Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

Ce facem cand parintii nu sunt de acord ???

• O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • June 26, 2012 6:33 PM EEST

Un baiat a cunoscut o fata si s-au placut.Au inceput sa tina legatura si au inceput sa aiba sentimente unul fata de celelalt.Baiatul a mers in vizita la fata sa ii cunoasca parintii. Dupa aceasta vizita parintii fetei au inceput sa il judece pe baiat si sa nu fie de acord cu relatia dintre cei doi. Aspectele de care parinti fetei s-au legat au fost de natura exterioara. Amandoi si fata si baiatul sunt pocaiti dar de denominatiuni diferite, ei vor sa continue relatia dar parintii fetei se opun. Rugaciuni si posturi au fost, oare sa nu fie voia lui Dumnezeu ca cei doi sa fie impreuna?...Poate pot da un raspuns cei care au trecut prin situatii similare sau cei care au experienta de viata, si fizica, si cu Dumnezeu. Cam ce trebiue facut ???Se poate continua relatia ?Exista posibilitatea ca parintii fetei sa is schimbe mentalitatea ?

This post was edited by Deleted Member at July 14, 2012 8:05 PM EEST
  • June 26, 2012 6:52 PM EEST
    Se stie de cativa ani ca materialismul si.a facut loc printre bisericile pocaite in general .
    Se intampla des cand baiatu e cam sarac si de alta denominatiune si parintii fetei il judeca pe nedrept fiind impinsi de la spate de cei din comitet care si.au dat fetele si baietii pt partide mai avute , se simt ei cine sunt , he he he .
    Eu am patit acelasi lucru , eu fiind penti si fata bapti ...eu din estul romaniei , ea din vest .
    Toate au fost bune si frumoase cand comitetul bisericii bapti din tinca jud.bihor au intervenit in relatia noastra si i.au impins pe parintii fetei sa renege iubirea dintre noi .
    Nu ma mira faptul de acest lucru mai ales dupa ce am fost interogat de cei din comitet si pastorul bisericii timp de vreo 2 ore , si mai punctau din 5 in 5 min de ce nu sunt eu baptist, de ce nu am avere, etc etc .
    Ei saracii se luptau intre ei in biserica pt niste piane aduse din olanda, cine sa le ia acasa ...dar altminteri cu relatia noastra a fost un joc pt ei , sa ne distruga iubirea .
    Eu as i.as pune la zid pe lacustele astea infometate si corupte si as arunca in ei cu portocale ...cel putin nu se cunosc vanataile :))))
  • June 26, 2012 10:16 PM EEST
    Si cum s-a rezolvat pana la urma, ati ramas impreuna ?
  • June 26, 2012 11:15 PM EEST
    Nu .
    Se pare ca cei din comitetul bisericii ii ameninta pe familia ei cu excluderea daca vor fi de acord cu relatia noastra , asa ca toti ne.am luat la revedere in lacrimi .
    Aveam sansa sa plecam si in occident sa ne facem bani de nunta si casa , numai sa le facem pe plac lupilor din comitet , dar cred ca ei deja ii hotarasera deja cine sai fie sot , din randul celor mai avuti din sat :)))
    Cred ca sunt multi care au trecut prin durerea asta , si sa le dau un sfat : plecati fratilor de langa stana de lupi , lumea e mare si viata e scurta.
    • 29 posts
    June 26, 2012 11:23 PM EEST
    wow ce aud urechile mele.iam crezut pe baptisti dar nici chiar asa....oricum dc era dragoste adevarata nu va desparteat orice sar fii intamplat.dar aici sunt cateva semne de intrebare:/
  • June 26, 2012 11:26 PM EEST
    de tr sa se amestece parinti?
  • June 26, 2012 11:32 PM EEST

Cred

This post was edited by Deleted Member at June 26, 2012 11:40 PM EEST
  • June 26, 2012 11:36 PM EEST

Ioana , au fost amenintati toti cei din neamul ei , parinti, bunici , cei care erau de acord cu relatia noastra . Oricat timp trecea , ei erau membrii la biserica aceea ... Gandeste.te ca 3 sferturi din comuna aceea sunt baptisti ...he he ...trebuiau sa se mute din zona aceea sa nu arunce cineva cu vreun mar dupa ei ...  Adyna , parintii se vor amesteca oricand pana la proba contrarie .

This post was edited by Adi Secrian at June 27, 2012 10:46 AM EEST
    • 29 posts
    June 26, 2012 11:42 PM EEST
    cred k e mai ok sa ii eviti,sa nu ii generalizam k si deainostri sunt mullti care fac asa
  • June 26, 2012 11:43 PM EEST
    si intrebarea este : where's the love ???
  • June 26, 2012 11:45 PM EEST
    nu ar trebui s ase desparta ... atat timp cat se iubesc , sa nu asculte de nimeni si nimic !!! sa faca doar ce le este bn !!
  • June 27, 2012 8:38 AM EEST
    multumesc celor care au raspuns pana acum , dar subiectul nu trebuie dezbatul din perspectiva de a da cu pietre in altii, ci sa ajungem la o lamurire Ce trebuie facut in cazul asta in care parinti nu sunt de acord .Adica daca ei spun nu, mai trebuie continuata relatia ? Si de ce oare unii parinti tin mai mult la ei decat la fericirea copililui /fetei/ lor ?
  • June 27, 2012 8:44 AM EEST
    imi place modul profund crestin in care se desfasoara dezbaterea asta... am doar o intrebare: viking tu ce cauti in strainatate ?de ce nu ai ramas sa fii smerit aici in romania?e cumva materialism?cred ca e voarte usor sa vorbesti...cat despre fratii penticostali mai bine si-ar studia istoria si modul in care fratele bradin a rupt bisericile baptiste din zona aradului ca o strategie evanghelistica .cat despre relatie cred ca o simpla privire la fotografia celui persecutat lamureste mai bine decat cuvintele.cred ca trebuie sa existe un anumit echilibru la toate nivelele nu doar emotional.oricat ne-ar place sa credem dragostea nu tine de foame.
  • June 27, 2012 8:45 AM EEST
    apoi daca ma gandesc bine cred ca si internetul e necurat asa ca nu prea ii ce face pe aici. ori imi vine sa rad cand aud povestea cu comitetul.nu te-a amenintat si de la uniune?.... un umil credincios
  • June 27, 2012 8:46 AM EEST
    probabil se rupea alianta evanghelica care sic! a fost facuta tot de niste baptisti la inceput...ton si talos :)
    • 400 posts
    June 27, 2012 8:55 AM EEST
    david ioana said:
    wow ce aud urechile mele.iam crezut pe baptisti dar nici chiar asa....oricum dc era dragoste adevarata nu va desparteat orice sar fii intamplat.dar aici sunt cateva semne de intrebare:/

Probabil a fost unul din cazurile izolate,..nu trebuie generalizat si bagata toata biserica in aceeasi ,,oala''

• June 27, 2012 8:56 AM EEST
    comunitate baptista din care ne place sau nu s-a nascut biserica penticostala romana.
    • 10 posts
    June 27, 2012 9:01 AM EEST
    am foarte multi prieteni baptisti imbracati la ultima moda si plini de bijuterii care sunt dispusi sa renunte la propria lor persoana in favoarea mea si cunosc destule pocaite cu 3 noduri la batic si fundita sub barbie care m-ar transa cu prima ocazie :) nu faceti dintr-un caz izolat o generalitate si nu faceti regula din exceptie!
  • June 27, 2012 9:05 AM EEST
    si eu stiu femei care is vasu Domnului la biserica si au la activ nu stiu cate avorturi sau tot asa frati care la biserica is cu mainile pe sus si acasa is bat nevestele de le sting...asta ii dintr-o comunitate penticostala din strainatate .da mai bine ma opresc aici
    • 10 posts
    June 27, 2012 9:11 AM EEST
    sa nu transformam subiectul in ``cadru de refulare si exprimare de frustrari``
  • June 27, 2012 9:15 AM EEST
    is satul de felul asta de gandire al unora ...doar atat
    • 29 posts
    June 27, 2012 10:09 AM EEST
    fratii mei pana la urma urmei conteaza sa il ai pe DUMNEZEU IN INIMA,in ziua de azi religia putin mai conteaza...apoi o intrebare. Credeti k religia ne duce in RAI???eu nu cred,,,
    • 48 posts
    June 27, 2012 11:00 AM EEST

s-a deviat cam mult de la subiect va rog orice alt fel de discutii si comentarii care nu au legatura cu topicul asta sa le faceti in alta parte.

cat despre topic, Dani, parerea mea e ca in primul rand acel cuplu trebuie sa fie sigur ca relatia lor este placuta inaintea lui Dumnezeu. Daca este, atuncia baiatul ar trebui sa se supuna parintilor dar sa continue si posteasca si sa se roage in sensul relatiei lor. Toate lucrurile sunt in mana lui Dumnezeu si daca ei in relatia lor trec prin incercarea asta e pentru un si mai bun sfarsit. Paul Washer, un predicator din U.S. chiar atinge foarte bine in una din predicile lui subiectul asta si exact prin lucrul asta o trecut si el cand a cunoscut-o la inceput pe ceea care acuma ii este sotie ...el s-a supus deciziei parintilor si prin asta Dumnezeu o lucrat la familia aceea si nu mult dupa aceea au ajuns sa se casatoreasca.

Planurile lui Dumnezeu sun asa de mari .. atata timp cat stai langa El si ii esti credincios, El o sa lucreze in relatia ta, in familia ta, in problema ta, in orice ar fi...doar ca o sa dureze poate un pic mai mult decat iti doresti tu.

This post was edited by Adi Secrian at June 27, 2012 11:01 AM EEST
  • June 27, 2012 11:34 AM EEST
    Multumesc frate Adi. S-a deviat f mult de la subiect si comentariile adaugate aici nu mai au nici o legatura cu subiectul.
  • June 27, 2012 11:35 AM EEST
    Ii rog pe toti cei care adauga comentarii pe acest site sa le adauge numai dupa ce se privesc pe ei insisi in lumina cuvantului Lui Dumnezeu. Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti prin harul Sau .