Forums » Vechiul Testament

Decalogul si caracterul lui Dumnezeu...de Lori Balogh

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
    • 67 posts
    June 30, 2013 2:29 PM EEST

Liviu se pare ca nu are rost sa discute cineva cu tine , ca esti plin de intuneric in tine. 

"1. Nu te amagi singur, zici una si faci alta..."

Arata-mi unde fac asta ?

"2. Ca decalogul e un fals e afirmatia ta proprie si nu-mi apartine. Trebuie sa fii capabil sa faci diferenta intre desfiintat si schimbat."

Acum ce faci, o dai pe partea mea ? Eu am zis ca dezlegarea nu este tot una cu anularea ...tu pomenesti despre desfiintat si schimbat ....care este una si aceasi cu ce zic eu . Decide-te prietene si nu mai aduce argumentele mele ca si cum ar fi a tale :) iar cit priveste ca eu am afirmat ca decalogul este fals .... de ce minti cu nerusinare ? Eu nu am sustinut si nu sustin ca este fals , tu esti cel care zici ca nu mai trebuie tinut ca traim in har .

"2.
    "Nu prietene, textul e clar: daca s-a schimbat preotia, nu trebuie si o schimbare a Legii? Ba da. Lege in care e si Sabatul si cele 10 porunci si jertfele. Tot."

Iti aduci aminte de aceste rinduri ? Tu le-ai scris nu eu , ori de acolo se intelege ca TU sustii ca Legea a fost schimbata cu tot cu Decalogul ...ori in modul tau de a vorbi a schimba inseamna a anula Decalogul , ceea ce eu am tot zis ca este falsa o astfel de afirmatie ...DECALOGUL A FOST ESTE SI VA FI VALABIL PINA LA VENIREA MINTUITORULUI.

"Daca ucenicii nu reluau poruncile, puteam afirma ca sunt liber de TOATE poruncile din Lege. Din fericire el le reia si le ridica la alt nivel (nici sa nu te uiti la o femeie, nici sa nu gandesti rau, sa nu vorbesti pe nimeni rau, etc.). Legea e schimbata" 

Aici vi acum si te fofilesti zicind ca tu afirmi de schimbare a legii si nu o anulare ( macar ca pina acuma afirmai in continuare ca legea este anulata ) deci ce faci? Nu uita daca zici ca legea este schimbata si nu anulata atunci trebuie sa accepti ca decalogul este inca valabil ... ceea ce inseamna ca Sabatul ESTE INCA VALABIL .....DECI HOTARASTE-TE PE CE LUME TRAIESTI !

"3. Cum ziceam, sunt de prisos comentariile cand Biblia zice schimbare si voi nu."

Cum ziceam mai sus ...dezlegare = schimbare ...dar nu inseamna anulare ....si cum mai ziceam Domnul a dezlegat Sabatul in sensul ca l-a readus la forma initiala data de Creator in Geneza.... cu alte cuvinte Domnul a SCHIMBAT MODUL DE A FI PRIVIT SI TINUT SABATUL .

"5. Ce zici tu acolo sunt incluse in ultima porunca data de Isus. Cand ai sa-ti iubesti aproapele n-ai sa-i faci nici una din cele amintite de tine."

Te inseli prietene ...nu ce am scris eu acolo sunt incluse in ce a zis Domnul in ultima porunca ....CE A ZIS EL ....EU DOAR AM RELUAT CE A ZIS EL !

"Inca astept versetul din Nout Testament in care imi e poruncit mie ca neam tinerea Sabatului... te faci ca ploua sau chiar nu exista? Nu-ti pierde timpul, l-am cautat si eu. Citeste Evrei, e lacrima de limpede in directia asta."

Daca prin cuvintul "neam" pe care il scrii tu mai sus vrei sa zici ca neam romanesc , atunci asteapta mult si bine ca nu vei gasi asa ceva in Biblie ....dar doar un nebun va cere ca in biblie sa ii fie trecut neamul de care apartine. Dar am o intrebare : exista in Biblie vreun verset in care sa zica ca neamul romanesc ( ori de alta etinie ) trebuie sa nu fure , sa nu curveasca , sa nu minta etc ? nu cred ca vei gasi asa ceva scris ....deci trebuie sa fi un nebun sa zici ca Biblia nu se refera la tine pt simplu fapt ca nu sunt trecute cuvintele "neam romanesc" acolo. 

"Ai mai sus 5 argumente care arata schimbare. In VT era nevoie de 2-3 martori, eu am adus 5 martori."

Tu imi pretinzi mie sa vin inaintea ta cu NT , in timp ce tu vi cu legea din VT despre aducerea de 2-3 martori .... hmm , te temi ca nu poti gasi martori in NT care sa-ti confirme nebunia ta prietene ? Vrei sa-ti aduc martori din VT care sustin tinerea si valideaza Decalogul si nu doar atit ci valideaza Sabatul dinainte de a fi parte a Decalogului ? 

Ori cum o dai , ori cum o succesti nu o sa ai dreptate si stii de ce ? Pt ca inclusiv fetele bisericesti , si aici ma ref atit la cele catolice, ortodoxe cit si protestante , iti vor putea aduce dovezi ca Sabatul este real si ca trebuie tinut ....doar ca ei nu vor sa o faca si nu o vor face. Te intrebi de ce ?  Simplu , pt ca "nu toti cei care se coboara din Israel sunt Israel" te las pe tine sa descifrezi acest sens al cuvinetlor ca esti destul de intelept din cite vad .

Fi binecuvintat!!!

• June 30, 2013 8:35 PM EEST

1. Incepi cu Cornilescu, mergi prin nu stiu ce Biblie a ortodocsilor si zici ca aia e originala dupa ca vii si zici ca de fapt tu cu Cornilescu lucrezi insa eu vad ca imi dai tot traduceri de pe unde iti convine... Ti se pare un lucru demn de un crestin care are pretentia sa fie ascultat? Pai daca fac si eu asa, ma duc la martori si va aduc versete chiar impotriva Sabatului si te-am terminat. Mergem fiecare si ne luam argumente de unde dorim si nu din Biblie.

2. "Decalogul e un fals" e o nascocire de a ta atribuita mie. Uita-te pe cealalta pagina si ai sa vezi ca tu o zici primul si zici ca eu am zis-o. Oricine o poate vedea...

Anulat sau schimbat sunt doi termeni diferiti cu finalitate identica. 

Legamantul a fost schimbat cu altul si prin asta cel vechi a fost anulat. Citeste argumentele 1-5 de la inceputul discutiei (o schimbare a Legii, pe de o parte, se desfiinteaza aici o porunca de mai inainte, se pune in loc o nadejde mai buna, daca legamantul dintai ar fi fost fara cusur, n-ar mai fi fost vorba sa fie inlocuit cu un al doilea, etc...).

Decalogul nu e valabil, a fost inlocuit.

3. E schimbat legamantul din care face parte si Legea si Sabatul si decalogul. Argumentul 3 ramane in picioare.

4. Ramane in picioare.

5. Nu la neam romanesc ma refer... ci la neamul la care se refera Biblia. Te mai faci ca nu pricepi acum :)) Neam in Biblie = tot ce nu apartine de Israel. 

6. Eu ti-am adus din Har argumente ca legamantul din VT e schimbat. Astept tot din Har argumente ca e in picioare. Eu respect Noul Testament si nu VT si de aceea de acolo astept argumente. Ai sau nu?

Eu nu astept otodocsii sa imi aduca argumente pro Sabat, eu le astept de la tine pentru ca tu zici ca trebuie tinut si in NT nu si nici un verset care sa imi porunceasca asta.

Dupa ce ma faci plin de intuneric, mint cu nerusinare si nebun ma binecuvintezi la urma? :)) Fii sincer macar, Dumnezeu cunoste si ce crezi tu ca nu stii decat tu.

• 67 posts
    July 1, 2013 12:06 AM EEST

5. Nu la neam romanesc ma refer... ci la neamul la care se refera Biblia. Te mai faci ca nu pricepi acum :)) Neam in Biblie = tot ce nu apartine de Israel. 

Mai Liviu tu ori esti ori esti ...ti-am mai zis habar nu ai ce vorbesti dar o dai intr-una in prostie.

Daca acolo te referi la Neamuri ia citeste ce scrie in Fapte 13 :42( in Cornilescu sa nu zici ca umblu de la o traducere la alta, apropo de asta , daca tu vezi ca apare o neconcordanta intr-o Biblie ce faci ramii acolo chiar daca nu ti se pare buna traducerea? ), si nu mai face pe nebunul atita ca numai te faci de ris.

"42. Cand au iesit afara, Neamurile i-au rugat sa le vorbeasca si in Sabatul viitor despre aceleasi lucruri."

Care Neamuri si despre ce Sabat vorbeste acolo ? Sau banuesc ca pe asta nu o stiai ca nu e in Biblia ta ? 

"2. "Decalogul e un fals" e o nascocire de a ta atribuita mie. Uita-te pe cealalta pagina si ai sa vezi ca tu o zici primul si zici ca eu am zis-o. Oricine o poate vedea..."

Daca e asa cum zici tu ca eu sustin ca Decalogul este anulat , nu mai exista cum ma acuzi in aceste rinduri ca eu as fi zis asa ceva ...cum se face ca , citeva rinduri mai jos TU VII CU ACEASTA AFIRMATIE :

"Decalogul nu e valabil, a fost inlocuit."

Tu habar nu ai ce scrii din cite vad eu .

"6. Eu ti-am adus din Har argumente ca legamantul din VT e schimbat. Astept tot din Har argumente ca e in picioare. Eu respect Noul Testament si nu VT si de aceea de acolo astept argumente. Ai sau nu?"

Vrei din Har ? Ok sa fie din Har atunci :

"

2. Cunoastem ca iubim pe copiii lui Dumnezeu prin aceea ca iubim pe Dumnezeu si pazim poruncile Lui.

3. Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele;"

1Ioan 5 :2,3

Care porunci sunt oare mentionate aici ? 

"10. Caci, cine pazeste toata Legea, si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate."

despre ce porunci e vb si aici ? hai sa vedem cum continua :

"11. Caci, Cel ce a zis: "Sa nu preacurvesti", a zis si: "Sa nu ucizi". Acum, daca nu preacurvesti, dar ucizi, te faci calcator al Legii."

Cum e cu asta frate ? Sunt aceste porunci trecute in Decalog sau afara din Decalog ; daca sunt in Decalog mai era el ( decalogul ) valabil pe vremea lui Iacov cind a scris el aceasta epistola? Se pare ca da ; daca da a fost si Sabatul inca in acest decalog printre celelalte porunci ? Se cunoaste ca aceasta epistola a fost scrisa prin anii 60 - 61 dH. ceea ce inseamna ca dupa 60 de ani de la inaltarea Lui, iudeii inca tineau poruncile decalogului inclusiv Sabatul ...si ghici ce ?... traiau si ei prin Har conform lui Pavel :)

"12. Asa ca Legea, negresit, este sfanta, si porunca este sfanta, dreapta si buna. (romani7:12) "

"

13. Sa traim frumos, ca in timpul zilei, nu in chefuri si in betii; nu in curvii si in fapte de rusine; nu in certuri si in pizma;

14. ci imbracati-va in Domnul Isus Hristos si nu purtati grija de firea pamanteasca, pentru ca sa-i treziti poftele. ( romani 13:13,14 )"

Cum e indemnul lui Pavel ? nu in chefuri si in betii, nu in curvii si fapte de rusine etc ....hmm mie personal mi se pare ca Pavel face apel la a trai dupa litera legii din Decalog. Si face apel la asa ceva dupa ce vorbeste despre Har ...inteersant nu ti se pare ? Daca Harul este asa cum sustii tu ( adica poti face ce vrei ca poruncile nu mai sunt valabile dupa cum zici tu ) si harul deci acopera totul , atunci de ce Pavel vorbeste aici despre a respecta Legea ? si nu doar aici ca si in alte locuri .... mai ai de citit frate si de inteles niste lucruri se pare  ca .....si eu mai am inca deci sa nu ai impresia ca sunt mai bun ca tine dar eu si accept ce citesc dupa ce le analizez ...pe cind tu citesti, analizezi si ramii doar la ce vrei tu.

"Eu nu astept otodocsii sa imi aduca argumente pro Sabat, eu le astept de la tine pentru ca tu zici ca trebuie tinut si in NT nu si nici un verset care sa imi porunceasca asta."

Tu nu ai accepta nici daca insusi Dumnezeu va veni la tine si-ti va arata adevarul . Nu exista un verset in care sa scrie : Liviu tu trebuie sa tii Sabatul asa cum nu scrie nicaieri ca : Liviu tu trebuie sa tii duminica ..... sau exista cumva asta si nu stiu eu ? insa exista o gramada de versete care ARATA CLAR CA UCENICII TINEAU SABATUL ....SI INCLUSIV NEAMURILE ...TI-AM ARATAT ASTA MAI SUS ....asta daca esti indeajuns de intelept sa le citesti .

"Dupa ce ma faci plin de intuneric, mint cu nerusinare si nebun ma binecuvintezi la urma? :)) Fii sincer macar, Dumnezeu cunoste si ce crezi tu ca nu stii decat tu."

Eu stiu ca El cunoaste tot ce e in inima mea si stie ce am zis si ce nu am zis ...dar tu esti constient ? Normal ca te binecuvintez ...faptul ca ai mintea inchisa nu inseamna ca nu trebuie ca sa te binecuvintez, tu ce faci daca cineva nu e de acord cu tine , il blestemi ?  sper ca El sa te binecuvinteze cu intelepciunea Lui sa vezi adevarul Sau.

• 67 posts
    July 1, 2013 12:28 AM EEST

2.

Nu prietene, textul e clar: daca s-a schimbat preotia, nu trebuie si o schimbare a Legii? Ba da. Lege in care e si Sabatul si cele 10 porunci si jertfele. Tot." 

este asta scrisul tau Liviu sau ba? Daca da cum ai curajul sa ma acuzi ca eu sustin ca decalogul este anulat ?  tu scrii cu mina ta :

nu trebuie si o schimbare a Legii? Ba da. Lege in care e si Sabatul si cele 10 porunci si jertfele. Tot." 

Deci de unde si pina unde zici ca eu afirm asa ceva ? Eu din cite stiu asta eset raspunsul meu la ce ai afirmat tu :
     "Tu intelegi ceea ce ai scris aici ? sau chiar crezi ce ai scris ? Tu sustii ca Decalogul este un fals , ca el nu mai este tinut ca de fapt a fura, curvi, ucide etc , toate astea sunt de fapt fara valoare si ca nu are importanta daca le incalci sau ba ...nu e de mirare ca traim intr-o lume atit de "libertina in Hristos", atiti curvari , mincinosi, hoti etc sunt in adunari ....ai curajul sa ma contrazici la asta ? nu prea cred. Stii de ce sunt atitia ? Pt simplu fapt ca sunt multi oameni ca si tine care sustin ca Harul acopera totul si acum suntem liberi in Hristos sa facem ce vrem , nu mai trebuie sa tinem Decalogul ca este expirat .....vai de capul vostru va fi la venirea Domnului pt ca invatati oamenii sa nu mai tina legea lui Dumnezeu. "

Deci ai grija ce afirmi , nu mai poti aduce argumente Biblice impotriva Adevarului si acum recurgi la minciuna si la denigrarea celui ce te contrazice ? Cind nu mai poti dovedi adevarul fa un singur lucru ....paraseste arena in pace , nu arunca cu noroi ca vei fi acuzat pt acel noroi. Si tare ma tem ca evi fi acuzat nu de un om .....asa ca ai grija la ce scrii si la ce vorbesti .
  • July 1, 2013 1:21 AM EEST

1. Oh ba da... il stiu si pe asta. Dar stii de ce Pavel se duce la ei in zi de Sabat? Simplu: pentru ca atunci se intalneau ei... n-aveau nici o cunostinta a jertfei lui Isus, ei doar se intalneau acolo, chiar ma intreb si ce faceau, probabil studiau Legea care a fost pana la Hristos.

2. 

Sesizezi vreo diferenta intre ce am zis eu si ce mi-ai atribuit tu? Ca eu da...

"Decalogul e un fals" - zici tu ca am zis eu
    "Decalogul nu e valabil, a fost inlocuit." - am zis eu

Tot eu nu stiu ce vorbesc?

6. 

- 1Ioan 5 :2,3

Raspuns: "Invatatorule, ce bine sa fac, ca sa am viata vesnica?" 

Isus i-a raspuns: "Sa nu ucizi; sa nu preacurvesti; sa nu furi; sa nu faci o marturisire mincinoasa; sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta"; si: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

- "10. Caci, cine pazeste toata Legea, si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate."

Eu n-o pozaesc. Tu ca o pazesti iti dau si un verset pe care il calci: Vedeţi că Domnul v-a dat ziua aceasta de odihnă şi de aceea vă dă El în ziua a şasea şi pâine pentru două zile; rămâneţi fiecare în casele voastre şi nimeni să nu iasă de la locul său în ziua a şaptea

Cum e cu asta frate ? Sunt aceste porunci trecute in Decalog sau afara din Decalog

Afara: 

• De fapt: "Sa nu preacurvesti, sa nu furi, sa nu faci nicio marturisire mincinoasa, sa nu poftesti" si orice alta porunca mai poate fi, se cuprind in porunca aceasta: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti." (Rom.13:9)

Cum e indemnul lui Pavel ?hmm mie personal mi se pare ca Pavel face apel la a trai dupa litera legii

- ti se pare. in Lege nu era interzis consumul de vin... ce sa mai zic de certuri si pizma... Astea sunt porunci 100% din Har.

ARATA CLAR CA UCENICII TINEAU SABATUL

Neamurile tineau Sabatul pentru ca tineau si Legea, ele nu aveau marturia lui Isus. Ce le zice Pavel dupa ce le propovaduieste pe Isus? Sa mai tina Legea si Sabatul care era in Lege? Nu...

Nu mi-ai adus versetul care imi porunceste sa tin Sabatul. Sa nu fie...?

este asta scrisul tau Liviu sau ba? Daca da cum ai curajul sa ma acuzi ca eu sustin ca decalogul este anulat ?
    - unde am facut eu asta? Copy-paste te rog.

Nu mai pot dovedi adevarul? Te chinui cu 5 pasaje de o saptamana si n-ai scos nimic la capat :)
    Eu denigrez? :))
    Esti amuzant.

Au ramas 5 argumente valide si 
    6. Mi-ai zis ca trebuie sa tin Sabatul chiar daca nu scrie cum tin si Duminica chiar daca nu scrie - asta nu e argument.

Intrebarea ramane valabila: unde e porunci Sabatul neamurilor in NT?

• 67 posts
    July 1, 2013 8:24 PM EEST

"1. Oh ba da... il stiu si pe asta. Dar stii de ce Pavel se duce la ei in zi de Sabat? Simplu: pentru ca atunci se intalneau ei... n-aveau nici o cunostinta a jertfei lui Isus, ei doar se intalneau acolo, chiar ma intreb si ce faceau, probabil studiau Legea care a fost pana la Hristos."

Nu se adunau "pentru ca atunci se intalneau ei." cum zici tu , se adunau pt ca pt ei era o zi speciala in care vorbeau despre Dumnezeu, la urma urmei asta este Sabatul : odihna si cugetare la Cuvintul lui Dumnezeu.

Citeste si Fapte 13 1-4   ca sa vezi ca ei stiau si despre Isus si despre jertfa , ba aveau si Duh sfint , se rugau , posteau ...si scrie in vers 2 pe cind slujeau Domnului.

E clar de ce mergea Pavel acum in ziua de Sabat la ei ?

"

2. 

Sesizezi vreo diferenta intre ce am zis eu si ce mi-ai atribuit tu? Ca eu da...

"Decalogul e un fals" - zici tu ca am zis eu
    "Decalogul nu e valabil, a fost inlocuit." - am zis eu

Tot eu nu stiu ce vorbesc?"

Sa inteleg ca atunci cind tu zici ca Decalogul nu mai e valabil inseamna ca de fapt el nu este fals ci doar ca nu mai e valabil ? Vezi ca prin asta admiti ca Decalogul a fost valabil .... si sunt sigur ca o sa iti pot demonstra ca inca mai e valabil... deci sa nu ajungi cumva la urma sa zici ca e un fals :)

Daca este corect ce am scris mai sus atunci imi cer scuze ca , am zis ca tu ai zis ca este fals , am interpretat eu gresit vorbele tale ...dar sper sa ramii la aceste vorbe si daca o sa-ti demonstrez ca Decalogul este inca valabil ( la drept vorbind pt mine cind zici ca nu mai e valabil , ca e anulat ....suna cum ai zice : decalogul de acuma este un fals.... dar se pare ca pt tine nu e la fel ..fie cum zici tu ).

"Eu n-o pozaesc. Tu ca o pazesti iti dau si un verset pe care il calci: Vedeţi că Domnul v-a dat ziua aceasta de odihnă şi de aceea vă dă El în ziua a şasea şi pâine pentru două zile; rămâneţi fiecare în casele voastre şi nimeni să nu iasă de la locul său în ziua a şaptea"

Nu am inteles ce vrei sa zici cu asta .... Ce nu pazesti ? S ce verset calc eu ? Faptul ca nu trebuie sa iesim de la locul nostru in ziua a saptea? Vezi ca iar te ratacesti , scrie in Biblie despre unitatea de masura ....cit un drum de Sabat? ...deci vezi este permis in ziua de Sabat sa iesi din casa ;) doi la mina , Isus se plimba inclusiv prin lanuri de griu care chiar si acuma sunt departe de case din cite cunosc eu. Si cum am zis El ( Isus ) a DEZLEGAT poruncile umane puse/ adaugate la ziua de Sabat si nu ziua de Sabat ...dar e cam greu de inteles pt tine asta , nu-i asa ?

"in Lege nu era interzis consumul de vin... ce sa mai zic de certuri si pizma... Astea sunt porunci 100% din Har."

Vrei sa zici ca in NT consumul de alchool este interzis ? Cauta la Timotei si vezi ce zice despre vin :) asta ca sa nu mai zic afirmatia Domnului Isus in Matei 11:19 : "A venit Fiul omului mancand si band, si ei zic: "Iata un om mancacios si bautor de vin, un prieten al vamesilor si al pacatosilor!" Totusi, Intelepciunea a fost indreptatita din lucrarile ei."

Ce nu vor unii oameni sa inteleaga este ca bautura nu este interzisa in Biblie , nici in VT nici in NT ...betia in schimb este :) Dar na , unii prefera sa condamne bautura ca altfel s-ar apuca si ei de baut.

"Neamurile tineau Sabatul pentru ca tineau si Legea, ele nu aveau marturia lui Isus. Ce le zice Pavel dupa ce le propovaduieste pe Isus? Sa mai tina Legea si Sabatul care era in Lege? Nu..."

Tiam aratat deja ca Neamurile aveau marturia lui Isus in Fapte 13 ....ce le zice Pavel , le zice cumva gata cu Sabatul ? Nu prea cred , de ce ? Simplu, pt ca el insusi il tinea si nu putea sa predice una si sa faca alta ...gindeste putin logic please.

"Nu mi-ai adus versetul care imi porunceste sa tin Sabatul. Sa nu fie...?"

"Intrebarea ramane valabila: unde e porunci Sabatul neamurilor in NT?"

15. Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele.  Ioan 14: 15

2. Cunoastem ca iubim pe copiii lui Dumnezeu prin aceea ca iubim pe Dumnezeu si pazim poruncile Lui.

3. Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele; 1 Ioan 5:2,3 

Mai clar de atita ce se poate aduce ? Dar oricum tu o sa vii cu explicatii si nu o sa accepti asa ca nu mai are rost sa continuam, ca batem apa in piua degeaba .

"Te chinui cu 5 pasaje de o saptamana si n-ai scos nimic la capat :)"

Daca dupa toate versetele si explicatiile aduse aici de mine si de altii , ai inca impresia ca ma chinui cu ce zici tu ...mai gindeste-te ...problema e ca tu te chinui sa nu accepti adevarul ce ti se arata .... dar asta e problema ta ...Toma Necredinciosule ....lasa ca poate intr-o zi o sa-ti vina si tie mintea la cap , ma rog Domnului sa nu fie totusi prea tirziu :)

Fi binecuvintat 

• July 1, 2013 9:39 PM EEST

1. Citeste si Fapte 13 1-4 ca sa vezi ca ei stiau si despre Isus si despre jertfa , ba aveau si Duh sfint , se rugau , posteau ...si scrie in vers 2 pe cind slujeau Domnului.

Si ce, pana la Isus nu s-au rugat, nu au postit, nu a vorbit Duhul Sfant? Numai de la Isus mai departe au facut astea? :)
    E clar de ce mergea Pavel, sa le duca vestea buna. Nu se ducea sa-i viziteze pentru ca ei erau sub Har, nu mai tineau Legea si erau botezati cu Duhul Sfant.

2. Nu ma intereseaza cum suna pentru tine, eu stiu ce am zis.
    Mai departe ti-am dat un verset pe care tu care tii Legea il calci si coroboreaza-l cu "cine calca o porunca din Lege se face vinovat de toate". Pai Isus se plimba, normal... ca dezlegase ziua de Sabat, n-avea El treaba cu asta.

Eu stiu ca la voi se mai practica pentru ca am mai auzit insa mi se pare aiurea sa vezi crestini beti pentru simplul motiv ca Pavel i-a zis lui Timotei sa guste vin pentru ca avea probleme cu stomacul. O viata de crestin trebuie sa fie o viata morala "nu in chefuri si in betii".

Revezi argumentul tau... pentru ca e invalid. E doar o presupunere.

15. Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. Ioan 14: 15

A mai trecut cineva pe aici inaintea nostra si norocul nostru e ca si atunci era sub Har.
    El i-a raspuns: "...Dar daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile." "Care?", I-a zis el. Si Isus i-a raspuns: "Sa nu ucizi; sa nu preacurvesti; sa nu furi; sa nu faci o marturisire mincinoasa; sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta, tine ziua de odihna ca o zi vesnica"; si: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

Am glumit, e fara ultima parte care se referea la ziua de odihna:))

Tot 5 pasaje raman fara nici o explicatie, toate ma elibereaza pe mine de Lege si vechiul legamant.

• 67 posts
    July 2, 2013 12:03 AM EEST

hahha ma faci sa rid Liviu , "Eu stiu ca la voi se mai practica pentru ca am mai auzit insa mi se pare aiurea sa vezi crestini beti pentru simplul motiv ca Pavel i-a zis lui Timotei sa guste vin pentru ca avea probleme cu stomacul. O viata de crestin trebuie sa fie o viata morala "nu in chefuri si in betii". .... care la voi , habar nu ai ce denominatiune am si te bagi pe acuzatii ..... ti-am zis eu ca , gura aia mare a ta te baga in buclucuri :)) 

"Si ce, pana la Isus nu s-au rugat, nu au postit, nu a vorbit Duhul Sfant? Numai de la Isus mai departe au facut astea? :)"

Ba da faceau si pina acolo dar pina acolo nu se zicea " slujeau Domnului " ci " slujeau lui Dumnezeu" ....sesizezi diferenta ? :) .... ti-am mai zis , te tot invirti in cerc fara sa mai stii ce sa zici :)

"E clar de ce mergea Pavel, sa le duca vestea buna. Nu se ducea sa-i viziteze pentru ca ei erau sub Har, nu mai tineau Legea si erau botezati cu Duhul Sfant."

Esti sigur ca Pavel nu ar mai fi mers la ei sa-i viziteze daca traiau sub Har si erau botezati cu Duhul Sfint? Eu personal citesc despre Pavel mergind din biserica ( adunare ) in biserica , intarind si incurajind fratii ...deci nu doar acolo unde nu mai fusese niciodata. Tu chiar citesti NT ?  

"Mai departe ti-am dat un verset pe care tu care tii Legea il calci si coroboreaza-l cu "cine calca o porunca din Lege se face vinovat de toate". Pai Isus se plimba, normal... ca dezlegase ziua de Sabat, n-avea El treaba cu asta."

Fi mai clar , ce verset mi-ai dat pe care eu il calc ? 

"Am glumit, e fara ultima parte care se referea la ziua de odihna:))"

Cred ca tu glumesti prea mult cu lucrurile care sunt serioase. Dar nici o problema ca intr-o zi si Dumnezeu va zice la fel ...am glumit. 

"Tot 5 pasaje raman fara nici o explicatie, toate ma elibereaza pe mine de Lege si vechiul legamant."

Poate daca imi arati cele 5 pasaje nu o sa ramina fara explicatie ....dar fa-le clare sa se vada. 

Nu exista eliberare de Lege,  stii de ce ? Pt ca atit in VT cit si in NT crestinul traieste dupa Lege , altfel daca nu ar mai fi o Lege ....Dumnezeu nu ar putea pretinde sfintenie de la noi .....barometrul sfinteniei este legea. Insa cred ca inteleg care e problema ta. Tu crezi ca daca recunosti ca ti legea o sa fi numit legalist si nu vrei asta ....dar cei care acuza pe altii de legalism uita ceva important: EI INSISI TIN LEGEA ....se starduiesc sa nu fure , sa nu curveasca , preacurveasca, sa nu ucida etc ...ori toatea astea sunt lege :) 

E exact ca si cum ai zice ca tu nu faci o crima ca nu esti sub lege ...dar continui sa nu o faci , de ce daca nu esti sub lege de ce nu comiti crima? pt ca stii ca o data ce faci vei fi pedepsit dupa lege :) deci vezi , esti sub lege , doar ca nu te temi de ea atita timp cit nu ai comis nici o infractiune...tot asa e si cu legea lui Dumnezeu.

Toti care zic ca nu tin legea lui Dumnezeu ( crestinii ) dar in acelasi timp nu fac infractiuni ....ghici ce ? TIN LEGEA PE CARE O RENEGA ATIT DE MULT :) 

Mai gindeste la asta :)

• July 2, 2013 1:21 AM EEST

habar nu ai ce denominatiune am si te bagi pe acuzatii

Eu cred ca e un mister ce esti tu :)) Stiu ce esti si stiu ca la voi nu e interzis. Insa nu e problema mea moralitatea voastra.

Ba da faceau si pina acolo dar pina acolo nu se zicea " slujeau Domnului " ci " slujeau lui Dumnezeu"

Neah... mai cauta.
    Nu, nu; ci duceti-va voi, barbatii, si slujiti Domnului, caci asa ati cerut." Si i-au izgonit dinaintea lui faraon. (Exod.10:11)
    Faraon a chemat pe Moise si a zis: "Duceti-va si slujiti Domnului! Sa nu ramana in tara decat oile si boii vostri; copiii vostri vor putea merge si ei impreuna cu voi."
    Acum, temeti-va de Domnul si slujiti-I cu scumpatate si credinciosie. Departati dumnezeii carora le-au slujit parintii vostri dincolo de Rau si in Egipt si slujiti Domnului.

Esti sigur ca Pavel nu ar mai fi mers la ei sa-i viziteze daca traiau sub Har si erau botezati cu Duhul Sfint? Eu personal citesc despre Pavel mergind din biserica ( adunare ) in biserica , intarind si incurajind fratii ...deci nu doar acolo unde nu mai fusese niciodata. Tu chiar citesti NT ?

Preietene... studiaza calatoriile lui Pavel si ai sa vezi ca asta face parte din prima lui calatorie... vorbesti numai sa te afli in treaba.

si Dumnezeu va zice la fel ...am glumit.

Si Dumnezeu rade... de ce sa n-o fac si eu cu tine? :))

Poate daca imi arati cele 5 pasaje nu o sa ramina fara explicatie ....dar fa-le clare sa se vada.

Iti place tie sa rescriu eu pasajele ca sa poti relua tu rastalmacirile. Citeste-le de pe prima pagina, sunt notate cu 1, 2, 3, 4, 5.

Nu exista eliberare de Lege, stii de ce ? Pt ca atit in VT cit si in NT crestinul traieste dupa Lege , altfel daca nu ar mai fi o Lege ....Dumnezeu nu ar putea pretinde sfintenie de la noi .....barometrul sfinteniei este legea.

Poate daca nu stiam nimic te mai credeam... insa nu sunt adeptul gogosilor... mai ales ale celor arse.
    Pentru o perioada am fost dispus sa-ti ascult perorarile insa vad ca nu duc nicaieri si nici un argument nu ai de aceea am sa scurtez discutia eu.

Iti dau cateva versete, citeste-le si taci.
    1. Dacă sunteţi călăuziţi de Duhul, nu sunteţi sub Lege
    2. Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea.
    3. Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi
    4. A sters zapisul cu poruncile lui, care statea impotriva noastra si ne era potrivnic, si l-a nimicit, pironindu-l pe cruce.
    5. si, in trupul Lui, a inlaturat vrajmasia dintre ei, Legea poruncilor, in oranduirile ei, ca sa faca pe cei doi sa fie in El insusi un singur om nou, facand astfel pace;
    6. Oare nu v-a dat Moise Legea? Totusi nimeni din voi nu tine Legea. De ce cautati sa Ma omorati
    7. Astfel, pe de o parte, se desfiinteaza aici o porunca de mai inainte, din pricina neputintei si zadarniciei ei -caci Legea n-a facut nimic desavarsit - si, pe de alta, se pune in loc o nadejde mai buna, prin care ne apropiem de Dumnezeu.
    8. Legea si prorocii au tinut pana la Ioan; de atunci incoace, Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu se propovaduieste; si fiecare, ca sa intre in ea, da navala.
    9. Ele Sunt doar nişte porunci pământeşti, date, ca toate cele privitoare la mâncări, băuturi şi felurite spălături, până la o vreme de îndreptare.
    10. Căci toată Legea se cuprinde într-o singură poruncă: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”
    11. Căci Hristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea.
    12. Dragostea nu face rau aproapelui: dragostea deci este implinirea Legii.
    13. Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.
    14. Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci, daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos.
    15. Caci pacatul nu va mai stapani asupra voastra, pentru ca nu sunteti sub Lege, ci sub har.

Si o dedicatie speciala pentru tine: Fiindcă am auzit că unii, plecaţi dintre noi fără vreo însărcinare din partea noastră, v-au tulburat prin vorbirile lor şi v-au zdruncinat sufletele, zicând să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi Legea;

• 67 posts
    July 2, 2013 8:16 PM EEST

Eu cred ca e un mister ce esti tu :)) Stiu ce esti si stiu ca la voi nu e interzis. Insa nu e problema mea moralitatea voastra.

Esti prost informat prietene , habar nu ai din ce denominatiune fac parte ...deci mai cauta :) 

"si stiu ca la voi nu e interzis" ...ce nu e interzis frate la noi? Ca daca ai fost atent eu iti zic ca trebuie tinut Decalogul nu ca tine care zici ca traiesti sub Har si poti face toate lucrurile. Deci unde e interzis si unde nu ?

Neah... mai cauta.
    Nu, nu; ci duceti-va voi, barbatii, si slujiti Domnului, caci asa ati cerut." Si i-au izgonit dinaintea lui faraon. (Exod.10:11)

Neah ...mai caut 

Not so! You men go now and serve Yahwh , for that is what you desired.

Asa scrie in biblia mea iar pt informatia ta YHWH INSEAMNA TATAL, DUMNEZEU IN LIMBA TA ...SI NU DOMNUL, Domnul este Yashua , talmacit in limba ta este Isus ...am cautat :)

Preietene... studiaza calatoriile lui Pavel si ai sa vezi ca asta face parte din prima lui calatorie... vorbesti numai sa te afli in treaba.

Hahaha se pare ca tu esti cel care vorbesti doar a fi in treaba ....pe mine nu ma intereseaza ca sunt din prima sau a doau calatorie ci ma intereseaza ce facea el in acele calatorii...iar asta o stii si tu prea bine :) 

Mai omule tu esti indaratnic rau , vrei sa zici ca Duhul lui Dumnezeu va zice sa nu pazesti poruncile Lui ? Esti tare prietene ....tare nebunatic ..hai sa-ti arat ceva :

24. Vedeti, dar, ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta. Iacov 2:24 

Te las pe tine sa zici la ce fapte se refera aici.

"2. Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea.

Hmm ciudat , ce zici de asta ? 

17. Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.

13. Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.
    14. Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci, daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos.

Vedeti, dar, ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta. Iacov 2:24 ...acelasi verset a lui Iacov contrazice bine de tot ce ai scris tu mai sus :)

4. Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci, daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos.
    15. Caci pacatul nu va mai stapani asupra voastra, pentru ca nu sunteti sub Lege, ci sub har.

Mare incapatinat poti sa fi  : Vedeti, dar, ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta. Iacov 2:24
     Pacatul nu va mai stapini asupra voastra, pentru ca nu mai sunteti sub Lege , ci sub har ....  hmm am impresia ca stau de vorba cu un nepacatos ....o intrebare : ai curajul sa admiti ca nu ai pacat ? 

Si o dedicatie speciala pentru tine: Fiindcă am auzit că unii, plecaţi dintre noi fără vreo însărcinare din partea noastră, v-au tulburat prin vorbirile lor şi v-au zdruncinat sufletele, zicând să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi Legea;

Am si eu o dedicatie speciala pt tine ...asa ca intre frati :)

15. Sa credeti ca indelunga rabdare a Domnului nostru este mantuire, cum v-a scris si preaiubitul nostru frate Pavel, dupa intelepciunea data lui,

16. ca si in toate epistolele lui, cand vorbeste despre lucrurile acestea. In ele sunt unele lucruri grele de inteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.

Poate daca nu stiam nimic te mai credeam... insa nu sunt adeptul gogosilor... mai ales ale celor arse.

Tocmai ca se pare ca nu stii prea multe ...si da esti adeptul gogosilor pe care ti-l toarna la biserica ,asta daca nu cumva tu torni gogosi altora in biserica ....dar in cazul  asta atunci esti un exemplu bun de urmat ...inspre pierire:)

Pentru o perioada am fost dispus sa-ti ascult perorarile insa vad ca nu duc nicaieri si nici un argument nu ai de aceea am sa scurtez discutia eu.

Te temi prietene ca nu o sa mai ai versete care sa arate cit de gresit le interpretezi ? 

• July 2, 2013 8:41 PM EEST

Cateva lucruri sa-ti zic pentru cultura ta:

- Tatal e Domn, Isus e Domn, Duhul Sfant e Domn si totusi e un singur Domn. O zice si crezul bisericii tale insa nici n-ai fost interesat sa-l citesti.

Iacov 2:24 n-are nici o treaba cu Legea si Harul... nu inteleg cum iti poate zice tie ca daca neprihanirea se poate capata prin fapte trebuie sa tii Legea. 

2: da, Hristos a implinit Legea si prorocii care au tinut pana la El o data pentru totdeauna. Slava Lui ca nu trebuie s-o mai implinim si noi. Ti se pare ca eu o stric? Dimpotriva, o intaresc. E rau ca nu mai trebuie implinita...

Eu ti-am dat 5 pasaje pe care nu le-ai putut explica si ele condamna Legea iar ulterior 15 versete care arata ca eu nu sunt sub Lege. Totul e clar pentru ca tot Noul Testament are ideea asta de Lege intarita insa care nu trebuie implinita.

• 67 posts
    July 2, 2013 9:55 PM EEST

Liviu tu o dai intruna cu cele 5 versete ...ok fie ....vezi ca t-am raspuns la ele in alta postare 
    29 iunie 2013, 11:05:12 EEST  insa se vede ca nu ai citit aceasta postare ci doar treci peste ...este mai usor asa nu ? 

• July 2, 2013 9:59 PM EEST

Ti-am aratat mai departe ca nu sunt veridice afirmatiile tale. Nici n-aveau cum sa fie cand contraziceai in mod grosolan ce scrie Biblia.

This post was edited by Deleted Member at July 2, 2013 10:01 PM EEST
  • July 2, 2013 10:00 PM EEST

1.

Sa luam, dar, bine seama, ca atata vreme cat ramane in picioare fagaduinta intrarii in odihna Lui, niciunul din voi sa nu se pomeneasca venit prea tarziu. Caci si noua ni s-a adus o veste buna ca si lor; dar lor Cuvantul care le-a fost propovaduit, nu le-a ajutat la nimic, pentru ca n-a gasit credinta la cei ce l-au auzit. Pe cand noi, fiindca am crezut, intram in "odihna" despre care a vorbit El cand a zis: "Am jurat in mania Mea ca nu vor intra in odihna Mea!" Macar ca lucrarile Lui fusesera ispravite inca de la intemeierea lumii. Caci intr-un loc a vorbit astfel despre ziua a saptea: "Dumnezeu S-a odihnit in ziua a saptea de toate lucrarile Lui." Si aici este zis iarasi: "Nu vor intra in odihna Mea!"Deci, fiindca ramane ca sa intre unii in odihna aceasta si pentru ca aceia carora li s-a vestit intai vestea buna n-au intrat in ea, din pricina neascultarii lor,El hotaraste din nou o zi: "astazi" - zicand, in David, dupa atata vreme, cum s-a spus mai sus: "Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!" Caci, daca le-ar fi dat Iosua odihna, n-ar mai vorbi Dumnezeu dupa aceea de o alta ziRamane, dar, o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. Fiindca cine intra in odihna Lui se odihneste si el de lucrarile lui, cum S-a odihnit Dumnezeu de lucrarile Sale. Sa ne grabim, dar, sa intram in odihna aceasta, pentru ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda de neascultare.

2. 

Daca, dar, desavarsirea ar fi fost cu putinta prin preotia levitilor - caci sub preotia aceasta a primit poporul Legea - ce nevoie mai era sa se ridice un alt preot "dupa randuiala lui Melhisedec", si nu dupa randuiala lui Aaron? Pentru ca,odata schimbata preotia, trebuia numaidecat sa aiba loc si o schimbare a Legii. In adevar, Acela despre care sunt zise aceste lucruri face parte dintr-o alta semintie, din care nimeni n-a slujit altarului. Caci este vadit ca Domnul nostru a iesit din Iuda, semintie despre care Moise n-a zis nimic cu privire la preotie. Lucrul acesta se face si mai luminos cand vedem ridicandu-se, dupa asemanarea lui Melhisedec, un alt preot, pus nu prin legea unei porunci pamantesti, ci prin puterea unei vieti nepieritoare. Fiindca iata ce se marturiseste despre El: "Tu esti Preot in veac, dupa randuiala lui Melhisedec". Astfel, pe de o parte, se desfiinteaza aici o porunca de mai inainte, din pricina neputintei si zadarniciei ei - caci Legea n-a facut nimic desavarsit - si, pe de alta, se pune in loc o nadejde mai buna, prin care ne apropiem de Dumnezeu. Si, fiindca lucrul acesta nu s-a facut fara juramant - caci, pe cand levitii se faceau preoti fara juramant, Isus S-a facut Preot prin juramantul Celui ce I-a zis: "Domnul a jurat si nu Se va cai: "Tu esti Preot in veac, dupa randuiala lui Melhisedec" - prin chiar faptul acesta, El S-a facut chezasul unui legamant mai bun. Mai mult, acolo au fost preoti in mare numar, pentru ca moartea ii impiedica sa ramana pururi.

3. 

Dar, acum, Hristos a capatat o slujba cu atat mai inalta cu cat legamantul al carui mijlocitor este El, e mai bun, caci este asezat pe fagaduinte mai bune. In adevar, daca legamantul dintai ar fi fost fara cusur, n-ar mai fi fost vorba sa fie inlocuit cu un al doilea. Caci, ca o mustrare a zis Dumnezeu lui Israel: "Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou; nu ca legamantul pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana, ca sa-i scot din tara Egiptului. Pentru ca n-au ramas in legamantul Meu, si nici Mie nu Mi-a pasat de ei, zice Domnul. Dar iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele in mintea lor si le voi scrie in inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, si ei vor fi poporul Meu. Si nu vor mai invata fiecare pe vecinul sau pe fratele sau, zicand: "Cunoaste pe Domnul!", caci toti Ma vor cunoaste, de la cel mai mic pana la cel mai mare dintre ei. Pentru ca le voi ierta nelegiuirile si nu-Mi voi mai aduce aminte de pacatele si faradelegile lor." Prin faptul ca zice: "un nou legamant", a marturisit ca cel dintai este vechi; iar ce este vechi, ce a imbatranit, este aproape de pieire.

4.

Caci, daca sangele taurilor si al tapilor si cenusa unei vaci, stropita peste cei intinati, ii sfinteste si le aduce curatarea trupului, cu cat mai mult sangele lui Hristos, care, prin Duhul cel vesnic, S-a adus pe Sine insusi jertfa fara pata lui Dumnezeu, va va curata cugetul vostru de faptele moarte, ca sa slujiti Dumnezeului celui Viu! Si tocmai de aceea este El Mijlocitorul unui legamant nou, pentru ca, prin moartea Lui pentru rascumpararea din abaterile faptuite sub legamantul dintai, cei ce au fost chemati sa capete vesnica mostenire care le-a fost fagaduita. In adevar, acolo unde este un testament, trebuie neaparat sa aiba loc moartea celui ce l-a facut. Pentru ca un testament nu capata putere decat dupa moarte. N-are nicio putere cata vreme traieste cel ce l-a facut. De aceea si intaiul legamant n-a fost sfintit fara sange. Si intr-adevar, Moise, dupa ce a rostit inaintea intregului norod toate poruncile Legii, a luat sange de vitei si de tapi, cu apa, lana stacojie si isop, a stropit cartea si tot norodul si a zis: "Acesta este sangele legamantului care a poruncit Dumnezeu sa fie facut cu voi."

5. Si un pasaj in care "apare" si Decalogul si Sabatul:

Atunci s-a apropiat de Isus un om si I-a zis: "Invatatorule, ce bine sa fac, ca sa am viata vesnica?" El i-a raspuns: "De ce ma intrebi: "Ce bine?" Binele este Unul singur. Dar daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile." "Care?", I-a zis el. Si Isus i-a raspuns: "Sa nu ucizi; sa nu preacurvesti; sa nu furi; sa nu faci o marturisire mincinoasa; sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta"; si: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti." Tanarul I-a zis: "Toate aceste porunci le-am pazit cu grija din tineretea mea; ce-mi mai lipseste?" "Daca vrei sa fii desavarsit", i-a zis Isus, "du-te de vinde ce ai, da la saraci si vei avea o comoara in cer! Apoi vino si urmeaza-Ma."

1. - zi de odihna schimbata in - astazi

2. Lege schimbata: desfiintata prima si inlocuita

3. legamant schimbat

4. legamant dintai mort

5. clarifica noul set de reguli... tot ce a fost schimbat, desfiintat si mort.

This post was edited by Deleted Member at July 2, 2013 10:04 PM EEST
    • 67 posts
    July 2, 2013 10:03 PM EEST

Lasa cultura mea ca e destul de bogata cind vb despre religie .... nu are absolut nimica de face cu ce vorbim noi faptul ca tu vii cu Tatal = Domn etc ....eu ti-am aratat ca Tatal este bine determinat fata de Fiu in diferite traduceri 

Iacov 2:24 are legatura cu legea ...dar asta nu unuia ca tine care combate legea 

explica-mi si mie cum poti intari o lege ...daca nu o implinesti ? esti cumva mai presus de lege ? eu stiam ca nimeni nu este mai presus de lege cu exceptia celui ca a dat-o ...Dumnezeu.

• 67 posts
    July 2, 2013 10:06 PM EEST

Liviu si in opinia mea ...si a altora de aici , comentariile tale contrazic mai mult decit grosolan Biblia ....deci care are dreptate si care nu ? eu il las pe El sa raspunda in timp care a vb adevar si care inselaciune aici ...pina atunci fi binecuvintat 

• July 2, 2013 10:15 PM EEST

Am mai auzit argumente din astea: "pari mandru si uite ce zice Biblia despre mandrie... bla bla bla".

Vezi ca tu ba zici lege, ba Lege. Sunt doua lucruri diferite, Iacov vorbeste de lege si tu ce incerci sa imi zici e despre Lege.

Rescriu ce contrazici tu din nestiinta: Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.

Uiti de la mana la gura... reiau sirul de argumente:

Si ce, pana la Isus nu s-au rugat, nu au postit, nu a vorbit Duhul Sfant? Numai de la Isus mai departe au facut astea? :)

Ba da faceau si pina acolo dar pina acolo nu se zicea " slujeau Domnului " ci " slujeau lui Dumnezeu"

Nu, nu; ci duceti-va voi, barbatii, si slujiti Domnului, caci asa ati cerut." Si i-au izgonit dinaintea lui faraon. (Exod.10:11)

Asa scrie in biblia mea iar pt informatia ta YHWH INSEAMNA TATAL, DUMNEZEU IN LIMBA TA ...SI NU DOMNUL, Domnul este Yashua , talmacit in limba ta este Isus ...am cautat :)

Tatal e Domn, Isus e Domn, Duhul Sfant e Domn si totusi e un singur Domn

Acum e bine? Zice "slujeau Domnului" si cand slujeau lui IHVH sau Tatalui, cum vrei sa ii zici?

Fiindcă am auzit că unii, plecaţi dintre noi fără vreo însărcinare din partea noastră, v-au tulburat prin vorbirile lor şi v-au zdruncinat sufletele, zicând să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi Legea;

• July 2, 2013 10:18 PM EEST

comentariile tale contrazic mai mult decit grosolan Biblia ....deci care are dreptate si care nu ? eu il las pe El sa raspunda in timp care a vb adevar si care inselaciune aici ...

Hai sa ne oprim la cei ca tine care mai tin Sabatul si atat. Eu am scris citatele din Biblie direct. Cornilescu, eu am suficiente argumente acolo si n-am nevoie de alte traduceri.

Sfatul meu... lasa Legea in plata ei pentru ca e implinita de Hristos, nu te mai chinui tu si nici cu un Sabat dat evreilor ca semn ca au fost robi n-are rost sa-l tii.

• 67 posts
    July 2, 2013 11:02 PM EEST

1 din cite imi aduc aminte la punctul asta ti-am zis ca se vorbeste despre pocainta omului , intoarcerea lui la Dumnzeu ...si nici decum despre Sabat ....dar oameni ca tine macar ca auziti predici prin biserica despre subiectul pocaintei pe acest text din Evrei , o dati intr-una cu Sabatul. Nu e de mirare ca pt tine , raspunsul meu nu e multumitor ....pt ca nu e asa cum ti-ar conveni tie. Ori pe mine nu ma intereseaza daca iti convine tie sau ba ....ci in ce context este scris acest text.

2.Despre care lege se vorbeste acolo ? 

3.Prin faptul ca zice: "un nou legamant", a marturisit ca cel dintai este vechi; iar ce este vechi, ce a imbatranit, este aproape de pieire.

Ti-am mai zis la punctul asta : aproape de pieire ...DAR NU PIERIT.

zice Domnul: voi pune legile Mele in mintea lor si le voi scrie in inimile lor.....oare despre ce legi vorbeste ? 

4.La punctul asta ti-am mai zis , ca da intradevar era nevoie ca Fiul sa vina pt Mintuirea noastra.

5.Dar daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile....care ? ...."Sa nu ucizi; sa nu preacurvesti; sa nu furi; sa nu faci o marturisire mincinoasa; sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta"; si: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.

Cu exceptia ultimei porunci , toate celelalte le gasesti in Decalog corect ? Deci a anulat Isus Decalogul ? mie nu mi se pare, ba dimpotriva ii zice tinarului destul de clar :daca vrei sa intri in viata ...care viata ? ... ce-i zice sa faca ? ...sa pazeasca poruncile ....care porunci ? ...te las pe tine sa rasppunzi.

1. - zi de odihna schimbata in - astazi

2. Lege schimbata: desfiintata prima si inlocuita

3. legamant schimbat

4. legamant dintai mort

5. clarifica noul set de reguli... tot ce a fost schimbat, desfiintat si mort.

1.nu e vb de ziua de odihna ci de ziua in care omul sa se pocaiasca .....citeste mai atent contextul (apropo, acolo unde zice " ca o zi de Sabat" ti-am mai zis este " o zi de Sabat "  )

2.Da legea este schimbata/desfintata ...dar nu legea cuprinsa in Decalog 

3.legamintul vechi schimbat .....insa decalogul nu intra in acest legamint, decalogul a fost pus in chivot de unde nu mai are cum sa fie scos afara / anulat decit la inoirea tuturor lucrurilor.

4.cred ca aici vrei sa vorbesti despre Jertfa....vezi ca le tot amesteci pe toate de-a valma ....punctele 2,3, si 4 au acelasi punct pt tine ...LEGAMINT ANULAT .... 

5. tu esti dus rau cu pluta frate, daca e adevarat ca clarifica noul set de reguli ( te feresti sa o numesti lege ? ) atunci cum se face ca pomenesti acolo despre poruncile datatoare de viata despre care insusi Domnul vorbeste? Cum ti-am zis, tu habar nu ai ce citesti si ce scrii din cite vad eu. Nu poti sustine ca decalogul este anulat dar in acelasi timp sa zici ca trebuie sa tii poruncile datatoare de viata ( asa cum sunte trecute la punctul 5 ). 

Da cred ca ar fi mai bine sa fac ce a zis Daniel Oprita ...sa te las in plata Domnului ca habar nu ai ce vorbesti ....pacat ca din rindurile scrise reiese ca nu esti un nebun , ai ceva cunostinte ....dar neclare si nu indeajunse .....insa trebuie sa recunosc esti prima persoana care a adus in sustinerea duminicii aceste versete care nu au nici o legatura cu topicul Sabatului. 

Sper ca intr-o zi sa re-cunosti Adevarul in ce priveste Sabatul pina atunci ramii cu Domnul ...insa sper sa fie Domnul cel Viu si nu cel a acestei lumi. Fi binecuvintat.

• 67 posts
    July 2, 2013 11:19 PM EEST

Vezi ca tu ba zici lege, ba Lege. Sunt doua lucruri diferite, Iacov vorbeste de lege si tu ce incerci sa imi zici e despre Lege.

ma lasi fara cuvinte , pe cuvint .... " tu ba zici lege , ba Lege. Sunt doua lucruri diferite." 

Da intradevar sunt 2 lucruri diferite ...sunt scrise una cu "L" si una cu "l" asta e diferenta ...te credeam mai intelept de atita frate ...dar in fine.

Rescriu ce contrazici tu din nestiinta: Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legi

Liviu eu nu contrazic din nestiinta , eu cred acel text dar in acelasi timp cred ca Decalogul este inca valabil ...altfel nu as incerca sa fiu pe placul Lui cautind sa nu fur , ucid , etc ....pricepi ?

daca tu sustii ca noi suntem mintuiti fara sa mai trebuiasca sa facem ceva ....atunci e problema ta. Eu personal ( si inca multi altii ) cred ca noi avem de luptat o lupta ,,,care daca nu ma insel este descrisa NT de Pavel si ceilalti apostoli. Cind citesti NT fa bine si gindeste la ce citesti.

Acum e bine? Zice "slujeau Domnului" si cand slujeau lui IHVH sau Tatalui, cum vrei sa ii zici? 

Simplu , cum se face traducerea la Yhwh ? din cite cunosc eu aceasta denumire se da Tatalui si nici decum Fiului. 

Fiindcă am auzit că unii, plecaţi dintre noi fără vreo însărcinare din partea noastră, v-au tulburat prin vorbirile lor şi v-au zdruncinat sufletele, zicând să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi Legea;

eu nu sustin taierea imprejur ...dar daca insisti poti sa o faci :) ...iar cit priveste legea este interesanta aceasta remarca a lui Pavel , pe care se pare ca baga mai mult in ceata decit sa clarifice treburile: cum poti sa zici ca el condamna pe unii care pretindeau ca treb tinuta legea cind el insusi era implinitor al legii ? eu nu l-am vazut predicind altora sa curveasca, minta , fure, ucida etc ...dimpotriva le zice sa traiasca nu asa cum traieste lumea ci intr-un mod curat. Acum tu zici ca esti mai intelept ca mine ....ce intelegi prin asta ?  tinea legea sau nu o tinea ? ... predica tinerea legii sau nu ? 

• July 2, 2013 11:26 PM EEST

1. Cum sa fie vorba de zi de pocainta cand doua randuri mai jos testul zice ca e vorba de Sabat? Si textul vorbeste clar.

Ziua din Eden n-a fost odihna... dovada e pasajul... clar, textul vorbeste de odihna si nu de Sabat. O odihna care era avea ca usa de intrare Sabatul insa urmand firul narativ si contextul arata ca textul e intr-o armonie perfecta unde e pus. Si daca Sabatul e fost pentru evrei si a luat sfarsit cand a venit Isus... textul e clar, specifica o alta zi. Care zi? Oricand! Duminica? Da. Luni? Da. Oricand.

Asta e exact ce zice testul... nici interpretat si nici alte traduceri sa-mi arat eu doctrina. 

Textele din alte traduceri pe mine nu ma intereseaza. Ori vii cu Cornilescu ori eu de ortodocsi, catolici si toate confesiunile care si-au facut biblii, nu sunt interesat.

2. Nu e nici o lege. E Lege. Una singura e Legea care acum e inlocuita. Legea e Lege. Decalogul nu e ceva separat de Lege ci din Lege face parte.

3. Citim lucruri diferite? daca legamantul dintai ar fi fost fara cusur, n-ar mai fi fost vorba sa fie inlocuit cu un al doilea. Deci cel vechi e expirat.

4. legamant mort... clar. N-ai ce zici.

5. Nu ii zice nimic de nici un decalog. Ci ii da nou set de reguli care tebuie tinute. Nu ti se pare normal ca daca decalogul era in picioare sa-i zica simplu: tine cele 10 porunci? Era foarte simplu insa Isus nu ii zice asta. De ce? Pentru ca nu era nevoie.

Ti-am mai zis si repet ca nu-mi e greu: a nu tine o porunca din decalog nu inseamna ca e desfiintata decat daca nu e trecuta si in Har. 

E legamant si Lege schimbata ori ba? Da sau nu?

Later edit:

Daca Legea si legea si unul si acelasi lucru... m-ai dezamagit. Ce sa mai zic eu atunci... inseamna ca noi avem Legi... Noe avea Legea... ai facut o amestecatura din Biblie cu afirmatia asta.

Mai departe eu ti-am zis cu citat ca omul nu e neprihanit prin faptele Legii (cu L) si tu vii si-mi zici ca sustin ca suntem mantuiti fara sa facem ceva. No comment.

Te faci ca nu pricepi ca sa nu-mi dai dreptate doar la Domnul - Tatal si Domnul - Isus :) Eu ti-am dat cand ai avut, aici se vede adevaratul caracter al unui om si cu atat mai mult al unui crestin. Dar ce vorbesc eu de caracter unui om sub Lege... tu sa nu ucizi.

Iar amesteci Legea cu legea... un amalgam de invataturi ies. Argumentul tau ca Pavel tinea Legea e ca el nu o incalca. No comment. Ceva gen: tu ai fost pe luna pentru ca nu zici ca nu ai fost. Nu tinea nici o Lege Pavel, uite dovada:
    2. Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea.
    3. Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi
    4. A sters zapisul cu poruncile lui, care statea impotriva noastra si ne era potrivnic, si l-a nimicit, pironindu-l pe cruce.
    5. si, in trupul Lui, a inlaturat vrajmasia dintre ei, Legea poruncilor, in oranduirile ei, ca sa faca pe cei doi sa fie in El insusi un singur om nou, facand astfel pace;
    6. Oare nu v-a dat Moise Legea? Totusi nimeni din voi nu tine Legea. De ce cautati sa Ma omorati
    7. Astfel, pe de o parte, se desfiinteaza aici o porunca de mai inainte, din pricina neputintei si zadarniciei ei -caci Legea n-a facut nimic desavarsit - si, pe de alta, se pune in loc o nadejde mai buna, prin care ne apropiem de Dumnezeu.
    8. Legea si prorocii au tinut pana la Ioan; de atunci incoace, Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu se propovaduieste; si fiecare, ca sa intre in ea, da navala.
    9. Ele Sunt doar nişte porunci pământeşti, date, ca toate cele privitoare la mâncări, băuturi şi felurite spălături, până la o vreme de îndreptare.
    10. Căci toată Legea se cuprinde într-o singură poruncă: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”
    11. Căci Hristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea.
    12. Dragostea nu face rau aproapelui: dragostea deci este implinirea Legii.

This post was edited by Deleted Member at July 2, 2013 11:47 PM EEST
  • July 2, 2013 11:34 PM EEST
    :-)
  • July 2, 2013 11:35 PM EEST
    Aceleasi probleme...peste tot!
  • July 3, 2013 12:03 AM EEST

Liviu draga ,lasa-l sa tina sabatu cat vrea el si nu numai o zi din 7 ci si un an din 7 si un an din 50 ca astea sunt defapt sabatele poruncite lui Israel.

• 67 posts
    July 3, 2013 12:54 AM EEST

Textele din alte traduceri pe mine nu ma intereseaza. Ori vii cu Cornilescu ori eu de ortodocsi, catolici si toate confesiunile care si-au facut biblii, nu sunt interesat.

Tu te tii de Cornilescu ca scaiul de oaie frate ....dar i-am auzit pe altii ca de ex traducerea lui Nitzulescu e mai buna. Acum nu pari a fi un nebun , de aia sa nu-mi zici mie ca tu nu ai citit si o alta varianta a Bibliei ca nu te cred. 

5. Nu ii zice nimic de nici un decalog. Ci ii da nou set de reguli care tebuie tinute. Nu ti se pare normal ca daca decalogul era in picioare sa-i zica simplu: tine cele 10 porunci? Era foarte simplu insa Isus nu ii zice asta. De ce? Pentru ca nu era nevoie.

Serios? Deci sa inteleg ca prima porunca din Decalog , cea cu ....eu sunt Domnul Dumnezeul tau...sa nu ai alti dumnezei in afara de mine ....este terminata ? dar cea cu ...sa nu-ti faci chip cioplit ...sa nu te inchini lor ...ori ..sa nu iei Numele Domnului Dumnezeului tau in desert ....sunt astea terminate pt ca Isus mentioneaza acolo doar 5 porunci si nu toate cele 10 ? Ce logica "buna"  ai ....

Mai departe eu ti-am zis cu citat ca omul nu e neprihanit prin faptele Legii (cu L) si tu vii si-mi zici ca sustin ca suntem mantuiti fara sa facem ceva. No comment.

Deci sa inteleg ca zici ca suntem mintuiti prin faptele pe care le facem ?  Asta dincolo de faptul ca nimeni nu poate fi mintuit prin faptele lui desigur ...insa asta nu inseamna ca trebuie sa stai cu bratele incrucisate si sa traiesti dupa cum vrei . Sa inteleg ca esti de acord cu aceast afirmatie ?

Te faci ca nu pricepi ca sa nu-mi dai dreptate doar la Domnul - Tatal si Domnul - Isus :) Eu ti-am dat cand ai avut, aici se vede adevaratul caracter al unui om si cu atat mai mult al unui crestin. Dar ce vorbesc eu de caracter unui om sub Lege... tu sa nu ucizi.

Nu ma prefac ci chiar nu inteleg, da in alte traduceri exista Domnul - Tata ca de altfel Domnul -Fiul ....insa eu ti-am zis ca in Biblia pe care eu o citesc exista diferenta clara intre Tata si Fiu .

Prefer sa fiu sub Lege decit deasupra Legii si sa fac ce vreau eu .....prea multe biserici sunt pline cu asa zisi "liberi in Hristos" care fac de rusine Numele lui Hristos ...tocmai din cauza ca traiesc fara o Lege. 

Argumentul tau ca Pavel tinea Legea e ca el nu o incalca. No comment.

No comment dar tot ai comentat :) Dar da acesta este argumentul meu ....e imposibil sa zic ca Liviu tine Legea dar el e in puscarie pt ca a comis o crima. Este crima o incalcare a Legii ?

Cred ca la punctele astea ti-am mai raspuns , cel putin la unele dintre ele.Cit priveste acest ultim punct mi se pare cam tras de par ....cum poti sa zici ca : am fost pagin , am trecut la crestinism si acuma eu nu o sa mai am pacat ca traiesc sub har si pacatul nu o sa mai stapineasca peste mine? 

11. Căci Hristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea

ciudat cum poate cineva sa zica ca Hristos este sfirsitul Legii cind El singur zice ca nu a venit sa strice Legea ci sa o implineasca !