Forums » Recomandari

Învățăm să scriem corect (pentru toți membrii PomVerde)

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
    • 658 posts
    May 22, 2012 6:11 PM EEST

Zilele trecute am citit o carte scrisă de C.D. Cole, și la un moment dat afirma un lucru uimitor: „Cât de important este ca cei credincioși să aibă atitudinea unui elev care învață!” C.D. Cole

Acest citat l-am postat și pe profil și, în ziua de ieri nu mi-a dat liniște. Am explorat forumul, privind la multe articole și comentarii postate de voi și am realizat că avem nevoie să luăm seama la ceea ce C.D. Cole afirma. Nu atac pe nimeni, nu vreau ca nimeni să se simtă ofensat, dar vreau ca toți să fim receptivi (inclusiv eu!) la următorul lucru:

M-am gândit la un proiect menit să ne ajute pe toți cei care suntem membrii ai acestui site de a ne exprima într-un mod cât mai corect, în mod special de a scrie într-un mod cât mai corect gramatical. Cred că este esențial acest lucru pentru noi.

Vă rog să vă exprimați și voi opinia, dar să nu uitați să lăsați ca să se vadă că suntem creștini, chiar și în comentariile care vor urma.

Așadar, voi începe eu.

Greșeli sesizate:

„Î-mi”, „Î-ți” „Î-și” - toate aceste cuvinte nu se scriu despărțite prin cratimă, ci se scriu într-un singur cuvânt.

• 1155 posts
    May 22, 2012 7:53 PM EEST

"nostri" si "vostri" se scriu intotdeauna cu un singur "i"

This post was edited by Ionu P at May 22, 2012 7:54 PM EEST
  • May 23, 2012 1:07 AM EEST
    hahaha,,,,,,,,asa ceva faceam la caligrafie .....daca cauti perfectiunea cred ca trebuie sa incerci pe site uri de profil ,,,,,greu lucru ceri ,,,,cred ca esenta discutiilor nu e sa vedem care scrie mai corect ci mult si intelept...glumesc,,,dar cum am zis,,,greu lucru ceri
    • 658 posts
    May 23, 2012 11:46 AM EEST
    Înțeleg ce vrei să spui, coco, dar eu cred totuși că e necesar acest lucru. Dacă doar pentru o singură persoană, informațiile care sunt puse aici, îi sunt de folos ... atunci, slavă Domnului! :)

• 7 posts
    May 23, 2012 12:41 PM EEST
    O alta gresala pe care o sesizez deseori ,in abordarea unora, este folosirea exagerata a punctelor de suspensie in locul virgulelor.

Multumim pentru initierea acestui "proiect", Timotei!

• May 23, 2012 6:58 PM EEST
    tre sa mai ti cont de un lucru,,,,sunt foarte multi aici care sunt demult plecati in strainatate sau chiar au facut scoala in strainatate si nu cred ca e de bun simt sa te pui sai corectezi pe acestia.devine suparator sau se ajunge chiar la jigniri si nui frumos,,,
    • 658 posts
    May 23, 2012 10:36 PM EEST
    Dreptate ai! Tocmai de aceea am specificat la inceput de jigniri sau la lucruri suparatoare.

Eu cred ca si ei nu s-ar supara sa invete (sa-si reamineasca) anumite lucruri cu privire la regulile de scriere ale limbii romane.

Asadar, raman la ideea initiala, cu specificatia ca nu doresc ca nimeni sa se simta ofensat sau jignit.

Fiti binecuvantati de Domnul! :)
  • May 23, 2012 11:11 PM EEST
    merită nu "se merită". "c'ul" să fie c şi nu "k".
    întrebări şi replici de genu "cf?"; "bn", "cu plă"
    "dezacoardele" sunt la ele acasă:)
  • May 23, 2012 11:14 PM EEST
    sper ca si sfarsitul sa fie la fel de bun ca inceputul ;)
  • May 25, 2012 2:38 PM EEST
    Apreciez initiativa Timotei, si sper sa nu se supere nimeni.
    Eu una, nu!
  • May 25, 2012 2:53 PM EEST
    Se scriu cu cratima: m-a, s-a, l-a, mi-a la utilizarea verbelor, ca de exemplu: m-a dus, l-a dus...
    Se scrie legat: "la" cand denumeste nota muzicala sau il folosim in situatii(alaturi de un substantiv) precum "la scoala"..."mia"-se scrie legat cand denumeste un nume:Mia, sau e vorba de bani: mia de lei."Sau" se scrie legat cand il folosim intr-o comparatie:Cal sau magar...
  • June 11, 2012 8:26 PM EEST
    Fii binecuvantat/a[sau orice vreti sa ziceti :D] se scrie cu doi de "i" ,nu cu unul!!!
  • August 28, 2012 8:35 PM EEST
    cine se supara nu-i din Dumnezeu! din greseli invatam fiecare in viata asa ca.....
  • September 4, 2012 7:38 PM EEST
    nu poti sa spui ''cine se supara nu`i din Dumnezeu'' , hai sa nu exageram lucrurile :))
  • September 5, 2012 9:39 PM EEST
    pai de ce sa te superi cand iti spune cineva ca nu ai scris corect?
  • September 5, 2012 9:40 PM EEST
    nu mai suntem copii sa ne suparam! sa fim seriosi
  • September 5, 2012 10:31 PM EEST
    eu doar am spus ca nu tebuie sa-i spuiunei persoane ce s-a suparat ca '' nu esti din Dumnezeu"...restu spuneti ce vreti
  • September 5, 2012 10:39 PM EEST
    in fine
    nu conteaza
  • February 25, 2013 4:27 PM EET

Nu crezi ca scrisul cu ''k'' in loc de ''c" . combinatii abstracte de "sh" "tz", "folosirea cratimei mai ales cand nu este nevoie",sunt lucruri care ucid premeditat draga noasta Limba romana?

Sunt convins ca toti ne lovim de ele. Mie personal imi face mare placere sa stau si sa descifrez 2 ore o propozitie de 10-12 cuvinte.

sa va dau un exemplu.

Mult e dulche shi frum.
    Limba keo vb,
    Alta lb armonioa-sa
    k e-a nu gasim.

superb nu? prefer originalul.

,,Mult e dulce și frumoasă
    Limba ce-o vorbim,
    Altă limbă-armonioasă
    Ca ea nu găsim."

,, Limba românească, de Gheorghe Sion "

"Va rog sa ma scuzati daca jignesc pe cineva."

This post was edited by Cristian Titus Simen at February 25, 2013 4:28 PM EET
    • 22 posts
    March 18, 2013 9:22 PM EET
    coco ioan said:
    tre sa mai ti cont de un lucru,,,,sunt foarte multi aici care sunt demult plecati in strainatate sau chiar au facut scoala in strainatate si nu cred ca e de bun simt sa te pui sai corectezi pe acestia.devine suparator sau se ajunge chiar la jigniri si nui frumos,,,

Imi pare rau ca tre' sa intervin, dar atata timp cat personal nu stim sa scriem corect, nu ne putem permite sa corectam pe altii, nici macar sa le sugeram ca au gresit ortografic, si ma opresc, sa nu te simti ofensat..

• 20 posts
    November 9, 2013 12:39 AM EET

nu-i rea ideea

e jale cu gramatica!!