Forums » Vechiul Testament

Decalogul si caracterul lui Dumnezeu...de Lori Balogh

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
    • 67 posts
    July 4, 2013 6:26 PM EEST

Da domn doctor in teologie Liviu Popovici ...mai e ceva , ce tu nu ai luat aminte dar se pare ca nu conteaza ce zic altii ci ce zici tu ...ca de esti doctor in teologie, cum ziceai tu la un moment dat : fariseii erau cei mai intelepti invatati ai vremii ...parca asa ceva ? daca nu scuze pt inventia proprie :) ...insa si tu fiind un mare invatat al vremii vi cu Decalogul taiat in doua , ca asa se poarta in har acuma....ne facem idoli ca domn Liviu a anulat aceasta porunca ...oo nu scz , Domnul Isus a anulat aceasta porunca.... nu mai avem un singur Dumnezeu asa cum ne cere El in prima porunca ....ci putem avea si doi , adica Dumnezeu si satan ...ca tot Domnul Isus , Fiul, a taiat si aceasta porunca din Decalog nu-i asa domn Liviu ? Ce a mai facut Domnul Isus ? A da , acum putem lua Numele Tatalui Sau in van ....ca a anulat si aceasta porunca ...dar ciudat Isus asta a lui Liviu, ca macar ca El anuleaza porunca asta nu ia Numele Tatalui sau in van niciodata ...hmmm ...de Sabat nu mai are rost sa vorbim ca e clar ...e o nulitate ziua sfintita de Yahwh ..lasa domnule ca punem in loc ziua aleasa de oamenii de  prin 366 in spatele carora nu era decit michiduta.

Domn Liviu am mai uitat ceva ? Da desigur , porunca a 10-a .... acum ne putem dori tot ce are vecinul nostru, casa, masina , banii lui si da ati ghicit oameni buni ....acum  putem avea si femeia vecinului nostru ...ce binecuvintare pe capetele noastre nu-i asa? Cum? nu vrea vecinul sa cedeze la ele de buna voie ...nu-i nimica domnule .... il ucidem ca doar traim in har si crima nu se mai pedepseste , si uite asa tot ii luam ce vrem noi .

Liviu .... du-te si te pocaieste ....nu vrei sa te duci la adventisti de ziua a 7a ....nimeni nu te obliga , cum am zis , nici eu nu sunt in aceasta biserica ....dar du-te si te pocaieste de gindurile tale nebunesti ca CEL de care tu iti bati joc sta sa Vina ..... si nu prea as vrea sa fiu in pielea ta domn teolog , mare intelept al veacului acestuia. 

"In ce Har era daca ea mai avea nevoie sa ia aminte la ce zicea Pavel? Te luminez eu: inca erau sub Lege si nu stiau de Hristos."

HAHAHA esti tare de tot Liviu ... daca nu ma insel tu erai cel care tot ziceai : uite ce zice Pavel aici , uite ce zice Pavel dincoace ....pai daca esti in har de ce mai trebuie sa asculti de Pavel ?

Sau esti cumva "sub Lege si nu sti de Hristos" ? 

Pasarea pe limba ei piere .....:) 

• 67 posts
    July 4, 2013 6:38 PM EEST
    Daniel Oprita said:

Voiai sa vezi si neamuri care sa tina Sabatul ? Uite aici:

(Faptele apostolilor 13:42-44)

Când au iesit afara, Neamurile i-au rugat sa le vorbeasca si în Sabatul viitor despre aceleasi lucruri.

In Sabatul viitor, aproape toata cetatea s-a adunat ca sa auda Cuvântul lui Dumnezeu.

Lasa-l frate in plata Domnului ca versetul asta i l-am dat si eu si tot face pe nebunul ca nu e pt neamuri ...adica pt el ca de , nu are numele lui scris in acel verset :) 

Tot am intilnit incapatinati dar asta ii intrece pe toti ...cel putin aialalti veneau cu ideea ca ei sarbatoresc ziua invierii ca asa li se pare ca e bine ....dar domn Liviu vine cu idei dracesti de anulare nu doar a poruncii a 4a ci a jumatate din Decalog :) ...la drept vorbind are dreptate , ce sa ne mai complicam sa anulam doar 1 porunca cind putem anula azi jumatate ...si peste citeva saptamini tot Decalogul :)  

• July 4, 2013 8:28 PM EEST

Din Perga si-au urmat drumul inainte si au ajuns la Antiohia din Pisidia.

Aia erau sub Lege... asta face parte din calatoriile lui Pavel pe care tu faci pe inocentul si zici ca de fapt erau sub har deja. Eu stiam ca viteza luminii e foarte mare insa nu m-am gandit niciodata ca viteza Cuvantului e si mai mare si a ajuns inaintea lui Pavel in Antiohia. btw, era alta Antiohie decat cea de data trecuta, asta sa nu te bulverseze textul.

Multumesc de aprecieri insa Biblia zice: cine se lauda sa o faca in Domnul. 

N-am taiat eu poruncile, Isus a facut-o.

pai daca esti in har de ce mai trebuie sa asculti de Pavel ?

Pentru ca si el era in Har.

Eu ti-am zis ca nu sustin nici o porunca din decalog. Sunt invechite, expirate. Avem altele mai noi... voi mai trebuie sa mai impliniti "nu fa *** cu nevasta vecinului" ca deh, va trebuie pentru sabat insa eu n-am nevoie.

M-a eliberat Hristos de sub Lege. Slava Lui!

• 67 posts
    July 4, 2013 8:52 PM EEST

"Pentru ca si el era in Har."

El era in har , tu esti in har ....dar Lidia nu era in har ...hmm ciudat 

Se pare ca la tine, toti sunt pe linga har ....numai preasfintia ta e in har :) 

"

Eu ti-am zis ca nu sustin nici o porunca din decalog. Sunt invechite, expirate. Avem altele mai noi... voi mai trebuie sa mai impliniti "nu fa *** cu nevasta vecinului" ca deh, va trebuie pentru sabat insa eu n-am nevoie.

M-a eliberat Hristos de sub Lege. Slava Lui!"

Da intradevar mi-ai zis ca harul iit da dreptul sa faci *** cu nevasta vecinului tau ....esti tare 

"Aia erau sub Lege... asta face parte din calatoriile lui Pavel pe care tu faci pe inocentul si zici ca de fapt erau sub har deja"

Mai frate tot pe prostii o dai ... poti sa-mi datezi te rog cind a fost scrisa faptele apostolilor?

• 67 posts
    July 4, 2013 9:06 PM EEST
    Liviu Popovici said:

Din Perga si-au urmat drumul inainte si au ajuns la Antiohia din Pisidia.

Aia erau sub Lege... asta face parte din calatoriile lui Pavel pe care tu faci pe inocentul si zici ca de fapt erau sub har deja. Eu stiam ca viteza luminii e foarte mare insa nu m-am gandit niciodata ca viteza Cuvantului e si mai mare si a ajuns inaintea lui Pavel in Antiohia. btw, era alta Antiohie decat cea de data trecuta, asta sa nu te bulverseze textul.

Multumesc de aprecieri insa Biblia zice: cine se lauda sa o faca in Domnul. 

N-am taiat eu poruncile, Isus a facut-o.

pai daca esti in har de ce mai trebuie sa asculti de Pavel ?

Pentru ca si el era in Har.

M-a eliberat Hristos de sub Lege. Slava Lui!

Pavel era in har iar Lidia nu era in har , corect? si din cauza asta asculta Lidia de pavel , corect ? 

Pavel este in har si tu asculti de el pt ca ? Pt ca si tu esti in har dar tot trebuie sa asculti de Pavel ...pe cind Lidia daca era in har nu ar fi trebuit sa asculte de Pavel ....hmm de unde logica asta draceasca ? 

• July 4, 2013 9:23 PM EEST

dar Lidia nu era in har ...hmm ciudat
    Elucidam problema cu hocus pocus, zi doar care Lidia, pasajul, ceva.
           Se pare ca la tine, toti sunt pe linga har
    Mai sunt... insa nu poti fi si sub Lege si in har.
            Da intradevar mi-ai zis ca harul iit da dreptul sa faci *** cu nevasta vecinului tau ....esti tare
    Eu am porunca nici sa nu ma uit si nici sa gandesc asa ceva. Tu tinand decalogul incalci porunca asta, tinand porunca asta e irelevanta cealalta, e ca si cum i-ai zice cuiva care sufera de aquafobie sa nu se duca la apa adanca. Nonsens.
            poti sa-mi datezi te rog cind a fost scrisa faptele apostolilor?
    Cauta si vei gasi, cere si ti se va interpreta.

• 67 posts
    July 4, 2013 9:35 PM EEST

"Elucidam problema cu hocus pocus, zi doar care Lidia, pasajul, ceva."

Pai tu ai scris de Lidia si acuma nu mai stii de unde ai luat-o ? 

"Eu am porunca nici sa nu ma uit si nici sa gandesc asa ceva. Tu tinand decalogul incalci porunca asta, tinand porunca asta e irelevanta cealalta, e ca si cum i-ai zice cuiva care sufera de aquafobie sa nu se duca la apa adanca. Nonsens."

Tu habar nu ai despre ce vorbesti dar vrei sa dai lectii la altii : adica eu care tin porunca sa nu preacurvesc ...o incalc pt ca tin decalogul ? ai o logica de doua parale ...deci sa nu preacurvesc este egal cu zero ...dar a nu privi la o femeie e ceva bun ? tu nu vezi ca se completeaza una pe aialalta ...tu stii de ce a preacurvit David  incalcind aceasta porunca ? Din simplu motiv ca a privit si a poftit in inima lui acea femeie. Daca nu privea cu insistenta la ea , ar fi preacurvit el ? 

"Cauta si vei gasi, cere si ti se va interpreta."

O dai prin santuri acuma ? Da o data sa vad daca interpretezi corect :)

• July 4, 2013 10:14 PM EEST

De acolo ne-am dus la Filipi, care este cea dintai cetate dintr-un tinut al Macedoniei si o colonie romana. In cetatea aceasta am stat cateva zile. In ziua Sabatului am iesit afara pe poarta cetatii, langa un rau, unde credeam ca se afla un loc de rugaciune. Am sezut jos si am vorbit femeilor care erau adunate laolalta.

Pavel in calatoriile lui nu merge sa intareasca biserici care deja primisera pe Isus. N-ai sa gasesti nicaieri ca cei la care merge Pavel nu tineau Legea pentru ca erau sub ea.

Tu habar nu ai despre ce vorbesti dar vrei sa dai lectii la altii

Tu esti greu tare de cap... mai citeste o data ce am scris. Si daca tot nu intelegi citeste pana intelegi.

Eu am porunca nici sa nu ma uit si nici sa gandesc asa ceva. Tu tinand decalogul incalci porunca asta.

sa vad daca interpretezi corect

Eu nu imi permit sa dau interpretari.

• 67 posts
    July 4, 2013 11:41 PM EEST

"23. Dupa ce a petrecut catava vreme in Antiohia, Pavel a plecat si a strabatut din loc in loc tinutul Galatiei si Frigiei, intarind pe toti ucenicii."

Da, ai dreptate , Pavel nu mergea sa intareasca bisericile ...el mergea la picnik.

"Tu esti greu tare de cap..."

Cred ca pina acuma am vazut cam cine e tare de cap :) 

"Eu nu imi permit sa dau interpretari."

Spune cineva care interpreteaza Biblia dupa bunul plac .... as fi tare curios la ce biserica te duci, asta daca te duci la vreo una, ca la cit de incapatinat esti cu siguranta ca nu este biserica care sa te tina.

Oricum cum am zis pe celalalt topic ... nu mai vreau sa intru in polemici cu tine ca nu ai ce sa arati ...cu exceptia prostiei care e litera de lege la tine. Traieste-ti viata in libertatea harului...bucura-te de timpul pe care il mai ai pt ca vine ziua cind vei da socoteala pt ce zici, faci sub har ....si ma tem ca nu vei fi prea bucuros atunci.

• July 4, 2013 11:46 PM EEST

Ca sa iti dai seama ca esti greu de cap iti trebuie putin cap.

Voi, care voiţi să fiţi socotiţi neprihăniţi prin Lege, v-aţi despărţit de Hristos; aţi căzut din har.

• 67 posts
    July 5, 2013 12:00 AM EEST

Ca sa-ti dai seama ca esti nebun trebuie sa ai minte dar upsss...daca ai avea minte nu ai mai fi nebun .

Nimeni nu cauta sa fie neprihanit prin Lege .... ci cauta sa implineasca ce a cerut El. Daca esti chiar asa de sigur ca ai dreptate , poate ca ar trebui sa-ti intrebi pastorul cum sta treaba daca furi, ucizi,minti,preacurvesti,nu-ti cinstesti parintii,te inchini la citi dumnezei vrei tu, iti faci idoli,vorbesti de rau Numele lui Yahwh, poftesti tot ce are vecinul tau ... cat priveste ziua de Sabat cu siguranta ca si el va fi de acord cu tine ....dar la toate celelalte o sa cazi testul.Intreaba-l daca poti trai in har fara poruncile enumerate mai sus ..... si pe urma mai gindeste-te putin.

Ma tem ca esti prea tinar sa intelegi cu adevarat lucrurile astea si vorbesti in nestire, sper sa scapi cu scuza asta in ziua judecatii ....dar daac zici ca vei stii ce vorbesti si ca nu vorbesti in nestire , atunci nu mai ai scuza ...... esti pierdut.

• 67 posts
    July 5, 2013 1:28 AM EEST

Am zis ca nu o sa-ti mai comentez dar hai sa-ti arat ceva ce am gasit in Romani despre Lege.

- 27. Cel netaiat imprejur din nastere, care implineste Legea, nu te va osandi el pe tine, care o calci, macar ca ai slova Legii si taierea imprejur?

Din cite inteleg eu aici vorbeste despre 2 categorii de oameni :

1. netaiati imprejur - neamurile                   2.taiati imprejur-iudeii

Insa ambele "tabere" tineau Legea, asa reiese din textul scris de Pavel.

-31. Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.

Pavel este destul de clar ca macar ca omul este socotit neprihanit prin credinta ( Iacov adauga la credinta si fapte ) totusi Legea nu este desfintata, ba mai mult Pavel zice ca ....Legea este intarita.

-13. (Caci inainte de Lege pacatul era in lume. Dar pacatul nu este tinut in seama cata vreme nu este o lege.

Legea da cunostinta pacatului. Daca nu am avea o Lege nu am sti ce e pacatul. Daca nu ar fi o Lege impotriva crimei atunci nu ar exista criminali, chiar daca oameni s-ar ucide intre ei. Un exemplu il putem gasi in lumea animala, acolo nu exista Lege ca urmare cind animalele se ucid intre ele nici una nu este condamnata.Un alt exemplu il putem gasi in codul rutier, cei care au permis de conducere stiu prea bine ca sunt zone in care ai o limitare de viteza,ai incalcat acea limita esti bun de plata...daca aceasta Lege ar fi anulata , atunci clar ca poti conduce cu orice viteza ai dori , nu te-ar condamna nimeni pt ca nu ai incalca nici o Lege.

- 15. Ce urmeaza de aici? Sa pacatuim pentru ca nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum.

Harul nu indreptateste pacatul, a trai in Har nu inseamna ca Legea poate fi data deoparte.Am vazut in cap 3:31 ca credinta intareste Legea nu o anuleaza , tot asa si Harul ...nu permite ca Legea sa fie desfintata...asa cum sustin unii sau cum doresc altii.

12. Asa ca Legea, negresit, este sfanta, si porunca este sfanta, dreapta si buna.

Destul de clar este si acest verset scris de Pavel care arata clar pozitia Legii in viata crestinului.

- 21. Gasesc, dar, in mine legea aceasta: cand vreau sa fac binele, raul este lipit de mine.

- 22. Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;

- 23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.

Am dat toate 3 versetele pt a se intelege mai bine despre ce e vorba.Vers 21 arata 2 naturi in om, natura binelui si a raului. Vers 22 ne arata ce doreste omul nostru launtric ( duhul nostru, sufletul nostru, cum vrem sa-l numim), iar aceasta dorinta este ce altceva decit a placea Legea lui Dumnezeu.Iar in ultimul verset 23 se arata lupta intre cele 2 naturi enuntate in vers 21.

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Vedem bine ca in viata nostra predomina cele 2 naturi ... mintea noastra vrea ca Domn pe Dumnezeu, in timp ce trupul asculta mai mult de placerile exterioare. Insa cel putin la nivel mental omul cauta sa implineasca Legea lui Dumnezeu.

14. Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului.

Unii zic ca Legea a fost luata de Dumnezeu sus in cer, total gresit, Legea este Duhovniceasca cum zice si Pavel ( sufleteasca) si ea este in inimile noastre, sau cum zice Cuvintul in alta parte : scrisa pe inimi de carne. Iar aceasta Lege ne da cunostinta pacatului care lucreaza , sau vrea sa lucreze in trupurile noastre.

- 3. Caci - lucru cu neputinta Legii, intrucat firea pamanteasca o facea fara putere - Dumnezeu a osandit pacatul in firea pamanteasca, trimitand, din pricina pacatului, pe insusi Fiul Sau intr-o fire asemanatoare cu a pacatului,

- 4. pentru ca porunca Legii sa fie implinita in noi, care traim nu dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului.

Daca reformulam vers 3 pt citeva secunde : Caci Dumnezeu a osindit pacatul in firea paminteasca.... vedem destul de clar ca Pavel  zice ca pacatul este osindit in firea paminteasca ( carnea, trup ) dar nu zice ca a anulat Legea.Si acum sa rescriem din nou intregul verset: Caci -lucru cu neputinta Legii, intrucit firea paminteasca o facea fara putere - Dumenzeu a osindit pacatul tocmai in aceasta fire care oprea Legea sa aiba putere asupra noastra.....a OSINDIT PACATUL si NU A ABOLIT LEGEA ....cum vor unii sa creada.

Nu stiu cit de mult s-a inteles ce am vrut sa zic dar Pavel este destul de categoric in ce scrie, greu de inteles uneori e adevarat, asa cum recunoaste si Petru ( 2Petru 3:16) dar asta nu inseamna ca de neinteles.Pavel cind vorbeste de credinta si Har nu anuleaza Legea care Dumnezeu a scris-o in vechime pe piatra dar pe care a mutat-o in inima omului.

Ca unii vor sa fi fost asa e treaba lor ....dar ar trebuie sa aiba grija ce vorbesc pt ca ...prin cuvintele scoase din gura voastra , veti fi judecati .....parca asa zice Yashua HaMashia la un moment dat. 

• 67 posts
    July 5, 2013 1:29 AM EEST
    Paul Olar said:

Am zis ca nu o sa-ti mai comentez dar hai sa-ti arat ceva ce am gasit in Romani despre Lege.

- 27. Cel netaiat imprejur din nastere, care implineste Legea, nu te va osandi el pe tine, care o calci, macar ca ai slova Legii si taierea imprejur?

-31. Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.

Pavel este destul de clar ca macar ca omul este socotit neprihanit prin credinta ( Iacov adauga la credinta si fapte ) totusi Legea nu este desfintata, ba mai mult Pavel zice ca ....Legea este intarita.

-13. (Caci inainte de Lege pacatul era in lume. Dar pacatul nu este tinut in seama cata vreme nu este o lege.

Legea da cunostinta pacatului. Daca nu am avea o Lege nu am sti ce e pacatul. Daca nu ar fi o Lege impotriva crimei atunci nu ar exista criminali, chiar daca oameni s-ar ucide intre ei. Un exemplu il putem gasi in lumea animala, acolo nu exista Lege ca urmare cind animalele se ucid intre ele nici una nu este condamnata.Un alt exemplu il putem gasi in codul rutier, cei care au permis de conducere stiu prea bine ca sunt zone in care ai o limitare de viteza,ai incalcat acea limita esti bun de plata...daca aceasta Lege ar fi anulata , atunci clar ca poti conduce cu orice viteza ai dori , nu te-ar condamna nimeni pt ca nu ai incalca nici o Lege.

- 15. Ce urmeaza de aici? Sa pacatuim pentru ca nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum.

Harul nu indreptateste pacatul, a trai in Har nu inseamna ca Legea poate fi data deoparte.Am vazut in cap 3:31 ca credinta intareste Legea nu o anuleaza , tot asa si Harul ...nu permite ca Legea sa fie desfintata...asa cum sustin unii sau cum doresc altii.

12. Asa ca Legea, negresit, este sfanta, si porunca este sfanta, dreapta si buna.

Destul de clar este si acest verset scris de Pavel care arata clar pozitia Legii in viata crestinului.

- 21. Gasesc, dar, in mine legea aceasta: cand vreau sa fac binele, raul este lipit de mine.

- 23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.

Am dat toate 3 versetele pt a se intelege mai bine despre ce e vorba.Vers 21 arata 2 naturi in om, natura binelui si a raului. Vers 22 ne arata ce doreste omul nostru launtric ( duhul nostru, sufletul nostru, cum vrem sa-l numim), iar aceasta dorinta este ce altceva decit a placea Legea lui Dumnezeu.Iar in ultimul verset 23 se arata lupta intre cele 2 naturi enuntate in vers 21.

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Vedem bine ca in viata nostra predomina cele 2 naturi ... mintea noastra vrea ca Domn pe Dumnezeu, in timp ce trupul asculta mai mult de placerile exterioare. Insa cel putin la nivel mental omul cauta sa implineasca Legea lui Dumnezeu.

14. Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului.

Unii zic ca Legea a fost luata de Dumnezeu sus in cer, total gresit, Legea este Duhovniceasca cum zice si Pavel ( sufleteasca) si ea este in inimile noastre, sau cum zice Cuvintul in alta parte : scrisa pe inimi de carne. Iar aceasta Lege ne da cunostinta pacatului care lucreaza , sau vrea sa lucreze in trupurile noastre.

- 3. Caci - lucru cu neputinta Legii, intrucat firea pamanteasca o facea fara putere - Dumnezeu a osandit pacatul in firea pamanteasca, trimitand, din pricina pacatului, pe insusi Fiul Sau intr-o fire asemanatoare cu a pacatului,

- 4. pentru ca porunca Legii sa fie implinita in noi, care traim nu dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului.

Daca reformulam vers 3 pt citeva secunde : Caci Dumnezeu a osindit pacatul in firea paminteasca.... vedem destul de clar ca Pavel  zice ca pacatul este osindit in firea paminteasca ( carnea, trup ) dar nu zice ca a anulat Legea.Si acum sa rescriem din nou intregul verset: Caci -lucru cu neputinta Legii, intrucit firea paminteasca o facea fara putere - Dumenzeu a osindit pacatul tocmai in aceasta fire care oprea Legea sa aiba putere asupra noastra.....a OSINDIT PACATUL si NU A ABOLIT LEGEA ....cum vor unii sa creada.

Nu stiu cit de mult s-a inteles ce am vrut sa zic dar Pavel este destul de categoric in ce scrie, greu de inteles uneori e adevarat, asa cum recunoaste si Petru ( 2Petru 3:16) dar asta nu inseamna ca de neinteles.Pavel cind vorbeste de credinta si Har nu anuleaza Legea care Dumnezeu a scris-o in vechime pe piatra dar pe care a mutat-o in inima omului.

Ca unii vor sa fi fost asa e treaba lor ....dar ar trebuie sa aiba grija ce vorbesc pt ca ...prin cuvintele scoase din gura voastra , veti fi judecati .....parca asa zice Yashua HaMashia la un moment dat. 

• 67 posts
    July 5, 2013 1:30 AM EEST
    Paul Olar said:

• 67 posts
    July 5, 2013 1:47 AM EEST

Imi cer scuze pt COPY ....cautam sa Editez  si a iesit altceva ...desi nu inteleg de ce a iesit de 2 ori .:(

Ce voiam sa mai zic este ca sunt unii care cauta "sa-i puna in circa " Mintuitorului un lucru pe care El nu L-a facut ...un lucru pe care inclusiv Pavel demonstreaza destul de bine ca nu este real...iar acest lucru este in opinia unora ca Yashua a taiat Decalogul in doua si acum trebuie tinuta doar o parte. Citind pe Pavel, reiese destul de clar ca el se refera la Legea lui Dumenzeu si nu face nici o referire ca aceasta Lege a fost scurtata sau anulata. 

Stiu Liviu ca nu-ti place ce citesti si stiu si opiniile tale dar pune mina pe Biblie si citeste pe Pavel cu inima deschisa inspre invataturile lui asa cum si el a acceptat invataturile LUI . Altfel te vei trezi  unde nici nu vei spera sa fi , si ma indoiesc ca iti va placea.

Cu acest comentariu eu am terminat aceasta discutie care nu duce decit la nervi si la cearta.

Daca am suparat pe cineva cu comentariile mele nu o sa-mi cer scuze , pt ca am aratat ceea ce cred in privinta legii lui Dumnezeu ......insa am sa-mi cer iertare pt vorbele grele aruncate prin diferite comentarii , in dreptul tau Liviu, in primul rind, si in dreptul altora in al doilea rind.

Fiti binecuvintati !!!

• July 5, 2013 4:58 PM EEST

Romani 2 nu trateaza problema neamurilor si a iudeilor prin expresiile "taiat imprejur" si "netaiat imprejur" si o problema a iudeilor. Erau o partida de iudei care sustineau ca toti crestinii trebuie sa se taie imprejur pentru ca Moise le-a poruncit asta. Pavel vine si zice ca nu-i ajuta cu nimic taierea imprejur atata timp cat incalca Legea, iar daca respecta Legea atunci netaierea lor imprejur va fi socotita taiere imprejur. Versetul 29 arata asta, ca teiere imprejur e a inimii si nu alta.

Invatatura lui Pavel e anti Lege. Cele 15 versete date de mine din scrierile lui erau... nu stiu de unde ai scos tu ca Pavel e pentru tinut Legea.

Sunt si pasaje care arata o Lege/legamant desfiintat dar trecem peste. De acord cu ce ai zis. Si mai departe...?

13.

Iti dau eu alt exemplu: tu de ce nu te ghidezi dupa legile din 1900 toamna? Pentru ca erau date pentru acea vreme, pentru cunostinta care era la acea vreme si pentru faptele care se faceau la acea vreme. Pentru evrei Legea era singurul indreptar, ei n-aveai Evanghelii, n-aveau scrieri de-ale lui Pavel, Luca, nici una. De unde sa stie ei ce-i pacat si ce nu? Legea era singurul indreptare. Eu daca tin Legea si nu poruncile din NT imi ramane o portita de a pacatui? Da. Pentru ca Legea nu imi asigura o desavarsire de cugetul meu. De asta vine Pavel cu poruncile date sub forma: "Ati auzit ca s-a zis... dar eu va zic..." Duce poruncile la un nivel la care cugetul meu e multumit. Legea a fost data pentru neciopliti. N-aveau nici o treaba cu Dumnezeu, nu puteai sa vii tu sa-i zici lui sa nu se uite dupa o femeie... era o prostie. Trebuia intai sa ii zici ca e pacat sa faca s*x cu ea si ulterior sa vii sa-i zici ca de fapt si sa o poftesti e pacat.

Ce cunostinta a pacatului imi mai da Legea si eu din Har sa nu stiu ca e pacat? Nici una.

15.

Sunt pasaje care arata o Lege schimbata, sunt pasaje care arata o Lege desfiintata si sunt pasaje care intaresc Legea. Nici unul nu zice sa o tii.

12.

Iti zic un lucru. Nicaieri Pavel nu este pro Lege. Ai sa vii cu versete scoase din context si ai sa zici ca nu e asa. Contextul fiecarui verset al lui Pavel nu indeamna la tinerea Legii. Iti dau contextul si versetului acestuia.

9. Odinioara, fiindca eram fara Lege, traiam; dar, cand a venit porunca, pacatul a inviat, si eu am murit.

10. Si porunca, ea, care trebuia sa-mi dea viata, mi-a pricinuit moartea.

11. Pentru ca pacatul a luat prilejul, prin ea m-a amagit, si prin insasi porunca aceasta m-a lovit cu moartea.

Legea e buna... insa eu nu mai sunt sub ea. Asta-i ideea lui Pavel.

Am dat toate 3 versetele pt a se intelege mai bine

Exact ce ziceam mai sus. Contextul nu lasa asta de inteles. Si daca as fi minutios as remarca doua lucruri: Pavel zice ca nu mai e sub Lege si 2. Pavel nu zice sa tina cineva Legea.

Unii zic ca Legea a fost luata de Dumnezeu sus in cer

Nu stiu cine zic....

Dumenzeu a osindit pacatul tocmai in aceasta fire care oprea Legea sa aiba putere asupra noastra.....a OSINDIT PACATUL si NU A ABOLIT LEGEA

Invatatura generala despre Lege e ca nu e abolita insa nu trebuie tinuta. Insa daca eu vreau sa vin sa iti arat tie ca e abolita, am si sustinere Biblica. Daca vreau sa arat ca Legea e schimbata am sustinere Biblica, insa daca vreau sa va zic sa tineti Legea, si mai ales neamurile, nu am sustinere Biblica.

Legea care Dumnezeu a scris-o in vechime pe piatra dar pe care a mutat-o in inima omului.

Asta nu te ajuta pe tine sa-mi impui o Lege din VT sa o tin. E vorba de constiinta si ratiune care te ajuta pentru o directionare relativa in planul mantuirii insa daca vrei sa fii mai epatant in traire, ce-ti e pus in inima nu te ajuta. Ai nevoie de studiu.

Ce inveti tu nu e o invatatura de ansamblu, o imbinare armonioasa a Bibliei. E problema celor mai multi invatatori, au gasit un verset care nu e in armonie cu invatatura Bibliei, nu conteaza ca el contrazice altele 20, nu... si da-i inainte cu el. E nevoie de o intelegere generala a Bibliei si nu studierea ei din filme prezentate de confesiuni.

Ca sa-ti dai seama ca esti nebun trebuie sa ai minte dar upsss...daca ai avea minte nu ai mai fi nebun .

E o afirmatie care arata nivelul tau de cultura. Sa faci pe cineva nebun arata doar diletantism dus la extrem si fasoneaza incercarea conturarii unui sincretism eterogen intre Vechiul si Noul Testament. Incadrarea mea a fost pur empirica insa nu in necunostinta de cauza ci judicios facuta.

Ce abiturient cu veleitati esti tu cand intai vii si indrugi doua invataturi chinuite si pline de sange dupa care flegmatic si plin de o vanitate ipohondrica il faci nebun pe cel cu care discuti. Te-a indobitocit eclectismul adoptat. Toate perorarile tale nu sunt decat stratageme discordante in sacerdotalismul divin.

Ce pretenderisire iti incumbi dupa ce ai eludat versetele exhaustive si exauriente pentru ordo salutis-ul in care te autotaumaturgizezi? Suferi de o monomanie decalogala ce-a fost data dobitoacelor iar pe sacramentele care iti dau prerogative viabile le consideri ignoratio elenchi ca deh! idiosincrazia ontologica trebuie sa fie absoluta pentru cei care nu ne impart esafodajul.

Cu asta mi-am terminat pledoaria. Sa judece Dumnezeu!

• 67 posts
    July 5, 2013 6:21 PM EEST

Liviu judecind dupa ultimele tale paragrafe , in care vii cu un limbaj de doctor in stiinte, tind sa cred ca esti un increzut care nu are nevoie ca altcineva sa-i dea lectii, asa ca pleaca domnule la plimbare si da tu lectiile in care nimeni nu mai trebuie sa faca nimica , ci doar sa traiasca in pacat ...ca la urma, oricum harul acopera totul. Totusi am o intrebare pt tine ,a sta daca vrei sa te cobori printre noi pamintenii ca sa-mi raspunzi la intrebare: CE ESTE HARUL ?

"Ca sa iti dai seama ca esti greu de cap iti trebuie putin cap."

Banuesc ca afirmatia asta a ta este pur stintifica pe cind a mea este ...cum ai numit-o  ? 

"E o afirmatie care arata nivelul tau de cultura." Suza-ma ca eu nu stau toata ziua cu nasul in doctorate cum faci tu , eu am un loc de munca real si nu imaginar.

Interesant cum tot ce scoti tu pe gura este curat si bun ...ce scot insa altii este o prostie. Cum am zis mai sus; mai coboara si printre paminteni ca nu esti un dumnezeu asa cum te crezi.

Apropo , poti sa-mi zici si mie daca homosexualismul este ok cu Dumenzeu , si daca nu , cum stii asta ....ia sa vedem daac mai e acoperit si asta de har , ca pina acuma tot ce e rau e acoperit in har in ochii tai.

P.S.

"De unde sa stie ei ce-i pacat si ce nu? Legea era singurul indreptare"

Sa inteleg ca tu ca si copil nu ai stiut ca a minti sau a fura este pacat ? Abia cind ai ajuns sa citesti Biblia ai aflat aceasta ? 

Daca e asa cum zici tu si nu mai exista Lege ( decalog , ca eu de asta vorbesc) de ce scrie in Apocalipsa :

"8. Dar, cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua."

Sa inteleg ca de fapt Ioan acolo nu stie ce vorbeste?   

This post was edited by Paul Olar at July 5, 2013 9:01 PM EEST
    • 400 posts
    July 5, 2013 9:53 PM EEST

Paul, eu o sa repostez ultimul paragraf al lui Liviu si o sa subliniez cuvintele ala ,,maiastre'' cu care vrea sa fure probabil inima izabelelor din Babilon. Intr-adevar,mare ingamfat omul asta . Am pus detectorul de duhuri necurate pe el si am gasit ca mare duh de drac care vrea sa se inalte salasluieste in el. Dar sa revedem paragraful cu pricina :

Sa faci pe cineva nebun arata doar diletantism dus la extrem si fasoneaza incercarea conturarii unui sincretism eterogen intre Vechiul si Noul Testament. Incadrarea mea a fost pur empirica insa nu in necunostinta de cauza ci judicios facuta.

Ce abiturient cu veleitati esti tu cand intai vii si indrugi doua invataturi chinuite si pline de sange dupa care flegmatic si plin de o vanitate ipohondrica il faci nebun pe cel cu care discuti. Te-a indobitocit eclectismul adoptat. Toate perorarile tale nu sunt decat stratageme discordante in sacerdotalismul divin.

Ce pretenderisire iti incumbi dupa ce ai eludat versetele exhaustive si exauriente pentru ordo salutis-ul in care te autotaumaturgizezi? Suferi de o monomanie decalogala ce-a fost data dobitoacelor iar pe sacramentele care iti dau prerogative viabile le consideri ignoratio elenchi ca deh! idiosincrazia ontologica trebuie sa fie absoluta pentru cei care nu ne impart esafodajul.

Cu asta mi-am terminat pledoaria. Sa judece Dumnezeu!

Ce zici Paul, nu confirma nebunia de care il acuzai ? Eu asa cred !

• 117 posts
    July 5, 2013 9:55 PM EEST

Love is in the air :D

• 400 posts
    July 5, 2013 11:11 PM EEST
    p mihai said:

Love is in the air :D

Unde ai vazut tu dragoste intre cele doua firi ? Ar fi curvie fratioare !

Omul asta la facut pe Dumnezeu Tatal si pe Iisus Hristos, calcatori de Lege,iti dai seama? I-a facut pacatosi cu alte cuvinte pentru ca pacatul este calcarea Legii ! 1 Ioan 3:4, oricine face pacat, face si fara-de-lege, si pacatul este fara-de-lege !

Realizezi ca individul asta rastalmaceste Scriptura ca sa determine oamenii sa traiasca fara-de-lege ?

Daca nu ai vazut, iti recomand sa citesti toate comentariile lui.

Orice om mantuit, va avea respect fata de Legea lui Dumnezeu si din dragoste fata de Cel care la iertat prin sangele Sau, o va pazi prin puterea pusa la dispozitie de Duhul Sfant. De aceea Pavel in Romani 3:31 si 8:4up.intarea si sublinia acest aspect al pazirii si intaririi Legii prin Duhul Sfant.

Iacov ne spune in 2:10, ca cine greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate inaintea lui Dumnezeu.

In acest context, oricine vine si spune ca una sau mai multe porunci din Lege  nu mai sunt valabile, face lucrarea lui Satana de pierdere a sufletelor celor care nu respecta aceste porunci. 

Aici este vorba despre cele zece porunci scrise de Dumnezeu cu degetul Lui pe cele doua table de piatra !

Oricine vorbeste impotriva uneia dintre aceste zece porunci, are duh de drac si adevarul nu este in el. Sa fie anatema !

In veac nu va vedea mantuirea lui Dumnezeu daca nu se pocaieste !

• 117 posts
    July 5, 2013 11:21 PM EEST

Daniele, individu` asta care cred ca e Liviu, este om ca si mine dar ca si tine. Si individu alalalt, care e Paul, are un limbaj care nu e desprins din Scripturi. Eu nu iau apararea lui Liviu, nu-l cunosc, nu ma cunoaste, insa daca ne credem tari in Scripturi tinem cont ca trebuie sa vorbim si sa ne comportam ca in Scripturi indiferent de situatie.

Liviu a facut comentarii, a facut si Paul comentarii, si tu Daniele ii dai dreptate lui Paul, ca ce zice e bun. Ar fi avut poate   comentariile lui Paul o anumita credibilitate daca isi tinea cumpatul, si nu batjocorea pe Liviu. In Biblie spune ca daca vezi pe cineva ca greseste atargei atentia intre tine si el, apoi mai iei 2 martori, apoi il spui Bisericii, si in ultima instanta sa nu mai ai de a face nimic cu el, nu ? Insa nicaieri nu zice sa il faci Nebun.

Asa ca oricat de bune ar fi comentariile, parerile lui Paul, si-a dat cu stangu-n dreptu, cum e o vorba cand a inceput sa batjocoreasca. Cat despre Liviu, si el si-a cam pierdut cumpatul, si bine ar fi sa va cereti iertare unul de la altul si sa va impcati ca oameni care aveti pretentia ca cunoasteti pe Hristos. Iar despre opinii, daca nu sunteti de acord, spuneti parerea o data si gata, nu forta lucrurile, pt ca cine vrea sa priceapa pricepe, cine nu, stai de el o viata si tot nu baga la cap.

Asa ca fiti oameni cu judecata, si nu va mai insultati, ca nu e bine.   Cat despre "dragostea" de mai sus Daniele, era doar o ironie, nu o constatare facuta pe certitudine.  O seara buna sa aveti cu totii      cu respect  =Mihai=

This post was edited by p mihai at July 5, 2013 11:23 PM EEST
    • 400 posts
    July 6, 2013 7:13 AM EEST

Ai dreptate, mai gresim si noi, fiecare mai gresim. Unii din ravna pt. adevar, altii din ravna pt.propria imagine(mandrie),etc.

Domnul sa ne ierte pe toti.

• 67 posts
    July 6, 2013 12:19 PM EEST
    p mihai said:

Daniele, individu` asta care cred ca e Liviu, este om ca si mine dar ca si tine. Si individu alalalt, care e Paul, are un limbaj care nu e desprins din Scripturi. Eu nu iau apararea lui Liviu, nu-l cunosc, nu ma cunoaste, insa daca ne credem tari in Scripturi tinem cont ca trebuie sa vorbim si sa ne comportam ca in Scripturi indiferent de situatie.

Liviu a facut comentarii, a facut si Paul comentarii, si tu Daniele ii dai dreptate lui Paul, ca ce zice e bun. Ar fi avut poate   comentariile lui Paul o anumita credibilitate daca isi tinea cumpatul, si nu batjocorea pe Liviu. In Biblie spune ca daca vezi pe cineva ca greseste atargei atentia intre tine si el, apoi mai iei 2 martori, apoi il spui Bisericii, si in ultima instanta sa nu mai ai de a face nimic cu el, nu ? Insa nicaieri nu zice sa il faci Nebun.

Asa ca oricat de bune ar fi comentariile, parerile lui Paul, si-a dat cu stangu-n dreptu, cum e o vorba cand a inceput sa batjocoreasca. Cat despre Liviu, si el si-a cam pierdut cumpatul, si bine ar fi sa va cereti iertare unul de la altul si sa va impcati ca oameni care aveti pretentia ca cunoasteti pe Hristos. Iar despre opinii, daca nu sunteti de acord, spuneti parerea o data si gata, nu forta lucrurile, pt ca cine vrea sa priceapa pricepe, cine nu, stai de el o viata si tot nu baga la cap.

Asa ca fiti oameni cu judecata, si nu va mai insultati, ca nu e bine.   Cat despre "dragostea" de mai sus Daniele, era doar o ironie, nu o constatare facuta pe certitudine.  O seara buna sa aveti cu totii      cu respect  =Mihai=

Da Mihai , ai dreptate , am dat cu drptul in stingul si cu stingul in dreptul ....si am vb si obraznic. Dar numai fiindca atunci cind vorbesti cu pesoane care cred ca ei stiu tot si noi ceilalti suntem prostimea , am facut asta. sunt sigur ca si tu ai trecut prin aceasta problema cel putin o data in viata ta. Iar cit priveste dusul in fata bisericii ...ce sa zic frate? Eu nu-l vad sa faca parte dintr-o biserica , atita timp cit el reneaga Decalogul.....si baptisti si penticostalii.catolicii, ortodoxi , martorii etc reneaga Sabatul....dar nici una din aceste denominatiuni nu se atinge de celelalte 9 porunci asa cum o face omul asta. Ba mai mult eu mi-am cerut scuze de la el intr-o poastare , ceva mai sus, insa el a reluat "cearta" cu denumirile academice ( sau mai exact cu prostie) pe care a repus-o si Daniel mai sus.

Insa ciudat ca nu a dat arspuns la ceellalte 2 probleme pe care i le-am pus: ce este harul , si ce face cu homosexualitatea.

Inca mai asteptam :)