Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

Eu , femeia declar!

• O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
    • 43 posts
    September 20, 2012 3:34 PM EEST

Eu, femeia,

Promit ca atunci când te voi întâlni pe tine, bărbatule, să fiu o binecuvântare, nu un blestem. Promit să nu strivesc şi să distrug ceea ce eşti tu, doar pentru că nu îndeplineşte pe deplin criteriile mele pe care mi le-am format din copilărie. Mai mult, declar că voi fi pentru tine ajutorul potrivit.

Când spun că voi fi ajutorul potrivit, mă refer la faptul că, în momentul potrivit şi în contextul potrivit te voi sfătui şi sprijini ca pe mine însămi.  Nu voi uita niciodată cine şi ce eşti tu, aşa cum nu voi uita faptul că tu eşti bărbatul şi eu sunt femeia. Nu, nu voi schimba rolurile, pentru simplul fapt că am încredere că ştii cine eşti şi că eşti ceea ce trebuie să fii. Prin această declaraţie, promit că te voi iubi mai mult decât am iubit vreodată pe cineva. Te voi iubi aşa cum Dumnezeu mă iubeşte: cu tot sufletul, cugetul şi trupul. Nu voi uita nici o clipă că eşti om. Declar că nu te voi răni cu bună ştiinţă, pentru că a te răni pe tine, înseamnă implicit a mă răni pe mine.

Ceea ce vei iubi tu, mă voi strădui să înţeleg şi eu, iar mai apoi… să iubesc. Asta nu pentru că e necesar, ci pentru că sunt conştientă că tot ceea ce are legătură cu tine, are legătură şi cu mine. Mă voi strădui să fiu femeia pe care ţi-o doreşti, fără să mă las coruptă de imaginile dezastruoase ale societăţii din ziua de astăzi. Doar pentru că îmi vei promite că vei fi lângă mine la bine şi la rău, nu va însemna pentru mine că nu mă voi mai strădui să fac binele. În continuare mă voi aranja pentru tine, voi fi încântată de prezenţa ta şi voi căuta să-ţi cunosc visele pentru a le putea împlini.

Am scris aceste lucruri nu pentru a demonstra că a fi femeie înseamnă a fi slabă. Am scris aceste lucruri pentru a-ţi arăta că a fi femeie înseamnă a fi puternică prin iubirea bărbatului ei. Nu înseamnă că  sunt inferioară, ci că ne egalăm prin iubirea pe care ne-o purtăm reciproc. Nu declar că voi face imposibilul, ci că voi face TOT posibilul.

Eu, femeia, declar că voi fi în primul rând femeie.

by A.I

• 1155 posts
    September 20, 2012 6:40 PM EEST
    Foarte inteleapta Alina asta :> Domnul sa va ajute sa fiti in primul rand femei!
    • 43 posts
    September 20, 2012 9:28 PM EEST
    amin!
    • 51 posts
    September 20, 2012 9:30 PM EEST
    Superb ! Norocos, defapt hai sa nu zic asa, reformulez: binecuvantat din plin va fi baiatul care o sa aiba o asemenea sotie :)
    • 43 posts
    September 20, 2012 9:31 PM EEST
    asa este! Domnul sa ne dea intelepciune sa ne formam asa, astfel incat sa fim ajutor potrivit!
    • 273 posts
    September 20, 2012 11:01 PM EEST
    foarte frumos juramant as zice....
    • 43 posts
    September 20, 2012 11:02 PM EEST
    da asa este....il poti privi si asa:)
    • 13 posts
    September 20, 2012 11:05 PM EEST
    Interesant
    • 43 posts
    September 20, 2012 11:09 PM EEST
    in ce sens alexandru???bun sau rau??
    • 13 posts
    September 20, 2012 11:13 PM EEST
    Pai femeia ce a scris acest articol trebuie sa fie cu adevarat speciala daca se descrie pe ea in aceasta poveste :) Eu imi doresc sa gasesc o asemenea femeie in viata mea :)
    • 43 posts
    September 20, 2012 11:15 PM EEST
    pai alexandru..nu trebuie sa ti-o doresti pe ea:D...trebuie sa te rogi pentru aleasa ta sa fie asa...sa fie ajutorul tau!
    • 13 posts
    September 20, 2012 11:17 PM EEST
    deci ce zici te rogi cu mine Emma ?
    • 43 posts
    September 20, 2012 11:25 PM EEST
    hmm...cred ca fiecare o face in dreptul lui in acest domeniu:P
  • September 21, 2012 9:20 PM EEST
    wowwwwww...ce bine cas barbat si nu femeie
    • 43 posts
    September 25, 2012 11:19 AM EEST
    hmmm....ce bine ca ....ce bine ca suntem creati asa cum Dumnezeu stia mai bine! Ce bine ca esti barbat! Ce bine ca sunt femeie!:)
  • May 5, 2013 6:11 PM EEST

ce sa mai zici......fara comentarii....

• May 11, 2013 10:14 AM EEST

Prin imperfectiune ne iubim mai mult. CIne cauta barbatul pefect sau femeia perfecta sa o caute dar ma tem ca va veni apocalipsa pana o va gasi :))

• 36 posts
    May 22, 2013 1:12 AM EEST
    Ionu Petric said:
    Foarte inteleapta Alina asta :> Domnul sa va ajute sa fiti in primul rand femei!

E desteapta pt. ca promite lucruri pe care nu poate sa le prognozeze..? =)) (" voi fi binecuvantare si nu blestem .."- nu stii niciodata ce vei fi pt celalalt, deoarece fiecare om are asteptarile lui si perspectiva lui ) . Parerea mea;)

• 36 posts
    May 22, 2013 1:14 AM EEST
    Ionut Lucian Mereuta said:

Prin imperfectiune ne iubim mai mult. CIne cauta barbatul pefect sau femeia perfecta sa o caute dar ma tem ca va veni apocalipsa pana o va gasi :))

Toti vrem fata/baiatul perfect, dar noi nu suntem perfecti => (+ )+ (-) = (-)   =))))

• 36 posts
    May 22, 2013 1:17 AM EEST

Sa fac asa un juramant greu, de bunavoie ..? =))))))) Inca nu am innebunit =))))

• 1155 posts
    May 22, 2013 5:59 PM EEST
    Patricia Alexa said:
    Ionu Petric said:

E desteapta pt. ca promite lucruri pe care nu poate sa le prognozeze..? =)) (" voi fi binecuvantare si nu blestem .."- nu stii niciodata ce vei fi pt celalalt, deoarece fiecare om are asteptarile lui si perspectiva lui ) . Parerea mea;)

Parerea ta. Eu cred ca totul tine de alegere. Alegi ceea ce vei fi pentru celalalt. Fiecare barbat si femeie are un rol pe care Dumnezeu i l-a dat. Daca ramai in perimetrul pe care ti l-a dat Dumnezeu, vei fi o binecuvantare. Asteptarile si perspectiva ta fara Dumnezeu  = blestem. 

This post was edited by Ionu P at May 22, 2013 6:00 PM EEST
  • May 22, 2013 6:12 PM EEST

I, imi place cum gandesti! 

• 36 posts
    May 23, 2013 1:12 AM EEST

Alegi ceea ce vei fi pt celalalt , dar nu totdeauna o sa reusesti sa faci ceea ce ti-ai propus.

• May 25, 2013 7:55 PM EEST

teoria e perfecta , practica ne omoara pe toti,,,daca ar fi si practica la fel de usoara ca teoria nu ar mai fi pacate in lumea aceasta

• 3 posts
    January 8, 2014 11:02 AM EET
    Uneori,tocmai imperfectiunile,ne dau valoare...ne fac umani si accesibili.Dumnezeu sa ne dea intelepciune,mai ales in punctele cheie ale vietii...Perfectul,,,e,pentru fiecare,altfel