate din biserica , ca membru ma refer? Pt ca la urma urmei relatia noastra cu Dumnezeu nu este la biserica ci in viata de zi cu zi ..deci daca ziua ca atare nu are importanta de ce se intimpla ce am descris eu mai sus ?

Eu cred ca ziua are importanta destul de mare , desi poate de la amvon se zice altceva.

"Eu am zis de la inceput ca nu e porunca ziua de Duminica si la fel de bine putea fi alta zi. Tu insa tii o zi, zici ca ea trebuie tinuta si nu ai nici macar o singura porunca referitor la asta... ti se pare mai logic ce faci tu?"

Recunosti ca nu e duminica ...dar tii duminica :) 

Ti-am dat versete in care se cere clar sa tii Sabatul ...dar cum am mai zis : nu vrei sa le accepti, si asta nu mai e problema mea , datoria mea a fost sa-ti vorbesc despre Sabat. Eu nu pot sa-ti aduc verset in care sa scrie : Eu Dumnezeu poruncesc ca Sabatul sa fie tinut de Liviu Popovici care se va naste peste mii de ani. Daca Dumnezeu ar fi facut asa ar fi trebuit sa scrie o lista cu toti oamenii de la creatie si pina la distrugere..... cam lunga lista nu crezi ?

"Atunci unii din farisei au inceput sa zica: "Omul acesta nu vine de la Dumnezeu, pentru ca nu tine Sabatul."

Eu personal nu-L vad pe Dumnezeu sa faca aceasta afirmatie despre Fiul Sau ...stii de ce ? Pt ca Fiul tinea poruncile Tatalui, ti-am aratat destul de clar in Ioan 15:10 ....ca acest mod nu erau pe placul oamenilor , asta e partea a doua ..dar ce ar fi trebuit Fiul sa faca : Sa ignore porunca Tatalui ...pt a implini porunca omului ? 

"Intrebari ramase din urma:" 

Intrebari care nu-si au rostul, cu exceptia ultimei care e legata de Sabat.
    Versetul se gaseste in Geneza unde scrie ca Dumnezeu a ales ziua a 7 a , de asemenea in Decalog unde vorbeste despre tinerea Sabatului.Pe urma in Ioan unde scrie clar : Cine ma iubeste va pazi poruncile Mele ...pe urma Ioan 15:10 etc .....asa cum am zis mai sus , un verset cu "dedicatie" din partea lui Dumnezeu pt tine nu pot sa-ti aduc ....dar toti cei care accepta Sabatul ( sau care au acceptat in trecut ) nu au avut  si nu vor avea nevoie de un verset cu "dedicatie" pe numele lor.
    Dar daca tot ceri acel verset cu "dedicatie" , hai sa-ti zic ce sa faci ca sa-l primesti ;)
    Pune-te si te roaga Tatalui sa-ti descopere voia Lui in privinta zilei Sale ( Sabatul ) dar te rog ceva ....nu lasa Lumina sa stea afara ci primeste-o in inima ta, altfel poti cere zi de zi raspuns la acest subiect ca tot nu vei primi unul...pt ca nu vrei sa crezi.
    Si eu am stat 15 ani tinind duminica ...si ori de cite ori citeam Biblia imi apareau versete cu Sabat-ul in fata ochilor , dar la biserica mi se zicea ca nu si nu ...pina la inceput-ul acestui an cind s-a implinit versetul din Evrei in dreptul meu :

7. De aceea, cum zice Duhul Sfant: "Astazi, daca auziti glasul Lui,

8. nu va impietriti inimile,ca in ziua razvratirii

Fiecare lucru isi are timpul sau ...poate timpul tau inca nu a venit. Insa mai depinde si cit te deschizi tu inaintea Adevarului.

Pace tie 

This post was edited by Paul Olar at July 3, 2013 7:55 PM EEST
  • July 3, 2013 8:27 PM EEST

Moise in dreptul poruncii a 4 a : "ADU-TI AMINTE DE ZIUA DE ODIHNA...." ....daca atunci ar fi fost pt prima data cind Dumnezeu ar fi vorbit despre Sabat ? 

Sa-si aduca aminte pe viitor sa n-o uite prietene. Nu mai intoarce tu poruncile dupa 2000 de ani.

Dar asta te doare pe tine , ca gindesti si tu ca fariseii aia si nu cum gindea El

Fariseii nu era prostii timpului ci dintre cei mai invatati in materie de Lege. Problema lor era ca se axau pe o tinere a Legii material si nu spiritual. Concluzia lor nu e gresita si de asta nici Isus nu le zice ca e gresita. Isus a incalcat Sabatul.

scrie in Geneza 26:5 ca Avraam tinea poruncile si legile lui Dumnezeu sau nu scrie ?

Da. Ti-am aratat ca poruncile si legile lui Dumnezeu nu au Sabatul inclus din oficiu. Ce va mai place voua sa puneti unde nu scrie...

Iar cit priveste tinarul .... esti comic tare 

Iar zici ce nu scrie. La fel de bine pot zice si eu ca tinea Lunea ca doar nu scrie ca nu tinea. Eisegeza nu merge. Eu n-o inghit. Atata scrie atata zic. Nu scrie ca tanarul tinea nici un Sabat. Dumnezeu ii da cateva porunci pe care terbuie sa le tina ca sa fie mantuit. Nu zice de nici un Sabat nimic.

expresia "poruncile lui Dumnezeu" nu include tinutul Sabatului in mod automat."

Am dreptate aici poti sa o chinui tu cat vrei.

Ar fi putut un Iudeu ( Isus ) sa ceara in mod direct unui alt iudeu sa tina Sabatul, cind iudeii tineau aceasta zi din mosi stramosi ?

Normal ca da. Daca era conditie de mantuire, dar daca nu e, Isus nu ii zice.

Exact ca si cum tu care tii duminica , te duci la un alt om care tine si el duminica ...si ii ceri sa tina duminica

E logic prietene. Tu nu vezi ca ei doi erau doi oameni cu prerogative diferite? Isus din cer venea ca Mesia si tanarul venea din Israel sa-l intrebe pe Mesia ce sa faca sa fie mantuit. Doua cai diferite, doua directii diferite, doua gandiri diferite. Iudaismul din ambii nu-l salveaza pe tanar ci se duce suparat. Nu stia el ce trebuie sa faca sa fie salvat? Si ce bine... insa nu stia tot. Isus ii zice tot ce trebuie, evident, Sabatul era facultativ.

Ramant toate cele 3 argumente:
    - Adam, Noe, Moise... nici unul n-a tinut nici un Sabat nimic.

Evrei 11 exprima clar: o alta zi si spune si ziua care - Sabat. Cum sa arati altceva?

Evrei 4, nu 11.

Nu ne-a mai lasat nimic de facut

Iar dorinta ta exacerbata de contrazicere te face sa omiti ce am scris. Sau poate nu stii limba romana... "Pai dupa ce a implinit-o El si noua nu ne-a mai lasat-o"

Mai frate eu ti-am mai zis : nu mai ai argumente si acum le sucesti cum vrei tu 

Vezi ca te pierzi in explicatii. Eu am zis ca suntem mantuiti fara faptele Legii dupa care tu vii si imi zici Iacov 2, versetul care arata ca suntem mantuiti prin fapte. In urmatorul post vii si zici ca de fapt e credinta + fapte si eu zic aici ca ai dreptate, e credinta + fapte si nu fapte. Iar acum tu vii si zici ca le sucesc. Citeste ce ai scris ca vad ca ai mintea cam scurta.

Eu zic ca e nevoie sa ti Sabatul

M-am elucidat. Limba romana la tine era problema... nu graba.
    Referitor la asta eu ti-am cerut un verset si n-ai fost in stare sa-mi dai. Zic pas la toate explicatiile tale pentru ca nu ai argumente biblice.

deci daca ziua ca atare nu are importanta de ce se intimpla ce am descris eu mai sus ?

Nu te amagi ca traiesti o saptamana cu Dumnezeu si Duminica stai acasa ca doar ai o relatie stransa cu Dumnezeu. Duminica e confirmarea trairii de peste saptamana.

Recunosti ca nu e duminica ...dar tii duminica :) 

E zi de odihna... oricand putea fi. Daca Joi se intalneau ai mei mergeam Joi la biserica fara nici o problema.

Ti-am dat versete in care se cere clar sa tii Sabatul 

Nici unul macar. Mi-au dat de Lege... de legi... de toate insa de Sabat nici unul.

Eu Dumnezeu poruncesc ca Sabatul sa fie tinut de Liviu Popovici care se va naste peste mii de ani. Daca Dumnezeu ar fi facut asa ar fi trebuit sa scrie o lista cu toti oamenii de la creatie si pina la distrugere..... cam lunga lista nu crezi ?

Daca nu zicea altfel...
    Adu-ti aminte ca si tu ai fost rob in tara Egiptului, si Domnul, Dumnezeul tau, te-a scos din ea cu mana tare si cu brat intins: de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau sa tii ziua de odihna. 

Ti-e greu Pavele sa dai cu piciorul intr-un tepus? Greu Doamne. Asa si tu, dupa ce ai zis prostii acum "nu-si au rostul".

Intrebari ramase din urma care n-au primit nici un raspuns:

- prin ce e socotit un om neprihanit?

- care e pedeapsa pacatului?

• 67 posts
    July 3, 2013 9:23 PM EEST

"Sa-si aduca aminte pe viitor sa n-o uite prietene. Nu mai intoarce tu poruncile dupa 2000 de ani."

Pai daca e asa, de ce nu incepe fiecare porunca cu "ADUTI AMINTE" ? Si poruncile nu au 2000 de ani vechime ....bine informat poti sa fi :) 

"Fariseii nu era prostii timpului ci dintre cei mai invatati in materie de Lege. Problema lor era ca se axau pe o tinere a Legii material si nu spiritual. Concluzia lor nu e gresita si de asta nici Isus nu le zice ca e gresita. Isus a incalcat Sabatul." 

Da erau dintre cei mai invatati oameni ai timpului ...dar se impotriveau fiului lui Dumenzeu pe fata. Iar cit prveste daca Isus a calcat Sabatul ....here we go again :)  no comment ca nu are rost cu un "fariseu intelept ca tine " dar care se impotriveste Adevarului.

"Da. Ti-am aratat ca poruncile si legile lui Dumnezeu nu au Sabatul inclus din oficiu. Ce va mai place voua sa puneti unde nu scrie..."

Vrei sa zici ca Dumnezeu a inclus toate celelalte porunci acolo dar ...A UITAT DESPRE SABAT? DESPRE ZIUA LUI DE ODIHNA PE CARE A SFINTIT-O ? ....Ce iti mai place tie sa scoti din ce este pus de Dumnezeu :) 

"Iar zici ce nu scrie. La fel de bine pot zice si eu ca tinea Lunea ca doar nu scrie ca nu tinea. Eisegeza nu merge. Eu n-o inghit. Atata scrie atata zic. Nu scrie ca tanarul tinea nici un Sabat. Dumnezeu ii da cateva porunci pe care terbuie sa le tina ca sa fie mantuit. Nu zice de nici un Sabat nimic."

Destul de rau pt tine .....daca mai continuam mult o sa ajungi sa zici ca nu exista de fapt Sabat in Israel pt ca nu scrie ca Israelul pe vremea lui Isus are fi tinut Sabatul. Dar tot am inaintat : "Dumnezeu ii da cateva porunci pe care terbuie sa le tina ca sa fie mantuit"

cel putin recunosti ca poruncile date de Isus VIN DE LA DUMENZEU ...nu e rau , mai vorbim citeva zile si la urma o sa intelegi cum stam si cu Sabatul :) 

"Nu zice de nici un Sabat nimic."

Asta cred ca am explicat intr-o alta postare : nu poti ca tu care ti duminica sa ii zici altuia sa tina duminica , cind el o tinea din mosi stramosi. 

"E logic prietene. Tu nu vezi ca ei doi erau doi oameni cu prerogative diferite?"

Erau doi oameni cu prerogative diferite zici ? Stii care era diferenta intre ei ? Fiul tinea Legea conform modului invatat de la Tatal Sau, adica in plinatatea ei...pe cind acel tinar o tinea asa cum o invatase de la invatatorii lui , care se dovedesc niste invatatori nevrednici...ei punind accentul pe implinirea doar unei parti a Legii , nu in totalitate.

"Evrei 4, nu 11." 

Banuiam ca la asta te referi dar te-am lasat sa vad :) ti-am mai zis , citeste si cap3 din Evrei si o sa intelegi mai bine ca nu e vb de o zi de odihna ca Sabatul ...este ceva ce tu nu ai cum sa intelegi macar ca e destul de clar ...se vb de pocainta acolo , AZI sa vi la Dumezeu ca miine nu se stie daca mai traiesti , dar tu o dai intr-una cu Sabatul acolo :) 

"Iar dorinta ta exacerbata de contrazicere te face sa omiti ce am scris. Sau poate nu stii limba romana... "Pai dupa ce a implinit-o El si noua nu ne-a mai lasat-o"

Locuiesc de ceva vreme in afara Romaniei e adevarat dar limba inca o mai stiu .....eu ti-am araat clar ca inca mai ai de facut ceva altfel Pavel nu ar fi zis si el : luptati lupta cea buna ....ce sa lupt frate daca nu mai este de luptat, Pavel asta e nebun ? dar se pare ca tu nu vrei sa intelegi ca mai avem de luptat/lucrat .... ei lasa ca ajungi si acolo sa intelegi , citeva zile si gata ajungem si acolo :) 

"Vezi ca te pierzi in explicatii. Eu am zis ca suntem mantuiti fara faptele Legiidupa care tu vii si imi zici Iacov 2, versetul care arata ca suntem mantuiti prin fapte. In urmatorul post vii si zici ca de fapt e credinta + fapte si eu zic aici ca ai dreptate, e credinta + fapte si nu fapte. Iar acum tu vii si zici ca le sucesc. Citeste ce ai scris ca vad ca ai mintea cam scurta."

"24. Vedeti, dar, ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta."

Scrie credinta + fapte frate sau nu scrie ? 

"Mai frate eu ti-am mai zis : nu mai ai argumente si acum le sucesti cum vrei tu ...eu  nu am zis ca suntem neprihaniti  prin fapte ci trebuie imbinata credinta ce o avem cu faptele care sa arate ce credinta avem ...de aia am dat Iacov ca exemplu, acolo scrie clar credinta si fapta. 

Tu ai fost cel care ai zis ca doar prin credinta. Deci acum suntem de acord ca credinta singura nu merge ci trebuie insotita de fapte ? Poate vei intreba ce fapte ? Pai nu stiu ....tu ce zici ? "

Deci ? oricum daca zici ca credinta + fapte atunci nu mai trebuie sa argumentam pe acest subiect ...am cazut de acord la acest punct cum sta treaba corect ?

"M-am elucidat. Limba romana la tine era problema... nu graba."
    "

"Eu ce iti zic e ca nu e nevoie sa tii Sabatul. Eu la fel de bine pot schimba ziua de odihna Sambata insa tot Sabatul nu-l tin pentru ca nu pentru noi a fost dat."

Fa-ma sa inteleg limba romana din acest pasaj scris de tine ca ti-am zis , poate ca nu o mai inteleg de atita timp plecat de acasa :) 

"Zic pas la toate explicatiile tale pentru ca nu ai argumente biblice." 

La tine orice verset adus din biblie este un argument nebazat pe biblie ....deci nu ma mir de ce ai scris ;) Doar tu ai dreptate in tot ce scrii ..... suna un pic a martor a lui iehova ...ca si ei tot asa procedeaza si nu m-as mira sa fi unul :)

"Nu te amagi ca traiesti o saptamana cu Dumnezeu si Duminica stai acasa ca doar ai o relatie stransa cu Dumnezeu. Duminica e confirmarea trairii de peste saptamana."

Mai Liviu tu esti dus rau cu pluta , o data zici ca nu scrie nicaieri ca Duminica e ziua de inchinare , ca orice alta zi poate fi iar acum vi si zici ca ....Duminica e confirmarea trairii de peste saptamina. ...Te poti decide ce e cu Duminica sau ba ? 
    Si apropo nu ma amagesc ca traiesc o sapt cu Dumnezeu iar Simbata stau acasa ....din cite se vede tu daca nu mergi Duminica la biserica inseamna ca te amagesti pe timpul saptaminii ca traiesti cu Dumnezeu :) Intr-un alt loc zici ca inchinarea este in orice zi si nu conteaza ce zi de inchinare alegi , iar acuma pui "punctul" pe Duminica ca zi principala de inchinare ..... ti-am zis eu cui te inchini in ziua de Duminica , deci daca toata saptamina crezi ca traiesti cu Dumnezeu iar Duminica ti ziua "infiintata" de om ... TU SA NU TE AMAGESTI CA TRAIESTI CU DUMNEZEU :) 

"E zi de odihna... oricand putea fi. Daca Joi se intalneau ai mei mergeam Joi la biserica fara nici o problema." 

Nu te mai chinui sa te scoti din groapa ca nu are rost , ai fost destul de clar mai sus ....pt tine Duminica e zi de inchinare si nu de odihna ...deci continua sa te inchini dumnezeului tau care a infintat acea zi ....eu ma voi inchina Dumnezeului meu care a sfintit ziua a 7a 

"

Daca nu zicea altfel...
    Adu-ti aminte ca si tu ai fost rob in tara Egiptului, si Domnul, Dumnezeul tau, te-a scos din ea cu mana tare si cu brat intins: de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau sa tii ziua de odihna. "

Da normal ...aduci doar ce vrei tu sa aduci ...iar celelalte le numesti aberante ....frumos stii sa impartesti biblia ...by the way ... una peste alta, crezi sau ba , oricine crede si slujeste Dumnezeu care a creat aceasta lume face parte din punct de vedere spiritual din Israel :) dar e alt subiect iar la cit de inchisa ti mintea nu are rost sa vorbim pe acest subiect ca nu vei intelege. 

"Ti-e greu Pavele sa dai cu piciorul intr-un tepus? Greu Doamne. Asa si tu, dupa ce ai zis prostii acum "nu-si au rostul".

Da , mai poti aduce cite acuzatii vrei .... cum ti-am zis , pot sa-ti aduc toata Biblia ca dovada ca tu o sa vezi doar acele 5 pasaje si 15 versete ...ai zis ca ai si alte versete cu duiumul ...unde sunt ca pina acuma doar te lauzi dar nimic concret.

Se pare ca la fiecare sfirsit de comentariu pui niste lucruri despre care am zis ca nu sunt relevante pt acest subiect cu ex ultimului la care ti-am dat o explicatie deja .... se pare ca dracii din tine cauta neaparat sa scoata omul din pepeni nu-i asa ? 
  • July 4, 2013 1:13 AM EEST

Pai daca e asa, de ce nu incepe fiecare porunca cu "ADUTI AMINTE" ?

Pentru ca ei stiau mai multa gramatica decat tine.

Si poruncile nu au 2000 de ani vechime ....bine informat poti sa fi :)

Mi-a fost gandul la Hristos cand am scris asta. Mie mi-a fost gandul in alta parte dar tie unde ti-a fost gandul cand ai scris? (fi*)

no comment ca nu are rost cu un "fariseu intelept ca tine "

Normal ca nu are rost. Hristos calca Sabat, calca Lege, calca tot. Pentru el nu o tinere formala era importanta.
           Vrei sa zici ca
    Nu vreau sa zic nimic, am zis ce zice Biblia si stop. Cand tace ea tac si eu si nu pun elemente care nu sunt unde imi convin pentru ca nu e frumos si nici sanatos.
           cel putin recunosti ca poruncile date de Isus VIN DE LA DUMENZEU
    Hai sa te bulversez total. Isus era si e Dumnezeu.
           nu poti ca tu care ti duminica sa ii zici altuia sa tina duminica , cind el o tinea din mosi stramosi.
    Reiau dupa logica ta: nu poate Isus care nu preacurvea sa ii zica altcuiva care nu preacurvea sa nu preacurveasca. Valida afirmatia? Nu. Faptul ca Isus nu ii zice nimic de Sabat e pentru ca nu trebuia tinut nu ca uita Isus sau omite sa-i zica.
           Fiul tinea Legea conform modului invatat de la Tatal Sau
    Iar te aud cu: Isus tinea Legea? Moise, in Lege, ne-a poruncit sa ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu, dar, ce zici?" Fiindca ei nu incetau sa-L intrebe, El S-a ridicat in sus si le-a zis: "Cine dintre voi este fara pacat sa arunce cel dintai cu piatra in ea."
    Zici ca o tinea? Unde? Cand?
           citeste si cap3 din Evrei
    N-are nici o legatura cu Evrei 4. Vorbeste de lucruri diferite. Alte motivari pentru Evrei 4 care sa nege legarea zilei de odihna de Sabat, mai ai? Nu te mai chinui... e clar ce vorbeste textul... n-ai ce sa negi.

eu ti-am araat clar ca inca mai ai de facut ceva

Hai ca te lamuresc eu ce am zis eu macar: "Pai dupa ce a implinit-o El si noua nu ne-a mai lasat-o" Cand am zis lasat-o, locutiunea o precedata de lasat se referea la Lege si nu la ce te chinui tu sa-mi arati - ca am nevoie de fapte. Conditia minumum minimorum pentru mantuire e credinta, restul sunt discutabile.

Scrie credinta + fapte frate sau nu scrie ?

Versetul scos din context nu asta scrie. Tot romana, bat-o vina. "neprihanit prin fapte", nu "neprihanit si prin fapte" -> versetul zice: neprihanit doar prin fapte, nu si prin fapte. Daca n-ai prins ideea reiau explicatiile. Ce trateaza aici Iacov e o problema reluata si de Pavel referitor la modul de mantuire al celor dinainte de Lege. Cred ca erau discutii intre farisei - saduchei si crestini in acea perioada si din cauza asta atat Pavel cat si Iacov fac referire la modul lor de a ajunge neprihaniti. Asta nu constituie o normativa pentru noi.

Duminica este neghina semanata de satan pe linga Sabatul lui Dumnezeu. 

Evrei 11 nu te lasa sa afirmi ca sabatul ar fi din Eden, Adam nu te lasa sa afirmi ca a tinut Sabatul, iar evreii nu au tinut nici un Sabat inainte de a fi dat. Deasemenea nu scrie ca e pentru neamuri, scrie ca a fost pentru evrei si zice si de ce. Scrie cum sa se faca - ei asa il faceau, tu care te lauzi cu el - nu.

Mai departe - pilda evident ca e interpretata ca multe alte pasaje in care in legile Domnul se pun Sabatele (gresit).

o data zici ca nu scrie nicaieri ca Duminica e ziua de inchinare , ca orice alta zi poate fi iar acum vi si zici ca ....Duminica e confirmarea trairii de peste saptamina. ...Te poti decide ce e cu Duminica sau ba ? 

Sunt  doua lucruri diferite. Unde-i problema?

din cite se vede tu daca nu mergi Duminica la biserica inseamna ca te amagesti pe timpul saptaminii ca traiesti cu Dumnezeu :)

Exact. N-ai sa stai acasa in zi de odihna cand il iubesti pe Creator (indiferent de Sambata sau Duminica).

Intr-un alt loc zici ca inchinarea este in orice zi si nu conteaza ce zi de inchinare alegi , iar acuma pui "punctul" pe Duminica ca zi principala de inchinare

Pentru ca eu atunci ma inchin. Tu daca ai fi zis ce am zis eu ai fi zis cu Sambata in loc de Duminica. Irelevant asta. Mesajul era altul.

ti-am zis eu cui te inchini in ziua de Duminica

Eu stiu cui ma inchin, nu e nevoie sa imi zici tu.

deci daca toata saptamina crezi ca traiesti cu Dumnezeu iar Duminica ti ziua "infiintata" de om

Toate zilele sunt "infiintate" de Dumnezeu.

TU SA NU TE AMAGESTI CA TRAIESTI CU DUMNEZEU

Nu ma amagesc, eu chiar traiesc. Eu ii vorbesc, El imi vorbeste... ne intelegem bine. In privinta asta poti sta linistit, sunt bine.

pt tine Duminica e zi de inchinare si nu de odihna

Si de odihna, ca nu fac nimic. Acum am ajuns sa imi zici tu ce fac eu in ziua mea de inchinare? :))

eu ma voi inchina Dumnezeului meu care a sfintit ziua a 7a 

Nu stii ce inseamna a sfinti atunci...

Tine ziua de odihna, ca s-o sfintesti

Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si sfintit-o, pentru ca inziua aceasta S-a odihnit

Eu o sfintesc de fiecare data cand o tin, ce zici de asta?

oricine crede si slujeste Dumnezeu care a creat aceasta lume face parte din punct de vedere spiritual din Israel

Stiu ideea. Atunci tu trebuie sa tii Legea, Sabatul si toate jertfele pentru ca Israel nu l-a primit pe Hristos ca Mesia. Sunt doar o mica parte care au facut asta.

pot sa-ti aduc toata Biblia ca dovada ca tu o sa vezi doar acele 5 pasaje si 15 versete

Astept. Pana acum n-ai aratat nimic.

se pare ca dracii din tine cauta neaparat sa scoata omul din pepeni nu-i asa ? 

Sa avem totusi niste concluzii la ce discutam. Raspunde o data si am terminat cu ele.

• 67 posts
    July 4, 2013 5:56 PM EEST

"Pentru el nu o tinere formala era importanta." 

Bravo omule , in sfirsit ai inteles si tu ca El nu urmarea o tinere formala asa cum tineau si cum cereau iudeii sa fie tinut Sabatul ....mult ti-a luat sa-ti dai de rind si tu de asta :) 

Iar cit priveste gramatica mea , las-o balta ca nu are legatura cu Sabatul ...nu-ti convine cum scriu ? nu mai citi :)

"Nu vreau sa zic nimic, am zis ce zice Biblia si stop. Cand tace ea tac si eu si nu pun elemente care nu sunt unde imi convin pentru ca nu e frumos si nici sanatos."

Nu, tu nu vb unde Biblia tace ...tu doar tai acolo unde Biblia vorbeste ...auzi la el sa tai din cele 10 porunci 5 din ele ...ar trebui sa-ti fie rusine ...si te mai chemi crestin ai ? 

"Mi-a fost gandul la Hristos cand am scris asta. Mie mi-a fost gandul in alta parte dar tie unde ti-a fost gandul cand ai scris? (fi*)"

Ti-a fost capul, sau mintea mai degraba, la prostii si nu la Hristos , auzi la el .....Fiul anuleaza poruncile Tatalui pt ca asa zice Liviu Popovici ....o sa-ti anuleze el dreptul la viata vesnica , asta cu siguranta daca mai continui cu nebuniile tale.

"Hai sa te bulversez total. Isus era si e Dumnezeu." 

Woow ce intelept poti fi ...ai aflat si tu asta azi ? Normal ca e Dumnezeu ...dar sa nu ai impresia ca daca e Dumnezeu isi calca propriile porunci ....nu a facut-o in citeva mii de ani si acuma o face ca asa zici tu ? 

"Reiau dupa logica ta: nu poate Isus care nu preacurvea sa ii zica altcuiva care nu preacurvea sa nu preacurveasca. Valida afirmatia? Nu. Faptul ca Isus nu ii zice nimic de Sabat e pentru ca nu trebuia tinut nu ca uita Isus sau omite sa-i zica."

Nu tot interpreta ce zic eu , o dai acum iar cu preacurvia cind noi vb de Sabat ? Ti-am mai zis daca nu mai ai argument stai in banca ta si taci din gura. Si nu am zis ca Isus a uitat sau omis ... esti nebun de tot se pare.Nu interpreta acolo unde eu nu zic nimic ok? 

"Iar te aud cu: Isus tinea Legea? Moise, in Lege, ne-a poruncit sa ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu, dar, ce zici?" Fiindca ei nu incetau sa-L intrebe, El S-a ridicat in sus si le-a zis: "Cine dintre voi este fara pacat sa arunce cel dintai cu piatra in ea."

Asa cum am mai zis de citeva ori , tu pui la gunoi toate explicatiile mele si astepti altele ...ei nu o sa-ti mai dau altele decit asta: citeste , roga-te si lasa-L pe Dumnezeu sa te invete ...ca de la altii vad ca nu accepti explicatiile.

"N-are nici o legatura cu Evrei 4. Vorbeste de lucruri diferite. Alte motivari pentru Evrei 4 care sa nege legarea zilei de odihna de Sabat, mai ai? Nu te mai chinui... e clar ce vorbeste textul... n-ai ce sa negi"

Sigur nu are nici o legatura ? Ia sa vedem sfirsitul de la cap 3 si inceputul de la cap 4 :

"

18. Si cui S-a jurat El ca n-au sa intre in odihna Lui? Nu S-a jurat oare celor ce nu ascultasera?

19. Vedem, dar, ca n-au putut sa intre din pricina necredintei lor. ...sfirsit cap 3 

1. Sa luam, dar, bine seama, ca atata vreme cat ramane in picioare fagaduinta intrarii in odihna Lui, niciunul din voi sa nu se pomeneasca venit prea tarziu....inceputul cap 4 

Da ...ai dreptate nu are nici o legatura una cu aialalta , o nuu ia uite o legatura acolo unde am subliniat ....upss se pare ca totusi este o legatura intre aceste 2 capitole ...dar da desigur domnul Liviu Popovici nu va vedea asta pt ca Pavel a omis sa scrie .... Liviu Popovici sa stii ca cele 2 capitole sunt unite intre ele prin aceasi tema ....ce o sa-l urechez pe Pavel asta care scrie fara sa dea indicatii clare ....mai omule , tu vezi ce nebunii vorbesti ?

"Hai ca te lamuresc eu ce am zis eu macar: "Pai dupa ce a implinit-o El si noua nu ne-a mai lasat-o" Cand am zis lasat-o, locutiunea o precedata de lasat se referea la Lege si nu la ce te chinui tu sa-mi arati - ca am nevoie de fapte. Conditia minumum minimorum pentru mantuire e credinta, restul sunt discutabile."

Mai omule tu chiar esti dus cu pluta ? Faptele tale ce sunt ? Nu sunt cumva implinirea poruncilor ...asta desigur daca ai fapte bune si nu rele.  Conditia "minumum minimorum" mintuirii este credinta ...asta sa le zici dracilor din tine ....ca in Biblia mea oriunde citesc sunt indemnat sa fac fapte vrednice de credinta ce o am. Ca nu suntem mintuiti datorita faptelor noastre e cu totul alta poveste ...dar nu ca nu trebuie sa le facem ci ne e doar indeajunsa credinta asta e o nebunie. Ia citeste aici daac zici ca nu mai avem nevoie de fapte ci doar de credinta : 

15. Ce urmeaza de aici? Sa pacatuim pentru ca nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum.

Eu stiu ca pacatul este facerea unei fapte rea sau suma faptelor rele ...adica lipsa faptelor bune ...deci ia raspunde-i la Pavel atunci.

"Versetul scos din context nu asta scrie. Tot romana, bat-o vina. "neprihanit prin fapte", nu "neprihanit si prin fapte" -> versetul zice: neprihanit doar prin fapte, nu si prin fapte. Daca n-ai prins ideea reiau explicatiile."

Mai pui de napirca care sucesti Cuvintul lui Dumnezeu cum vrei tu , te dai bun la limba romana dar arati ca esti bota , ia hai sa-ti arat ceva :

24. Vedeti, dar, ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta.

Ai prins ideea domnule profesor de romana ?  Scrie destul de clar ca trebuie imbinate cele doua ?Sau vrei ceva mai clar ? Bine fie 

- neprihanit prin fapte

- si nu numai prin credinta

Ai prins ideea domn profesor ? ...ma indoiesc dar cum ziceam si in alt loc, se pare ca dracii din tine nu vrea sa te lase sa asculti explicatiile ...ci toate pt tine sunt bune de aruncat la gunoi ...poate pt ca sunt mai bune ca a tale ? :) 

"Evrei 11 nu te lasa sa afirmi ca sabatul ar fi din Eden"

Iar amesteci un capitol care nu are nici o legatura cu Sabatul ? 

"Scrie cum sa se faca - ei asa il faceau, tu care te lauzi cu el - nu."

Esti sigur ca nu-l fac? din cite stiu eu nu esti cu mine in ziua de Sabat sa vezi cum o tin ...deci nu mai vorbi despre ce nu cunosti.

"ai departe - pilda evident ca e interpretata ca multe alte pasaje in care in legile Domnul se pun Sabatele (gresit)."

Pt tine tot ce scrie in Biblie e gresit pt ca nu are numele tau pus in ea ... deci mai coboara din incredintarea pe care o ai despre tine ca ai fi mai bun ca altii ....ca nu esti.

"Exact. N-ai sa stai acasa in zi de odihna cand il iubesti pe Creator (indiferent de Sambata sau Duminica)." 

1Da intradevar se vede ca esti indoctrinat cu traditia bisericii ...o data vi cu versetele care arata clar ca va veni vremea si a si venit cind adevaratii inchinatorii Tatalui se vor inchina in Duh si in Adevar ...si nu in Templu sau pe Munte ...iar acum vi si pui conditia inchinarii in biserica daca il iubesti pe Dumnezeu ...... ti-am mai cerut de citeva ori sa te decizi de partea cui esti, ca nu poti fi pe ambele parti , ci doar intr-o singura echipa ...ori cu Dumnezeu ...ori cu lumea. 

2."Exact" ....arata clar ceea ce crezi tu despre viata spirituala ...adica esti cu Dumnezeu in timpul saptaminii daca la sfirsitul ei ( Simbata sau Duminica) mergi la biserica ...daca  nu inseamna ca nu-l ai pe Dumnezeu cu tine peste saptamina ... vai de viata ta cu Dumnezeu atunci prietene daca tu nu esti incredintat de prezenta Lui cu tine tot timpul. Nu e de mirare ca nu accepti explicatiile altor oameni ...pt ca de fapt tu nu-l ai pe Dumnezeu cu tine ci pe ...te las pe tine sa pui pe cine.

"Pentru ca eu atunci ma inchin. Tu daca ai fi zis ce am zis eu ai fi zis cu Sambata in loc de Duminica. Irelevant asta. Mesajul era altul."

Woow ce deductie inteligenta ...dar zic si eu ca si tine ...Irelevant asta .... Nu ai inteles nimica :)

"Toate zilele sunt "infiintate" de Dumnezeu."

1. Scuze pt greseala gramaticala domn profesor ...dar nu trebuia sa faci si tu aceasi greseala :)

2.Toate zilele sunt infintate de Dumnezeu corect ....dar eu vorbeam de zilele de odihna , iar tu ca un om intelept trebuia sa iti dai seama despre ce vorbesc.

Dar na ....cind nu vrei sa accepti un adevar cauti nod in papura si pe linie dreapta ...ca asa e la tine.

"Eu stiu cui ma inchin, nu e nevoie sa imi zici tu."

Esti sigur ? Ma tem ca te inseli amarnic ...dar nu mai este mult pina Cel ce vine va veni ...si toate vor fi date pe fata atunci ....sa te tii bine :) 

"Si de odihna, ca nu fac nimic. Acum am ajuns sa imi zici tu ce fac eu in ziua mea de inchinare? :))"

Nu-ti convine ca altii sa-ti zica ce faci tu nu-i asa ? Atunci tineti gura si nu insinua ca stii ce fac altii in viata lor ...fiecare stie viata lui.

"

Nu stii ce inseamna a sfinti atunci...

Tine ziua de odihna, ca s-o sfintesti

Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si sfintit-o, pentru ca inziua aceasta S-a odihnit"

1.Tocmai ti-am dat raspuns mai sus la acest punct ..tineti gura si nu zice altora ce si cum sa faca :) 

2. Daca esti chiar asa de sigur de ce a facut El in ziua a 7a ....cum se face ca tu nu vrei sa auzi de ea?  aaa am uitat ...nu scrie nicaieri ca tu Liviu trebuie sa o tii ...corect ? 

"Eu o sfintesc de fiecare data cand o tin, ce zici de asta?"

:) Ma faci sa rid ...tu poti sfinti Duminica cit vrei ...ea nu a fost sfintita de Dumnezeu :) Cum ziceam eu tin ce a sfintit El ..sau prin cuvintele tale " Eu o sfintesc de fiecare data cind o tin, ce zici de asta ?" ...macar ca Sabatul nu mai trebuie sfintit de nimeni...a fost deja sfintit :) 

"Stiu ideea. Atunci tu trebuie sa tii Legea, Sabatul si toate jertfele pentru ca Israel nu l-a primit pe Hristos ca Mesia. Sunt doar o mica parte care au facut asta."

Cum te contrazici singur :) Ti-am zis eu ca sunt din marea multime care nu l-a primit pe Mesia ? :) prietene , eu cred in Yashua HaMashiac asa cum cred si in Yahwh si caut sa tin Decalogul nu pt ca sunt obligat sa-l tin si nu pt ca asa se primeste Mintuirea ci pt : MACAR ATITA POT SA FAC SI EU PT CEL CARE SI-A JERTFIT VIATA PT CA EU SA POT TRAI VESNIC IN IMPARATIA SA...

ACUM INTELEGI ? Imi cer scuze dar cred ca nu ai sa intelegi asta :( 

"Sa avem totusi niste concluzii la ce discutam. Raspunde o data si am terminat cu ele."

:) Acum ai mai adaugat o intrebare :) daca tu esti cu intrebari si eu sunt tot la fel, da explicatie la aceste  versete :

31. Stim ca Dumnezeu n-asculta pe pacatosi; ci, daca este cineva temator de Dumnezeu si face voia Lui, pe acela il asculta.

-17. Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.

-18. Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege, inainte ca sa se fi intamplat toate lucrurile.

-19. Asa ca, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va invata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic in Imparatia cerurilor; dar oricine le va pazi si va invata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare in Imparatia cerurilor.

-10. Daca paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui.

-17. Si balaurul, maniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos.

-12. Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus."

Deocamdata atita ...

• July 4, 2013 6:39 PM EEST

Bravo omule , in sfirsit ai inteles
    Normal. El nu mai punea accent pe zi si nici pe poruncile Legii. A calcat tot pentru o divinizare a firii intr-un mod mai intens decat faceau ei. Pentru ei ajunsesera sa faca din zi un idol, nu se inchinau nu Dumnezeu ci unei zile. Asta vine Isus si anuleaza... gata cu formalismul, gata cu zilele, va dau eu ceva mai bun.
    Gramatica e foarte importanta cand studiezi ceva. Martorii au pus o virgula intr-un pasaj si au schimbat o doctrina despre Isus, o virgula. Si vad diletantismul tau din expresiile pe care mi le atribui.
           auzi la el sa tai din cele 10 porunci 5 din ele ...ar trebui sa-ti fie rusine
    Zi-i lui Isus sa-i fie rusine, eu am zis ce a zis El. Isus a taiat formalismul.
           Fiul anuleaza poruncile Tatalui pt ca asa zice
    Afirmatii facute fara nici o sustinere.Isus ne-a scos de sub Lege (poruncile lui Dumnezeu).
           dar sa nu ai impresia ca daca e Dumnezeu isi calca propriile porunci
    Ele sunt doar niste porunci pamantesti date, ca toate cele privitoare la mancari, bauturi si felurite spalaturi, pana la o vreme de indreptare. (Evr.9:10)
           Nu tot interpreta ce zic eu
    Pai tu ai voie sa folosesti logica asta si eu nu? Hai sa o folosim amandoi, nu-ti mai convine?
    ca de la altii vad ca nu accepti explicatiile
    Biblia, doar Biblia. Pe mine nu ma impresioneaza explicatii date de neofiti.
           Ia sa vedem sfirsitul de la cap 3 si inceputul de la cap 4 :
    Asa, si?
           Faptele tale ce sunt ? Nu sunt cumva implinirea poruncilor
    Asta poti sa o treci la perla zilei.
           este credinta ...asta sa le zici dracilor din tine
    Prietene, ai un limbaj demn de cel amintit.
    Iar iti manifesti amatorismul gramatical si-mi atribui afirmatii nefacute.
    Simt nevoia sa ma repet: Conditia "minumum minimorum" mintuirii este credinta
           Mai pui de napirca care sucesti Cuvintul lui Dumnezeu cum vrei tu , te dai bun la limba romana dar arati ca esti bota
    Domnule exeget si doct intr-ale limbii romanae, vezi ca ai o virgula acolo dare schimba tot ce ai zis tu.
           Iar amesteci un capitol care nu are nici o legatura cu Sabatul ?
    Vorbeste de odihan din Eden... nu mai e Sabatul ala? Te-ai razgandit?
           Esti sigur ca nu-l fac?
    100%
           Pt tine tot ce scrie in Biblie e gresit pt ca nu are numele tau pus in ea
    Trebuie sa stii ce-ti este atribuit, nu te bagi tu in toate lucrurile si faci porunci doar "pentru ca asa scrie".
           Da intradevar se vede ca esti indoctrinat cu traditia bisericii
    Am atins pe un crestinel care nu prea da pe la biserica? :D
           dar eu vorbeam de zilele de odihna
    Ah... deci doar ziua de odihna e infiintata de Dumnezeu? Asa are sens afirmatia.
           Atunci tineti gura si nu insinua ca stii ce fac altii in viata lor
    Asa de usor iti dai seama... cand ii zici ca trebuie sa frecventeze biserica si el sare in sus ca esti indoctrinat e clar ca l-ai atins unde-l doare.
           nu scrie nicaieri ca tu Liviu trebuie sa o tii
    Corect.
    Dumnezeu nu a dat cu sfestnicul peste zi si a sfintit-o ci a sfintit-o prin sarbatorirea ei. La fel ne zice si noua: tine-o ca sa o sfintesti.
    Tu daca nu o sfintesti prin tinere, degeaba o tii. Dumnezeu nu a sfintit o zi si ea a ramas sfanta pana azi la fel cum nu toti oamenii au ramas binecuvantati dupa ce au fost binecuvantati in Eden.
           caut sa tin Decalogul nu pt ca sunt obligat sa-l tin si nu pt ca asa se primeste Mintuirea
    Legea te obliga sa-l tii, nu e facultativ.
           MACAR ATITA POT SA FAC SI EU PT CEL CARE SI-A JERTFIT VIATA PT CA EU SA POT TRAI VESNIC IN IMPARATIA SA
    Incearca si niste evanghelizare sa vezi... poate mai poti face ceva.

Sa avem totusi niste concluzii la ce discutam. Raspunde o data si am terminat cu ele.

• 67 posts
    July 4, 2013 7:40 PM EEST

"Normal. El nu mai punea accent pe zi si nici pe poruncile Legii. A calcat tot pentru o divinizare a firii intr-un mod mai intens decat faceau ei. Pentru ei ajunsesera sa faca din zi un idol, nu se inchinau nu Dumnezeu ci unei zile. Asta vine Isus si anuleaza... gata cu formalismul, gata cu zilele, va dau eu ceva mai bun."

Iar o iei razna prietene , El nu mai pune accentul pe formalismul pus de iudei peste ziua de Sabat ...dar nu ca nu mai pune accentul pe ziua de Sabat . Daca ar fi asa cum zici tu cum explici aceste versete : 

54. Era ziua Pregatirii si incepea ziua Sabatului.

55. Femeile care venisera cu Isus din Galileea au insotit pe Iosif; au vazut mormantul si felul cum a fost pus trupul lui Isus in el,

56. s-au intors si au pregatit miresme si miruri. Apoi, in ziua Sabatului, s-au odihnit, dupa Lege.

De ce ucenicii Lui mai tineau Sabatul daca Isus a anulat Sabatul ?

"Zi-i lui Isus sa-i fie rusine, eu am zis ce a zis El. Isus a taiat formalismul.

Ti le zic tie ca El niciodata nu a pretins asa ceva omule ...tu pretinzi asta nu El 

10. Daca paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui.

Iti aduci aminte de acest verset. unde vezi tu ca El anuleaza poruncile Tatalui ?

"Afirmatii facute fara nici o sustinere.Isus ne-a scos de sub Lege (poruncile lui Dumnezeu)."

17. Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.

18. Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege, inainte ca sa se fi intamplat toate lucrurile." 

Mai ai ceva de comentat ? 

"Ele sunt doar niste porunci pamantesti date, ca toate cele privitoare la mancari, bauturi si felurite spalaturi, pana la o vreme de indreptare. (Evr.9:10)"

Tind sa cred ca tu nu cunosti din Biblie decit citeva versete pe care le sucesti cum vrei tu.Zici ca poruncile din Decalog sunt porunci pamintesti ? Adica faptul ca aceste 10 porunci sunt scrise cu degetul lui Dumnezeu pe 2 table de piatra nu le confera originea Divina?

table de piatra, scrise cu degetul lui Dumnezeu.exod 31:18

"Biblia, doar Biblia. Pe mine nu ma impresioneaza explicatii date de neofiti."

1.Care Biblie ? A ta presupun ...ca a nostra nu e buna in ochii tai ...deci daca e asa fi sigur ca nu va putea cineva sa te convinga ca gresesti ...dar ai grija ca tocmai Biblia ta intr-o zi te va condamna.

2. Pe tine nu te impresioneaza nici ce zice Dumnezeu in Cuvintul Sau ....cum ar putea altcineva sa te impresioneze ?

"Asa, si?"

Tiam demonstrat ca au legatura ...dar tu in prostia ta nu ai cum sa o vezi.

"Asta poti sa o treci la perla zilei."

Eu o trec ca stiu ce sunt ...dar tu se pare ca nu stii ...sa fie din cauza ca nu le faci ? 

"Iar iti manifesti amatorismul gramatical si-mi atribui afirmatii nefacute.
    Simt nevoia sa ma repet: Conditia "minumum minimorum" mintuirii este credinta"

Scuza-ma domn profesor dar tu ai scris "minumum minimorum" eu am copiat doar :) 

"Domnule exeget si doct intr-ale limbii romanae, vezi ca ai o virgula acolo dare schimba tot ce ai zis tu."

Domnule profesor , vezi ca "romane" se scrie si nu "romanae" ... "care" si nu "dare" ....:) 

Daca te uiti dupa greseli gramaticale acuma o sa gasesti cu duiumul , nu ma intereseaza cum scriu ci ce scriu ....dar daca nu mai ai pe ce aduce comentarii , nu-ai decit sa comentezi si pe gramatica :) 

"Vorbeste de odihan din Eden... nu mai e Sabatul ala? Te-ai razgandit?"

Se pare ca tu nu ai citit Evrei 11 prea des ....acolo se vb despre credinta si nu are nici in clin nici in mineca cu Sabatul ...dar na, cu asa doctor in teologie si in gramatica limbii romane , nu imi e rusine :) 

"100%" 

Vrei lectii de cum se tine Sabatul ? 

"Trebuie sa stii ce-ti este atribuit, nu te bagi tu in toate lucrurile si faci porunci doar "pentru ca asa scrie".

Pai tu faci porunci , nu eu :) aaa scuze , tu nu le faci ...tu le tai :) Ce zici este botezul atribuit tie sau ba? Ca eu in dreptul acestui act nu gasesc numele tau. 

"Am atins pe un crestinel care nu prea da pe la biserica? :D"

Mai bine acasa cu Dumnezeu decit la o biserica ca a ta cu satan in ea :) Cum ti-am zis , te tot invirti in jurul cozii si nu prea stii ce vrei de fapt . No problem ...you got plenty time to find out what you want ...in the hell :) 

"Ah... deci doar ziua de odihna e infiintata de Dumnezeu? Asa are sens afirmatia."

Pt cineva cu mintea de copil , da ai dreptate, asa suna afirmatia.Insa pt un om matur , afirmatia suna diferit : din care categorie faci parte ? 

"Asa de usor iti dai seama... cand ii zici ca trebuie sa frecventeze biserica si el sare in sus ca esti indoctrinat e clar ca l-ai atins unde-l doare."

Si unde ma doare, sau mai corect zis, de ce sa ma doara ? 

"Tu daca nu o sfintesti prin tinere, degeaba o tii. Dumnezeu nu a sfintit o zi si ea a ramas sfanta pana azi la fel cum nu toti oamenii au ramas binecuvantati dupa ce au fost binecuvantati in Eden."

Daca nu o tin prin ...tinere ..degeaba o tii .... scuze dar nu-i vad logica. O tin sau nu o tin pina la urma ? :) Te inseli , ce binecuvinteaza Dumnezeu ramine binecuvintat dar pe asta nu o stiai :) Nu atribuii sfintenia zilei de odihna , Sabat, unor persoane ...ca nu ai cum sa le compari.

"Legea te obliga sa-l tii, nu e facultativ."

Nebunii peste nebunii ...Legea nu te poate obliga sa-l iubesti pe Dumnezeu. Daca totusi o face atunci nu mai e dragoste de buna voie ....ci de sila.

"

Incearca si niste evanghelizare sa vezi... poate mai poti face ceva."

Iar vorbesti prostii ca de obicei ...deci daca nu tin poruncile insa fac evanghelizari inseamna ca iubesc pe Domnul ? ...hmmm interesanta afirmatie :) 

Te bagi la o evanghelizare cu mine ? dar sa stabilim de la inceput, nu predicam despre taierea decalogului in doua ca nu vreau sa fiu batut cu pietre de oamenii care cunosc Biblia...ok ? 

"Sa avem totusi niste concluzii la ce discutam. Raspunde o data si am terminat cu ele."

31. Stim ca Dumnezeu n-asculta pe pacatosi; ci, daca este cineva temator de Dumnezeu si face voia Lui, pe acela il asculta.

-17. Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.

-18. Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege, inainte ca sa se fi intamplat toate lucrurile.

-19. Asa ca, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va invata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic in Imparatia cerurilor; dar oricine le va pazi si va invata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare in Imparatia cerurilor.

-10. Daca paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui.

-17. Si balaurul, maniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos.

-12. Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus."

Deocamdata atita ...

• July 4, 2013 9:14 PM EEST

Era ziua Pregatirii si incepea ziua Sabatului.
    Lasam Biblia sa raspunda:
    Fiindca nu stiau ce sa creada, iata ca li s-au aratat doi barbati, imbracati in haine stralucitoare.
           10. Daca paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui.
    Lasam Biblia sa vorbeasca:
    Dar daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile." "Care?", I-a zis el. Si Isus i-a raspuns: "Sa nu ucizi; sa nu preacurvesti; sa nu furi; sa nu faci o marturisire mincinoasa; sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta"; si: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."
            Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.
    A implinit-o prietene. Si dupa aia ne-a scos de sub ea pe noi. Citeste cele 15 argumente date prin versete clare.
            Zici ca poruncile din Decalog sunt porunci pamintesti ?
    Nuuuu... ci toata Legea in care este si decalogul.
            Adica faptul ca aceste 10 porunci sunt scrise cu degetul lui Dumnezeu pe 2 table de piatra nu le confera originea Divina?
    Asa de tare terbuie implinite ca ulterior si le-a luat inapoi in cer :) Acum implinea tu ce a fost scris pe tablele care sunt in cer.
            Tiam demonstrat ca au legatura ...dar tu in prostia ta nu ai cum sa o vezi.
    1. Corect e "ti-am".
    2. Si cu ce afecteaza asta Evrei 4? Ca tot n-am inteles... Evrei 3 e 3 si Evrei 4 anuleaza Sabatul. E clar textul.
            Scuza-ma domn profesor dar tu ai scris "minumum minimorum" eu am copiat doar :)
    Eu nu evidentiez greseli de tastare, ci cele de gramatica si la tine pe cele de logica. Nu ai inteles ce am zis nici aici.
            nu ma intereseaza cum scriu ci ce scriu
    Asa fac si cei de la care ai invatat ce ai invatat? Cam da.
    Evident ca tu cu o scuza ti-ai gasit o portita de iesire din recunoasterea unei prostii spusa.
            Se pare ca tu nu ai citit Evrei 11 prea des ....acolo se vb despre credinta si nu are nici in clin nici in mineca cu Sabatul
    Evrei 4. Tot la 11 ai ramas? Ia citeste 4 si sa vezi cum te elibereaza de Sabat.
            Vrei lectii de cum se tine Sabatul ?
    Nu.
            Ce zici este botezul atribuit tie sau ba? Ca eu in dreptul acestui act nu gasesc numele tau.
    Tu o tii ca animalele cand le dai pe brazda - directia inainte. La cata gramatica stii ai incropit o intelegere lacunara si acum vii cu numele meu. Ti-am zis ca m-am referit prin "mine" la "neam crestin" nu la persoana mea. Sa iti mai explic o data sau e ok acum?
            Daca nu o tin prin ...tinere ..degeaba o tii .... scuze dar nu-i vad logica.
    Acum la scris am vazut ca ai esti cam certat cu gramatica insa si la citire? Am scris: Tu daca nu o sfintesti prin tinere, degeaba o tii. Sa iti scriu pe litere? :))
            Nebunii peste nebunii ...Legea nu te poate obliga sa-l iubesti pe Dumnezeu.
    :)) Eu zic de tinerea lui tu vii si imi zici de iubire :)) Eu iti zic ca e alba tu vii si zici ca e cald afara.
            deci daca nu tin poruncile insa fac evanghelizari inseamna ca iubesc pe Domnul ?
    M-am obisnuit cu tine si deductiile tale fasona de percepte obnubilate.
    Sigur ca raspund, data trecuta trebuie sa merg undeva. Le luam pe rand:
    - 31. Stim ca Dumnezeu n-asculta pe pacatosi; ci, daca este cineva temator de Dumnezeu si face voia Lui, pe acela il asculta.
    ?? Ce-i cu versetul asta? L-ai pus din greseala sau ce sa inteleg din el?

-Dar, acum, Hristos a capatat o slujba cu atat mai inalta cu cat legamantul al carui mijlocitor este El, e mai bun, caci este asezat pe fagaduinte mai bune.In adevar, daca legamantul dintai ar fi fost fara cusur, n-ar mai fi fost vorba sa fie inlocuit cu un al doilea.

-Căci Hristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea.

- Normal. Nimeni nu-si permite sa strice poruncile lui Dumnezeu care au fost date poporului Israel cu un scop pana la un timp.

- Dar daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile." "Care?", I-a zis el. Si Isus i-a raspuns: "Sa nu ucizi; sa nu preacurvesti; sa nu furi; sa nu faci o marturisire mincinoasa; sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta"; si: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

- Isus e Dumnezeu... care porunci? cele de la 10. de mai sus.

- Isus e Dumnezeu... care porunci? cele de la 10. de mai sus.

Altceva?

• 67 posts
    July 4, 2013 11:23 PM EEST

Liviu nu mai vreau sa intru in polemici cu tine ca se vede treaba ca nu ai ce sa oferi. Tu continua sa traiesti ce crezi , eu o sa continu sa traiesc ce cred. Un singur sfat : ai grija cum interpretezi Biblia ca Yashua spune clar : "Cuvintul, pe care L-am vestit eu, acela il va osindi in ziua de apoi."